Aktualności

Od powstań do odzyskania niepodległości -żywa lekcja historii

             Dnia 26 lutego 2019r. uczniowie klas 3-8 uczestniczyli w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia, jakie rozegrały się między powstaniem listopadowym a odzyskaniem przez Polskę niepodległości w roku 1918. Obejrzeli mundury i broń z czasów I wojny światowej. Wybrani uczniowie  brali udział w poborze do wojska. Taka forma poznawania historii podobała się oglądającym i wzbogaciła ich wiedzę na temat ważnych wydarzeń historycznych i ludzi, którzy w nich uczestniczyli.

 

Spotkanie z pielęgniarką

           27.02.2019. pani pielęgniarka Krystyna Wojtarowicz, spotkała się z uczniami kl. IVa i kl. IVb. Tematem spotkania były zasady zdrowego stylu życia w wieku szkolnym. Pani Krystyna rozdała uczniom karty z zasadami zdrowego stylu życia, aby dzieci w domach porozmawiały ze swoimi rodzicami, w jaki sposób u nich są stosowane na co dzień te zasady. W trakcie spotkania uczniowie próbowali określić, czym jest zdrowie (fizyczne, psychiczne i społeczne). Pani pielęgniarka przypomniała uczniom o konieczności spożywania pięciu posiłków dziennie w odstępach kilku godzin oraz podkreśliła ważną funkcję zdrowego śniadania. Poinformowała również, że uczniowie klas czwartych powinni już dokonywać prawidłowych wyborów pokarmów i napojów, aby zdrowo i świadomie odżywiać się.

Spotkanie z artystą ludowym

             W ubiegłym tygodniu odwiedził oddział przedszkolny twórca ludowy Pan Robert Fikiel dziadek naszej uczennicy Julii Budnik. Pan Robert rzeźbi i wycina zabawki z drewna lipowego.  W bardzo interesujący sposób opowiedział nam o swojej pasji  podtrzymywania wielowiekowych tradycji ludowych  w tym zakresie.

Dzieci zafascynowane prezentacją obejrzały różne formy zabawek przyniesionych przez artystę, który pierwsze swoje prace wykonał będąc jeszcze nastoletnim chłopcem były tam ptaszki, zwierzęta, mebelki do domku dla lalek. Największym powodzeniem cieszyły się jednak rzeźbione żyrafy i koniki na płozach, które swoją prostotą ale i precyzją wykonania zachęcały dzieci do zabawy wpływając na rozwój ich wyobraźni .

Na zakończenie spotkania Pan Robert miał dla dzieci piękną niespodziankę, przyniósł  wspaniały dar własnoręcznie zrobiony i ozdobiony karmnik dla ptaków.  Dzięki któremu dzieci pomogą ptakom przetrwać zimę, co ubogaci ich wyobraźnię i serca, bo gdy pomagamy innym stajemy się lepszymi  ludźmi.

Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Fikielowi  i już cieszymy się na zapowiedziane i uzgodnione następne spotkanie na wiosnę.

 

Wystawa ikon

                  W dniach 20 i  21 lutego uczniowie klas IV - VIII wraz z opiekunami p. dyr. Elą Samek, ks. Krzysztofem Mirkiem, p. Robertem Cempą, p. Iwoną Bałuszyńską, p. Celiną Pacholarz i p. Tadeuszem Widomskim udali się do Centrum Społeczno - Kulturalnego w Marcinkowicach na wystawę ikon. Sam autor pan Zenon Tabor przybył na spotkanie i opowiadał  jak powstaje ikona, jak ją należy odczytywać. Po swoim wystąpieniu, pan Zenon  odpowiadał na pytania uczniów, następnie był czas na bliższe wpatrywanie się w ikony

"Dobrze Cię widzieć" - kampania społeczna

            Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej   „Dobrze cię widzieć” - realizowanej w ramach projektu „Bezpieczna droga” – której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży.
W ramach projektu wszyscy uczniowie klas 1-8 otrzymali od organizatorów kamizelki odblaskowe i uczestniczyli w  lekcjach wychowawczych nt.  bezpieczeństwa na drodze. Organizatorem jest Fundacja Narodowego Dnia Życia we współpracy z Funduszem Sprawiedliwości. Nasza szkoła posiada certyfikat  „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo" i w ramach działań profilaktycznych realizujących Zintegrowaną Politykę Bezpieczeństwa uczestniczy w tego typu kampaniach.

 

Rekrutacja na rok 2019/2020

Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

ogłasza zapisy na rok szkolny 2019/2020,

do Oddziału Przedszkolnego dzieci z rocznika 2013, 2014, 2015

oraz do Klasy pierwszej z rocznika 2012.

Zapisu można dokonać w dniach od 18 lutego do 15 marca br.

w sekretariacie szkoły codziennie w godzinach od 8.30 do 13.30


Stosowne druki można pobrać w sekretariacie  lub ze strony internetowej szkoły w zakładce

KOMUNIKATY

Czytamy w przedszkolu „Książka bawi, uczy, wychowuje”

              Dzieci młodsze wysłuchały bajki czytanej przez Panią Irenę Szajewską „ Królowa Śniegu”. Brały udział w zabawie dydaktycznej Odwiedziny w pałacu Królowej Zimy. Odpowiadały na pytania na temat bajki. Kolorowały ilustracje do bajki. Wykonały w zespołach kolaż Pałac Królowej Zimy. Wesoło bawiły się przy muzycznej zabawie ruchowej Spotkanie z Królową.

Konkurs biblijny

              6 lutego w naszej szkole odbył się Konkurs Biblijny zorganizowany przez księdza Krzysztofa Mirka. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów z klas IV-VIII.  Pytania dotyczyły Ewangelii wg św. Mateusza.

Nie było łatwo wyłonić najlepszych, bo wszyscy uczniowie byli znakomicie przygotowani. Po zaciętej walce i dziewięciu rundach pytań w konkursie zwyciężył uczeń klasy VI – Dawid Smajdor. Drugie miejsce należało do Mateusza Sowy z klasy IV a, a trzecie – do Agnieszki Szajewskiej z klasy IVb. Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy.

Wszyscy biorący udział w konkursie zostali obdarowani książkami o tematyce religijnej.

 

Projekt " Jeżdżę z głową"

              W okresie od 19 stycznia do 3 lutego 2019r. na Stacji Narciarskiej Kokuszka – Ski realizowany był projekt nauki jazdy na nartach „Jeżdżę z głową”.

Miał on na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci, w tym szczególnie zdobycie umiejętności podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach z zachowaniem elementarnych zasad bezpieczeństwa, kształtowanie nawyku jazdy w kasku oraz zachęcenie dzieci do aktywnych form spędzania wolnego czasu.

W projekcie wzięło udział 144 uczniów z klas 1-4 szkół podstawowych z Gminy Chełmiec, w tym 12 uczniów z naszej szkoły, którzy pod opieką p. Ewy Pajor-Wojsław przez trzy kolejne soboty i niedziele jeździli na stok.

Realizowany program z całą pewnością zaszczepił wśród uczniów zainteresowanie „białym szaleństwem” i aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.

III Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

               31stycznia po raz trzeci w Szkole Podstawowej  w Chomranicach odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek.  W konkursie wzięło udział 13 zespołów  z całej Gminy Chełmiec, m.in. zespoły z Piątkowej, Wielogłów, Chomranic, Paszyna, Librantowej, Świniarska, Klęczan, Trzetrzewiny, Krasnego Potockiego, Januszowej, Rdziostowa I Marcinkowic.

Występy uczestników były oceniane przez komisję konkursową w składzie:

Andrzej Józefowski - zanany sądecki muzyk, członek kabaretu „Ergo” i wykładowca PWSZ w Nowym Sączu,

Andrzej Tyrkiel - przewodniczący Komisji Kultury radny oraz Małgorzata Bieryt i Dorota Fedko z Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu.

               Naszą szkołę reprezentował  10 osobowy zespół w składzie: Julia Dyda, Oliwia Janus, Zuzanna Jurczak, Jadwiga Wójs, Ewelina Gizicka, Karolina Długosz, Agnieszka Tobiasz, Julia Tobiasz, Justyna Mróz, Karolina Zapart. Pastorałka pt. "Przysiadło słonko" w wykonaniu Zuzi Jurczak oraz piosenka bożonarodzeniowa pt.„ Życzę Ci Wesołych Świąt” – zagwarantowała uczniom zdobycie I MIEJSCA.

Zespół otrzymał cenne nagrody, pamiątkowy dyplom i słodycze, które  wręczył Wójt Gminy Chełmiec - Bernard Stawiarski, a wyniki ogłosił przewodniczący komisji konkursowej Pan Andrzej Józefowski. Wśród zaproszonych gości był również pan Radosław Potoczek, dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji w Chełmcu.

Za przygotowanie muzyczne odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz. 

Naszym uczniom serdecznie GRATULUJEMY!!!