Aktualności

Wycieczka do Straży Pożarnej

           5 i 6 listopada 80 uczniów klas najmłodszych pod opieką pań wychowawczyń miało możliwość zobaczyć z bliska, jak wygląda praca strażaków. W ramach projektu edukacyjnego PSP i PZU „Bezpieczny Dom - Ognik” została zorganizowana wycieczka do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

W części teoretycznej rozmawiano o sytuacjach, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania się w tych okolicznościach. W części praktycznej - w specjalnej sali przedstawiającej różne pomieszczenia w mieszkaniu - pan Strażak uczył, jak np. zgasić płonącą patelnię, czy rozpalone żelazko, wytłumaczył, dlaczego ważna jest dbałość o właściwą wentylację pomieszczeń. Odbyła się też próbna ewakuacja z zadymionego pomieszczenia. Utrwalony też został numer alarmowy – 112, który każde dziecko znać powinno.

Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia próbnego alarmu p/pożarowego. Podczas pobytu w Komendzie PSP miało miejsce „prawdziwe” wezwanie Straży Pożarnej. Dzieci zobaczyły, jak błyskawicznie wyjeżdża wóz strażacki do takiego wezwania. Na koniec uczestnicy wycieczki obejrzeli samochody i sprzęt pożarniczy. Dowiedzieli się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną oraz jak prawidłowo zgłosić wezwanie. Na zakończenie uczniowie złożyli strażakom podziękowanie i wręczyli własnoręcznie wykonane rysunki. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał certyfikat „Dzielnego Małego Strażaka”.

 

„Książka –bawi, uczy, wychowuje” - projekt edukacyjny

            Dnia 31.10.2018 w oddziale przedszkolnym u dzieci młodszych odbyły się pierwsze zajęcia z projektu edukacyjnego „Książka –bawi, uczy, wychowuje”. W związku z nadchodzącym świętem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaproszony gość Pani Dyrektor Elżbieta Samek przeczytała dzieciom „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały czytanej przez Panią Dyrektor legendy. Zdobyły wiadomości na temat historii powstania państwa polskiego, godła oraz barw narodowych. Z powodzeniem zdały egzamin  z wiedzy na temat legendy, przeprowadzony przez Panią Dyrektor, która ich pochwaliła i nagrodziła. Wykonały również karty pracy z godłem Polski, które posłużyły do ozdobienia sali.

Maria Sambak

Warsztaty „No promil – No problem”

            W ramach XI edycji kampanii społecznej „No promil - No problem” dnia 30.10.2018 r. w Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych odbyły się warsztaty debatowania dla uczniów i nauczycieli z terenu Gminy Chełmiec prowadzone przez Stowarzyszenie Mówców z Krakowa.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, na czym polega debata oksfordzka, jakie są jej podstawowe założenia i w jakich warunkach jest przeprowadzana. Druga część szkolenia była częścią praktyczną, czyli zarówno uczniowie, jak  i nauczyciele byli uczestnikami takiej debaty. Prowadzący warsztaty zaprezentowali, w jaki sposób można wykorzystać tę metodę pracy dla celów kampanii „No promil – No problem”.

Z naszej szkoły w szkoleniu uczestniczyły uczennice: Angelika Bińkiewicz i Karolina Bednarczyk oraz koordynator kampanii, pani Irena Szajewska. Już wkrótce „Marsz Trzeźwości dla Niepodległości” – kolejne działanie w ramach kampanii „No promil – No problem”.

Wycieczka do Krakowa śladami św. Jana Pawła II

             W sobotę 27 października 2018 roku trzy uczennice naszej szkoły oraz uczniowie SP w Rdziostowie pod opieką pań: Ireny Szajewskiej i Marty Gródek- Piotrowskiej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa śladami św. Jana Pawła II. Po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, gdzie zobaczyliśmy Dzwon Zygmunta, a także Kryptę św. Leonarda, w której Karol Wojtyła 2 listopada 1946 roku odprawił Mszę Św. Prymicyjną.

Następnie udaliśmy się ulicą Kanoniczą pod okno papieskie na Franciszkańskiej. Po drodze pani przewodnik pokazała uczestnikom wycieczki miejsca związane z Karolem Wojtyłą, który w Krakowie mieszkał od 1938- 1979r. Na ulicy Franciszkańskiej mogliśmy zobaczyć nowe okno papieskie zamontowane z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, pałac biskupi, w którym mieszkał i pracował jako biskup, arcybiskup i kardynał do pamiętnego konklawe. W Bazylice Ojców Franciszkanów zobaczyliśmy ławkę, w której bardzo często się modlił. Podziwialiśmy polichromię i witraże, a w szczególności witraż Boga Ojca zaprojektowane i wykonane  przez Stanisława Wyspiańskiego. Następnie ulicą Bracką udaliśmy się na krakowski Rynek. Tam wysłuchaliśmy hejnał z wieży mariackiej i kupiliśmy pamiątki. Pani przewodnik pokazała nam jeszcze ulicę Floriańską i kościół św. Floriana, w którym Karol Wojtyła pracował jako kapłan. Następnie z rynku udaliśmy się pod Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegiatę św. Anny, by dotrzeć na parking nad Wisłą gdzie czekał na nas bus.

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie w dolnym kościele zobaczyliśmy płytę z grobu świętego Jana Pawła II przywiezioną z Rzymu, pomodliliśmy się przy relikwiach. W górnym kościele zobaczyliśmy sutannę papieża, w której był na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku w dniu zamachu na Jego życie. Mogliśmy także podziwiać przepiękne  mozaiki  wykonane przez o. Marko Iwana Rupnika SJ.

           Przy sanktuarium zwiedziliśmy muzeum poświęcone Św. Janowi Pawłowi II, jego życiu i pontyfikatowi oraz stałą wystawę kopii Całunu Turyńskiego. Pełni wrażeń wróciliśmy do Marcinkowic. Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

Zwiedzanie Muzeum Historycznego w Marcinkowicach

         Dnia 24 października 2018r. uczniowie klas 5 i 6 udali się do Muzeum Historycznego w Marcinkowicach. Kustosz muzeum pani Ada Jakubczak pokazała nam eksponaty tam zgromadzone i w barwny sposób opowiedziała o ważnych dla naszej wsi wydarzeniach historycznych i postaciach biorących w nich udział.

W pierwszej sali zobaczyliśmy sprzęty domowe i gospodarskie używane dawnej przez mieszkańców wsi. Opowiedziała nam również o czasach, kiedy do dworu Morawskich przyjeżdżali letnicy, którzy odpoczywali tutaj i dochodzili do zdrowia. Pokazała nam zachowane dokumenty, listy, pocztówki, zdjęcia  i inne pamiątki piśmiennicze.

           Druga sala zawierała pamiątki (dokumenty, listy, książki, wycinki prasowe, zdjęcia) dotyczące rodziny Morawskiego, ostatniego dziedzica wsi oraz bogaty zbiór pamiątek z bitwy marcinkowickiej, pobytu Józefa Piłsudskiego i Legionistów w Marcinkowicach oraz okolicznych miejscowościach.

              Bardzo dziękujemy pani Adzie Jakubczyk za piękną lekcję historii. Zwiedzanie muzeum to kolejne z działań w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Dziękujemy polonistkom, pani Ewie Pajor-Wojsław i pani Irenie Szajewskiej za zorganizowanie wycieczki.

 

Ekologiczna akcja w oddziale przedszkolnym

           W związku z otrzymaniem oczyszczacza powietrza, który został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej, w październiku, w oddziale przedszkolnym została przeprowadzona Akcja Edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia i ochrony powietrza oraz przyrody.

Akcja Edukacyjna zapoczątkowana była przeprowadzeniem zajęć: „Dbamy o nasze środowisko” podczas których dzieci ozwijały świadomość ekologiczną i wrażliwość związaną z poczuciem odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego. Wzięły udział w pokazie multimedialnym „Chroń przyrodę”, wysłuchały bajki ekologicznej „W królestwie Smogosmoka”, gdzie w przystępny sposób zwróciły uwagę na zagrożenia jakie niesie z sobą zanieczyszczenie powietrza i zrozumiały w jaki sposób możemy walczyć ze smogiem. Zdając sobie sprawę jak ważna jest przyroda w zachowaniu zdrowia człowieka i zwierząt, zainicjowały sadzenie kwiatów chronionych w otoczeniu oddziału przedszkolnego, które upiększą nasze otoczenie na wiosnę.Kolejnymi zajęciami było przeprowadzenie zabaw badawczych z powietrzem, które zapoznały ich z niektórymi właściwościami powietrza oraz uświadomiły dzieciom przyczyny i skutki zanieczyszczonego powietrza dla naszego zdrowia.Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały dwa plakaty:

„MY O NASZĄ ZIEMIĘ DBAMY I CZYSTYM POWIETRZEM ODDYCHAMY”,

„GDY ŚMIECI PALIMY, TO PRZYRODĘ NISZCZYMY”.

Plakaty ukazały zapał dzieci w udziale dbania o czyste powietrze i przyrodę. Zwieńczeniem Akcji Edukacyjnej była uroczystość na którą została zaproszona pani dyrektor Elżbieta Samek, rodzice i młodsze przedszkolaki.

Pani dyrektor  przeczytała list od Marszałka Województwa Małopolskiego oraz zaprezentowała zastosowanie i rolę  oczyszczacza powietrza  w zachowaniu  zdrowia przez naszych podopiecznych. Dzieci pochwaliły się swoimi wiadomościami na temat ochrony przyrody, zaprezentowały inscenizację „Ratujmy Świat”  w  której publiczność również musiała się wykazać znajomością zasad segregacji i utylizacji śmieci. Na zakończenie dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie „ Przyjaciela Przyrody” i zostały odznaczone jego odznaką.

 

Cykl zajęć o zdrowiu

              Dzieci z grupy młodszej uczestniczyły w cyklu zajęć promujących zdrowe odżywianie „Witaminki – samo zdrowie, każdy Ci to powie”. Poznały wartości odżywcze owoców i warzyw. Wykonały różnego rodzaju prace plastyczne. Konstruowały gry matematyczne. Bawiły się przy piosenkach :Pomidorek, Ogórek wąsaty, Idą witaminki, Urodziny marchewki poprzez ilustrowanie muzyki ruchem. Wykonały samodzielnie sałatkę owocową ,którą ze smakiem zjadły. Zapamiętały ,że witaminki to , samo zdrowie!  

XXVI Bieg Legionisty

                Na boisku Sportowym LKS Zamczysko w Marcinkowicach w dniu 19.10.2018r. rozpoczął  się XXVI Bieg Legionisty. Na starcie stanęło ponad sześciuset zawodników. Młodzież i dzieci rywalizowali  ze sobą w pięciu kategoriach zróżnicowanych ze względu na wiek oraz dystans jaki był do pokonania.

Tradycyjne również w tym roku  Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z  delegacją Radnego Jana Mroza i uczniami udał się na miejsce spoczynku poległych Legionistów na cmentarzu wojskowym nr 352, położonym przy lesie  Pasternik, gdzie  Wójt wraz z młodzieżą szkolną w hołdzie poległym złożył kwiaty i zapalił znicze.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Chełmiec za okazane wsparcie finansowe. Darkowi Ruchała - Koordynatorowi Sportu w Chełmcu oraz Dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, Wydziałowi Sportu i Rekreacji w Chełmcu, Dyrekcji i pracownikom ZGKiM w Chełmcu, Krzysztofowi Szkarłat Prezesowi LKS Zamczysko,  Straży Gminnej składamy serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie przy realizacji Biegu.  Szczególne podziękowania należą się  wszystkim nauczycielom wychowania fizycznego z placówek oświatowych gminy, za przygotowanie i opiekę nad młodymi zawodnikami.

Dzień Edukacji Narodowej

               18 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi,  przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. Gościliśmy również emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły.

Część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Iwony Bałuszyńskiej, Elżbiety Kulig oraz Celiny Pacholarz składała się z dwóch części. W pierwszej części  było ślubowanie klasy pierwszej przygotowane przez panią Grażynę Brdej  i pasowanie naszych najmłodszych 18  kolegów i koleżanek na uczniów. Uroczystościom tradycyjnie towarzyszył Sztandar Szkoły oraz dźwięki hymnów: 

W drugiej części uczniowie śpiewem i wierszem wyrazili podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Wiersze i piosenki w humorystyczny sposób komentowały uczniowską rzeczywistość.

W dalszej  części uczniowie wręczali swoim nauczycielom i pracownikom szkoły piernikowe serca.

Następnie głos zabrała Pani Ewa Gizicka, przewodnicząca Rady Rodziców, która w imieniu wszystkich rodziców złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

Z wizytą w muzeum parafialnym

           Dnia 18 października 2019r. uczniowie klas 3 i 4a udali się na zajęcia edukacyjne do Muzeum Parafialnego w Marcinkowicach. Ksiądz Prałat Józef Babicz pokazał dzieciom cenne zbiory, wśród których znalazły się stare książki, figurki drewniane, sprzęty domowe i narzędzia gospodarskie. Przekazał nam wiele ciekawostek związanych z Bitwą Marcinkowicką. Ciekawie opowiadał o przedmiotach, sprzętach i narzędziach używanych dawniej w domu i gospodarstwie. Ksiądz Prałat pokazał nam również bogaty zbiór szopek bożonarodzeniowych. Cieszymy się, że mogliśmy podziwiać te cenne eksponaty związane z kulturą religijną, materialną i regionalną naszych przodków. Bardzo dziękujemy Księdzu Prałatowi za zaproszenie nas do muzeum. Wycieczka wpisała się w działania w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość”, a zorganizowały ją panie Beata Karbowiak i Irena Szajewska.