Aktualności

Małopolski Konkurs Humanistyczny

         Dnia 7 listopada 2016r. odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Humanistycznego. Uczestniczyło w nim czworo uczniów z klasy 6. Najlepszy wynik uzyskała Angelika Bińkiewicz. Hasło przewodnie konkursu brzmiało: „Na falach życia”. Uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością lektur konkursowych, a także umiejętnością redagowania różnych form wypowiedzi. Do konkursu przygotowywała ich pani Irena Szajewska.

 

"Niepodległość - trudne słowo"...

              Tradycyjnie, w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach 11 listopada o godzinie 10.00 rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i, jak co roku, poprzedziła ją część artystyczna w wykonaniu dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tym razem montaż słowno-muzyczny miał nieco inny charakter niż w latach poprzednich. Miejsce rozważań o roli Józefa Piłsudskiego oraz piosenek legionowych zajęły teksty mówiące o Ojczyźnie jako „wielkim zbiorowym obowiązku”. Podkreślano wartość wolności, konieczność ciągłego wysiłku i pracy, jakiej wymaga utrzymanie niepodległości. Wśród codziennych trosk często zapominamy przecież, jak wiele Polska jest warta i jak wielu ofiar wymaga. Dzieci przypomniały nam, że Ojczyznę budujemy każdego dnia poprzez pracę, troskę, miłość, wzajemny szacunek. Proste, celne słowa trafiały do serc słuchaczy i w niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia.

Brawurowe wykonanie piosenki „Obudź się, Polsko” zakończyło występ marcinkowickiej podstawówki przygotowany pod opieką pań: Iwony Bałuszyńskiej, Celiny Pacholarz i Ewy Pajor-Wojsław.

             Po mszy św. delegacje przejechały na Cmentarz Legionistów. Zostały złożone wieńce od Wiceministra Finansów Wiesława Janczyka, posła na Sejm RP Józefa Leśniaka i Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach. W tej części uroczystości obecni byli: dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach pani Ewa Pierzchała, Radni Gminy Chełmiec: pan Zbigniew Kuźma i Tadeusz Lis, mieszkańcy wsi, nauczyciele i uczniowie  miejscowych szkół. Wartę przy Grobie Legionistów pełnili uczniowie Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Wieniec złożony przez Szkołę Podstawową wykonała pani Maria Sikorska – miejscowa artystka.

 

XXIV Bieg Legionisty

                 10 listopada 2016r. już dwudziesty czwarty raz zorganizowany został Bieg Legionisty. Jest to bieg patriotyczny upamiętniający legionistów walczących u boku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bitwie pod Marcinkowicami w 1914r. W tegorocznym biegu około 500 osób rywalizowało ze sobą w pięciu kategoriach. Najlepsza trójka biegaczy  w każdej z kategorii otrzymała puchary, a pierwsza ósemka karnety trój przejazdowe na lodowisko w Chełmcu oraz dyplomy.  Szkoły otrzymały  piłki oraz rakietki do gry w tenisa stołowego. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal.  Po wręczeniu nagród i pucharów tradycyjnie jak co roku Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z delegacją uczniów i zaproszonymi gośćmi udał się na miejsce spoczynku poległych Legionistów. Na cmentarzu wojskowym nr 352, położonym przy lesie  Pasternik,  Wójt wraz z młodzieżą szkolną w hołdzie poległym złożył kwiaty i zapalił znicze.

 

Śniadanie daje moc

               8 listopada uczniowie klas 0-3 naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji prozdrowotnej.  Robiliśmy kanapki  i szaszłyki owocowe. Przygotowywaliśmy je samodzielnie, a następnie wspólnie zjedliśmy nasze  zdrowe śniadanie.  Wcześniej rozmawialiśmy o konieczności spożywania 5 posiłków każdego dnia sporządzanych zgodnie z Piramidą Żywienia. Poznaliśmy zasadę „Ruch bez umiaru, słodycze z umiarem”. Chcemy świadomie dbać o nasze zdrowie.

Uczniowie klasy 2b

 

Pomagamy Polakom na Ukrainie

Wzorem lat ubiegłych, bierzemy udział w akcji  ” Mikołaj na Ukrainie”.

Zebrane przez naszych uczniów maskotki, przybory szkolne oraz słodycze trafią  do Parafii Bazyliki Metropolitalnej we Lwowie, gdzie zostaną przygotowane paczki dla dzieci z Ukrainy.

Za okazaną pomoc dziękujemy!!!

Udział w akcji „Ruszaj się z Disney Junior”,

              Dzieci sześcioletnie z oddziału przedszkolnego dołączyły do akcji, „Ruszaj się z Disney Junior”, która ma na celu upowszechnienie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Zostały opracowane i przeprowadzone zajęcia ruchowe zainspirowane postaciami z bajek kanału Disney Junior, bierzemy również udział w konkursie związanym z tą akcją  na który został wysłany film i zdjęcie z przebiegu zajęć, obrazującego kreatywne formy aktywności dzieci.

                                                         

                                                          ŻYCZYMY POWODZENIA

 

Innowacja pedagogiczna „Śladami patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego”

            W roku szkolnym 2016/2017 realizowana będzie w naszej szkole innowacja pedagogiczna z dziedziny regionalizmu. Głównym jej założeniem jest kształtowanie postaw patriotycznych, poznanie historii miejscowości oraz ludzi tworzących tę historię, czyli Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym celu opracowano projekt edukacji regionalnej pod nazwą „Śladami patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego”. Uczniowie zdobędą szeroką wiedzę na temat życia i działalności Józefa Piłsudskiego, uczestniczyć będą w zajęciach edukacyjnych, konkursach i wycieczkach związanych z postacią patrona szkoły. Autorką innowacji i koordynatorką działań jest pani Irena Szajewska. Zapraszamy uczniów i rodziców do aktywnego udziału w realizacji zadań zaplanowanych w ramach innowacji.

(czytaj więcej)


Spotkanie z Panią Policjantką

Dnia 25 października 2016r. w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa  - „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Policjantką Barbarą Serafin.

  • Kl. I – III „Zachowuje się bezpiecznie – Bezpieczeństwo na drodze i unikanie zagrożeń”
  • Kl. IV – VI – „Zagrożenia w sieci – profilaktyka i reagowanie”
(czytaj więcej)

 

Spotkanie z Misjonarzem

           Dnia 19 października 2016 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z księdzem  Stanisławem Kumięgą - byłym misjonarzem.

            Nasz gość opowiadał o Ukrainie, gdzie pracował 17 lat i kościele, który wyremontował wraz ze swoimi parafianami. Duże wrażenie na uczniach zrobiła  prezentacja multimedialna z filmami i zdjęciami, pokazującymi codzienne życie  jego i parafian. Zdziwienie wywołały fotografie ukraińskich dróg, błotnistych i dziurawych.  Ksiądz Stanisław z ogromnym entuzjazmem opowiadał o liturgii na Ukrainie, o zwyczajach i obrzędach, jak choćby I Komunia Święta, która odbywała się w kościele przy nakrytym stole, tak jak ostatnia wieczerza. Misjonarz wspominał psa Reksia, bardzo mądrego i wyszkolonego, z którym wspólnie jadali śniadania. Misjonarz na Ukrainie jeździł bryczką, i w opowieściach żartobliwie nazywał ją  Volkswagen.

             W parafii na Ukrainie był siedemnaście lat. Podróżował też do Afryki, o której opowiadał pod koniec spotkania. Ludzie tam, jak wynika z jego wspomnień, byli pobożni i skromni. Liturgia odbywała się trzy godziny i były na niej koncerty, śpiewał chór. Ksiądz Kumięga pod koniec wspomnień pokazał uczniom na zdjęciach węża, którego Afrykanie zabili i złożyli w ofierze kapłanom, na posiłek.

         W czasie spotkania uczniowie próbowali z pomocą Misjonarza śpiewać pieśni po ukraińsku i afrykańsku. Samorząd Uczniowski przekazał na Misje ofiarę w postaci, zebranych wcześniej wśród uczniów, datków pieniężnych.

M. Leśniak i P. Chronowski kl.6

Dzień Edukacji Narodowej

             17.10.2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści z kl. II i III wierszem, piosenką i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Popłynęło wiele miłych i ciepłych słów w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły. Występ został nagrodzony gromkimi brawami przez licznie zebraną widownię.