Aktualności

Święto Szkoły obchodziliśmy już po raz 16.

Dnia 5 grudnia 2022r. nasza szkoła już po raz szesnasty uczestniczyła w wielkiej patriotycznej uroczystość pod nazwą Święto Szkoły. Jest ona związana z postacią patrona naszej szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego, który 6 grudnia 1914 roku w Marcinkowicach stoczył bój z Rosjanami. W tym roku przypadała 108. rocznica Bitwy Marcinkowickiej.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Bernard Stawiarski - Wójt Gminy Chełmiec, ksiądz Tadeusz Celusta – proboszcz Parafii Marcinkowice, pan Andrzej Tyrkiel - przewodniczący Komisji Oświaty, pani Elżbieta Horowska i pan Tadeusz Lis - Radni Gminy Chełmiec, pan Wiesław Janczyk – przedstawiciel Rady Polityki Pieniężnej, pani Iwona Sikorska - dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach, pani Urszula Łabuda – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rdziostowie.

Święto Szkoły rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Potem zespoły klasowe rywalizowały w licznych konkursach. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwało jury w składzie: pani Elżbieta Samek, dyrektor szkoły, pani Celina Pacholarz, ksiądz Łukasz Kuczaj.

Pierwszym konkursem był turniej wiedzy o życiu i działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pytania konkursowe przygotował pan Robert Cempa, który też poprowadził turniej. Zwycięzcami w tym konkursie okazała się drużyna z klasy 8b w składzie: Agnieszka Szajewska, Konrad Budnik, Mikołaj Froehlich. Uczniowie wszystkich klas wykazali się dużą wiedzą o naszym patronie i pierwszy raz w historii turnieju nagrodzono wszystkie drużyny, bo miejsce II zajęli uczniowie z klasy 7 i 8a, a III miejsce – drużyny z klasy 4, 5 i 6.

Następnie odbył się konkurs pieśni legionowych. Każda klasa w specjalnie przygotowanych strojach, z elementami biało-czerwonymi zaprezentowała wylosowaną wcześniej pieśń legionową. Był to bardzo przyjemny konkurs, ponieważ dał okazję do wysłuchania pieśni przez wszystkich znanych i lubianych. Zwycięzcami konkursu w młodszej kategorii wiekowej zostały: zespół z klasy 0a i 0b, który zaśpiewał pieśń „Przybyli ułani” oraz zespół z klasy 3, który wykonał pieśń „Rozkwitają pąki białych róż”. Wśród starszych uczniów zwyciężył zespół z klasy 4 za piękne zaprezentowanie pieśni „Jak to na wojence ładnie”.

Drugą część uroczystości rozpoczęliśmy od koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz.. Następnie podsumowano wszystkie konkursy i pani dyrektor wraz z panem Wójtem i radnymi wręczyli uczniom dyplomy i nagrody.

Konkurs plastyczny „Józef Piłsudski – patron naszej szkoły” cieszył się dużym zainteresowaniem, bo złożono aż 47 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Nagrodzono uczniów w trzech kategoriach wiekowych:

klasy 0:

I miejsce – Lena Budnik

II miejsce – Dariusz Mróz

III miejsce – Bartosz Kuzak

wyróżnienie – Kaja Budnik

 

klasy 1-3:

I miejsce – Wiktoria Mróz

II miejsce – Zofia Sowa

III miejsce – Aleksandra Bieryło i Tomasz Sowa

wyróżnienie – Ewa Pietrakiewicz i Emilia Dąbrowska

 

klasy 4-8:

I miejsce – Julia Budnik

II miejsce – Wiktoria Potoczek

III miejsce – Magdalena Wójs

wyróżnienie – Maja Froehlich.

Konkurs multimedialny dla uczniów klas 3-8 polegał na wykonaniu prezentacji dotyczącej patrona naszej szkoły, jego życia i działalności. Złożono 13 prac. Nagrodzono prezentacje następujących uczniów:

I miejsce – Kinga Pietrakiewicz i Agnieszka Szajewska

II miejsce – Krzysztof Kosecki i Jakub Pietrakiewicz

III miejsce – Maja Froehlich

wyróżnienie – Emilia Dąbrowska, Honorata Smajdor, Wiktoria Sarata i Magdalena Mróz.

W konkursie kaligraficznym należało pięknie przepisać tekst hymnu naszej szkoły. Wzięło w nim udział 26 uczniów z klas 1-8. Nagrodzono prace uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:

klasy 1-3:

I miejsce – Filip Turek

II miejsce – Marcel Pasionek

III miejsce – Zofia Sowa

wyróżnienie – Aleksandra Bieryło, Emilia Dąbrowska i Klaudia Hybel

klasy 4-8:

I miejsce – Kacper Hybel

II miejsce – Wiktoria Sarata

III miejsce – Liliana Sojka

wyróżnienie – Kamila Jargut i Patrycja Chronowska.

Konkurs krzyżówkowy również cieszył się dużym zainteresowaniem, bo uczestniczyło w nim 53 uczniów. Polegał na poprawnym pod względem treści i ortografii rozwiązaniu krzyżówki dotyczącej życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Wśród poprawnych rozwiązań wylosowano nagrodzonych:

Jakub Czub, Oliwier Mróz, Tomasz Sowa, Ewa Pietrakiewicz, Liliana Sojka, Maja Żak.

Pani dyrektor pogratulowała zwycięzcom i podziękowała koordynatorkom uroczystości: pani Celinie Pacholarz i pani Irenie Szajewskiej. Podziękowania usłyszały też dziewczyny z klasy 8a: Katarzyna Dadaś i Wiktoria Sarata, które jako konferansjerki prowadziły całą uroczystość.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał pan Wójt, który w mikołajkowym prezencie wręczył wszystkim uczniom karnety na lodowisko w Chełmcu. Pan Wiesław Janczyk pogratulował uczniom i nauczycielom ich zaangażowania w kultywowanie tradycji patriotycznych w szkole. Dla uczniów pozostawił kosz słodkości.

Święto Szkoły już za nami. Uroczystość ta wpisała się na trwałe w tradycje naszej szkoły. Jest to wartościowa i atrakcyjna dla młodego pokolenia forma poznawania historii Polski. /ISz/

Andrzejki w oddziale przedszkolnym

W oddziale przedszkolnym jak co roku podtrzymujemy tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „lania wosku” i innych wróżb związanych z tym świętem. Dzieci z uśmiechem na twarzy chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

W tym dniu dzieci z oddziału przedszkolnego przyniosły z domów swoje ulubione bajki, które najchętniej czytają z rodzicami w domu, a chętni przyszli w strojach prezentując postać bajkową i opowiadając o jej przygodach. Zaciekawienie wzrastało w miarę prezentacji każde dziecko chciało jak najciekawiej opowiedzieć o swojej książeczce, a następnie namalować ilustrację do bajki.Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

Spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec

Dnia 4 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec – poetką, pisarką, malarką, a hobbystycznie fotografką. Na spotkaniu z udziałem uczniów klas 0-5 pani Marzec opowiedziała dzieciom, w jaki sposób powstają jej książki, skąd czerpie pomysły, jak długo trwa proces tworzenia, jak wyglądają etapy wydawania utworów w formie książkowej. Opowiedziała również o swoim życiu prywatnym oraz innych artystycznych zajęciach, czyli malowaniu i fotografowaniu.

Pani Marzec zaprezentowała swoje książki: „Niezwykły tydzień Frani”, „Nowe przygody Frani”, „Myszka Matylda w Nowym Sączu”, „Puzzelkowe serce”, „Poszukiwacze przygód”, „Marzenia nie liczą lat” oraz zbiór wierszy „Z deszczem pod rękę”. Przeczytała fragment powieści dla dzieci „Nowe przygody Frani” oraz kilka swoich wierszy.

Na zakończenie spotkania dzieci zakupiły książki naszego gościa oraz poprosiły o dedykacje i autografy. Spotkanie bardzo się dzieciom spodobało i stało się inspiracją do podejmowania własnym prób pisarskich.

Spotkanie autorskie z panią Jadwigą Marzec było jednym z działań w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zorganizowała je pani Irena Szajewska.

104 rocznica Odzyskania Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy już 10 listopada. Tego dnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 4-8 pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz i pani Ireny Szajewskiej.

Program artystyczny rozpoczęliśmy od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie występująca młodzież przypomniała nam najważniejsze wydarzenia z historii Polski: rozbiory, dążenia Polaków do odzyskania wolności, wreszcie dzień 11 listopada 1918 roku. Dzięki pięknym poetyckim strofom mogliśmy doświadczyć takich emocji jak zaduma, smutek, nadzieja, wreszcie radość. Niezwykle wzruszające były pieśni patriotyczne w mistrzowskim wykonaniu szkolnego chóru. Całość występu świetnie uzupełniły sceny teatralne: symboliczne uwięzienie Polski przez zaborców, uosobiona Wolność dająca Polakom nadzieję, wreszcie oswobodzenie Ojczyzny z łańcuchów niewoli. I Polska, która nawet na chwilę nie zniknęła z naszych oczu. Występ uczniów był wspaniałą lekcją historii, poprzez swoją formę mocno przemawiającą do młodego pokolenia.

 

Po obejrzeniu programu artystycznego cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. W asyście pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy trzy zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Potem radośnie w powietrzu zatrzepotały biało – czerwone chorągiewki. Było uroczyście, a jednocześnie radośnie.

Kontynuacja patriotycznego świętowania miała miejsce w Kościele Parafialnym dnia 11 listopada. Przed Mszą Św. za Ojczyznę młodzież szkolna zaprezentowała program artystyczny mieszkańcom wsi. Występ dostarczył widzom wielu wzruszeń i bardzo się spodobał, bo zakończył się brawami na stojąco. Dziękujemy Chórowi Parafialnemu, który wzbogacił nasz występ pięknym wykonaniem pieśni patriotycznych. Na Mszy Św. za Ojczyznę obecne były poczty sztandarowe naszej szkoły, Szkoły Podstawowej w Rdziostowie oraz Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości było złożenie kwiatów i zniczy na Cmentarzu Wojennym. Dyrektorzy szkół, Radni Gminy Chełmiec, uczniowie i rodzice w asyście pocztów sztandarowych oddali cześć tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

Cieszymy się, że w naszej miejscowości żywe są tradycje patriotyczne, a udział w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości jest tego doskonałym dowodem. Szczególnie cenne jest to, że młodzi ludzie aktywnie w tych przedsięwzięciach uczestniczą i głośno powtarzają słowa: „Kocham Cię, Polsko!”.

Dni Zdrowego Odżywiania w Oddziale Przedszkolnym

W październiku i listopadzie dzieci na zajęciach  uczestniczyły  w  Dniach Zdrowego Odżywiania pod hasłem „Jemy zdrowo i kolorowo”.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci utrwaliły zasady zdrowego stylu życia zawarte  w piramidzie żywienia. Zapoznały się z piosenką pt. „Witaminki ” która pomogła dzieciom  odpowiedzieć na pytanie co to są witaminy i jaki wpływ mają na nasz organizm.   Nauczyły się rymowanki  z pokazywaniem Gimnastyka. Ponadto dowiedziały się, że dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony . Samodzielnie wykonywały też piękne, zdrowe i kolorowe kanapki,  oraz sałatkę warzywną,  co  było podsumowaniem wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Takie zajęcia sprawiły dzieciom dużą przyjemność i uczyły jakich produktów używać, by być zdrowym. W ich organizację byli zaangażowani rodzice dzieci. 

III Międzynarodowa "Przerwa na czytanie"

Organizatorem III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

 

W minionym roku został ustanowiony rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 tysięcy 586 osób. W tym roku chcemy pobić kolejny rekord.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła z dużym zaangażowaniem do tej akcji. Odbyła się ona 28 października. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, czyli około 200 osób. Udział w akcji „Przerwa na czytanie” był kolejnym działaniem w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, bowiem głównym jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie klas 0-3 czytali bajki i baśnie w specjalnie zaaranżowanym kąciku czytelniczym. Hasło przewodnie tego wydarzenia brzmiało: „Bo z bajek nie wyrasta się nigdy…” Dzieci czytały swoje ulubione bajki i baśnie oraz przebrały się za bohaterów literackich. Starsze dzieci czytały indywidualnie, natomiast młodszym czytali ich koledzy i nauczycielki. Ciekawym punktem spotkania były występy uczniów, którzy zachęcali innych do czytania, opowiadając ulubione baśnie, przedstawiając postać, za którą się przebrali lub czytając najciekawsze fragmenty książek.

Uczniowie klas 4-8 czytali wcześniej wybrane przez siebie książki. Dzień przed akcją przygotowali sale lekcyjne, aranżując je do czytanej książki. Pojawiły się więc charakterystyczne elementy wystroju: zastawiony stół w Soplicowie, samolot Pilota na Saharze, planety, które odwiedził Mały Książę, Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, kantor Scrooge`a, magiczna kraina Narnii, Fabryka Czekolady Willego Wonki. Uczniowie natomiast przebrali się za bohaterów literackich. Książki czytali indywidualnie lub w grupach.

 

Ostatnim punktem akcji było zwiedzanie klas: oglądanie ich wystroju i przebranych za bohaterów literackich uczniów. Oprócz tego każda klasa prezentowała swoją książkę w wybranej formie artystycznej. Obejrzeliśmy więc scenkę teatralną pokazującą pokonanie Białej Czarownicy i uratowanie Narnii w wykonaniu uczniów klasy 4. Przenieśliśmy się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie i za sprawą uczniów klasy 5 poczuliśmy tajemniczą i niezwykłą atmosferę tego miejsca. Klasa 6 przeczytała fragment książki pokazujący scenę w kantorze Scrooge`a oraz zaprezentowała duchy, które nawiedziły Ebenezera w Wigilię Bożego Narodzenia. Klasa 7 zaprosiła nas do Fabryki Czekolady Willego Wonki i przedstawiła głównych bohaterów książki. Dzięki uczniom klasy 8a przenieśliśmy się na Saharę oraz poznaliśmy mieszkańców planet, które odwiedził Mały Książę. Uczniowie klasy 8a przenieśli nas „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem” na ucztę w dworze Sopliców. Wysłuchaliśmy „Inwokacji” czytanej przez Pawła, który wcielił się w postać Adama Mickiewicza oraz zobaczyliśmy poloneza zatańczonego przez uczniów.

Udział uczniów w akcji „Przerwa na czytanie” był wspaniałą okazją do wspólnego czytania oraz pokazania, że czytanie książek może być przyjemnością i inspiracją do wielu działań artystycznych. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Przerwy na czytanie”. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu udziałowi w akcji zostanie pobity kolejny rekord w liczbie osób czytających na przerwie.

Koordynator akcji: Irena Szajewska

Konkursy czytelnicze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach realizacji tego programu uczniowie klas 4-8 brali udział w konkursach czytelniczych: konkursie mitologicznym „Starcie tytanów” oraz konkursach plastycznych, literackich i multimedialnym „W magicznym świecie Narnii”.

Konkurs mitologiczny sprawdzał wiedzę z zakresu mitologii greckiej. W pięknej scenerii i ciekawych strojach uczestnicy konkursu sprawdzili swoje umiejętności, rozwiązując test. Najlepsi w tym starciu okazali się:

I miejsce – Kamila Jargut

II miejsce – Amelia Michalik

III miejsce – Wiktoria Mróz i Aleksandra Radom.

Konkurs „W magicznym świecie Narnii” rozegrany został w kilku kategoriach tematycznych:

- konkurs literacki – polegał na napisaniu opowiadania twórczego pod hasłem ”Moja przygoda w Narnii”. I miejsce zdobyły Zuzanna Czub (autorka tekstu) oraz Barbara Michalska (autorka ilustracji).

- konkurs multimedialny o C.S. Lewisie, autorze „Opowieści z Narnii”. I miejsce uzyskała Agnieszka Szajewska.

- konkurs plastyczny – plakat zachęcający do przeczytania książki „Opowieści z Narnii”.

I miejsce zdobyły ex aequo Oliwia Dyda oraz Julia Budnik.

- konkurs plastyczny – najciekawsza przygoda bohaterów książki „Opowieści z Narnii”.

I miejsce wywalczył Patryk Myrlak.

Konkurs „W magicznym świecie Narnii” rozstrzygnął się na szkolnym Facebooku, ponieważ nagrodzono prace, które uzyskały najwięcej polubień. 

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursów oraz organizatorkom: pani Katarzynie Dulak-Błażowskiej oraz pani Irenie Szajewskiej.