Aktualności

Sportowo – patriotycznie - odblaskowo, czyli Bieg Legionisty w Marcinkowicach

              Dnia 25 października 2019r. już po raz XXVII odbyła się w Marcinkowicach wspaniała impreza sportowo – patriotyczna, której współgospodarzem była Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach. Zgromadziła rzesze biegaczy w różnym wieku – od dzieci po seniorów- ogółem prawie 600 uczestników. Bieg Legionisty jest nie tylko spotkaniem sportowym, ale również ma charakter patriotyczny. Odbywa się corocznie na pamiątkę Bitwy Marcinkowickiej, jaka rozegrała się dnia 6 grudnia 1914r. pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Polegli w czasie potyczki Legioniści spoczywają na Cmentarzu Wojennym nr 352 w Marcinkowicach. Uczestnicy biegu w formie zmagań sportowych upamiętnili to wydarzenie oraz oddali część poległym za Ojczyznę, a goście: pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec, pani Elżbieta Samek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach oraz przedstawiciele Rady Gminy i Radni złożyli wieńce i zapali znicze na Cmentarzu Legionistów.

            W tym roku Bieg Legionisty był również okazją do promowania akcji noszenia elementów odblaskowych przez pieszych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie szkoły podstawowej w kamizelkach odblaskowych, z transparentami przemaszerowali z budynku szkoły na stadion LKS „Zamczysko”. Podczas imprezy byli widoczni wśród biegaczy. Zwracały uwagę ich elementy odblaskowe oraz hasła na transparentach: „Odblaski nosimy – życie chronimy”, „Uśmiech i odblask to zdrowie i bezpieczeństwo”, „Witamy jesień w bezpiecznym, odblaskowym stroju”. Odblaskowy happening był jednym z wielu działań, w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”, w której uczestniczyły Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach.

Mamy nadzieję, że dzięki akcji odblaski staną się niezbędnym elementem ubioru dzieci i dorosłych. Pamiętajmy, że odblaski to małe elementy, a mogą uratować zdrowie i życie.

 

Spotkanie z policjantem

              18 października 2019r  w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”, gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji  w Nowym Sączu  sierżanta Artura Golińskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-VIII. Pan Policjant poprowadziła wykład na temat „Bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły”. Przeprowadził również szkolenie, w jaki sposób przechodzić przez przejście dla pieszych, zachowywać się na przystanku autobusowym, bezpiecznie podróżować w samochodzie. Przypomniał wszystkim o ustawowym obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez dzieci i dorosłych.

Sierżant Artur Goliński  odwiedził również oddział przedszkolny, gdzie przedstawił dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniał numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej. Jednak największym  zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci  dzieliły  się także swoimi doświadczeniami, pokazały,  że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu.

 W prelekcji dla przedszkolaków wzięli udział kochani dziadkowie, zaproszeni przez wnuków i wnuczki zatroskane o swoich najbliższych, by także oni byli bezpieczni na drodze. Pod hasłem DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH DZIADKÓW dzieci wraz z Policjantem wręczyły swoim dziadkom kamizelki odblaskowe i odblaski.

 

Wycieczka Przedszkolaków do Straży Pożarnej

                Dzieci z oddziału przedszkolnego zgodnie z założeniem ODBLASKOWEJ SZKOŁY bezpieczne, bo widoczne z daleka ubrane w kamizelki odblaskowe wzięły udział w  projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom" realizowanym przez Państwową Straż Pożarną, który ma na celu służyć  edukowaniu w zakresie bezpieczeństwa i postępowania  w sytuacjach zagrożenia pożarowego.

W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, o tym że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, podczas powodzi czy wichury niosąc pomoc ludziom i zwierzętom. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, dzieci mogły je z bliska oglądać oraz podziwiać ich wyposażenie.

 Następnie dzieci wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, oraz ćwiczyły praktycznie jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy – 112.
Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, każdy przedszkolak trzymał w rękach prawdziwy wąż strażacki, podlewając wodą trawę, a mama Emilki i Bartka została strażakiem ubierając hełm, plecak i  całe umundurowanie, które okazało się bardzo ciężkie i niewygodne, a prawdziwi strażacy muszą w nim efektywnie pracować.

Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

 

Gminny Konkurs "Ocalić od zapomnienia"

             23 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie odbył się IV Gminny Festiwal Poetów- Piosenkarzy XX wieku „Ocalić od zapomnienia”. Tegoroczna edycja  poświęcona była życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej  – poetki, pisarki, reżyserki teatralnej i telewizyjnej, autorki prawie 2000 tekstów piosenek.

Festiwal składał się z trzech etapów – konkursu plastycznego – ilustracji do piosenki  autorstwa Agnieszki Osieckiej „A ja wolę moją mamę”,  w którym III miejsce zdobyła nasza uczennica MILENA POCIECHA.

W części artystycznej, w której uczestnicy zaśpiewali wybrane przez siebie utwory autorstwa Agnieszki Osieckiej, naszą szkołę reprezentowała ZUZANNA JURCZAK  zdobywając III miejsce,  TOMASZ SOWA,  który otrzymał dyplom za udział. Uczniowie przygotowani przez panią Celinę Pacholarz wykonali utwory - Zuzia  „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma", Tomek - "Niech żyje bal"

Upominki i dyplomy ufundował i wręczył  Wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski. W podsumowaniu konkursu uczestniczył również dyrektor GZE pan Radosław Potoczek i dyrektor SP w Trzetrzewinie  pani Urszula Owsianka.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

             16 października w oddziale przedszkolnym był obchodzony Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, dzień ten został ustanowiony w 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Naszym gościem była Pielęgniarka medycyny szkolnej pani Krystyna Wojtarowicz, która przeprowadziła prelekcje na temat zdrowego stylu życia a  następnie pokazała prawidłową resuscytację, przypominamy 30 uścisków i dwa oddechy ratownicze.  Każdy przedszkolak osobiście przekonał się, że jest to wyczerpująca i trudna umiejętność ale bardzo ważna dla ratowania ludzkiego życia.  

Wycieczka rowerowa

                W dniu 18.10.2019r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja ,, Odblaskowa szkoła”. Celem akcji jest świadome i bezpieczne korzystanie z dróg publicznych przez rowerzystów (uczniów). Uczestnikami byli uczniowie klasy ósmej, którzy zostali wyposażenie w kamizelki odblaskowe. Uczniowie zostali poinstruowani o bezpieczeństwie podczas przejazdu rowerami po drodze publicznej, formie przejazdu i miejscach zatrzymania. Przebyliśmy trasę od Szkoły Podstawowej Marcinkowice – odcinkiem drogi publicznej Limanowa – Nowy Sącz do skrzyżowania pod kościołem, drogą do stacji PKP Marcinkowice powrót na stację Gród i do szkoły. Przejazd odbył się w czasie ok. 30 min bez żadnego problemu. Drugim opiekunem była pani mgr Marzena Leśniak.

Tadeusz Widomski

Code Week 2019 - Europejski Tydzień Kodowania

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania

15 października uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach włączyli się  w obchody CODE WEEK 2019. Pod opieką nauczycielki informatyki Pani Elżbiety Samek stawiali swoje pierwsze kroki w obsłudze programu Scratch. Układali proste skrypty. Wprawiali postacie w ruch i projektowali proste animacje. Zgodnie z założeniami akcji  Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętuje się kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

Witaminki - samo zdrowie

             16. 10. 2019r. Dzieci przedszkolne uczestniczyły w spotkaniu kończącym cykl zajęć  u starszaków promujących zdrowe odżywianie pt. „ Witaminki -  samo zdrowie”Zaproszony gość Pani K. Wojtarowicz , pielęgniarka szkolna -  przypomniała zasady zdrowego trybu życia,  oraz odżywiania. Przedszkolaki pod czujnym okiem pani Krystyny uczyły się jak wykonywać masaż serca. Na koniec spotkania , wszyscy uczestnicy degustowali przygotowany przez mamy, witaminowy, jabłkowo- marchewkowy sok odblaskowy.

Na zdrowie!

 

Ślubowanie klasy pierwszej

                17 października 2019 roku odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej.
Na ceremonię przybyli zarówno rodzice jak i cała społeczność szkolna.

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem uczennicy klasy ósmej,
która powitała wszystkich zebranych gości oraz dodała otuchy swoim młodszym kolegom, w tym szczególnym dla nich dniu.

Uczniowie klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni pani mgr Justyny Oleksiewicz, przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie.
Następnie przystąpili do egzaminu, w którym odpowiadali na pytania dotyczące m.in właściwego zachowania się w klasie i szkole.  Udowodnili również, że wiedzą jak prawidłowo zachować się na drodze.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor Elżbieta Samek. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Dodatkową niespodzianką były zawieszki odblaskowe wręczone przez wychowawcę w ramach akcji "bezpieczna szkoła".

Również, w tym dniu, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, niespodziankę dla całego grona pedagogicznego przygotowała klasa trzecia pod czujnym okiem pani Marii Zatorskiej.
Uczniowie klasy trzeciej zorganizowali wspaniałą "Galę oscarowo - odblaskową", uświetnioną licznymi występami, piosenkami przygotowanymi z panią Celiną Pacholarz.
Jak na prawdziwą Galę przystało, nie zabrakło uroczystego wręczania medali oraz opasek odblaskowych, by również nauczyciele byli bezpieczni w drodze do szkoły.