Aktualności

Dyplomowani Mikołaje

HO, HO, HO!

UCZNIOWIE MARCINKOWICKIEJ PODSTAWÓWKI

SĄ DYPLOMOWANYMI MIKOŁAJAMI ! 

  WOLONTARIUSZE SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

             PRZECZYTALI LIST 

                     I… SPEŁNILI  MARZENIA

 Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Stowarzyszenia Sursum Corda. Tym razem pomagali zgromadzić  prezenty dla podopiecznych stowarzyszenia.

Co zyskali?

Radość - bo sprawili komuś radość !
Dumę - ze spełnienia dobrego uczynku
Potwierdzenie nieziemskich kwalifikacji 

III Gminny Konkurs Matematyczny "Mistrz Logicznego myślenia"

                   Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Librantowej odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Logicznego Myślenia”.

Konkurs  był adresowany do uczniów klas szóstych szkół podstawowych z terenu Gminy Chełmiec. Do rywalizacji przystąpiło 8 szkół oraz 16 szóstoklasistów. Rywalizacja składała się z dwóch części. W trakcie pierwszej uczniowie rozwiązywali test. Część druga, do której zakwalifikowało się 9 uczniów w tym dwóch z naszej szkoły Miłosz Marszałek i Tomasz Sowa  miała formę quizu „jeden z dziesięciu”. W tej części gracze mieli po dwie szanse i musieli przejść przez dwie rundy pytań. Ci, którzy nie odpadli i zachowali chociaż jedną szansę przeszli do kolejnej trzeciej części konkursu. W trzeciej części gra zaczynała się  na nowo, tj. z dwoma szansami dla każdego gracza. Tym razem uczestnik który udzielił prawidłowej odpowiedzi mógł wskazać na innego gracza. Do finału przeszły trzy osoby. W tej części pytania, w zależności od przyjętej strategii, uczeń mógł wskazać do odpowiedzi siebie lub innego gracza. Rywalizacja była zacięta. Uczestnicy musieli wykazać się logicznym myśleniem, błyskotliwością oraz refleksem, by zmieścić się w zegarowym limicie czasu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi, a przy tym opanować  tremę i nerwy.

Tytuł trzeciej edycji Gminnego Mistrza Logicznego Myślenia 2017 wywalczył nasz uczeń Tomasz Sowa  

GRATULUJEMY !!!

 

Gminny Mistrz Kaligrafii

            28 listopada w Szkole Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Klęczanach odbył się konkurs kaligraficzny. Przeprowadzono go dla dwóch kategorii: klasy II-III SP i klasy IV-VII SP. Celem konkursu było m.in. upowszechnianie sztuki kaligrafii wśród dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno odręcznego pisania i rozwijanie talentów.

Dzieci z klas młodszych przepisywały fragment wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”, a klasy starsze - fragment Inwokacji „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wszyscy uczestnicy wykazali się piękną techniką pisania, niezwykłą starannością, poprawnością i dużą dokładnością w pracy. Naszą szkołę reprezentowali:

Agnieszka Szajewska, Wiktoria Matuszny, Smoleń Paweł, Aleksandra Konar, która w kategorii klas IV-VII otrzymała wyróżnienie

II Gminny Festiwal Twórczości Poetów, Piosenkarzy XX wieku pt. „Ocalić od zapomnienia”

            28.11.2017 r. w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie odbył się Gminny Festiwal Twórczości Poetów, Piosenkarzy XX wieku pt. „Ocalić od zapomnienia” podczas, którego obecni byli Zastępca Wójta Gminy Chełmiec Pan Artur Bochenek, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Chełmiec Pan Wiesław Szołdrowski oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji Pan Radosław Potoczek. Tegoroczna edycja poświęcona była życiu i twórczości Marka Grechuty – wybitnego piosenkarza, poety i kompozytora, uznawanego za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej.

Festiwal składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to test pisemny sprawdzający wiedzę uczestników o życiu i twórczości Marka Grechuty. Druga to część artystyczna, w której uczestnicy zaśpiewali wybrane przez siebie utwory artysty.  Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Jurczak z kl.IV, która wykonała piosenkę „Będziesz moją panią”. Serdecznie gratulujemy pięknego występu!!!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

"Czy to jutro, czy to dziś,
Wszystkim jest potrzebny miś!"

       Halina Bechlerowa

24 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. Codziennego powiernika i pocieszyciela dzieci na całym świecie już od 115 lat.  Tego dnia przedszkolaki przyprowadziły  swojego ulubionego pluszaka. Poznały  historię ulubionej maskotki , stworzyły galerię misiowych osobistości z Polski i ze świata. Przedstawiły postać niedźwiadka  w pracy plastycznej, opowiadały o swoich misiach, budowały dla nich domki i zaprosiły maskotki do wspólnej zabawy. A nawet zamieniły się w misie, by skosztować tego co Kubuś Puchatek lubi najbardziej czyli pysznego i zdrowego miodku.

Pełen radości  i uśmiechów pracowity dzień pozostanie na długo w pamięci dzieci.

 

Spotkanie z policjantką

Walczymy z e-zaburzeniami!

21 i 23 listopada 2017 roku na zaproszenie Pani Dyrektor i szkolnego pedagoga w naszej szkole odbyły się zajęcia z policjantką – p. Barbarą Leśniak.

Klasa IV uczestniczyła w zajęciach profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Dzieci poznały zasady etykiety, czyli zasad zachowywania się w Internecie. Obejrzały i skomentowały kreskówki z serii „Owce w sieci”. Dowiedziały się, jak korzystać z sieci, aby nie narazić się na przykrości i nie zrobić nikomu krzywdy.

Uczniowie z klasy VII uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem „Nastolatki a prawo”. Poznali obowiązujące przepisy prawne, które mogą ich dotyczyć, dowiedzieli się o odpowiedzialności, którą ponoszą łamiący prawo. Pani policjantka zapoznała ich z pojęciem i zakresem znaczeniowym słowa „demoralizacja” oraz wytłumaczyła, jakich zachowań należy się wystrzegać, aby  nie odpowiadać za demoralizację.

23 listopada podczas spotkania z rodzicami uczniów starszych klas p. Barbara Leśniak uświadomiła zebranym, jaka odpowiedzialność ciąży na nich i na ich dzieciach w razie łamania prawa. Szczególną uwagę zwróciła na aspekt niewłaściwych zachowań w cyberprzestrzeni. Pogadankę urozmaiciła kreskówka dotycząca społeczeństwa uzależnionego od nowoczesnych technologii.

Mamy nadzieję, że wszystkie te spotkania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększą świadomość zasad obowiązujących przy korzystaniu z Internetu. Pamiętajmy, że jedynym lekarstwem na e-zaburzenia jest dobrze zorganizowany wspólny czas spędzany z dzieckiem.

 

Ogłoszenie Dyrektora

23 listopada o godz. 16.00 odbędzie się zebranie ogólne

dla rodziców uczniów z klas IV-VII.

Po zebraniu odbędzie się spotkanie z wychowawcami.

Dla klas I-III spotkanie z wychowawcami odbędzie się o godz. 16.00

Dzień zdrowej kanapki w Oddziale Przedszkolnym

              Dzieci przyszły do oddziału przedszkolnego bardzo przejęte, bo miały za zadanie przynieść zdrowe produkty z których samodzielnie stworzą  kanapkę na II śniadanie. Zajęcia poprzedziły zadania i zabawy na których dzieci poznały owoce i warzywa oraz zasady zdrowego odżywiania zgodnie z piramidą żywienia . Po umyciu rąk wspólnie z panią przygotowały pyszny koktajl bananowy. Następnie każde osobiście było twórcą najsmaczniejszej, bo przez siebie przygotowanej zdrowej kanapki co wcale nie było prostym  zadaniem. Celem zajęć było wyjaśnienie na czym polega zdrowe odżywianie, co warto jeść a czego unikać, a także co składa się na zdrowy styl życia. Mam nadzieję, że zachęcone dzieci będą często z rodzicami z powodzeniem tworzyć coś zdrowego do zjedzenia . 

 

Radosna Niepodległości

            13 listopada b.r. w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył sięII Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI”. W konkursie wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Chełmiec. Każdy zespół muzyczny miał za zadanie zaprezentować dwie pieśni lub piosenki o tematyce patriotycznej. Całość utrzymana była w duchu patriotycznym, upamiętniając obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

       Naszą szkołę reprezentował zespół 10 osobowy  w składzie:  Zuzanna Jurczak (solistka), Karolina Długosz, Ewelina Gizicka, Agnieszka Tobiasz, Julia Tobiasz, Mróz Justyna, Kasia Brzęczek Karolina Bednarczyk, Ania Mróz, Michał Weber. Uczniowie wykonali dwie piosenki pt. "Uwięziony ptak”, oraz "Niepodległa, niepokorna", a za przygotowanie muzyczne odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

Dzięki pięknemu i brawurowemu wykonaniu wymienionych utworów, wyśpiewali sobie II MIEJSCE - GRATULUJEMY !!!

Wykonawcy byli oceniani przez komisję w składzie: Pani mgr Grażyna Enzinger i dr Bożena Raszke (PWSZ w Nowym Sączu) oraz Pan Marian Jurczak (emerytowany nauczyciel).

Wśród zaproszonych gości byli: pan Radosław Potoczek -  dyrektor  GZE w Chełmcu, Radni Gminy Chełmiec z Przewodniczącym Komisji Oświaty – Panem Andrzejem Tyrklem na czele. Nie zabrakło również pana wójta Gminy Chełmiec – Bernarda Stawiarskiego, który pogratulował wszystkim uczestnikom i wręczał narody zwycięzcom. Każdy uczestnik otrzymał słodycze i pamiątkowy medal.

 

Wycieczka klas III do Wieliczki

           9 listopada 2017 roku byliśmy na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce. Przed wejściem otrzymaliśmy urządzenia, abyśmy słyszeli, co mówi przewodnik. W trakcie zwiedzania widzieliśmy: stare urządzenia górnicze, rzeźby solne, sól kalafiorową i zieloną, żyrandole z soli kryształowej, Kaplicę św Kingi, stalaktyty solne i podziemne jeziorka. Pokonaliśmy wiele schodów. Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy pomniku Józefa Piłsudskiego – patrona naszej szkoły. Wysłuchaliśmy legendy o pierścieniu św. Kingi i historię powstania kopalni w Wieliczce. W podziemnej restauracji zjedliśmy pyszny obiad. Na powierzchnię wyjechaliśmy górnicza windą. Kuliśmy pamiątki. Było bardzo ciekawie.

Napisała: Julia Malec