Aktualności

Wycieczka do Archiwum Narodowego

            Dnia 19 września 2018r. uczniowie klas 2 oraz 4-6 brali udział w ciekawych warsztatach w Archiwum Narodowym Oddział w Nowym Sączu. Było to jedno z działań w ramach realizowanego w naszej szkole programu MEN „Niepodległa”. Pracownicy archiwum zaprowadzili nas do takich pomieszczeń jak: magazyn, czytelnia i biuro. Uczniowie dowiedzieli się, jakie dokumenty zgromadzone są w archiwum i w jakich warunkach przechowywane, aby nie uległy zniszczeniu. Kierownik archiwum pokazał nam księgi sprzed stu lat. Szczególnie zainteresowały nas dokumenty, zdjęcia i pocztówki związane z pobytem Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach i Nowym Sączu. Wszyscy uczniowie otrzymali pakiety małego archiwisty z zadaniami do rozwiązania w domu.

Potem udaliśmy się na spacer ulicami Nowego Sącza. Zobaczyliśmy miejsca tworzące historię miasta i związane z odbudową niepodległej Polski. Wiele ciekawostek przekazał nam pan Robert Cempa, który oprowadzał nas po mieście.

To była wspaniała lekcja historii.

I.Szajewska

17 września rocznica agresji Rosji na Polskę

            Dnia 17 września 2018r. odbył się w naszej szkole apel z okazji rocznicy ataku Rosji na Polskę. Występ rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu Polski. Następnie dziewczynki z klasy 5 i 7 przedstawiły krótki program artystyczny, na który złożył się rys historyczny dotyczący wydarzeń z 17 września 1939r. uzupełniony wzruszającymi wierszami patriotycznymi i pieśniami. Poruszająca była prezentacja multimedialna przedstawiająca zdjęcia z wojny na tle pieśni Kaczmarka pt. „Ballada wrześniowa”. Na zakończenie apelu zabrzmiał „Hymn Sybiraków”. Apel przygotowały pani Irena Szajewska i pani Celina Pacholarz.

              Potem wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się na Skwerek Katyński, gdzie przy obelisku zapalili znicze i minutą ciszy uczcili poległych w Katyniu w czasie II wojny światowej i tych, którzy zginęli w Smoleńsku w katastrofie lotniczej.

Festiwal biegowy w Krynicy

              W dniu 7 września 2018 r.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 9 TAURON Festiwalu  Biegowym w  Krynicy Zdróju. Naszą Szkołę reprezentowało 32 uczniów. Zarówno atmosfera jak i pogoda nam służyły wyśmienicie. Każdy  z uczestników biegu otrzymał koszulkę oraz mnóstwo  gadżetów.
Po ukończonym biegu każdy uczeń otrzymał pamiątkowy medal.m Uczniowie udali się na ciepły posiłek, darmowe lody i drożdżówki,  nie zabrakło również darmowej wody mineralnej.
Transport na wyjazd zapewniła Gmina Chełmiec. Opiekę sprawowali  p. Marzena Leśniak, p.Tadeusz Widomski i p.Robert Cempa.

 

Gminna Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019

              Nasza szkoła była organizatorem gminnej inauguracji roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach sprawowana w koncelebrze przez księdza Krzysztofa Mirka i przez ks. Sebastiana Musiała.

Następnie cała społeczność uczniowska udała się do budynku szkoły, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Serdecznie powitani zostali zaproszeni goście: pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pan Jan Duda, pan Radosław Potoczek, przewodniczący Gminnego Zespołu Edukacji, pan Andrzej Tyrkiel, przewodniczący Komisji Oświaty, Radna Powiatu Nowosądeckiego pani Maria Szarota, Radni Gminy Chełmiec, pani Katarzyna Bobak, sołtys Marcinkowic oraz dyrektorzy szkół.

Goście, uczniowie i rodzice obejrzeli programu artystycznego przygotowany przez uczniów starszych klas pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz i pani Ireny Szajewskiej. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu Polski oraz hymnu szkoły. Następnie na szkolnej scenie pojawili się uczniowie. Przypomnieli o ważnym wydarzeniu, które rozegrało się 79 lat temu – o wybuchu II wojny światowej. Niezwykle wzruszające były deklamowane wiersze i pieśni wykonane przez szkolny chórek. Całość wzbogaciły zdjęcia i fragmenty filmów z II wojny światowej. Po części poważnej i refleksyjnej nastąpiła część wypełniona humorem i żartem. W krótkiej scence młodzi aktorzy wspominali minione wakacje i mówili o radości z powrotu do szkoły. Zdolności aktorskie i wokalne uczniów nagrodzono gromkimi brawami.

             Po części artystycznej głos zabrała dyrektor szkoły, pani Elżbieta Samek. Podziękowała pani Ewie Pierzchale za 11 lat pełnienia funkcji dyrektora szkoły i złożyła uczniom oraz rodzicom życzenia na nowy rok szkolny. Odczytała również fragment listu pana Wiesława Janczyka, Posła na Sejm RP i poinformowała, że na stronie internetowej szkoły znajdzie się pełna wersja tego listu.

Potem wystąpił pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec, dokonał uroczystej inauguracji roku szkolnego 2018/2019 i oficjalnie wręczył pani Elżbiecie Samek nominację na stanowisko dyrektora naszej szkoły. Następnie życzenia sukcesów w nowym roku szkolnym złożył pan Jan Duda, Poseł na Sejm RP. Głos zabrali również Radni Gminy Chełmiec i sołtys wsi, podziękowali pani Ewie Pierzchale i złożyli gratulacje pani Elżbiecie Samek. Obejmującej stanowisko pani dyrektor złożyła także gratulacje przewodnicząca Rady Rodziców. W miłej atmosferze odbyło się spotkanie zaproszonych gości i nauczycieli.

Irena Szajewska

Informacja dyrektora szkoły

Prosimy o zapoznanie się z informacjami o ochronie danych osobowych w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach - zgodnie z Rodo - zakładka ochrona danych  w zakładce szkoła

Komunikat

Gminna inauguracja roku szkolnego 2018/2019 roku rozpocznie się uroczystą mszą św. w kościele parafialnym w Marcinkowicach o godz. 8.30

Serdecznie zapraszamy!!!

NIEPODLEGŁA” – PROJEKT EDUKACYJNY

NIEPODLEGŁA” – PROJEKT EDUKACYJNY

NA STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowany będzie w naszej szkole projekt edukacji patriotycznej „NIEPODLEGŁA”. W ramach tego projektu przeprowadzone zostaną następujące akcje i konkursy:

1. Wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości:

  • pamiątki z pobytu Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach,
  • zdjęcia, dokumenty, odznaczenia mieszkańców Marcinkowic pochodzące z ostatnich 100 lat związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi,
  • militaria, monety, medale pamiątkowe, archiwalne czasopisma,
  • publikacje książkowe Józefa Gościeja – wieloletniego kustosza Muzeum Historycznego w Marcinkowicach,
  • zdjęcia i pamiątki z pobytu w Marcinkowicach wybitnych postaci, np. Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego prezydenta na uchodźctwie, Franciszka Gągora – szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Ignacego Mościckiego

2. Konkurs plastyczno – fotograficzny

„Sto lat niepodległości w Marcinkowicach”

Konkurs polega na wykonaniu prac plastycznych oraz fotograficznych przedstawiających wydarzenia, postacie, miejsca związane z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości, zwłaszcza obrazujących historię Marcinkowic.

Prace plastyczne: wykonane dowolną techniką plastyczną, format A4.

Prace fotograficzne: format minimum 10x15.

3. Konkurs na najciekawszy lapbook

„Sto lat niepodległości w Marcinkowicach”

Konkurs polega na wykonaniu lapbooka, w którym znajdą się informacje dotyczące ważnych wydarzeń związanych z Marcinkowicami w okresie ostatnich 100 lat, zasłużonych dla wsi osób oraz miejsc, będących pamiątką po ważnych wydarzeniach.

4. Konkurs literacki „Polska w oczach dzieci”

Konkurs polega na samodzielnym napisaniu pracy literackiej (wiersza, listu, przemówienia, opisu, wspomnienia, rozprawki, felietonu, itp.), w której autor zaprezentuje swoje refleksje na temat Polski, patriotyzmu, przeszłości i przyszłości naszej Ojczyzny.

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach.

Zachęcamy do gromadzenia w czasie wakacji potrzebnych informacji, zdjęć i materiałów niezbędnych do wykonania prac konkursowych.

Prosimy o zbieranie pamiątek na wystawę.

Szczegóły we wrześniu!

Półkolonia dla dzieci parafii Marcinkowice

              W dniach 26 czerwca do 6 lipca 2018r. dzieci z parafii Marcinkowice skorzystały z wypoczynku letniego zorganizowanego przez parafialny oddział Caritas. W półkolonii uczestniczyło 48 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach i Rdziostowie.

Uczniom oprócz profesjonalnej opieki i smacznych posiłków zapewniono wiele atrakcji. Dużo radości sprawiły im zabawy sportowe na sali gimnastycznej, boisku przy domu parafialnym oraz na basenie. Niezwykle kształcące były zajęcia plastyczne prowadzone przez instruktora w ramach Bonu Kultury. Dzieci na tych zajęciach własnoręcznie wykonały obrazki malowane na szkle. Zorganizowano również wycieczki. Wielu wrażeń dostarczyła dzieciom całodniowa wycieczka śladami Świętego Jana Pawła II do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Inwałdu. Druga wycieczka była do Pasierbca, gdzie odwiedziły księdza Andrzeja, wieloletniego kierownika półkolonii w Marcinkowicach. Dzieci uczestniczyły w Mszy św., a potem udały się w Drogę Krzyżową znajdującą się przy sanktuarium. Cały czas towarzyszył im ksiądz Andrzej, który obdarował ich na pożegnanie słodyczami. Uczestnicy półkolonii zwiedzili również Muzeum Historyczne w Marcinkowicach i poznały historię dworu oraz przebieg Bitwy Marcinkowickiej. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości złożyły wieniec i zapaliły znicze na Cmentarzu Legionistów. Oprócz tych atrakcji dzieci świetnie integrowały się podczas zabaw sportowych i artystycznych w domu parafialnym. Nie zapominały też o modlitwie. Uczestniczyły w nabożeństwach i mszy św. kościele parafialnym.

Uczestnicy półkolonii serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, Caritasowi na czele z panią Dorotą Czub, księdzu Sebastianowi, pełniącemu funkcję kierownika oraz paniom, które sprawowały opiekę: pani Marcie Gródek-Piotrowskiej, pani Annie Sarata, pani Irenie Szajewskiej. Serdeczne podziękowania należą się księdzu proboszczowi Józefowi Babiczowi, który 15 lat temu po raz pierwszy zorganizował półkolonię dla dzieci parafii Marcinkowice i od tej pory patronuje tej społecznej inicjatywie.

 

Zakończenie roku szkolnego

22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018.

Ostatni dzień roku szkolnego rozpoczęliśmy uczestnictwem w uroczystej Mszy św. Po przejściu do szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, klasa czwarta pod kierunkiem p. Tadeusza Widomskiego i p. Celiny Pacholarz przedstawiła "krótką scenkę z życia szkoły".

Po przedstawieniu głos zabrała pani dyrektor Ewa Pierzchała, która powitała wszystkich przybyłych rodziców, uczniów i nauczycieli. Podsumowała ważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym. Podziękowała uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za całoroczną pracę oraz życzyła miłego wypoczynku.  

Nie zabrakło również podziękowań ze strony rodziców i uczniów dla pani dyrektor Ewy Pierzchały, która po 11 latach sprawowania funkcji dyrektora w naszej szkole przekazuje te obowiązki  pani Elżbiecie Samek.

Po podziękowaniach i odśpiewaniu 100 lar nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród uczniom, którzy brali udział w różnych konkursach i uzyskali świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodzeni zostali także uczniowie, którzy wyróżniali się osiągnięciami sportowymi. Nie zabrakło też podziękowań dla rodziców za owocną współpracę ze szkołą.

Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody
i niezapomnianych wrażeń, a także ochoczego powrotu do szkoły.

 

Sukcesy naszych uczniów

              Nadeszły wyniki Ogólnopolskiego Dyktanda Szkolnego, w którym udział wzięło 15 uczniów z naszej szkoły. Konkurs ten organizowany jest przez Centrum Edukacji Szkolnej z siedzibą w Warszawie. Okazało się, że nasi uczniowie pod opieką p. Ewy Pajor-Wojsław zaprezentowali się bardzo dobrze.

Justyna Mróz z klasy VI zajęła III miejsce w kraju, a jej koleżanka z klasy – Oliwia KożuchX miejsce. Obydwie uzyskały tytuł laureata. Wśród wyróżnionych znaleźli się Katarzyna Opioła z kl. VI i Dawid Smajdor z kl. V. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy. Są to: Maja Berezowska, Tomasz Sowa, Roksana Matiaszek, Zuzanna Adamczyk, Mateusz Kumięga, Anna Rusnarczyk, Julia Tobiasz, Bartosz Pardyl, Mateusz Olesiak, Karolina Długosz i Szymon Świerczek.

                                                                            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!!