Aktualności

Spotkanie z policjantem

Dzisiaj uczniowie klas 3 i 4 uczestniczyli w spotkaniu z Panią policjantką👮‍♀️. Tematem spotkania było "cyberbezpieczeństwo". Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest netykieta, jakich informacji nie należy podawać w sieci itp. Wspólnie oglądnęliśmy również wybrane odcinki bajki edukacyjnej "Owce w sieci".

 

110 Rocznica Bitwy Marcinkowickiej

W dniu 06 grudnia 2024 uczniowie klas 5-8 naszej szkoły uczestniczyli w uroczystych obchodach 110 rocznicy Bitwy Marcinkowickiej na Cmentarzu Legionistów, których  organizatorem był Zespół Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Po krótkiej modlitwie, którą poprowadził proboszcz tutejszej parafii ks. Tadeusz Celusta, złożono wieńce a następnie żołnierze z 6 Batalionu Dowodzenia w Krakowie poprowadzili Apel Poległych i oddali salwę honorową.   

Pamięć o bohaterach, którzy walczyli u boku patrona naszej szkoły Józefa Piłsudskiego i ginęli w walce o wolność Polski, to nasza powinność.

ES

Spotkanie z Sędzia Anną Marią Wesołowską

W dniu 20.11.2024 r. uczniowie klasy 7 naszej szkoły wraz z uczniami innych szkół podstawowych z terenu Gminy Chełmiec uczestniczyli w spotkaniu z panią Sędzią Anną Marią Wesołowską. Spotkanie zorganizowane zostało w Szkole Podstawowej w Świniarsku w ramach konferencji pn.: „MOC PROFILAKTYKI – WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY”, która miała na celu upowszechnienie wiedzy na temat współczesnych zagrożeń, a także nawiązanie relacji między lokalnymi instytucjami, które działają na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży.  

Pani Sędzia od ponad 15 lat zajmuje się edukacją prawną młodzieży. Wyjaśniła dzieciom, na czym polega praca sędzi. Omówiła kwestię odpowiedzialności prawnej dzieci i młodzieży oraz  konsekwencje związane z podejmowaniem czynów zabronionych przez osoby nieletnie.

Wystąpienie pani Anny Marii Wesołowskiej wzbudziło ogromne zainteresowanie młodych ludzi i na pewno wpłynęło na ich świadomość prawną.

ES

Uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości

11 listopada w  Kościele Parafialnym w Marcinkowicach miały miejsce główne uroczystości 106 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie  szkoły podstawowej zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny. Zgromadzonych na występie mieszkańców wsi wzruszyły wiersze i pieśni, które przypomniały bolesną historię Polski z czasów zaborów, a potem radość i dumę z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Pełne symboliki były stroje aktorów i dekoracja. Dziękujemy uczniom szkoły oraz opiekunom: pani Celinie Pacholarz oraz pani Irenie Szajewskiej za piękną lekcję historii i patriotyzmu.

Następnie celebrowana była uroczysta Msza św. za Ojczyznę z asystą pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach i Rdziostowie oraz Zespołu Szkół w Marcinkowicach. Po nabożeństwie wszyscy udali się na Cmentarz Wojenny znajdujący się w naszej miejscowości, gdzie ksiądz proboszcz Tadeusz Celusta zmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Następnie dyrektorzy szkół – pani Elżbieta Samek i pani Iwona Sikorska oraz Wójt Gminy Chełmiec – pan Stanisław Kuzak, złożyli na grobach legionistów kwiaty i zapalili znicze.

Udział o odchodach 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był pięknym wyrazem miłości do Ojczyzny i cenną lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia. Cieszymy się, że patriotyczne tradycje są tak chętnie kultywowane przez marcinkowiczan.

VIII Gminny konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych - "Radosna Niepodległości"

8 listopada w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi  w Chełmcu, odbył się VIII Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej: RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI. W roku obecnym patronat nad konkursem objął dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Hab. Filip Musiał.

Niemal siedemdziesięciu uczestników z klas 4-6, reprezentujących siedem szkół z terenu Gminy Chełmiec (Klęczany, Librantowa, Marcinkowice, Trzetrzewina, Świniarsko, Wielogłowy, Chełmiec) przygotowało w swoich zespołach wiele pięknych i różnorodnych piosenek. Dzieci prezentowały pieśni marszowe i liryczne, utwory starsze oraz współczesne.

Z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego utwory nawiązywały przede wszystkim do walki z niemiecką okupacją okresu II wojny światowej, jak również powojennej walki z narzuconą Polsce władzą, zależną od Moskwy (Żołnierze Wyklęci).

Poza promowaniem idei patriotyzmu, konkurs miał na celu wdrażanie uczniów do aktywności artystycznej i kulturalnego wykorzystania wolnego czasu oraz dostarczenie pozytywnych przeżyć związanych z występami i możliwością wykazania się własnymi umiejętnościami, dostarczanie radości ze wspólnego śpiewania i muzykowania, a także naukę szlachetnej rywalizacji.

Występy młodych artystów oceniała komisja artystyczna: Pani mgr Urszula Baziak (wicedyrektor i nauczyciel baletu w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu), Pan mgr Andrzej Tyrkiel (radny gminy Chełmiec) oraz Pan mgr Marian Jurczak (emerytowany nauczyciel naszej szkoły).

Nasza szkoła zajęła III miejsce - uczniowie wykonali 2 utwory- "Biały krzyż" i "Rozszumiały się wierzby płaczące". Uczniów przygotowała pani Celina Pacholarz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe. Nagrody zwycięzcom wręczyli członkowie komisji wraz z dyrektorem szkoły, Panem Krzysztofem Groniem.

Serdecznie gratulujemy !!!

CODEWEEK 2024

W dniach 22-24 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania doskonalili swoje umiejętności w zakresie programowania. Na lekcjach informatyki i koła informatycznego budowali konstrukcje z klocków LEGO Education a następnie za pomocą dedykowanej aplikacji SPIKE sterowali konstrukcjami. Była to świetna zabawa ale i okazja do rozwijania w ciekawy i interesujący sposób umiejętności cyfrowych uczestników wydarzenia. Już raz piąty wzięliśmy udział w wydarzeniu.

Realizacja innowacji pedagogicznej w klasach I-III

"Lapbookowa nauka - cztery pory roku" jest odpowiedzią na potrzeby uczniów, a także podniesieniem atrakcyjności zajęć z edukacji przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem kreatywnego myślenia. Na podstawie obserwacji zajęć zauważono, że uczniowie chętniej angażują się w zajęcia skierowane na twórcze działanie. Chęć do samodzielnego zdobywania informacji oraz działalność plastyczna była inspiracją do podjęcia nowych działań, które zapewnią dzieciom warunki wszechstronnego rozwoju. Odpowiednio realizowane treści przyrodnicze w dużej mierze mogą również przyczynić się do podniesienia skuteczności kształcenia.

Turniej Szachowy Gminy Chełmiec

23 października 2024 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Chomranicach odbył się tradycyjny już Turniej Szachowy Gminy Chełmiec. Naszą szkołę reprezentowała grupa 17 osób, a ogółem uczestniczyło ponad 100 osób. Konkurencja była duża. Każdy uczestnik rozegrał 7 partii. Zdarzały się spotkania bratobójcze. Maksymalnie każdy zawodnik mógł zdobyć 7 pkt.. Nasi uczniowie osiągnęli sukcesy w kategoriach wiekowych:

1. dziewczynki klasy od 1 do 6

Zuzanna Czub  - brązowy medal  (4 pkt.)

2. chłopcy klasy od 1 do 6

Aleksander Gibas - brązowy medal  (5,5 pkt.)

3. chłopcy klasy od 7 do 8

Adam Kumięga - brązowy medal  (5,5 pkt.)

Bliski podium był Karol Budnik z klasy siódmej, który zdobył 5 pkt..

Wszyscy uczestnicy wg kolejności zdobytych miejsc, otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Celem tego konkursu jest popularyzacja gry w szachy, wśród dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę systematyczny wzrost liczby uczestników można powiedzieć, że zwycięzcami są uczestnicy i organizatorzy konkursu.

Widomski Tadeusz