Aktualności

Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu

             Dnia 27 listopada 2018r. uczniowie klasy 4b wraz z panią Marzeną Leśniak i panią Ireną Szajewską uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Nowym Sączu. Zajęcia bardzo nas zainteresowały, bo dotyczyły Józefa Piłsudskiego, patrona naszej szkoły. W formie zabawowej odkrywaliśmy kolejne tajemnice Marszałka. Dowiedzieliśmy się m.in. jaki sport uwielbiał Piłsudski, jak zachęcał swoje córki do jedzenia, co oznacza słowa wypowiedziane przez Piłsudskiego: ”Tylko budujcie mi tu bez kantów”, czy niebieska wstążka zanurzona w Morzu Czarnym będzie czarna, dlaczego Piłsudski nosił wąsy. Zajęcia były dla nas atrakcyjne i pogłębiły naszą wiedzę o Józefie Piłsudskim. Biblioteka realizuje zajęcia w ramach Programu „Niepodległa”, a tytuł zajęć brzmiał: „Tajemnice Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Potem uczniowie udali się do wypożyczalni, gdzie mogli obejrzeć bogaty księgozbiór.

„100 lat niepodległości” - wystawa pamiątek

            W naszej szkole można oglądać wystawę pamiątek „100 lat niepodległości”. Na wystawie zgromadzono przedmioty, medale, dokumenty, książki, zdjęcia z ostatnich 100 lat. Są wśród nich m.in. takie cenne pamiątki jak: mapa Marcinkowic z 1903 roku, bagnet z czasów I wojny światowej, liczne dokumenty z okresu II wojny światowej, zdjęcia rodzinne z lat 1930-70. Między zbiorami znajdują się liczne pamiątki gromadzone od lat przez szkołę dotyczące miejscowości,  szkoły i jej patrona – Józefa Piłsudskiego. Obejrzeć więc można zdjęcia, prace plastyczne i literackie uczniów, opisy kronikarskie uroczystości i projektów szkolnych. Ponadto są  tam też książki napisane przez Józefa Piłsudskiego i te poświęcone jego osobie, publikacje dotyczące szkoły i Cmentarza Wojennego w Marcinkowicach.

Na wystawie znajdują się również zdjęcia wypożyczone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic oraz galeria zdjęć z czasów I wojny światowej autorstwa pana Michała Piotrowskiego. Wystawa daje możliwość poznania historii naszej miejscowości ukrytej w przedmiotach, dokumentach i zdjęciach. Wystawę przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Ireny Szajewskiej. Jest to kolejne działanie w ramach Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”.  Zapraszamy wszystkich miłośników historii do obejrzenia naszej wystawy.  Zbiory będą dostępne dla oglądających do końca grudnia. /ISz./

Gminny Konkurs Historyczny „11 listopada 1918”

             Dnia 14 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Rdziostowie odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Historycznego „11 listopada 1918”. Praca konkursowa musiała mieć formę lapbooka i miała przedstawiać wydarzenia historyczne od III rozbioru do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jury w składzie: pani Iwona Nowak – nauczyciel konsultant MCDN  i pan Marek Michalik – historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego dokonało oceny lapbooków.

Bardzo się cieszymy, bo w gronie laureatów znalazły się trzy uczennice naszej szkoły:

Agnieszka Szajewska – I miejsce,

Katarzyna Brzęczek – II miejsce,

Zuzanna Adamczyk – wyróżnienie.

Nagrody laureatom konkursu wręczyła pani Urszula Łabuda Dyrektor szkoły oraz pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu.

 

Pomoc charytatywna Ukrainie

Zbiórka chatytatywna dla  dzieci z Ukrainy

Akcja trwa do 26 listopada

Zbieramy niezniszczone zabawki, słodycze, przybory szkolne,

długoterminowe produkty spożywcze, środki czystości

oraz chemię gospodarczą

III Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

            13 listopada b.r. już po raz trzeci, w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI”. W konkursie wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Chełmiec. Każdy zespół muzyczny miał za zadanie zaprezentować dwie pieśni lub piosenki o tematyce patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie utworów patriotycznych, a także dostarczanie pozytywnych przeżyć związanych z występami oraz możliwością wykazania się własnymi umiejętnościami. Całość utrzymana była w duchu patriotycznym, upamiętniając obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

       Naszą szkołę reprezentował zespół 10 osobowy  w składzie:  Zuzanna Jurczak, Oliwia Janus, Julia Dyda, Jadwiga Wójs, Agnieszka Tobiasz, Julia Tobiasz, Karolina Długosz, Ewelina Gizicka, Gabriel Michalik, Justyna Mróz. Uczniowie wykonali pieśń pt. "Ballada o Rotmistrzu Pileckim”, a Zuzanna Jurczak zaśpiewała solo  "Piosenka o nadziei”. Za przygotowanie muzyczne odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

Wykonawcy byli oceniani przez komisję w składzie: Pani mgr Grażyna Enzinger i dr Bożena Raszke (PWSZ w Nowym Sączu) oraz Pan Marian Jurczak (emerytowany nauczyciel).

Wśród zaproszonych gości byli: pan Radosław Potoczek -dyrektor  GZE w Chełmcu,  Przewodniczący Komisji Oświaty – Pan Andrzej Tyrkiel. Nie zabrakło również pana wójta Gminy Chełmiec – Bernarda Stawiarskiego, który pogratulował wszystkim uczestnikom i wręczał narody zwycięzcom. Każdy uczestnik otrzymał  pamiątkowy medal.

Oddział Przedszkolny w 100 -lecie Odzyskania Niepodległości

          Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w ogólnopolskim projekcie „ 100-lecie niepodległości. Pokaż radość, przedszkolaku.”  Projekt ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej dzieci. Podczas zajęć edukacyjnych; „ Co to jest Polska?”, „ Symbole Narodowe” , „ Mała Ojczyzna”  dzieci odpowiedziały sobie na pytania: Co to jest Polska ? , Kim jest patriota? Czym jest niepodległość? , uczyły się śpiewać Hymn  Polski (4 zwrotki), przygotowały kącik patriotyczny, poznały legendę „Lech, Czech i Rus”. Na zajęciach plastycznych dzieci wykazały się inwencją twórczą wykonując plakat „ Polska” , flagę i godło Polski.

Projekt zakończył się zorganizowaniem uroczystości przedszkolnej na którą dzieci zaprosiły swoich rodziców i w atmosferze radości  przedstawiły im inscenizację „ Kocham Cię Polsko”,  a na koniec wspólnie z rodzicami odśpiewały Hymn Polski.   

"Dla Niepodległej" – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski

               „Dla Niepodległej” – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach

W tym roku Święto Niepodległości miało szczególny charakter ze względu na setną rocznicę powrotu Polski na mapy świata. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach świętowanie rozpoczęła 9 listopada 2018r. W tym dniu cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” ” i zaśpiewała 4 zwrotki hymnu  narodowego. W strojach galowych z biało-czerwonymi kotylionami wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej. Dokładnie o godzinie 11.11 przy wystawionym sztandarze szkoły rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Potem z biało-czerwonymi chorągiewkami i transparentem „Kocham Polskę” uczniowie, nauczyciele i rodzice wyszli na podwórko przed budynek szkoły i wzięli udział w  happeningu dla uczczenia 100 lat niepodległości naszej  Ojczyzny.

Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbyły się 11 listopada w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach.  Jak co roku, uczniowie naszej szkoły  pod opieką p. Celiny Pacholarz i p. Ewy Pajor-Wojsław przygotowali montaż słowno-muzyczny, który poprzedził uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Tym razem nie było tradycyjnych pieśni legionowych, a rozważania poetyckie dotyczyły problemu wolności. Słowa wielkich Polaków (m.in. Świętego Jana Pawła II i patrona marcinkowickiej podstawówki – Józefa Piłsudskiego) zwracały uwagę na zadanie, jakim jest wolność dla każdego z nas. To wartość, o którą należy zabiegać i walczyć o nią każdego dnia. Szacunek dla narodowych bohaterów musi się łączyć ze świadomością Ojczyzny jako wielkiego zbiorowego obowiązku. Pamięć, szacunek i ciągła praca powinny występować obok takich uczuć, jak solidarność czy zdolność do przebaczenia. Słowa autorów piosenek (Kaczmarskiego, Gintrowskiego, Asnyka) stanowiły piękną ilustrację do sentencji na temat wolności i niepodległości.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Zespołu Szkół w Marcinkowicach, Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, Szkoły Podstawowej w Rdziostowie oraz Akcji Katolickiej. Wśród zaproszonych gości, którzy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości na terenie Marcinkowic, byli m. in.: przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Chełmiec – Andrzej Tyrkiel, radni – Zbigniew Kuźma i Tadeusz Lis, radni nowej kadencji – Elżbieta Horowska i Jan Konar, sołtys wsi Marcinkowice – Katarzyna Bobak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach – Elżbieta Samek, Przewodnicząca Rady Rodziców – Ewa Gizicka, nauczyciele, emerytowani nauczyciele, uczniowie i ich rodziny.

Po Mszy św. na Cmentarzu Wojennym w Marcinkowicach zostały złożone wieńce i wiązanki okolicznościowe. Przy grobach Legionistów wartę honorową pełnili uczniowie Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski wpisały się w działania  w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”, który jest realizowany w naszej szkole.

 

Małopolski Konkurs Języka Polskiego

            Dnia 6 listopada 2018r. odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego. Tytuł zadań konkursowych brzmiał „W poszukiwaniu szczęścia”. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy 7: Justyna Mróz, Katarzyna Opioła i Tomasz Sowa. Trzymamy kciuki i liczymy na udział w etapie rejonowym.

 

„Rekord dla Niepodległej”

               Nasza szkoła aktywnie włączyła się w odchody 100-lecia  Odzyskania Niepodległości. Razem z uczniami w całej Polsce wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” i zaśpiewaliśmy 4 zwrotki naszego hymnu  narodowego. W strojach galowych z biało-czerwonymi kotylionami wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej. Dokładnie o godzinie 11.11 przy wystawionym sztandarze szkoły rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Rekord został pobity, bo w akcji wspólnego śpiewania hymnu narodowego wzięło udział w całej Polsce 5 milionów uczniów. Potem z biało-czerwonymi chorągiewkami i transparentem „Kocham Polskę” wyszliśmy na podwórko przed budynek szkoły i wzięliśmy udział w  happeningu dla uczczenia 100 lat niepodległości naszej ukochanej Ojczyzny. Było to kolejne działanie w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”.

 

Marsz "No Promil - No Problem"

              Nasza szkoła znalazła się w grupie 16 placówek, które aktywnie wzięły udział w XI edycji kampanii społecznej Trzeźwa Małopolska „NO PROMIL – NO PROBLEM” organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce.

Dnia 8 listopada 2018r. uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w marszu na rzecz poparcia trzeźwości na drogach Małopolski. Z wykonanymi przez siebie transparentami, z balonami i chorągiewkami, w kampanijnych koszulkach i czapeczkach przemaszerowali z budynku szkoły do tzw. pętli autobusowej. Tam wręczali zatrzymanym kierowcom ulotki i baloniki. Tegoroczna kampania nawiązywała do obchodzonego przez Polskę 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego hasło marszu brzmiało: „Marsz Trzeźwości dla Niepodległości”. Przed nami dalsze działania w ramach kampanii, czyli zajęcia profilaktyczne i udział w konkursie. Szkolnym koordynatorem kampanii jest pani Irena Szajewska.