Aktualności

Spotkanie z podróżnikiem -"Indonezja"

            Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji biologii na żywo, której tematem były węże, dusiciele (19 kwietnia), oraz w kolejnym spotkaniu z podróżnikiem p. Marcinem Janikiem 25 kwietnia. Tematem prezentacji dwugodzinnej były rejony południowo-wschodniej Azji, zatytułowanej "INDONEZJA - wulkany, warany, orangutany...".

Tradycyjnie w sposób bardzo ciekawy zaprezentował życie, kulturę, problemy ludzi zamieszkujących archipelag, głównie przybliżył środowisko przyrodnicze i geograficzne regionu.  Opowiedział o wulkanach, na które wyszedł. Ich wnętrza wypełnione wodą, tworzą piękne jeziora. Ale są jeziora, w których nie można się zanurzyć, bo wypełnia je kwas siarkowy lub lawa. Wrażenie robi stożek wulkanu oblany zastygłą, żółtą siarką. Wielką atrakcją Indonezji są największe na świecie współczesne jaszczury-warany z Komodo, ale również małpy orangutany, makaki, paprocie drzewiaste i dżungla porastająca stożki wulkaniczne do wysokości 3000 m n.p.m. i przymrozki na równiku.

Widomski Tadeusz

 

Sukces Agnieszki Szajewskiej w Gminnym Konkursie Recytatorskim

            W dniu 25.04.2018 r. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w XIX Gminnym Konkursie Recytatorskim w Januszowej. Byli to: Marcelina Morzywołek  kl.1, Agnieszka Szajewska kl. 3b, Mateusz Kumiega kl. IV i Tomasz Sowa kl. VI.  Wszyscy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich i otrzymali nagrody oraz dyplomy z rąk Wójta Gminy Chełmiec pana Bernarda Stawiarskiego.

Spośród reprezentantów naszej szkoły  najwyżej oceniona została Agnieszka Szajewska.

Zajęła 2 miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

Gratulujemy!

Żywa lekcja przyrody

              W czwartek 19.04.2018 r. w naszej szkole, dla uczniów klas od „0” do siódmej, miała miejsce prezentacja lekcji biologii i przyrody na żywo”, którą przeprowadził prezenter krakowskiej Agencji Klaps-Art. Tematem były węże dusiciele. Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z warunkami bezpieczeństwa w kontakcie z żywymi okazami oraz informacją, że prezentowane gatunki węży nie znajdują się na liście niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

Pierwszy pojawił się pyton królewski. Następnym był boa tęczowy. Trzeci gatunek, boa dusiciel prezentowany był przez dwa węże, różnej wielkości. Ostatnim gatunkiem był pyton tygrysi w naturalnej pigmentacji oraz drugi albinos. W trakcie pokazu usłyszeliśmy wiele informacji i ciekawostek o życiu tych tajemniczych zwierząt.

Pokaz był dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacjina Program Integracji Społeczności Romskiej.

Widomski Tadeusz

 

XVI Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków

              Dnia 10 kwietnia 2018 r. w CKiS  w Starym Sączu odbył się XVI Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków Grających na Keyboardzie. Wśród 32 uczestników konkursu znalazła się również uczennica naszej szkoły - Agnieszka Szajewska z klasy 3b. Zaprezentowała „Etiudę na keyboard” Sławomira Dzikowskiego i uzyskała II miejsce.

Gratulujemy!

Apel Katyński

           10 kwietnia 2018 r. wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach wzięli udział w uroczystym apelu na tzw. „Skwerku Katyńskim”. W ten sposób, jak co roku upamiętnili oficerów polskich pomordowanych przez NKWD w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych katowniach.

Pan Robert Cempa – nauczyciel historii przypomniał zgromadzonym prawdę o mordzie katyńskim. Przedstawiciele uczniów i grona pedagogicznego złożyli kwiaty i zapalili znicze przed kamiennymi pomnikami pamięci ofiar i symbolicznymi krzyżami osób z naszego regionu, zamordowanych na rozkaz Stalina.

Wspomniano również osoby, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w tragicznym wypadku lotniczym w Smoleńsku, lecąc na uroczystości rocznicy mordu katyńskiego, by oddać hołd bohaterom.

Tego typu cykliczne imprezy mają przypomnieć wszystkim uczniom tragiczne wydarzenia z historii naszej ojczyzny i sprawić, by nigdy  o nich nie zapomnieli.

Akcja Ekologiczna Gminy Chełmiec

           6 kwietnia w oddziałach przedszkolnych zostały przeprowadzone przez opiekunów grup zajęcia przygotowane przez Ekodoradcę Gminy Chełmiec w związku z prowadzoną akcją edukacyjną w zakresie ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajki „Uwaga, Alarm Smogosmog” z której dowiedziały się co to jest smog, skąd się bierze, co się w nim znajduje i jak można mu się przeciwstawić. Brały udział w zabawach ruchowych i badawczych pod hasłem „ Podróż do krainy odnawialnych energii” . Wykonały zadania utrwalające poznane wiadomości w kartach pracy dostarczonych przez gminę dla każdego dziecka.  Na zakończenie w nagrodę za wykonanie poszczególnych zadań otrzymały słodkie prezenty dostarczone przez Gminnego Ekodoradcę.

Wielkanocne zwyczaje

             Święta Wielkanocne to czas magiczny, oczekiwany przez dzieci i ich rodziny. Dzieci  z oddziału przedszkolnego poznają podczas zajęć obrzędy i tradycje ludowe, przygotowują własnoręczne ozdoby i dekoracje wielkanocne.

Do oddziału przedszkolnego tuż przed Niedzielą Palmową zaproszone zostały mamy dzieci na warsztaty plastyczne, których celem było wykonanie palmy na Konkurs Palm Wielkanocnych  w Parafii i Gminie. Mamy poświęciły swój wolny czas i przybyły z potrzebnymi materiałami przyrodniczymi: wierzbowe bazie, trawy, gałązki bukszpanu, barwinek i własnoręcznie robione kwiaty z bibuły i krepiny. Podczas wspólnego spotkania dzieci dowiedziały się o częściach składowych palmy, technice jej wykonania oraz  zwyczajach i wierzeniach ludowych związanych z palmą wielkanocną, oto niektóre z nich :
- poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
- krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
- poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
- poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
- uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe

Zajęcia o smogu

             Dnia 6.04.2018r. dzieci z oddziału przedszkolnego "O A" uczestniczyły w zajęciach mających na celu uświadomienie im, jakie zagrożenie niesie wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Dowiedzieli się , że przy wykorzystywaniu źródeł odnawialnych (słońce, wiatr, woda) można zmniejszyć  emisję szkodliwych pyłów do atmosfery , które są zagrożeniem dla zdrowia.

 

Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej chłopców

                5 kwietnia  2018r  w hali Zespołu Szkół w Piątkowej  odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełmiec w piłce ręcznej chłopców  Szkół Podstawowych. Udział wzięło 10 szkół z terenu Gminy Chełmiec: Trzetrzewina,  Marcinkowice, Świniarsko, Librantowa, Wielogłowy, Rdziostów, Biczyce Dolne, Chełmiec, Paszyn oraz Piątkowa.
Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Zięba, Michał Weber, Mateusz Kowalczyk, Paweł Piszczek, Sebastian Dynowski, Kacper Wójcik, Michał Tyriel, Piotr Szyszka, Tobiasz Piotr, Konrad Feryński,Bartosz Padryl, Filip Glaser, 

Ostatecznie zajęliśmy wysokie 2 miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

„Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” - spotkanie z uczniami klas III

              15 marca 2018 roku uczniowie klas  trzecich naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pn. „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej  Prezesa Komunikacji Elektronicznej, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci oraz profilaktyka poprzez ich edukację.

Dzieci oglądały film o chłopcu, który zagubił się w sieci i poznał tam wiele zagrożeń, jak: hakerzy, hejterzy czy osoby podszywające się pod kogoś innego. Uczestniczyły w dyskusji na temat bezpieczeństwa w sieci.

Dzieci dowiedziały się, że:

  • to co umieszczają w sieci, zostaje tam na zawsze i jest dostępne dla każdego;
  • pobierając pliki z nieznanych źródeł, można ściągnąć wirusy;
  •  nie wolno wchodzić na strony oznaczone  18+, bo można narazić się na niemiłe przeżycia;
  • rozmawiając z nieznajomymi i przekazując im dane osobowe, możemy stać się ofiarami kradzieży, ataków, wyłudzeń;
  • czując zagrożenie w sieci, należy je jak najszybciej zgłosić rodzicom lub zaufanym osobom z otoczenia.

Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, ulotki oraz gadżety.