Aktualności

Wizyta w teatrze

              W dniu 06.03. uczniowie klas 0 – 3 wraz z wychowawcami obejrzeli przedstawienie Teatru Atenes pt. "Polak Mały ”.Aktorzy w humorystyczny sposób przedstawili legendy: " O Lechu, Czechu i Rusie ”, " O Lajkoniku ”, "O Smoku Wawelskim ”, "O Wandzie co nie chciała Niemca ”, "O Syrence Warszawskiej ”. Dzieci podziwiały grę aktorską oraz efekty specjalne, brały również czynny udział w przedstawieniu odpowiadając na pytania z wiersza Władysława Bełzy pt. "Kto ty jesteś ”. Była to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu dla dzieci i dorosłych.

 

Oddział przedszkolny w Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu

              Dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 0 b i uczniowie z klasy II a  6 marca odwiedziły Sądecką Bibliotekę Publiczną Odział dla Dzieci w Nowym Sączu. Wzięły udział w warsztatach poświęconych wierszom Ludwika  Jerzego Kerna , gdzie w zabawowy sposób poznawały twórczość tego autora. Zobaczyły też na czym polega praca pani bibliotekarki i poznały zasady  funkcjonowania biblioteki . Dzieci starsze miały okazję pochwalić się częstym odwiedzaniem biblioteki szkolnej i ilością przeczytanych książek. Przechodząc do księgozbiorów dzieci z zainteresowaniem szukały książek  dla siebie wymieniając się doświadczeniem i spostrzeżeniami ze swoimi kolegami i koleżankami . Nie ominęły też Kącika Malucha w którym przed wyjazdem spędziły radosne chwile. Po tej wizycie dzieci przyrzekły często odwiedzać biblioteki w Marcinkowicach.

Warsztaty czytelnicze

            Dnia 23 lutego 2017r. uczniowie klasy 6 udali się do Sądeckiej Biblioteki Publicznej dla dzieci. Uczestniczyli tam w warsztatach czytelniczych pod nazwą „Zabawy językowe” Pani bibliotekarka wykorzystała teksty poetyckie Małgorzaty Strzałkowskiej, Agnieszki Frączek i Joanny Papuzińskiej do różnorodnych zabaw dykcyjnych, językowych i ortograficznych. Uczniowie klasy 2b wzięli udział w warsztatach opartych na twórczości Ludwika Jerzego Kerna. Uczestniczyli w zabawach, doświadczeniach i scenkach dramowych nawiazujacych do wierszy tego autora. Następnie zwiedzili wypożyczalnię, zapoznali się z księgozbiorem dla dzieci. Korzystali z Kącika Malucha bogato wyposażonego w książeczki, gry i zabawki edukacyjne. Uczniowie przekonali się, że językiem polskim można się świetnie bawić i wcale nie jest trudny.

Była to ciekawa forma poznawania literatury dla dzieci i młodzieży.

 

 

Kibicujemy "Muszyniance"

              W minioną niedzielę (19 lutego) w Muszynie w ramach 21. kolejki Orlen Ligi siatkówki Polski Cukier Muszynianka Muszyna podejmowały wicelidera tabeli Impel Wrocław. Było to kolejny wyjazd zorganizowany przez p. Krzysztofa Pierzchałę nauczyciela wychowania fizycznego w pobliskim Zespole Szkół im. W. Orkana w Marcinkowicach i p. Marzenę Leśniak .

Uczniowie Naszej Szkoły żywiołowo dopingowali  siatkarki "Muszynianki". Mecz zakończył się wynikiem 0:3 dla Impel Wrocław. Po meczu dzieci  mogły sobie zrobić wspólne zdjęcie z wszystkimi siatkarkami Muszynianki oraz indywidualne, dostawały także autografy.

"Królowa śniegu" - projekt edukacyjny

                W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej ”W krainie baśni” – dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały słuchowiska  pt. „ Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena. Wykazały się dużą kreatywnością podczas odgrywania scenek  dramowych. Kolorowały ilustracje do bajki i układały puzzle. Nauczyły się co znaczy przyjaźń. Gerda musiała pokonać wiele przeszkód , aby uratować swojego przyjaciela Kaja z rąk złej Królowej Śniegu. Mam nadzieję, że dzieci zaczną czerpać radość ze słuchania, a w przyszłości samodzielnego czytania książek.

Zapraszam do konkursu plastycznego dzieci z oddziału przedszkolnego pt. „ Bohaterowie ulubionych bajek”. Prace plastyczne, format A4, technika dowolna. Termin składania prac : 20 kwietnia br.

Koordynator –M. Sambak

Konkursy Czytelnicze

„KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” 

Zapraszamy uczniów klas 0-6 do udziału w konkursach literacko-plastycznych promujących czytanie książek. Naszej analizie poddamy książki spoza listy obowiązkowych lektur szkolnych.Oto konkursy, w których możecie wziąć udział:

1. Konkurs plastyczny na najładniejszą ilustrację do książki.

Format prac plastycznych: A4, technika plastyczna dowolna. Uwaga – na pracy plastycznej należy umieścić też autora i tytuł książki. 
2. Konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę do książki.
Na zakładce muszą się znaleźć takie elementy jak: autor i tytuł książki, krótki tekst reklamujący przeczytaną książkę, elementy graficzne. 
3. Konkurs literacki na najciekawszy tekst będący prezentacją i oceną przeczytanej książki.
Tekst literacki może mieć formę: recenzji, listu do kolegi/koleżanki, wiersza, komiksu, kartki z pamiętnika, itp. 
4. Konkurs plastyczny na plakat promujący czytanie książek.
Plakat wykonują grupy do 4 osób. Technika plastyczna dowolna. Format pracy minimum A3. Prace konkursowe należy oddawać do pani Ireny Szajewskiej.Termin składania prac plastycznych i literackich: do 20 marca 2017r.  
5. Konkurs literacki na najładniejszy „Zeszyt lektur”.
W zeszycie należy zapisywać notatki o przeczytanych książkach: autor i tytuł książki, ilustracja, opis bohatera, opowiadanie przygód bohaterów, plan wydarzeń, itp.Termin składania zeszytów lektur: do 22 maja 2017r. 

Mistrzostwa Gminy Chełmiec w Narciarstwie Zjazdowym

             Na stoku w Cieniawie 17 lutego 2017r odbyły się Mistrzostwa Gminy Chełmiec szkół podstawowych oraz gimnazjów w narciarstwie zjazdowym. Udział w zawodach wzięła rekordowa liczba 119  zawodników i zawodniczek ze szkół z Krasnego Potockiego, Klęczan, Rdziostowa, Januszowej,  Piątkowej,  Chełmca, Marcinkowic, Świniarska, Wielogłów, Paszyna, Trzetrzewiny, Biczyc Dolnych oraz Librantowej. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych dla chłopców i dziewcząt. W kategorii Szkoła Podstawowa dziewczęta: Kl I – IV, II miejce zajęła Janus Oliwia z wynikiem – 36,43.
W kategorii Szkoła Podstawowa dziewczęta Kl. V – VI, III miejsce zajęła Konar Aleksandra z wynikiem - 34,99. W kategorii Szkoła Podstawowa chłopcy KL. V- VI, III miejsce zajął Leśnik Mateusz z wynikiem - 34,06, a miejsce IV zdobył Filip Glaser

             Najlepsza szóstka w każdej kategorii uzyskała awans do Mistrzostw Powiatu Nowosądeckiego, które  odbędą się 02.03. 2017r.

         Serdecznie gratulujemy!

 

Konkurs humanistyczny

            Uczennica klasy 6, Angelika Bińkiewicz, była uczestniczką etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Humanistycznego, do którego przygotowała się pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej. Wykazała się dobrą znajomością literatury konkursowej oraz umiejętnością redagowania dłuższych form wypowiedzi. Niestety Angelika nie zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu, ale zaprezentowała dobry poziom. Gratulujemy.

Olimpiada mitologiczna

               Nadeszły wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej organizowanej przez firmę Olimpus. Jak co roku, kilkoro uczniów z naszej szkoły, przygotowywanych przez p. Ewę Pajor-Wojsław, wzięło udział w walce o tytuł laureata tego konkursu. Łączna liczba uczestników ze szkół podstawowych to 3979 osób. A oto wyniki:

Patryk Chronowski z kl. VI - 6 miejsce i tytuł laureata

Miłosz Marszałek z kl. V - 7 miejsce i tytuł laureata

Tomasz Sowa i Filip Glaser z kl. V - 12 miejsce i tytuł laureata

Katarzyna Opioła z kl. V  - 25 miejsce i dyplom uznania

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy i osiągnięć!

 

Lapbooki o Józefie Piłsudskim


             W ramach realizacji projektu edukacji regionalnej „Śladami patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego” uczniowie klasy 6 pod kierunkiem polonistki, pani Ireny Szajewskiej, wykonali lapbooki o Józefie Piłsudskim, patronie naszej szkoły. Wykorzystując tę innowacyjną metodę pracy zgromadzili wiele informacji dotyczących życia prywatnego i politycznego Marszałka. Zebrane materiały: życiorys, ciekawostki, wiersze o Józefie Piłsudskim, cytaty, zdjęcia rodzinne i z działalności politycznej, łamigłówki, itp., przyjęły ciekawą formę graficzną. Wykonanie lapbooków było dla uczniów atrakcyjną metodą pracy i dało okazję do poszerzenia wiadomości o patronie naszej szkoły.