Aktualności

Piknik na powitanie lata

              Nadchodzące lato dzieci z oddziału przedszkolnego witały na piknikach organizowanych z udziałem nauczycieli i rodziców. Dzieci z radością spędziły czas na zabawie i poczęstunku już w wakacyjnych nastrojach. Serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie Horowskiej , która przyjęła u siebie w ogrodzie całą grupę przedszkolną udostępniając huśtawki, hamak i zjazd krzesełkowy cieszący się największym powodzeniem wśród dzieci. Na zakończenie przygotowała pyszne kiełbaski w domku grillowym , gdzie ze smakiem zostały „spałaszowane”. Dziękujemy również pani Anecie Gawlik , która pomagała w opiece podczas klasowego pikniku.

Życzymy Wszystkim by nadchodzące lato niosło z sobą radosne i beztroskie chwile spędzone w przyjaznej atmosferze.  

Warsztaty fotograficzne

              Warsztaty fotografii otworkowej analogowej odbyłysię 18 czerwca 2016 roku w Liceum Plastycznym w Nowym Sączu. Zapisało się na nie 8 osób. Dzieci zapoznały się z zasadą działania aparatu otworkowego oraz samodzielnie wykonały takie aparaty. Aparatami otworkowymi wykonały zdjęcia na papierze fotograficznym który wywołały w profesjonalnej ciemni liceum plastycznego. Prace te zostały zeskanowane przez uczniów celem uzyskania pozytywów. Warsztaty  zostały przeprowadzone przez nauczyciela techniki i fotografii Michała Piotrowskiego.

 

Szkolny Konkurs "Mity i legendy"

              Po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o mitach greckich. W zmaganiach wzięły udział cztery drużyny z klas IV - VI. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat Mitologii Jana Parandowskiego, a walka była bardzo wyrównana. Po dziesięciu rundach ostatecznie zwyciężyła drużyna z klasy VI w składzie: Julia Niemas, Jessica Janus i Jan Piszczek. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ich wiedzy i za rok zapraszamy na kolejną edycję konkursu.

Gminny Konkurs Literacko - Fotograficzny

          Dnia 15 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbyło się uroczyste podsumowanie I edycji Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego pod hasłem „Kapliczki i krzyże przydrożne” zorganizowanego przez Panie: Irenę Szajewską i Elżbietę Samek.

Na konkurs złożono 36 prac złożonych z fotografii i tekstu literackiego nadesłanych przez 34 uczestników z 9 szkół podstawowych z terenu Gminy Chełmiec.

            Uroczystość uświetnili swoją obecnością Pan Bernard Stawiarski  - Wójt Gminy Chełmiec, Pan Radosław Potoczek – dyrektor ZOEAS, Pan Andrzej Tyrkiel – przewodniczący Gminnej Komisji Oświaty.

            Konkurs związany jest z realizowaną w naszej szkole innowacją pedagogiczną w ramach edukacji regionalnej „Marcinkowice  - moja Mała Ojczyzna”.

            Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Ewę Pierzchałę wystąpiła grupa regionalna z klasy pierwszej, która wykonała kilka tańców i zabaw sądeckich. Występ młodych artystów bardzo podobał się gościom.

            Potem nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu:

I miejsce -       Łucja Jabłońska – SP w Krasnem Potockiem

II miejsce -      Martyna Wójcik – ZS w Świniarsku

                     Krzysztof Gadzina - SP w Krasnem Potockiem

III miejsce -    Oliwia Kmiecik – ZS w Chomranicach

                     Piotr Turski – ZS w Librantowej

Wyróżnienia – Martyna Wróbel – SP w Rdziostowie

                    Nikodem Olszak – SP w Rdziostowie

                    Wiktoria Augustyn – ZS w Chomranicach

                     Kinga Włodarczyk – SP w Krasnem Potockiem

                     Patryk Piekarz – SP w Marcinkowicach

                     Martyna Kowalczyk – SP w Marcinkowicach

                     Klaudia Chrobak – ZS w Świniarsku

Nagrodami za I i II miejsca były aparaty fotograficzne, a za III i wyróżnienia  - odtwarzacze MP3/4 oraz pen drive. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Dużym zainteresowaniem obecnych na spotkaniu cieszyła się wystawa prac konkursowych umieszczona w sali gimnastycznej.

Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Chełmiec za wsparcie finansowe konkursu i wpieranie inicjatyw kulturalnych, a także instytucjom: Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Chełmcu, Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmcu oraz Centrum Papierniczo-Biurowemu „Domino” w Chełmcu za przekazanie gadżetów i nagród rzeczowych.

Protokół z posiedzenia komisji konkursowej


7 dzień pobytu w Stegnie

                10 czerwca o godzinie 9:00 rozpoczęliśmy dzień od śniadania. Niestety pogoda nam nie sprzyjała: było wietrznie i pod chmurką.  O godzinie 11:00 nastąpiła zbiórka i udaliśmy się na plażę. Tam odbyły się zawody sportowe, czyli bieganie oraz tor przeszkód. Bardzo silny wiatr nie ułatwiał sportowcom zadania.

           Po obiedzie spędziliśmy kilka godzin na placu zabaw korzystając z nielicznych tego dnia przejaśnień. Nie obyło się bez opadów deszczu, ale na szczęście nie trwały one długo. O godzinie 17.00 wyruszyliśmy do obozu zagłady w Sztutowie, by obejrzeć go tylko z zewnątrz. Wiek uczestników wycieczki nie pozwalał na zwiedzanie miejsca masowej zagłady. W drodze powrotnej czekał nas zakup pamiątek i jedzenia na drogę powrotną.

             Po kolacji nastąpiło długo oczekiwane rozdanie nagród za udział w poszczególnych konkursach. Żaden uczestnik nie został z pustymi rękami, więc humory dopisywały.  

6 dzień na zielonej szkole

                Dzisiaj po wczesnym śniadaniu wyjechaliśmy do Gdańska Oliwy. Przeszliśmy Parkiem Oliwskim do palmiarni. Potem poszliśmy do katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Bernarda. Wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu na organach, które  miały  ponad osiem tysięcy piszczałek, w tym część wykonanych  z drewna. Największa piszczałka miała 10 metrów, a najmniejsza kilka centymetrów. Koncert spodobał się wszystkim uczestnikom naszej wycieczki. Po występie zaczęliśmy zwiedzać katedrę. W nawie bocznej znajdowała się przepiękna rzeźba Księdza, który składa w ofierze swój język Maryi. Symbolizuje to niewydanie tajemnicy spowiedzi.
               Następnie pojechaliśmy do ZOO. Widzieliśmy przeróżne gatunki zwierząt. Najbardziej podobały nam się żyrafy, słonie, hipopotamy, strusie, surykatki, lwy i małpy.
                 Kolejnym punktem programu był spacer po gdańskiej starówce pod pomnik Neptuna. Zwiedzanie zakończyliśmy czasem wolnym przeznaczonym na zakup pamiątek. Po kolacji wszyscy świetnie bawiliśmy się na dyskotece.

 

Zielona szkoła -5 dzień

               8 czerwca o godz. 6.30 rozpoczął się jak zwykle dzień od śniadania. Wyjechaliśmy pół godziny później. Na wycieczkę dostaliśmy suchy prowiant. O godzinie 9.00 dojechaliśmy do Malborka i stamtąd  popłynęliśmy do Białej Góry. W czasie naszego rejsu przepływaliśmy przez śluzę Szonowo. Wokół nas podziwialiśmy piękny krajobraz jeziora. Zauważyliśmy tam między innymi: czaple siwe, myszołowy, dzikie kaczki oraz łabędzie. Na drzewach rozrastała się jemioła. Nasz statek nosił nazwę ,,Czapla’’, a rejs trwał około 2,5 godziny.

             Z Białej Góry pojechaliśmy autokarem do Lidzbarku Warmińskiego. Zwiedzaliśmy  zamek - wszystkie jego komnaty oraz piwnice. Siedzibę mieli tam kardynałowie i biskupi, a przede wszystkim Ignacy Krasicki. Podziwialiśmy wiele komnat, które miały swoje nazwy takie jak:

-Sądowa

-Wielcy Mieszkańcy Zamku

-Komnata Zapomnienia.

Zamek w Lidzbarku jako jeden z niewielu zachowany w stu procentach przetrwał do dziś.

             Po zwiedzaniu poszliśmy na pyszne lody. Gdy wracaliśmy do ośrodka, przejeżdżaliśmy przez miasto Orneta, które podczas zaborów było we władzach Prus. Wróciliśmy do hotelu na obiado-kolację.

Zielona szkoła - plaża

            4 dzień – 7 czerwca 2016 r.  – Dziś cały dzień spędziliśmy na plaży. Pogoda była wprost wymarzona na kąpanie się w morzu i zabawę na piasku. Dzieci, które były pierwszy raz na Zielonej Szkole, przyjmowały chrzest morski. Królem Neptunem był pan Robert Cempa, a królową pani Elżbieta Kulig. Dzieci, które przyjmowały chrzest morski musiały wykonać trudne zadania: chodzenie na kolanach po piasku, przejście gołymi nogami po szyszkach, jedzenie plasterka cytryny (to było najgorsze!).

I oczywiście najważniejsze – pocałowanie królowej w rękę, która była posypana pieprzem.

Potem król Neptun składał swój znak na naszych policzkach. Zużył na to całą tubkę do zębów! Następnie nadawał nam imiona zwierząt morskich, potem biegliśmy do morza, a chłopcy kropili nas wodą.  Było fantastycznie i mokro! Straaasznie nam  się podobało! Po kolacji było rozdanie nagród za „Rzeźby w piasku”, a potem kolejna kontrola czystości w naszych pokojach.

 Napisały: Amelka  Kalisz kl. 2 – Ośmiorniczka, Agnieszka Szajewska kl. 1b - Syrenka

Zielona Szkoła - Stegna

              Drugiego dnia w niedzielę (5.06.2016) o godzinie 8:30 zaczęliśmy dzień od śniadania. Po zjedzeniu wróciliśmy do swoich pokoi. Półtorej godziny później mieliśmy apel. Następnie  wyruszyliśmy do kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W  tej XVII wiecznej świątyni  były piękne: malowidła, średniowieczne organy, żyrandol-łódka.Po mszy św. wróciliśmy do hotelu. Potem zjedliśmy przepyszny obiad. Następnie przygotowywaliśmy się do przywitania z morzem. Pogoda nam bardzo sprzyjała. Część plażowiczów się kąpała, a część opalała. Po przyjściu z plaży mieliśmy kolację. Później mieliśmy trochę wolnego czasu dla siebie.   Nieco później nauczyciele ogłosili dwa konkursy. Na najczystszy pokój i na najładniejszą wizytówkę. Po męczącym dniu wszyscy poszli spać. 

Notatkę sporządzili: Jan Piszczek i Gabriela Wojtarowicz 

Pierwszy dzień Zielonej Szkoły - Warszawa

           Wyruszyliśmy z Marcinkowic 3.06.2016 r. tuż przed północą. O szóstej rano wjechaliśmy do Warszawy. Rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy z okien autobusu. Zobaczyliśmy: Pałac Kultury i Nauki  a także palmę na Rondzie de Gaullea i  apartamentowiec zwany „Żagiel”, w którym otrzymał lokal Robert Lewandowski.  Byliśmy przy Stadionie Narodowym, gdzie niedługo odbędzie się szczyt NATO. Przejeżdżaliśmy przez Most Świętokrzyski.Potem spacerowaliśmy po Starym Mieście. Widzieliśmy Zamek Królewski z nowo odrestaurowanymi Arkadami Kubackiego, kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki, Pałac Potockich - obecnie siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pałac Staszica – siedzibę Polskiej Akademii Nauk, Kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Fryderyka Chopina, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Kościół Wizytek pod wezwaniem św. Józefa – jedyny, który po wojnie zachował się w całości na Starym Mieście. Następnie przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku patrona naszej szkoły – Józefa Piłsudskiego. Zobaczyliśmy  Syrenkę  i „Kamienicę pod bazyliszkiem” na Starym Mieście. Potem spędziliśmy 3 godziny w Centrum Nauki Kopernik. Były tam różne urządzenia. Można było robić eksperymenty. 

Do ośrodka „Koral” w Stegnie, gdzie spędzimy kolejne dni, dotarliśmy o 19.30. Po obiadokolacji i rozlokowaniu w pokojach skorzystaliśmy jeszcze z placu zabaw.  To był dzień bardzo męczący, ale pełen wrażeń.

Pod red. K. Sikorskiego, ucznia kl. 3