Aktualności

Obchody 104 rocznicy Bitwy pod Marcinkowicami

              6 grudnia 2018 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach wzięli udział w obchodach 104. rocznicy bitwy pod Marcinkowicami na Cmentarzu Wojennym  Nr 352.  Uroczystości uświetnili żołnierze 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropeski w Krakowie. Z ich udziałem odbył się apel poległych, a potem żołnierze oddali salwę honorową. Ksiądz Proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach – Tadeusz Celusta  przypomniał zebranym wagę ofiary życia, jaką ponieśli wszyscy walczący o wolność Ojczyzny. Apelował o docenianie wartości, jakimi są wolność i niepodległość. Obchody zakończyło składanie wieńców na grobach poległych legionistów.

W  uroczystościach wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, starszy brygadier Waldemar Kuźma – komendant Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, komisarz Waldemar Górowski – naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ks. prałat Józef Babicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach – Alicja Wąsowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach – Elżbieta Samek, radni gminy Chełmiec: Tadeusz Lis i Józef Konar,.

Wycieczka kl. V do biblioteki

           Rok 2018 jest rokiem Ireny Sendlerowej. Z tej okazji w czwartek 6. grudnia klasa 5 odbyła wycieczkę tematyczną do Sądeckiej Biblioteki Publicznej - Oddział dla dzieci, gdzie uczniowie uczestniczyli aktywnie w warsztatach. Obejrzeliśmy krótki film ”Mirabelka” Cezarego Harasimowicza, w którym autor krótko omawia aspekty swojej książki o Irenie Sendlerowej. Następnie uczniowie w zespołach pracowali nad problemami zawartymi w książce. Kolejnym wyzwaniem dla uczniów było opracowanie strojów karnawałowych. Po prezentacji strojów zespoły otrzymały do rozwiązania prawdziwy intelektualny tor przeszkód, oparty na planie miasta przedwojennej Warszawy i treści cytowanej książki. Ostatnim zadaniem było tworzenie haseł reklamowych, promujących towary na Kercelaku (placu targowym w przedwojennej Warszawie). Praca była wytężona i przyniosła uczniom satysfakcję. Również kulturalne zachowanie uczniów zasługuje na pochwałę. Irena Sendlerowa „Mirabelka” zmarła w maju 2018 roku. W czasie wojny uratowała 2000 żydowskich dzieci z getta warszawskiego.

Widomski Tadeusz

Mikołajki przedszkolne w kinie

             6 grudnia 2018r.- Przedszkolaki pojechały do kina Sokół tam spotkały Mikołaja i Śnieżynkę, z którymi świetnie się bawiły. Następnie obejrzały film pod tytułem „Grinch”. Te wyjazdowe Mikołajki zakończyła wizyta w McDonald's, tam też czekały na dzieci różne atrakcje. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do domu.

Maria Sambak

 

Zajęcia historyczno- fotograficzne -„Twórcy niepodległej Polski”

               Dnia 5 grudnia uczniowie klasy 4a i 5 naszej szkoły oraz gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej z Chełmca uczestniczyli w zajęciach historyczno-fotograficznych „Twórcy niepodległej Polski”. Zajęcia prowadził nauczyciel historii, pan Robert Cempa oraz fotografik, pan Michał Piotrowski. Uczniowie naszej szkoły wraz z panem Robertem zapoznali gości z postacią Józefa Piłsudskiego i jego zasługami dla Polski oraz przebiegiem Bitwy Marcinkowickiej. Następnie wszyscy uczniowie poznali jeszcze dwóch twórców niepodległej Polski - Romana Dmowskiego i  Ignacego Jana Paderewskiego. Dopełnieniem wiadomości przekazanych ustnie było obejrzenie wystawy pamiątek. Uczniowie z Chełmca zainteresowali się pamiątkami związanymi z postacią Józefa Piłsudskiego. Byli ciekawi, dlaczego właśnie on został patronem naszej szkoły.

Niespodzianką dla uczestników spotkania było pojawienie się pana Michała Piotrowskiego w stroju oficjalnym - typowym stroju męskim z  początku XX wieku.

W drugiej części spotkania uczniowie uczestniczyli w zajęciach fotograficznych. Samodzielnie wykonali zdjęcia poznanych trzech twórców niepodległej Polski, wykorzystując XIX-wieczną  technikę chromianowo – proszkową. Pod czujnym okiem pana Piotrowskiego pracowali nad portretami i przekonali się, że taka technika wykonania zdjęć do łatwych nie należy. Przygotowane zdjęcia zabrali do domu. Bardzo dziękujemy panu Michałowi Piotrowskiemu za zorganizowanie zajęć. Były one atrakcyjną dla uczniów formą poznawania historii naszego kraju.

Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej w Librantowej

            Dnia 5 grudnia 2018r. w Zespole Szkół w Librantowej, odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczennica naszej szkoły Justyna Mróz, zdobyła II miejsce śpiewając piosenkę „ Someone like you”. Gratulujemy sukcesu!!! Do konkursu przygotowywała uczennicę, nauczycielka języka angielskiego Pani Elżbieta Kulig.

Święto Szkoły w Oddziale Przedszkolnym

            Dnia 5.12.2018r dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła Pani Dyrektor E. Samek. Dzieci młodsze zaśpiewały pieśń legionową pt. „ Przybyli Ułani pod okienko”, starsze „Pierwsza kadrowa”. Pani Dyrektor bardzo podobał się występ, wręczyła dzieciom dyplomy oraz słodkie nagrody.

Maria Sambak

"Czyste powietrze - czysta sprawa"

              Wolontariusze z Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA przeprowadzili w klasie III zajęcia „CZYSTE POWIETRZE – CZYSTA SPRAWA”  w ramach Programu Edukacji Ekologicznej. Podczas zajęć warsztatowych dzieci  dowiedziały się, co to jest smog i skąd pochodzą zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Słuchając pogadanki, oglądając zdjęcia rozwiązując zdania i  krzyżówki dowiedziały się też, jakie skutki dla zdrowia ma zanieczyszczone powietrze. Uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili sposoby prawidłowej segregacji śmieci i że nie wolno śmieci traktować jako paliwa do palenia w piecu.

  Na zakończenie spotkania dzieciaki otrzymały słodkie upominki, a klasa dyplom „Klasa czystego powietrza”.

 

III Gminny Festiwal Poetów – Piosenkarzy XX wieku „Ocalić od zapomnienia”

              30 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie odbył III Gminny Festiwal Poetów – Piosenkarzy XX wieku „Ocalić od zapomnienia”. Tegoroczna edycja poświęcona była życiu i twórczości Zbigniewa Wodeckiego – wybitnego muzyka, multiinstrumentalisty, piosenkarza i kompozytora.

Festiwal składał się z trzech etapów – konkursu plastycznego – ilustracji do piosenki Zbigniewa Wodeckiego „Globalna wioska”, testu pisemnego z wiedzy o życiu i twórczości artysty i części artystycznej, w której uczestniczy zaśpiewali wybrane przez siebie utwory Zbigniewa Wodeckiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie Szkół Podstawowych z Marcinkowic, Biczyc Dolnych, Świniarska, Krasnego Potockiego, Rdziostowa i Trzetrzewiny.

Naszą szkołę reprezentował Tomasz Sowa i Zuzanna Jurczak.

Zuzia wykonała piosenkę "Lubię wracać..." i zdobyła I miejsce. Gatulujemy!!!

Za przygoowanie uczniów odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

Święto Szkoły i podsumowanie Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”

               Dnia 29 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbyła się doniosła uroczystość. Placówka po raz XII obchodziła Święto Szkoły na pamiątkę Bitwy Marcinkowickiej, którą stoczyli Legioniści z Rosjanami dnia 6 grudnia 1914r. Żołnierzami polskimi dowodził Józefa Piłsudski, od 1998r. patron marcinkowickiej podstawówki.

W tym roku Święto Szkoły miało szczególny charakter, bowiem obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto nasza szkoła, jako jedyna placówka w Gminie Chełmiec, wygrała konkurs Ministra Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość” w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”  i realizowała od września do końca listopada w/w. program, podejmując wiele różnorodnych działań edukacyjno-wychowawczych.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Radosław Potoczek - dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji, pan Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, pani Elżbieta Horowska - Radna Gminy Chełmiec, pani Ewa Gizicka – przewodnicząca Rady Rodziców.

Uczniowie, w strojach galowych, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej, która zamieniła się w salę widowiskową. Świętowanie rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Potem nastąpiła część konkursowa. Tradycyjnie odbył się turniej wiedzy o patronie szkoły, Józefie Piłsudskim. Największą wiedzą na temat życia i działalności Marszałka wykazali się uczniowie klasy 4b: Julia Malec, Agnieszka Szajewska i Mikołaj Froehlich. Autorem pytań konkursowych i prowadzącym turniej był pan Robert Cempa.

Wiele wrażeń estetycznych dostarczył konkurs pieśni legionowych. Aplauz widowni wywołały występy uczniów młodszych klas, którzy zaprezentowali się w pięknych strojach i profesjonalnie wykonali wylosowane wcześniej pieśni. Dlatego też aż dwa zespoły uzyskały I miejsce: z klasy 2 i klasy 3. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni: „Przybyli ułani” i „Ej, dziewczyno, ej, nieboga”. W kategorii klas starszych zwyciężyli uczniowie klasy 6, którzy zaśpiewali „Legiony”.

Potem wszyscy uczniowie włączyli się w śpiew znanych i lubianych pieśni legionowych, który poprowadziła pani Celina Pacholarz w formie karaoke.

W drugiej części spotkania nastąpiło podsumowanie Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”. W formie prezentacji multimedialnej wszyscy zgromadzeni obejrzeli, w jakich działaniach, mających na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, uczestniczyli uczniowie. Były wśród nich m.in. wycieczka do Lwowa, wystawa pamiątek, liczne konkursy szkolne, gminne i ogólnopolskie, zwiedzanie muzeów, zajęcia edukacyjne w szkole, w Archiwum Narodowym i Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu, wycieczki do miejsc historycznych w Marcinkowicach i Nowym Sączu, udział w akcjach (ogólnopolski śpiew hymnu, Marsz Trzeźwości dla Niepodległości, akcja charytatywna „100 polskich książek na 100-lecie odzyskania niepodległości” dla dzieci z Ukrainy), akademie z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych, wydanie książki „Polska w oczach dzieci” z tekstami literackimi uczniów naszej szkoły.

Potem wystąpił z koncertem chór szkolny pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz. Usłyszeliśmy piękne pieśni patriotyczne. Szczególnie zachwyciło solowe wykonanie pieśni  „Pytasz mnie”, „Piosenka o nadziei” przez Zuzię Jurczak.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród w konkursach szkolnych zorganizowanych w ramach Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”. Nagrodzono uczniów w konkursie literackim „Polska w oczach dzieci”, konkursie plastycznym, fotograficznym i konkursie na najciekawszy lapbook „100 lat niepodległości w Marcinkowicach” oraz konkursie krzyżówkowym.

Nagrody bardzo licznej grupie uczniów wręczali: pani dyrektor, Elżbieta Samek, pan Radosław Potoczek i pan Wiesław Janczyk. Pani dyrektor podziękowała koordynatorowi uroczystości pani Irenie Szajewskiej. Szczególne podziękowania skierowała na ręce pana Radosława Potoczka i pana Bernarda Stawiarskiego, Wójta Gminy Chełmiec, przedstawicieli gminy, która współfinansowała program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i wspierała wszystkie działania szkoły w ramach realizacji programu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Zaproszeni goście obejrzeli wystawę zgromadzonych przez uczniów pamiątek z okresu ostatnich 100 lat.

 

Gminny Konkurs Kaligraficzny

            26 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Klęczanach  odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Kaligraficznego dla szkół podstawowych. Wzięło w niej 38 uczniów reprezentujących 10 szkół naszej gminy. W tym roku dodatkowo  obok przepisania tekstu w pracy konkursowej należało wykonać inicjał podanej  litery.

Naszą szkołę po zwycięstwie w eliminacjach zorganizowanych przez p. Ewę Pajor-Wojsław reprezentowały: Julia Dyda z kl. V oraz Oliwia Kożuch, Justyna Mróz i Katarzyna Opioła z kl. VII. Dziewczyny wspaniale się spisały: Kasia Opioła zajęła I miejsce i uzyskała tytuł Gminnego Mistrza Kaligrafii w kategorii klas VII-VIII, natomiast Justyna Mróz i Julia Dyda zdobyły wyróżnienia.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli uczniom Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski oraz dyrektor szkoły Jerzy Rogalski.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy!