Aktualności

Klasowy Konkurs Mitologiczny

Dnia 16 kwietnia uczniowie klasy 5 wzięli udział w konkursie sprawdzającym ich wiedzę z zakresu mitologii greckiej. W 3-osobowych zespołach rozwiązywali różnego typu zadania, np. uzupełniali drzewo genealogiczne greckich bogów, łączyli imiona postaci mitologicznych w pary, rozpoznawali bogów po wyglądzie i atrybutach, tworzyli mitologiczne związki frazeologiczne i wyjaśniali ich znaczenie. Zadania przygotowała i nad przebiegiem konkursu czuwała polonistka, pani Irena Szajewska.

Po ośmiu konkurencjach ostatecznie zwyciężył zespół w składzie: Wiktoria Potoczek, Aleksander Gibas i Dominik Jabłoński. Ciekawe przebrania za postaci mitologiczne przygotowali chłopcy: Aleksander Gibas i Antoni Bąk.

Udział w konkursie był atrakcyjną dla uczniów formą powtórzenia wiadomości o mitach greckich. Stworzył okazję do rywalizacji i współpracy w grupach. Był również jednym z działań w ramach projektu czytelniczego „Znam mity greckie”.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!

Przedstawienie teatralne „Warszawski Bazyliszek”

Uczniowie klasy 4 pod opieką pani Ireny Szajewskiej przygotowali przedstawienie znanej legendy o warszawskim Bazyliszku. Wykazali się kreatywnością oraz udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować. Samodzielnie w dwóch dużych zespołach podzielili się rolami, na pamięć opanowali dialogi, przygotowali stroje i rekwizyty oraz zaprojektowali scenografię przedstawiającą bazar i jamę smoka. Dla uczniów klas 1-3 własnoręcznie przygotowali zaproszenia na spektakl.

Przedstawienie odbyło się 15 kwietnia. Młodzi aktorzy świetnie się zaprezentowali i pokazali swoje zdolności aktorskie. Widownia nagrodziła ich gromkimi brawami. Czwartoklasiści dla młodszych kolegów przygotowali niespodziankę w postaci quizu ze znajomości legendy oraz konkursu na najładniejszą ilustrację.

Gratulujemy młodym aktorom!

Gminny konkurs Escape Room!

I miejsce dziewcząt w konkursie gminnym!

11 kwietnia 2024 w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Escape Room: w świecie starożytnych Greków. Wzięła w niej udział drużyna dziewcząt z naszej szkoły: Kamila Jargut z klasy VII oraz Maja Froehlich, Wiktoria Mróz i Gabriela Sowa z klasy VI. To właśnie one zwyciężyły w pierwszym – szkolnym etapie konkursu przygotowanym przez p. Ewę Pajor-Wojsław.

Podczas rozgrywki gminnej nasze uczennice pokonały drużyny z innych szkół i wywalczyły pierwsze miejsce, co stanowi tym większy sukces, że są dopiero w VI i VII kasie. Serdeczne gratulacje dla nich i ich polonistki.

Nasi Uczniowie na Turnieju BRD w Klęczanach

W środę 10 kwietnia br.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Eliminacjach Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 

Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Szkarłat, Bartłomiej Mróz, Zofia Kuc, Wiktoria Potoczek z kl. 5 oraz Górowski Mikołaj, Marcin Musiał i Kamila Jargut z kl. 7

W konkursie musieli wykazać się wiedzą w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy oraz  wykazać się umiejętnościami praktycznymi w zakresie jazdy rowerem po torze przeszkód i udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie przygotowywali się pod opieką pani Elżbiety Samek. W trakcie konkursu nad ich bezpieczeństwem czuwał pan Michał Piotrowski.

Dziękujemy ochotnikom za zaangażowanie i gratulujemy udziału.

ES

Wycieczka uczniów klas 5-8

Dnia 8 kwietnia uczniowie klas 5-8 pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Nowego Sącza. Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie sztuki teatralnej „Ścieżkami bogów” w MOK-u. Przedstawienie przygotowane przez teatr wrocławski „Artenes” oparte było na motywach z mitów greckich.

Potem wszyscy udaliśmy się na spacer ulicami Nowego Sącza. Pan Robert Cempa oprowadził nas po najciekawszych miejscach miasta i opowiedział wiele faktów związanych z danym miejscem czy obiektem.

Była to niedaleka wycieczka, ale atrakcyjna i pouczająca. Warto bowiem znać najbliższe miasto, jego historię i ciekawe obiekty.

"Bezpieczni w sieci" na informatyce

Bezpieczni w sieci”.  

W dniach od 4.03.2024 do 20.03.2024 r. uczniowie klas 7 i 8  w ramach projektu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci" podnosili swoje kompetencje w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Zapoznali się z informacjami na temat bezpieczeństwa w sieci. W trakcie lekcji informatyki po zalogowaniu się na platformę „Bezpieczni w sieci” odbywali indywidualnie kursy na temat „Cyberprzemocy” i „Cyberzagrożeń”. Dowiedzieli się, jak unikać niebezpieczeństw w internecie.

Bezpieczni w sieci” to projekt edukacyjny adresowany do nauczycieli oraz uczniów klas 7–8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest wspieranie pedagogów, a także młodzieży w podnoszeniu kompetencji cyfrowych z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Projekt realizuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

Lista zakwalifikowanych do OP i kl. 1

Lista  zakwalifikowanych

do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

oraz do oddziału przedszkolnego  na rok szkolny 2024/2025

Lista przyjętych do oddziału przedszkolnego

Lista przyjętych do I klasy

Warunkiem przyjęcia dziecka do OP lub kl 1 jest złożenie w dniach 15.03.2024r. do 20.03.2024r. deklaracji potwierdzenia woli przyjęcia (Oświadczenie do pobrania). Można tego dokonać w Sekretariacie szkoły w godzinach pracy szkoły.

Spotkanie z policjantem

W dniu 6 marca 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

          Uczniowie klas IV-VI mieli prelekcję z młodszym aspirantem Arturem Golińskim poświęconą cyberprzemocy. W trakcie godzinnego spotkania młodzież dowiedziała się kim są nieletni i jak prawo traktuje osoby małoletnie.

Policja przygotowała dla uczniów kilka filmów dotyczących omawianych zagadnień:

„Owca w sieci”, „Bez kożuszka”, „Białe owce” oraz „Przemoc rówieśnicza”.

Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na korzystających z sieci i czego nie powinni robić, by często nieświadome działanie nie miało  konsekwencji w przyszłości.

         Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały filmy. Z ich strony padło wiele pytań dotyczących treści spotkania. Na wszystkie policjant udzielił wyczerpujących odpowiedzi.  Uczniowie podziękowali za spotkanie i brawami pożegnali prelegenta.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 29.02.2024 r. uczniowie klasy 4 naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Elżbiety Samek i pana Roberta Cempy uczestniczyli w Gminnych Obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych w Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Świniarsku. Celem uroczystości było wyrażenie hołdu bohaterom za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną, przywiązanie do tradycji niepodległościowych i krew przelaną w obronie Ojczyzny.

W programie była krótka akademia, pokaz grupy rekonstrukcyjnej oraz koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej.

Jesteśmy wdzięczni organizatorom za możliwość uczestniczenia w tak pięknej i podniosłej uroczystości.