Aktualności

Dzień Dziecka z WOPR w Marcinkowicach

              W dniu 01 czerwca 2016 r. w ramach obchodów Dnia Dziecka odwiedzili naszą szkołę ratownicy z Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego na czele z panem Dariuszem Gerhardem.  Zaprezentowali  sprzęt i umiejętności ratownicze. Wykazali się dużą cierpliwością i fachowością.

Ratownicy pokazali dzieciom: kołpak, kamizelkę ratunkową, pas ratunkowy „Węgorz”, koło ratunkowe, rzutkę rękawową, suchy skafander oraz skuter podwodny. Wyjaśnili najczęstsze przyczyny utonięcia: nieumiejętność pływania, skurcz, skakanie na główkę, spadek cukru we krwi  u osób chorych na cukrzycę, alkohol, brawura, szok termiczny. 

Przypomnieli 170 uczniom, że kąpać się można tylko w miejscach strzeżonych, pod opieką osób dorosłych.

Następnie w grupach pod opieką fachowców uczniowie ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej: wykonywanie oddechów ratowniczych i ucisków klatki piersiowej. Wykonywali sobie zdjęcia pamiątkowe z prezentowanym sprzętem.

Spotkanie na pewno wpłynie na bezpieczne zachowanie się naszych uczniów, zwłaszcza, że zbliżają się wakacje i czas, który dzieci chętnie spędzają nad wodą.  

Największą radość sprawiły  dzieciom przejażdżki na kładzie i możliwość wejścia na motorówkę.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i rodzice są wdzięczni Sądeckiemu WOPR za zorganizowanie tych działań, które uświadomiły naszym dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie podczas kąpieli i wskazali, jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą.

 

Wycieczka trzeciej klasy do Muszyny

             23 maja, uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni i czterech mam, wybrali się na wycieczkę do Muszyny. Celem tej wyprawy było zwiedzanie różnych ogrodów, znajdujących się w tym przygranicznym mieście. Pierwszym z nich był Ogród Biblijny, po których oprowadziła ich pani przewodniczka. Z zainteresowaniem wysłuchano wybranych historii biblijnych i obejrzano znajdujące się tu obiekty, obrazujące te historie. Następnym ze zwiedzanych ogrodów był Ogród Sensoryczny, gdzie przy pomocy wszystkich zmysłów można było podziwiać królująca tu roślinność. Z wieży widokowej roztaczał się piękny widok na Beskid Sądecki, a w oddali dostrzec można było ośnieżone Tatry.

Kolejnym zwiedzanym ogrodem był Ogród Magiczny, gdzie obok przepięknych roślin królowała woda: w strumyku, stawach i fontannach, a nawet zamknięta w butelkach (słynna Muszynianka). Spacerując ogrodowymi alejkami podziwiać można było piękne rzeźby przedstawiające muzy, greckich bogów a także pory roku. Widok na Beskid Sądecki, zakole Popradu najpiękniej widoczny był z platformy widokowej na szczycie góry Baszta, wśród ruin średniowiecznego zamku. Był też czas na zaśpiewanie kilku pieśni maryjnych w grocie Matki Bożej usytuowanej w środku lasu. Panie organizujące  pobyt trzecioklasistów w Muszynie zadbały też o ich żołądki: była pyszna pizza w restauracji i smaczne  lody na muszyńskim Rynku. W drodze przez miasto podziwiać można było jeszcze inne, mniejsze przydomowe, zadbane ogrody mieszkańców, które potwierdziły, że Muszyna to miasto ogrodów. Pamiątką z wycieczki były nie tylko wspomnienia ale i piękna opalenizna, którą dzięki słońcu i wysokiej temperaturze powietrza, uczestnicy przywieźli do swoich domów.

Gminny Konkurs Poetycki

             Dnia 24 maja 2016r. w Zespole Szkół w Chełmcu miało miejsce podsumowanie Gminnego Konkursu Poetyckiego. Była to już szesnasta edycja tego cieszącego się zainteresowaniem uczniów konkursu. Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym napisaniu wiersza na temat zgodny z tegorocznym hasłem, które brzmiało: ”Moja rodzinka i ja”. Na konkurs z naszej szkoły wysłano kilkanaście tekstów poetyckich, ale tylko dwoje uczniów zostało nagrodzonych. Wyróżnione zostały wiersze: Agnieszki Szajewskiej z kl. 1b i  Mateusza Leśnika z kl. 5. Obydwa teksty zamieszczono  w tomiku wierszy pt. „Moja rodzinka i ja” , w którym znajdują się również teksty innych młodych poetów ze  szkół Gminy Chełmiec. Tomik poezji można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.

A oto nagrodzone wiersze naszych uczniów:                                                                 (czytaj więcej)

 

KSIĄŻKA NASZYCH MARZEŃ –wycieczka do biblioteki

              Już kolejna grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do biblioteki będącej filią Gminnej Biblioteki w Chełmcu , a mieszczącej się w Domu Parafialnym im. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach. Tym razem byli to uczniowie klasy pierwszej i trzeciej. Gospodarzem spotkania była pani bibliotekarka Magdalena Brdej. W trakcie wizyty uczniowie dowiedzieli się, jak zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zbiorów. Poznali regulamin placówki, funkcję czytelni i wypożyczalni, zasady porządkowania zbiorów na półkach. Mieli możliwość dokonać przeglądu oferty książek dla dzieci  młodszych. Jak się okazało, wielu uczniów korzysta już z tej biblioteki samodzielnie lub z rodzicem.

„Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna” – wycieczki po miejscowości

            W ramach projektu edukacji regionalnej „Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna” uczniowie naszej szkoły odbyli kolejną wycieczkę po Marcinkowicach. Tym razem wybraliśmy się na obecnie już nieczynną  stację kolejową.  Po drodze mijaliśmy stację paliw GRÓD i zakłady produkcyjne funkcjonujące w Marcinkowicach: GEORGE, CHROM-MET, ELEKTRO-WELLE.

Po przyjściu na stację   dzieci uważnie  wysłuchały pani Elżbiety Samek, która przedstawiła historię i znaczenie kolei  dla Marcinkowic w minionych latach. Następnie maluchy opowiadały wspomnienia swoich rodziców i dziadków z czasów, kiedy funkcjonowała linia kolejowa Nowy Sącz – Chabówka. Wykonały sobie pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem na tle starego zegara i wejścia na poczekalnię oraz na peronie. Dużą ciekawość wzbudziła u dzieciaków  jedyna w Marcinkowicach droga brukowana od stacji do drogi głównej. Zatrzymaliśmy się przy Centrum Społeczno – Kulturalnym w tzw. „Stary Przedszkolu”, oglądaliśmy prace dzieci wyeksponowane w oknach tego budynku.

Była to kolejna z wielu wypraw edukacyjnych po Marcinkowicach. Wcześniej dzieci odbyły wycieczkę do parku przy Dworze Morawskich, do Kaplicy Dworskiej i na sąsiadujący z nią Skwerek Katyński – miejsce pamięci Ofiar Katyńskich, do miejsc związanych z  Janem Karskim – kurierem z czasów II Wojny Światowej, tj. przed Dąb Karskiego przy Domu Parafialnym w Marcinkowicach i przed tablicę pamiątkową przy przejeździe kolejowym na tzw. Kolonii.

 

Jesteśmy Polakami i Europejczykami

           W dniu 24 maja 2016 r. uczniowie klasy 1B w ramach edukacji społecznej i przyrodniczej prezentowali przygotowane w grupach projekty dotyczące Polski i wybranych krajów europejskich.  Dzieci samodzielnie wykonały plakaty,  rysunki, flagi, przyniosły zdjęcia atrakcji turystycznych oraz   rekwizyty związane z omawianym państwem.  W ten sposób uczyły się nawzajem, dzieliły się wiedzą z kolegami. Taka forma zajęć wyzwoliła u nich ogromną motywację, zaangażowanie oraz radość

 

Konkurs "MIstrz Kaligrafii"

                                Dnia 25 maja 2016r. uczniowie klas 1-6 uczestniczyli w I edycji szkolnego konkursu o uzyskanie tytułu „Mistrza kaligrafii”. O ten zaszczytny tytuł ubiegały się aż 42 osoby. Konkurs adresowany był do uczniów, którzy pięknie piszą, bowiem zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu wiersza Jana Brzechwy, ulubionego przez dzieci poety. Długość tekstu dostosowana była do wieku uczestników. Najmłodsi uczniowie przepisywali więc wiersz „Wielbłąd”, a starsi „Jajko”. Przy ocenie prac brano pod uwagę stronę graficzną i estetykę pisma. Jury miała nie lada kłopot, bowiem okazało się, że wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie mają piękny charakter pisma. Organizatorem konkursu była pani Irena Szajewska. „Mistrzów kaligrafii” poznamy już wkrótce.

 

Wycieczka do Krakowa

           W dniu 23 maja 2016 uczniowie klas pierwszych naszej szkoły  uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Dzieci zwiedziły Zoo, Stare Miasto: Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan, następnie Katedrę Wawelską  a w niej  grobowce:  byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Józefa Piłsudskiego – patrona naszej szkoły. Podziwiały urokliwy dziedziniec zamkowy i przeszły przez jamę smoka. Maluchy poznały miejsca opisane w legendach: „O smoku wawelskim”, „O dwóch wieżach”, z którymi zapoznały się wcześniej na zajęciach edukacyjnych w  szkole. Ogromną atrakcją była przejażdżka tramwajem. Przewodnikiem wycieczki był pan Robert Cempa. Dużym wsparciem dla opiekunów - pań: Elżbiety Samek i Grażyny Brdej -  były mamy, towarzyszące swoim pociechom. Wycieczka dostarczyła nam  mnóstwo  radości i wrażeń. Nawet pogoda nas zaskoczyła. Po wielu zimnych dniach, zaświeciło słońce i zrobiło się naprawdę ciepło.

Peregrynacja symboli ŚDM

              Dnia 12 maja 2016r. uczniowie klas 4-6 wraz z nauczycielami uczestniczyli w nabożeństwie z okazji peregrynacji symboli ŚDM: Krzyża i Ikony Matki Bożej. W Kościele Parafialnym w Marcinkowicach odprawiona została uroczysta Droga Krzyżowa, w czasie której wierni adorowali Krzyż i Ikonę Matki Bożej.

 

Gminny Konkurs Literacko -Plastyczny

           12 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Trzetrzewinie odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu literacko-plastycznego pod hasłem „Mity, podania i legendy u źródeł historii i literatury”. Naszą szkołę reprezentowały przygotowane przez p. Ewę Pajor-Wojsław uczennice klasy szóstej: Laura Garbacz, Jessica Janus i Gabriela Plata.Uczestnicy konkursu układali plany wydarzeń do wylosowanych legend, prezentowali opowiadanie – sztafetę oraz wykonywali komiks własnego pomysłu.Nasze dziewczęta po zaciętej walce o każdy punkt zdobyły pierwsze miejsce, czego serdecznie im gratulujemy.