Aktualności

Zielona Szkoła - dzień drugi

            Noc trwała stanowczo za krótko, więc musieliśmy szybko spać, żeby rozpocząć kolejny dzień naszej nadmorskiej przygody.

Tym razem po baaardzo wczesnym śniadaniu udaliśmy się na Hel do tamtejszego Fokarium. Zwiedziliśmy wystawę morskich ssaków, obejrzeliśmy pokaz helskiego stada hodowlanego złożonego z pięciu fok, a potem dotarliśmy do portu, gdzie już czekał na nas statek, którym popłynęliśmy do Gdyni. Pogoda była wprost wymarzona, więc rejs minął nam na górnym pokładzie.

W Gdyni po Mszy Świętej udaliśmy się na plażę i spędziliśmy prawie 2 godziny, pluskając się w (o dziwo) ciepłej wodzie zatoki. Niektórzy z nas byli nad morzem po raz pierwszy i nie mogli się nadziwić tej ogromnej piaskownicy.

Po plażowaniu przejechaliśmy do Centrum Nauki Eksperyment, w którym dwie godziny minęły nam w okamgnieniu. Z pewnością nikt się nie nudził!

Dzień minął nam bardzo intensywnie, ale starczyło jeszcze siły na wieczorne gry i zabawy, które okazały się skutecznym lekiem na tęsknotę za domem. Poza tym integrowaliśmy się z uczniami szkoły w Krasnem Potockiem.

Zielona Szkoła - dzień pierwszy

            Około północy zaczęła się nasza podróż nad morze. Po kilku godzinach jazdy wczesnym rankiem dotarliśmy do Warszawy i rozpoczęło się zwiedzanie stolicy.

Pierwszym punktem programu były Łazienki Królewskie, w których poruszaliśmy się m. in. śladami patrona naszej szkoły - Józefa Piłsudskiego. Zabytki zabytkami, ale szczególne zainteresowanie wzbudziły pawie, które pozowały nam do zdjęć, prezentując się w pełnej krasie.

Następnie (po szczegółowej kontroli nas samych i naszych plecaczków) weszliśmy do budynku Sejmu RP, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy salę obrad. Na ekranach telewizorów wyglądała na większą:)

Słońce prażyło coraz mocniej, a my spacerowaliśmy po uliczkach Starego Miasta, słuchając opowieści naszego przewodnika - p. Roberta Cempy i podziwiając warszawskie zabytki: budynki, pomniki, kościoły, parki. Potem przyszedł czas na spojrzenie z lotu ptaka, czyli na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki.

Na koniec po szybkiej podróży cudem techniki – metrem – przemierzyliśmy trasę Piłkarskie Emocje na PGE Narodowym, czyli najnowocześniejszym stadionie w Polsce.

Wreszcie po kolejnych kilkuset kilometrach jazdy dotarliśmy do celu naszej wyprawy, czyli Rozewia i poznaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z obiektu.

 

Dzień Matki w Oddziale Przedszkolnym

            25 maja w oddziale przedszkolnym na uroczystości Dnia Matki zjawili się zaproszeni goście: kochane mamusie, pani dyrektor Ewa Pierzchała i pomocni tatusiowie. Dzieci wykazując zaangażowanie - wierszem, tańcem i piosenką złożyły życzenia swoim mamom.

W przedstawieniu  „ O niesfornej żabce” pokazały jak może być źle, gdy dzieci nie słuchają swojej mamy.
Przybyłe mamy obejrzały również inscenizację pt. „Kwiaty dla wróżki”,

 

Szczęśliwe mamy nagrodziły wszystkich brawami, pani dyrektor pochwaliła małych aktorów
i podziękowała mamom za ich wkład w przygotowanie strojów do przedstawienia. Dzieci wręczyły mamusiom własnoręcznie przygotowane prezenty i upominki  oraz zdjęcia dzieci przygotowane przez p. Anetę Gawlik.  Następnie razem zasiedli przy wspólnym stole by w miłej atmosferze cieszyć się z tego wyjątkowego święta.

Konkurs o Wielkiej Brytanii

Konkurs „ Co wiesz o Wielkiej Brytanii”

Dnia 23maja 2018r. w naszej Szkole, odbył się szkolny konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii.Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią, kulturą i zwyczajami Wielkiej Brytanii.W konkursie wzięło udział 5 trzyosobowych drużyn. Konkurs składał się z części pisemnej i części ustnej. Pierwsze miejsce zajęły uczennice z klasy szóstej: Katarzyna Opioła, Justyna Mróz i Oliwia Kożuch. Otrzymają one dyplomy oraz nagrody książkowe.

  Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej 

Dnia 24 maja 2018r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs piosenki angielskiej.Troje uczniów: Karolina Długosz z klasy piątej, Justyna Mróz z klasy szóstej oraz Tomasz Sowa z klasy szóstej, zaprezentowali piosenki angielskie słynnych wykonawców. Oceniana była zarówno poprawność językowa śpiewanych tekstów jak i wykonanie pod względem wokalnym. Uczniowie byli oceniani przez nauczyciela j. angielskiego P. Elżbietę Kulig, oraz nauczyciela muzyki P. Celinę Pacholarz. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy szóstej - Justyna Mróz za utwór „ Someone like sou” – Adele.

Konkurs „ Mały Mistrz Języka Angielskiego”

Dnia 25 maja 2018r. uczniowie z klasy Iii: Piotr Łobaza i Paweł Smoleń, wzięli udział w konkursie gminnym „Mały Mistrz Języka Angielskiego” w Piątkowej. Głównym celem konkursu było rozwijanie zainteresowań językowych przez uczniów. Uczniowie naszej Szkoły zajęli : VII miejsce – Paweł Smoleń i VIII miejsce Piotr Łobaza.

Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Gminny Konkurs Literacko-Plastyczny „Mity, podania, legendy...”.

           Dnia 21 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie już po raz 17 uczniowie szkół podstawowych z gminy Chełmiec wzięli udział w Konkursie Literacko-plastycznym pt. „Mity, podania, legendy- u źródeł historii i literatury”.

Uczestnicy rywalizowali w trzech konkurencjach. Musieli wykazać się znajomością mitów, opowiedzieć legendę związaną z rejonem Małopolski oraz narysować komiks do wylosowanego tekstu. Uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami plastycznymi wykonując ciekawe i kolorowe prace.

Swoje umiejętności zaprezentowały 3-osobowe drużyny. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Mróz Justyna, Katarzyna Opioła, Karolina Zapart. Dziewczynki zdobyły III miejsce, a za przygotowanie uczennic była odpowiedzialna pani Ewa Pajor-Wojsław.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy, które ufundował Wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski.

 

"Baśń o Złotym Ptaku"-teatrzyk

             14 maja dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt.: „Baśń o złotym ptaku” na motywach baśni Braci Grimm. Kolorowe kukiełki, ekspresyjna muzyka i treść spektaklu wywołały wśród dzieci żywe reakcje. „Baśń o złotym ptaku” zarówno uczy, jak i bawi młodego widza. Dzieci, dzięki spotkaniu z bajką dowiedziały się,  że najcenniejsza jest szczera i prawdziwa przyjaźń oraz świadomość, że mamy kogoś, kto bez względu na okoliczności pomoże nam i będzie z nami. Naprawdę o szczęściu nie decyduje bogactwo, ale prawdziwy, oddany przyjaciel. Z nim można pokonać wiele przeszkód i znaleźć to, co naprawdę jest ważne. Przedstawienie ubogacone było rozmową z aktorem z teatru lalek, wprowadzającą w temat spektaklu jak  i podsumowującą wiadomości dzieci na temat wartości życiowych każdego człowieka. Dzieci z radością opowiadały o swoich wrażeniach po spektaklu.

 

Wycieczka do Bielska-Białej i Wisły

Tak wspominają ją uczestnicy.

Julia Malec: Wczoraj tj. 10 maja 2018 r. o godz. 7.00 wyjechaliśmy z Marcinkowic do Wisły i Bielska-Białej. Najpierw pojechaliśmy na skocznię im. Adama Małysza w Wiśle. Następnie zwiedziliśmy Galerię Trofeów Adama Małysza, czyli jego dawny dom. Później zjedliśmy pyszny obiad i lody. Potem zwiedziliśmy Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. Do Marcinkowic wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń o godzinie 20.00.

Patrycja Chronowska: Wczoraj tj. 10 maja 2018 r. pojechaliśmy do Wisły i Bielska-Białej. Widzieliśmy skocznię, na której  skakał Adam Małysz. Potem pojechaliśmy do jego starego domu. Zobaczyliśmy tysiące pucharów, kombinezonów, nart i kasków tego sportowca. Następnie zjedliśmy obiad i lody. W Bielsko-Białej byliśmy w Studiu Filmów Rysunkowych. Prowadzący pokazał nam, jak tworzy się filmy rysunkowe. Oglądaliśmy „Bolka i Lolka” i „Reksia”. Po filmie wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy do domu. Chciałabym pojechać jeszcze raz na taką wycieczkę! Było pięknie i wystrzałowo!

Był to wyjazd integracyjny dla dzieci romskich i innych uczniów naszej szkoły finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z programu Integracji Społeczności Romskiej w ramach projektu „Poprawa sytuacji edukacyjnej i społecznej Romów mieszkających na terenie Gminy Chełmiec”.

 

Interaktywne widowisko telewizyjne pt. „Talent Show"

                  27 kwietnia 2018 roku uczniowie klas IV, V, VI wzięli udział w wyjeździe do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na nietypowy spektakl. Wrocławski Teatr Show przygotował interaktywne widowisko telewizyjne pt. „Talent Show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”.

Widzowie mieli możliwość wziąć udział w spektaklu, więc kilkoro z naszych uczniów zaprezentowało się na dużej scenie. Efekty ich występów zobaczymy za kilka tygodni, gdy producenci prześlą nam zmontowany teledysk.

 

"Witaj Maj, 3 Maj"

                W czwartek 10 maja uczniowie klasy czwartej i piątej pod opieką p. Ewy Pajor-Wojsław i p. Celiny Pacholarz przedstawili społeczności szkolnej krótki montaż słowno-muzyczny z okazji 227 rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA. Przedstawienie miało na celu pobudzenie do refleksji na temat znaczenia obchodów świąt patriotycznych w życiu młodych ludzi.

Wycieczka do Wieliczki

             Dnia 7 maja 2018 r. 45 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Wieliczki. Był to wyjazd integracyjny dzieci romskich i innych uczniów szkoły finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Cyfryzacji z programu ”Integracji Społeczności Romskiej” w ramach projektu „Poprawa sytuacji edukacyjnej i społecznej Romów mieszkających na terenie Gminy Chełmiec”. W trakcie pobytu w kopalni dzieci poznały legendę o św. Kindze, historię kopalni i wydobywania soli kamiennej. Wędrowały korytarzami podziwiając żyrandole i rzeźby z soli. Zwiedziły kaplicę św. Kingi. Oglądały urządzenia do wydobywania soli. Jechały windą górniczą. Zobaczyły podziemne jeziorko solne. Zjadły pyszny obiad. Wykonały wiele ciekawych zdjęć. Była to doskonała okazja do rozwijania wiedzy dzieci o ciekawych miejscach w Polsce wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz integrowania się, nabywania nowych kompetencji społecznych i zachowań właściwych dla takich miejsc jak: muzeum czy restauracja. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni i pełni miłych wrażeń.