Aktualności

Konkurs matematyczny

              Dnia 4 kwietnia nasza szkoła miała szanse uczestniczyć w VII Gminnym Konkursie Matematycznym w Świniarsku w składzie:

Tomasz Sowa

Dawid Smajdor

Kacper Kubacki

Pierwszy etap to był test składający się z 30 pytań na którego rozwiązanie uczniowie mieli 30 minut. Opiekunowie sprawdzili ten test po czym nastąpił etap II, czyli tak zwane ,,Licytacje”. Polegały one na wylicytowaniu pytania za pieniądze otrzymane wcześniej, oraz trzeba było poprawnie odpowiedzieć na to pytanie by zdobyć punkty. Ostatecznie nasza szkoła zajęła 4 miejsce z 78 punktami.

Rewia w Krynicy

              29 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w widowisku teatralnym na lodzie STORY ON ICE LODOWA BAŚŃ w Krynicy-Zdroju.

Spektakl pt. „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” odbył się z udziałem ponad 40 zawodowych łyżwiarzy. Na uwagę zasłużyły: znakomita oprawa muzyczna, choreografia pełna popisów indywidualnych, bogata ruchoma sceneria, rozbudowana dekoracja, wspaniałe kostiumy i efekty pirotechniczne.

Po pięknym przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer głównym deptakiem uzdrowiska, podziwiając charakterystyczne cechy architektury Krynicy.

Wyjazd został zorganizowany przez p. Elżbietę Kulig, której serdecznie dziękujemy.

Wycieczka Klasy 8 do Oświęcimia i Pszczyny

            Dnia 22 marca 2019r. uczniowie klas 8 naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Klęczanach uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Pszczyny. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II Birkenau 171 ha. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa (w Birkenau). W 1979 r. tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.  

            Niezwykle przejmującym miejscem, które zobaczyliśmy był blok 11, a szczególnie cela 18, w której śmiercią głodową zmarł polski franciszkanin, o. Maksymilian Kolbe. W bloku 5 natomiast zgromadzono dowody zbrodni, czyli tysiące przedmiotów codziennego użytku (buty, okulary, walizki, garnki, pędzle do golenia i wiele innych). W Birkenau natomiast porażająca była wielkość tego obozu i baraki, w których mieszkali więźniowie, ruiny komór gazowych i krematoriów, rampa kolejowa.

Nasz przewodnik wielokrotnie zaznaczał, że nie jest to muzeum, tylko cmentarzysko bestialsko pomordowanych ludzi wielu narodowości i my z tym stwierdzeniem się zgadzamy.

Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Od 1847 roku zamek był własnością książąt Hochberg von Pless z Książa. Dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się 80 % oryginalnego wyposażenia i mebli, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Obecnie w Monachium mieszka Bolko, szósty książę von Pless, hrabia von Hochberg, ostatni właściciel zamku pszczyńskiego.

Bardzo dziękujemy naszym opiekunom: pani Annie Wcześny, pani Irenie Szajewskiej i panu Robertowi Cempie za zorganizowanie wycieczki i dostarczenie nam tylu niezapomnianych wrażeń.

Powitanie Wiosny w oddziale przedszkolnym

                  21 marca dzieci sześcioletnie z oddziału przedszkolnego witały Wiosnę. Udekorowały salę pracami plastycznymi o tematyce wiosennej wykonanymi na zajęciach. Przygotowały przedstawienie pod tytułem „Witamy Cię Wiosno”, które zaprezentowały młodszym przedszkolakom, był czas na integrację, wspólne tańce i zabawy. Następnie wykonały kwiaty do zabawy z wiatrem, wymagały one dużo cierpliwości i precyzji dzieci, ale sprawiły im wiele radości podczas zabawy na podwórku, gdyż z kwiatami dzieci wyszły do ogrodu przedszkolnego powitać Wiosnę. Tam czekała niespodzianka krokusy posadzone przez przedszkolaki jesienią pięknie zakwitły i dzieci zobaczyły rezultat swojej pracy. 

OGŁASZAMY WIOSNA JUŻ JEST!

Giełda szkół ponadpodstawowych

          Dnia 18 marca 2019r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych zorganizowanej przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza w Hali Widowiskowo-Sportowej w Nowym Sączu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną zaprezentowaną przez szkoły średnie z terenu  Powiatu Nowosądeckiego. Mamy nadzieję, że zebrane podczas targów informacje ułatwią ósmoklasistom wybór szkoły średniej.

Spektakl teatralny pt. ,, O małej Syrence w niejednej piosence ”

                  18 marca uczniowie klas 0 –III wraz z opiekunami obejrzeli spektakl teatralny pt. "O małej Syrence w niejednej piosence ”, w wykonaniu Teatru Moich Marzeń z Chorzowa.

Muzyczna bajka przeniosła widzów do krainy fantazji, marzeń, barwnych postaci i rytmicznych piosenek. Dzieci obserwowały przygody małej syrenki Vivien w głębinach oceanu. Poznały również króla Nefryta, zabawnego kraba, księcia Edwarda, królową Hortensję, kucharza Fryca oraz złą i podstępną ośmiornicę.

Piękna dekoracja, stroje, muzyka oraz wspaniały kontakt aktorów z publicznością dostarczył dużo emocji, wzruszeń i zapewne pozostanie w pamięci na długo.

Spotkanie z panią Emilią Brown

           13 marca  gościliśmy panią Emilię Brown, mieszkającą w Wielkiej Brytanii, sądeczankę mocno angażującą się w rozwiązywanie problemów społecznych naszego regionu, korespondentkę i szefową Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym NOX.

Fundacja udziela pomocy osobom  tylko na terenie woj. małopolskiego. Celami statutowymi jest pomoc na rzecz osób fizycznie niepełnosprawnych i ich rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej m.in. w nauce, pracy, sporcie i rekreacji przez małe wsparcie finansowe lub rzeczowe.

Pani Brown organizuje głównie krótkie wycieczki do Oxfordu, które często są jedyną okazją wyjazdu za granicę dla wielu osób, zwłaszcza na wózku inwalidzkim. Zakwaterowanie oferowane jest bezpłatnie przez rodziny angielskie, a koszty przejazdu oraz wszelkie wycieczki w czasie pobytu pokrywa fundacja.

Siódmoklasiści naszej szkoły mogli porozmawiać z panią Brown o swoich zainteresowaniach i planach. Szukali odpowiedzi na pytanie czym jest patriotyzm. A wszystko w języku angielskim doskonaląc swój warsztat językowy.

Dziękujemy pani Emilii za wizytę i ciekawą lekcję.

Pożegnanie karnawału w przedszkolu

              W tłusty czwartek dzieci młodsze wysłuchały bajki o Kopciuszku. Wesoło bawiły się przy muzyce. Szukały i przymierzały zgubiony pantofelek Kopciuszka. Projektowały stroje na bal, kolorowały ilustracje do bajki. Na koniec zjadły pączki przygotowane przez rodziców.