Aktualności

Finalistka Małopolskiego Konkursu Humanistycznego

          Gratulujemy Julii Niemas z klasy 6, która została finalistką Małopolskiego Konkursu Humanistycznego. Z powodzeniem przeszła przez trzy etapy konkursu i znalazła się w etapie wojewódzkim w grupie 200 najlepszych humanistów w Małopolsce.

Do Małopolskiego Konkursu Humanistycznego w naszej szkole przystąpiło 6 uczniów z klas 5-6. Hasło przewodnie w tym roku brzmiało: „Czas – wielki zegarmistrz świata”. Etap szkolny odbył się 21 października 2015r. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali dobry poziom. Najlepszy wynik uzyskały: Julia Niemas i Laura Garbacz, co zapewniło im awans do etapu rejonowego, który odbył się 10 grudnia. Julia Niemas zdobyła wymaganą ilość punktów i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Niestety Laurze Garbacz zabrakło kilku punktów, by zostać finalistką konkursu. Etap wojewódzki odbył się w SP nr 21 w Nowym Sączu dnia 2 marca 2016r. Julia zaprezentowała wysoki poziom.

Udział uczniów w konkursie na wszystkich etapach wymagał dużego wkładu pracy i czasu poświęconego na przeczytanie obszernych lektur oraz omówienie ich na zajęciach dodatkowych. Gratulujemy uczniom biorącym udział w konkursie oraz pani Irenie Szajewskiej, która przygotowała ich do tego konkursu.

 

Bibułkowe warsztaty

          7 marca w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia w czasie których dzieci aktywnie  uczestniczyły w poznawaniu tradycji i zwyczajów ludowych.Zaproszone mamy, uczestniczki Koła Gospodyń Wiejskich panie: Aneta Gawlik i Elżbieta Horowska opowiadały o zwyczaju robienia palm wielkanocnych oraz sposobie tworzenia kwiatów do ich ozdabiania. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, a następnie przystąpiły do robienia bibułkowych wiosennych kwiatów. Uśmiechnięte buzie, dumne z własnoręcznie wykonanych stokrotek, żonkili i krokusów były największą nagrodą dla naszych gości.                                   

                                  Serdecznie dziękujemy za przeprowadzone zajęcia  !                                                  

Mecz Muszynianki

          W miniony poniedziałek (29.02) uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela wf-u Marzeny Leśniak udali się na mecz do Muszyny w ramach rozgrywek Orlen Ligi w Piłce Siatkowej Kobiet. Gospodynie, siatkarki zespołu Polski Cukier Muszynianka Enea podejmowały drużynę Budowlani Łódź, bezpośredniego sąsiada w tabeli zespołu z Muszyny. Ponad setka dzieci i młodzieży z SP w Marcinkowicach, ZS w Jelnej (gmina Gródek nad Dunajcem), ZS w Biczycach Dolnych oraz ZS Podstawowo – Gimnazjalnych nr 2 w Nowym Sączu zaopatrzona w banery swoich szkół, trąbki, baloniki i szaliki klubowe wspaniale dopingowała zespół „mineralnych”. Jednak po słabszym meczu w wykonaniu zespołu z Muszyny, gospodynie przegrały w stosunku 1:3, oddalając od siebie szansę zakwalifikowania się do najlepszej czwórki grającej w tym roku o medale mistrzostw Polski.

Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego

           Znamy już zwycięzców konkursu na plastyczną interpretację przygód detektywa Pozytywki. Konkurs był podsumowaniem realizowanego w klasie 1b projektu czytelniczego „Mali asystenci detektywa Pozytywki”. Wybrano trzy najładniejsze rysunki będące ilustracją wybranej przygody sympatycznego detektywa. Oto zwycięzcy:

I miejsce – Agnieszka Szajewska

II miejsce – Karolina Krzyszkowska

III miejsce – Hubert Janus.

Zwycięzcy w nagrodę dostali dyplomy i książeczki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali odznaki asystentów detektywa Pozytywki. Gratulujemy! Dziękujemy dziewczynom z klasy 5 za zorganizowanie konkursu oraz przygotowanie dyplomów i nagród.

I Gminny Konkurs Literacko-Fotograficzny

            Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach serdecznie zaprasza uczniów klas 4-6 do udziału w Gminnym Konkursie Literacko – Fotograficznym pod hasłem

„Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”.

Konkurs polega na samodzielnym wykonaniu fotografii i opisaniu obiektu związanego z tematyką danej edycji.

(czytaj więcej)

Mistrzostwa Powiatu w Narciarstwie Alpejskim

              25 lutego br. w Centrum Narciarskim MASTER-SKI w Tyliczu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowosądeckiego w narciarstwie alpejskim dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W zawodach przy bardzo dobrych warunkach narciarskich – duża ilość śniegu, perfekcyjnie przygotowana trasa – wystartowało 152 uczestników z 32 szkół. Program zawodów obejmował jeden przejazd slalomu giganta, czas mierzony był elektronicznie. Zawodnicy startowali oddzielnie w kategorii dziewcząt i chłopców, w poszczególnych grupach wiekowych. Młodzi adepci narciarstwa wykazywali się niezłą techniką jazdy i ustawiony slalom pokonywali bez większych problemów. W zawodach wystartowało 89 zawodników z 17 szkół podstawowych ( 45 dziewczynek i 44 chłopców).

Naszą szkołę reprezentowali: Janus Jessica, Janus Oliwia, Mateusz Leśniak, Aleksandra Konar i Dawid Brzęczek. Wysokie 5 miejsce zajęła Januss Jessica, wywalczyła ona awns do ZAWODÓW WOJEWÓDZKICH. Serdecznie gratulujemy. Pozostali zawodnicy z naszej szkoły zajęli miejsca dalsze.

 

Lekcja historii

              W piątek 26 lutego odbyła się niezwykła „żywa” lekcja historii dla uczniów klas III-VI. Gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Historycznego Chorągwi Komturstwa Gniewskiego – grupę, która zajmuje się między innymi realizacją rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

Panowie poprowadzili zajęcia na temat rycerstwa za czasów pierwszych Piastów. Prezentując zbroje, miecze i inne rekwizyty z epoki średniowiecza, zaangażowali dzieci do udziału w zajęciach. Ku uciesze kolegów i koleżanek, nasi uczniowie wcielali się w postaci rycerzy, dzielnie znosząc niewygody wynikające z noszenia ciężkiej zbroi. Niekończące się wybuchy śmiechu i aplauz po zajęciach są najlepszym dowodem na to, że nauka nie zawsze kojarzy się z monotonnym siedzeniem w ławkach, a poznawanie historii może stać się fascynującą przygodą.

Zajęcia w bibliotece szkolnej

                Dnia 18 lutego 2016r. uczniowie klasy 5 na lekcji języka polskiego udali się do szkolnej biblioteki. Tam uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, które poprowadził bibliotekarz, pan Robert Cempa. Zaprezentował nowości wydawnicze zakupione do biblioteki w ramach projektu „Książki moich marzeń”. Przeprowadził również pogadankę na temat korzyści płynących z czytania. Uczniowie obejrzeli interesujące ich książki i wypożyczyli do domu.

Kolejnym działaniem promującym czytelnictwo, zaproponowanym przez polonistkę, panią Irenę Szajewską, będzie lekcja języka polskiego, w czasie której uczniowie zaprezentują przeczytane przez siebie książki i zachęcą w ciekawy sposób do zapoznania się z nimi swoich kolegów z klasy.

Uwaga -KONKURS!!!

         Zapraszamy uczniów klas 0-6 do udziału w szkolnym konkursie literacko – plastyczno – fotograficznym pod hasłem „Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna”.Konkurs jest kolejnym działaniem w ramach realizacji projektu edukacji regionalnej „Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna”. 

                        (czytaj więcej)

 

Projekt czytelniczy „MALI ASYSTENCI DETEKTYWA POZYTYWKI”

            Dnia 17 lutego 2016r. uczniowie klasy 1b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu czytelniczego „Mali asystenci detektywa Pozytywki”. Autorami projektu byli uczniowie klasy 5, którzy pod kierunkiem polonistki, pani Ireny Szajewskiej, dokonali wcześniej gruntownej analizy tekstów Grzegorza Kasdepke o sympatycznym detektywie, przygotowali wiele ciekawych kart pracy i zaplanowali różnorodne ćwiczenia i zabawy.                                                                                 

(czytaj więcej)