Aktualności

Nagrodzeni w konkursach czytelniczych

              W czerwcu br. nastąpiło rozstrzygnięcie ostatnich konkursów czytelniczych zorganizowanych w naszej szkole. Na konkurs pod hasłem „Historia pisma i książki” złożono 4 prace. Oto wyniki:

I miejsce –      Anna Mróz

                     Patrycja Haberka

                     Wiktoria Matuszny

II miejsce -      Filip Glaser

III miejsce -    Michał Weber.

Przyznane zostały również miejsca i wyróżnienia w konkursie na najładniejszy zeszyt lektur. Złożono 24 zeszyty, z bogatymi opisami przeczytanych książek i pięknymi ilustracjami. Oto laureaci konkursu:

I miejsce -       Maja Żak, Julia Malec, Konrad Budnik, Hubert Janus, Agnieszka Szajewska, Milena Pociecha, Patrycja Haberka

II miejsce -      Marek Olesiak, Sławomir Jargut, Wiktoria Sarata, Katarzyna Dadaś, Magdalena Mróz, Roksana Wilk, Kinga Pietrakiewicz, Jakub Pietrakiewicz

III miejsce -    Natalia Sikorska, Katarzyna Glaser,  Mikołaj Froehlich, Oliwia Janus

Wyróżnienia: Klaudiusz Myrlak, Zuzanna Jurczak, Jakub Hasior, Karolina Krzyszkowska, Tomasz Sowa.

Dyplomy i upominki wręczyła nagrodzonym pani dyrektor podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Organizatorkami konkursów były: pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska.

 

Nagrody Wójta Gminy Chełmiec

            Dnia 22 czerwca 2017r. w Zespole Szkół w Chełmcu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród finansowych Wójta Gminy Chełmiec uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. W grupie 72 nagrodzonych znalazło się pięć osób z naszej szkoły:

  • Agnieszka Szajewska z kl.2  - Laureatka ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Literackim „No promil-no problem”, II miejsce w Powiatowym Konkursie Młodych Muzyków Grających na Keyboardzie, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego
  • Miłosz Marszałek z kl.5 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej
  • Tomasz Sowa z kl.5 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej
  • Filip Glaser z kl.5 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej
  • Patryk Chronowski z kl.6 - Laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

              W czerwcu 2015r. Szkoła otrzymała Certfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Koordynatorami projektu są Pani Elżbieta Kulig - nauczyciel i Pani Elżbieta Samek - nauczyciel, a od maja tego roku również Pedagog szkolny Pani Ewa Pajor - Wojsław.

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Albus 2017”

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Albus 2017”

               Dnia 10 maja 2017 roku, w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Albus 2017”, organizowany rzez Centrum Edukacji Szkolnej. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas IV-VI.  Uczennica klasy V Justyna Mróz  otrzymała dyplom wyróżnienia zajmując 15 miejsce.

Za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie szkoły była odpowiedzialna nauczycielka języka angielskiego pani Elżbieta Kulig.

 

Gminny Konkurs Literacko - Fotograficzny

                Dnia 19 czerwca 2017r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”. Była to już II edycja cyklicznego konkursu. W tym roku zadanie konkursowe polegało na sfotografowaniu i opisaniu miejsca ciekawego i pięknego pod względem przyrodniczym, dlatego hasło przewodnie brzmiało: „Urokliwe zakątki przyrodnicze mojej miejscowości”. Komisja konkursowa złożona z fotografików i polonistów dokonała oceny 33 prac nadesłanych przez 28 uczestników z 9 szkół podstawowych z terenu gminy Chełmiec.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły, pani Ewa Pierzchała, która powitała uczestników konkursu i ich opiekunów naukowych. Spotkanie uświetnili swoją obecnością goście specjalni: Wójt Gminy Chełmiec, pan Bernard Stawiarski, pan Radosław Potoczek – dyrektor GZE, pan Andrzej Tyrkiel – przewodniczący GKO, pani Katarzyna Bobak – sołtys wsi Marcinkowice oraz Radny Gminy Chełmiec – pan Zbigniew Kuźma.

Na początku spotkania zaprezentowali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły – dzieci z oddziału przedszkolnego. Przygotowały one przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” pod kierunkiem wychowawczyni, pani Alicji Janczyk. Widzów urzekły zdolności teatralne małych aktorów oraz ich stroje i scenografia. Występ przedszkolaków nagrodzono gromkimi brawami.

Następna część uroczystości była z niecierpliwością oczekiwana przez uczestników konkursu. Nastąpiło ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród. Dyplomy i atrakcyjne nagrody (aparaty cyfrowe, dyski zewnętrzne, power banki, pen drive) wręczyli pani dyrektor i Wójt Gminy Chełmiec.  Wśród laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Gratulujemy Krzysztofowi Sikorskiemu z klasy 4, który uzyskał I miejsce oraz Aleksandrze Konar z klasy 6, która zdobyła II miejsce. Ciekawe prace na konkurs złożyły również: Angelika Bińkiewicz, Katarzyna Bębenek i Natalia Słaby. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki.

Pani dyrektor, Ewa Pierzchała, podziękowała opiekunom naukowym dzieci oraz organizatorom konkursu, paniom: Elżbiecie Samek, Grażynie Brdej i Irenie Szajewskiej. Szczególne podziękowania skierowała do Wójta Gminy Chełmiec, pana Bernarda Stawiarskiego, który ufundował nagrody główne dla laureatów konkursu.

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość nadesłanych prac. Cieszy fakt, że młodzi ludzie dostrzegają piękne miejsca swojej Małej Ojczyzny i utrwalają je na fotografii i w tekście literackim. Zgromadzone prace konkursowe stworzą wspaniałą galerię obrazującą piękno i historię miejscowości, w których mieszkamy.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w III edycji konkursu literacko-fotograficznego, której hasło brzmi: „Śladami historii mojej miejscowości”.

Irena Szajewska

Protokół z posiedzenia komisji konkursowej

Powiatowy konkurs " Moje rymowanki"

            Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Fabryka marzeń” oraz Pałac Młodzieży w Nowym Sączu byli organizatorami konkursu poetyckiego. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie rymowanek, zilustrowanie ich oraz nadanie im formy książki. Wśród laureatów konkursu znalazła się uczennica klasy 2b – Agnieszka Szajewska. Gratulujemy!

 

Piknik na powitanie lata

              13 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego postanowiły wyjść naprzeciw nadchodzącemu latu i wraz z rodzicami urządziły piknik. Idąc na wycieczkę przez Marcinkowice obserwowały charakterystyczne miejsca dla naszej miejscowości. Po dotarciu na miejsce, do ogrodu i domku grillowego szkolnego kolegi Kacpra Horowskiego rozpoczęły się wesołe zabawy ruchowe i sprawnościowe na świeżym powietrzu. Największą atrakcją był oczywiście zjazd krzesełkowy własnoręcznie wykonany przez tatę Kacpra. W przerwie dzieci poczęstowały się pieczoną kiełbaską przygotowaną przez panią Elżbietę Horowską, której serdecznie dziękujemy za gościnę oraz spałaszowały gofry z truskawkami i bitą śmietaną upieczone przez panią Paulinę Sopatę. Piknik z kolorami i zapachami lata szybko upłynął, ale w pamięci pozostanie na długo.

Oby nadchodzące lato obfitowało w piękną pogodę i dało wszystkim wiele radości.

 

Zielona szkoła - dzień siódmy

          Dzisiaj po wczesnym śniadaniu zgodnie z planem pojechaliśmy na Kaszuby, aby tam poznać najważniejsze zabytki i historię regionu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w stolicy Kaszub – Kartuzach. Odwiedziliśmy tam Muzeum Kaszubskie, w którym przewodniczka nie tylko ciekawie opowiadała nam o kulturze i tradycjach mieszkańców tych okolic, ale i śpiewała piosenki w języku kaszubskim.

Następnie podjechaliśmy pod klasztor Kartuzów, o którym opowiadał nam p. Robert Cempa. Reguła Kartuzów jest jedną z najcięższych reguł zakonnych, bo mieszkający w eremach bracia w ogóle nie mogą rozmawiać z innymi ludźmi, a ich jedyny kontakt słowny to wspólna modlitwa. Z Kartuz udaliśmy się w kierunku Kościerzyna, aby wspiąć się na najwyższą górę Polski północnej – Wieżycę. Była ona dla nas sporą niespodzianką, bo przeciętne wzniesienie w naszych okolicach jest od niej wyższe;) Wspinaczka okazała się zwykłym spacerem. Atrakcją Wieżycy jest wieża widokowa, z której podziwialiśmy wspaniałą panoramę Kaszub. Po powrocie do ośrodka korzystaliśmy z pięknej pogody, kąpiąc się w basenie na terenie ośrodka i integrując się z koleżankami i kolegami z innych szkół. Wieczorem nastąpiło podsumowanie wszystkich konkursów i uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom.

Zielona szkoła - dzień szósty

            Dzisiejszy dzień spędziliśmy na plaży w Stegnie. Przed południem miał miejsce konkurs rzeźb z piasku, w którym kilkuosobowe drużyny tworzyły małe dzieła sztuki nad brzegiem morza.

Po obiedzie i ponownym spacerze na plażę odbyły się międzyszkolne rozgrywki sportowe w konwencji toru przeszkód. Zwracano uwagę na zasady fair play, kulturalny doping oraz na radzenie sobie ze stresem towarzyszącym porażce. Śmiechu było co niemiara, choć nasze wyniki okazały się niezbyt imponujące;)

 

Zielona szkoła - dzień piąty

           Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania siedemnastowiecznej Twierdzy Wisłoujście, która stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obejrzeliśmy koszary, budynki oficerów, bastiony, a potem wspięliśmy się na najstarszą na Pomorzu latarnię morską. Podziwialiśmy przepiękny widok na ujście Wisły.

Kolejnym punktem programu było Westerplatte – miejsce ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września 1939 roku, czyli miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć pod pomnikiem Obrońców Westerplatte przejechaliśmy do Gdańska.

Autokar zatrzymał się na parkingu przy Długich Ogrodach, a my przespacerowaliśmy się na Starówkę Królewskim Traktem, podziwiając najważniejsze zabytki miasta: Bramę Zieloną, Długi Targ, pomnik Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz Starego Miasta, kościół NMP, Złotą Bramę, Katownię. Na dłużej zatrzymaliśmy się w kościele św. Mikołaja, aby móc zobaczyć, jak wyglądał Gdańsk przed zniszczeniami wojennymi.

Wieczorem w ramach propagowania zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego udaliśmy się na podziwianie najpiękniejszego na świecie zachodu słońca nad Bałtykiem.