Aktualności

Bieg Legionisty

             26 października 2017r. już XXV raz dzieci i młodzież szkolna stanęli w szranki, aby walczyć o puchar Wójta Gminy Chełmiec w Biegu Legionisty. Jest to  bieg patriotyczny upamiętniający legionistów walczących u boku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bitwie pod Marcinkowicami w 1914r. Jak co roku najlepsza trójka biegaczy  w każdej z kategorii otrzymała puchary, a pierwsza ósemka karnety dwu przejazdowe na lodowisko w Chełmcu oraz dyplomy.

W tym roku na starcie stawiło się ponad 500 uczestników, rywalizując ze sobą w pięciu kategoriach zróżnicowanych ze względu na wiek oraz dystans jaki był do pokonania. Najlepszym zawodnikiem z naszej szkoły był Micha Weber, który zajął 8 miejsce w swojej kategorii wiekowej

Podszas trwania biegu, Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z  delegacją uczniów i zaproszonymi gośćmi udał się na miejsce spoczynku poległych Legionistów, gdzie w hołdzie poległym złożył kwiaty i zapalił znicze.

"Idźcie i głoście" - spotkanie z misjonarzem

            "Idźcie i głoście" - pod takim hasłem obchodzony jest w Kosciele katolickim Światowy Tydzień Misyjny.  W związku z tym gościliśmy w naszej szkole księdza misjonarza Piotra Boracę Wicedyrektora Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który przez siedem lat pracował na Czarnym Lądzie w Republice Środkowo- Afrykańskiej.

Ksiądz misjonarz bardzo ciekawy i barwny sposób opowiadał  uczniom o życiu, ciężkiej pracy tamtejszej ludności, zwłaszcza dzieci,  O braku pożywienia, lekarstw, czystej wody, o wysokiej umieralności z powodu głodu, jak również braku dostępu do fachowej opieki lekarskiej.  Opowiadał również o tym, że mimo tak trudnych warunków życiowych, bytowych, tamtejsi  ludzie potrafią się cieszyć z tego co mają i być wdzięczni za okazywaną im pomoc. Zanim ksiądz misjonarz poprowadził końcową modlitwę i pobłogosławił wszystkich uczniów, nauczył nas piosenki  z gestami w języku sango.

Na zakończenie Pani Elżbieta Samek w imieniu całej społeczności szkolnej podziękowała księdzu Piotrowi za ciekawe spotkanie przybliżenie problematyki misyjnej.

Spotkanie zorganizował ks. Krzysztof Mirek.

 

Niezwykły gość w naszej szkole

              20 października do naszej szkoły przybył niezwykły gość - pan Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego, inicjator powstania Funduszu Stypendialnego im. braci Potoczków, twórca portalu i miesięcznika Sądecznin,  ale przede wszystkim pierwszy Sądeczanin, który postawił stopę na szczycie najwyższej góry planety Ziemi Mount Everest (8846 m n.p.m.)! Osiągnął Koronę Ziemi - to znaczy zdobył najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów.

Pan Berdychowski opowiadał uczniom o bardzo trudnej i niebezpiecznej wyprawie, o zmaganiach się z silnym porywistym wiatrem, mrozem, z własnymi słabościami, ale nade wszystko o wielkiej radości jaka towarzyszy uczestnikom ekspedycji, gdy stawiają swoje stopy na najwyższych szczytach świata.

Bardzo dziękujemy panu Berdychowskiemu za przyjęcie zaproszenia. Spotkanie zorganizowała pani Celina Pacholarz.

 

Wycieczka do Rytra

             18 października uczniowie klasy I i II wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na wycieczkę do Rytra.

            Najpierw zwiedziliśmy ruiny zamku rycerskiego, do którego dotarliśmy po kilkunastominutowym spacerze przez las. To nic, że wejście do kamiennej wieży zamkowej było zamurowane: i tak daliśmy radę zobaczyć, jak wygląda ona w środku.  Nie słyszeliśmy niestety jęków zasypanego – wg legendy – górnika okolicznego kamieniołomu, ani nie znaleźliśmy ukrytego tam skarbu, jednak widok ze wzgórza na  kolorowy o tej porze roku Beskid Sądecki i dolinę rzeki Poprad wynagrodził nam trudy wspinaczki. Nie obyło się bez przeegzaminowania nas przez panią Beatę ze znajomości drzew iglastych i liściastych rosnących w lesie: mogliśmy na miejscu skonfrontować naszą wiedzę i umiejętności.

             Następnym punktem naszej wycieczki był spacer ścieżką edukacyjną wzdłuż szemrzącego cichutko potoku, który rozsławiła Maria Kownacka opisująca przygody Rogasia z Doliny Roztoki. Wg informacji znajdujących się na tablicach przed wejściem do Parku, zamieszkują go liczne gatunki gadów i płazów rzadko spotykanych w innych rejonach naszego kraju. Niestety,  udało nam się zobaczyć tylko nielicznych przedstawicieli, czy to z powodu zbliżającej się pory ich zimowego snu, czy też naszych zbyt głośnych okrzyków radości przebywania w tak pięknym miejscu.

           Ostatnim punktem naszej wycieczki był przejazd do Woli Kroguleckiej na znajdującą się tam platformę widokową w kształcie ślimaka. I tu trudy kilkuminutowej wspinaczki wynagrodził nam piękny widok na Poprad i Beskid Sądecki. To nic, że czuć tu było dość mocny i zimny wiatr, my biegaliśmy jeszcze szybciej niż on... Kiedy napatrzyliśmy się i nabiegaliśmy do woli, mieliśmy jeszcze ochotę i czas na zabawę w piasku i na huśtawkach.

            Większość z nas uważało by  wycieczkę za bardzo udaną, gdyby nie nie to, że nie udało nam się zakupić żadnych pamiątek. Udany spacer w cudownej okolicy, świeże powietrze, wspólnie spędzony czas z dala od szkoły i w końcu miłe wspomnienia, to są pamiątki, czy nie?

Podziękowanie

Podziękowanie dla Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach za zaangażowanie i współpracę przy organizacji 8. PKO Festiwalu Biegowego, który odbył się w dniach 8-10 września 2017 roku w Krynicy- Zdroju

Wycieczka klas 4-7

              18 X 2017 roku klasy czwarta, piąta, szósta i 9 osób z klasy siódmej wzięły udział w całodniowej wycieczce autokarowej. Pogoda nas wręcz rozpieszczała, bo w drugiej połowie października rzadko można chodzić w krótkich rękawkach, a nam się udało.

 Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki i Techniki  Leonardo da Vinci w Chęcinach. Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę, więc dzieci mogły swobodnie korzystać z wszelkich atrakcji placówki, stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Nawet najwięksi szkolni siłacze mieli problemy z poruszaniem się na wózku inwalidzkim i pokonywaniem trudności, na jakie codziennie narażeni są niepełnosprawni.

Po zabawie na chęcińskim Podzamczu pojechaliśmy do Kurozwęk, gdzie czekały na nas główne atrakcje: bizony i labirynty. Najpierw zwiedzaliśmy XIV-wieczny pałac z jego lochami pełnymi tajemnic i legend. Sztuczne szczury napędziły niejednemu strachu;) Potem wozem westernowym udaliśmy się do jedynej w Polsce zagrody bizonów amerykańskich. Adrenalina osiągnęła punkt krytyczny, gdy samice ruszyły w naszą stronę! Na szczęście ich zainteresowanie nami nie trwało długo. Przewodniczka interesująco opowiadała o historii sprowadzenia stada na te tereny i o jego rozwoju.

W oczekiwaniu na kiełbaski, które już skwierczały na ogromnym ruszcie, wszyscy ruszyli na poszukiwania punktów ukrytych w bukowym labiryncie oraz buszowali po labiryncie kukurydzy, którego ścieżki wynoszą ponad 4 km. W tym roku labirynt ten miał kształt Tadeusza Kościuszki siedzącego na koniu. Ci, którym znudziło się penetrowanie zakamarków obu labiryntów, oglądali zwierzęta w miejscowym Mini ZOO. Można było obejrzeć: lamy, osła, kucyki szetlandzkie, króliki, kozy miniaturki, świnki wietnamskie, jałówkę, strusia, tury, konie ardeny i inne. Korzystaliśmy również z pobliskiego placu zabaw no i oczywiście ogromnym powodzeniem cieszył się sklepik z pamiątkami. Po zjedzeniu wszystkiego, co było do zjedzenia, obejrzeniu wszystkiego, co było do obejrzenia i wydaniu wszystkiego, co było do wydania - udaliśmy się w drogę powrotną. Dziękujemy nauczycielom, którzy opiekowali się nami w czasie tego pełnego atrakcji dnia. Województwo Świętokrzyskie będziemy bardzo miło wspominać!A

No Promil - No Problem

            Dnia 17 października 2017r. uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w marszu na rzecz poparcia trzeźwości na drogach Małopolski w ramach kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM. Uczniowie, z przygotowanymi wcześniej transparentami, w kampanijnych i odblaskowych koszulkach oraz z nopromilowymi balonikami, przeszli od budynku szkoły do tzw. Pętli przy przystanku autobusowym. Tam funkcjonariusze policji zatrzymywali kierowców, a uczniowie wręczali im ulotki i baloniki. Marsz jest jednym z działań realizowanych w naszej szkole w ramach kampanii. Szkolnym koordynatorem jest pani Irena Szajewska.Razem z naszą szkołą w marszach na rzecz poparcia trzeźwości na drogach uczestniczyło 16 szkół z terenu gminy Chełmiec.

 

Dzień Edukacji Narodowej

             16 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie.

Część artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Grażyny Brdej, Elżbiety Samek oraz Celiny Pacholarz składała się z dwóch części. W pierwszej części  uczniowie z klasy IIIa, IIIb oraz przedstawiciele z  klasy IV – VI tańcem, śpiewem i wierszem wyrazili podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.

W drugiej części uczniowie wręczali swoim nauczycielom i pracownikom szkoły Jabłkowe-Oskary w różnych kategoriach. Następnie głos zabrała Pani Ewa Gizicka, która w imieniu wszystkich rodziców złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe

            Dnia 10 października 2017r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas 4-7. Zadanie konkursowe polegało na bezbłędnym napisaniu dyktowanego przez nauczyciela tekstu. W tym roku uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało szkolnictwo w latach między dwoma wojnami.

Uczniowie poradzili sobie świetnie z dyktandem, bo aż 11 osób uzyskało ponad 70 pkt. na 100 pkt. możliwych do zdobycia. Ich prace zostały wysłane do komisji wojewódzkiej do Krakowa. Najlepiej dyktando napisała Justyna Mróz z klasy 6, która uzyskała 93 pkt.

O tym, komu udało się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego, dowiemy się na początku listopada. Organizatorkami etapu szkolnego MDN były polonistki: pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska.

 

 

Idą Witaminki

            Sześciolatki z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach z cyklu „ Idą witaminki”. Utrwalały  i zdobywały wiadomości na temat zdrowego odżywiania, oraz roli owoców i warzyw w diecie. Dowiedzieli się również  jak można przetwarzać owoce i warzywa. Poznawały je za pomocą wszystkich zmysłów. Wykonywały różne prace plastyczne , a także wesoło bawiły się przy piosence „ Idą witaminki”. Myślę, że zdobyta wiedza pozwoli im utrwalić prawidłowe nawyki żywieniowe.

Maria Sambak