Aktualności

II Gminny Festiwal Twórczości Poetów, Piosenkarzy XX wieku pt. „Ocalić od zapomnienia”

            28.11.2017 r. w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie odbył się Gminny Festiwal Twórczości Poetów, Piosenkarzy XX wieku pt. „Ocalić od zapomnienia” podczas, którego obecni byli Zastępca Wójta Gminy Chełmiec Pan Artur Bochenek, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Chełmiec Pan Wiesław Szołdrowski oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji Pan Radosław Potoczek. Tegoroczna edycja poświęcona była życiu i twórczości Marka Grechuty – wybitnego piosenkarza, poety i kompozytora, uznawanego za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej.

Festiwal składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to test pisemny sprawdzający wiedzę uczestników o życiu i twórczości Marka Grechuty. Druga to część artystyczna, w której uczestnicy zaśpiewali wybrane przez siebie utwory artysty.  Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Jurczak z kl.IV, która wykonała piosenkę „Będziesz moją panią”. Serdecznie gratulujemy pięknego występu!!!

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

"Czy to jutro, czy to dziś,
Wszystkim jest potrzebny miś!"

       Halina Bechlerowa

24 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. Codziennego powiernika i pocieszyciela dzieci na całym świecie już od 115 lat.  Tego dnia przedszkolaki przyprowadziły  swojego ulubionego pluszaka. Poznały  historię ulubionej maskotki , stworzyły galerię misiowych osobistości z Polski i ze świata. Przedstawiły postać niedźwiadka  w pracy plastycznej, opowiadały o swoich misiach, budowały dla nich domki i zaprosiły maskotki do wspólnej zabawy. A nawet zamieniły się w misie, by skosztować tego co Kubuś Puchatek lubi najbardziej czyli pysznego i zdrowego miodku.

Pełen radości  i uśmiechów pracowity dzień pozostanie na długo w pamięci dzieci.

 

Spotkanie z policjantką

Walczymy z e-zaburzeniami!

21 i 23 listopada 2017 roku na zaproszenie Pani Dyrektor i szkolnego pedagoga w naszej szkole odbyły się zajęcia z policjantką – p. Barbarą Leśniak.

Klasa IV uczestniczyła w zajęciach profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Dzieci poznały zasady etykiety, czyli zasad zachowywania się w Internecie. Obejrzały i skomentowały kreskówki z serii „Owce w sieci”. Dowiedziały się, jak korzystać z sieci, aby nie narazić się na przykrości i nie zrobić nikomu krzywdy.

Uczniowie z klasy VII uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem „Nastolatki a prawo”. Poznali obowiązujące przepisy prawne, które mogą ich dotyczyć, dowiedzieli się o odpowiedzialności, którą ponoszą łamiący prawo. Pani policjantka zapoznała ich z pojęciem i zakresem znaczeniowym słowa „demoralizacja” oraz wytłumaczyła, jakich zachowań należy się wystrzegać, aby  nie odpowiadać za demoralizację.

23 listopada podczas spotkania z rodzicami uczniów starszych klas p. Barbara Leśniak uświadomiła zebranym, jaka odpowiedzialność ciąży na nich i na ich dzieciach w razie łamania prawa. Szczególną uwagę zwróciła na aspekt niewłaściwych zachowań w cyberprzestrzeni. Pogadankę urozmaiciła kreskówka dotycząca społeczeństwa uzależnionego od nowoczesnych technologii.

Mamy nadzieję, że wszystkie te spotkania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększą świadomość zasad obowiązujących przy korzystaniu z Internetu. Pamiętajmy, że jedynym lekarstwem na e-zaburzenia jest dobrze zorganizowany wspólny czas spędzany z dzieckiem.

 

Ogłoszenie Dyrektora

23 listopada o godz. 16.00 odbędzie się zebranie ogólne

dla rodziców uczniów z klas IV-VII.

Po zebraniu odbędzie się spotkanie z wychowawcami.

Dla klas I-III spotkanie z wychowawcami odbędzie się o godz. 16.00

Dzień zdrowej kanapki w Oddziale Przedszkolnym

              Dzieci przyszły do oddziału przedszkolnego bardzo przejęte, bo miały za zadanie przynieść zdrowe produkty z których samodzielnie stworzą  kanapkę na II śniadanie. Zajęcia poprzedziły zadania i zabawy na których dzieci poznały owoce i warzywa oraz zasady zdrowego odżywiania zgodnie z piramidą żywienia . Po umyciu rąk wspólnie z panią przygotowały pyszny koktajl bananowy. Następnie każde osobiście było twórcą najsmaczniejszej, bo przez siebie przygotowanej zdrowej kanapki co wcale nie było prostym  zadaniem. Celem zajęć było wyjaśnienie na czym polega zdrowe odżywianie, co warto jeść a czego unikać, a także co składa się na zdrowy styl życia. Mam nadzieję, że zachęcone dzieci będą często z rodzicami z powodzeniem tworzyć coś zdrowego do zjedzenia . 

 

Radosna Niepodległości

            13 listopada b.r. w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył sięII Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI”. W konkursie wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Chełmiec. Każdy zespół muzyczny miał za zadanie zaprezentować dwie pieśni lub piosenki o tematyce patriotycznej. Całość utrzymana była w duchu patriotycznym, upamiętniając obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

       Naszą szkołę reprezentował zespół 10 osobowy  w składzie:  Zuzanna Jurczak (solistka), Karolina Długosz, Ewelina Gizicka, Agnieszka Tobiasz, Julia Tobiasz, Mróz Justyna, Kasia Brzęczek Karolina Bednarczyk, Ania Mróz, Michał Weber. Uczniowie wykonali dwie piosenki pt. "Uwięziony ptak”, oraz "Niepodległa, niepokorna", a za przygotowanie muzyczne odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

Dzięki pięknemu i brawurowemu wykonaniu wymienionych utworów, wyśpiewali sobie II MIEJSCE - GRATULUJEMY !!!

Wykonawcy byli oceniani przez komisję w składzie: Pani mgr Grażyna Enzinger i dr Bożena Raszke (PWSZ w Nowym Sączu) oraz Pan Marian Jurczak (emerytowany nauczyciel).

Wśród zaproszonych gości byli: pan Radosław Potoczek -  dyrektor  GZE w Chełmcu, Radni Gminy Chełmiec z Przewodniczącym Komisji Oświaty – Panem Andrzejem Tyrklem na czele. Nie zabrakło również pana wójta Gminy Chełmiec – Bernarda Stawiarskiego, który pogratulował wszystkim uczestnikom i wręczał narody zwycięzcom. Każdy uczestnik otrzymał słodycze i pamiątkowy medal.

 

Wycieczka klas III do Wieliczki

           9 listopada 2017 roku byliśmy na wycieczce w Kopalni Soli w Wieliczce. Przed wejściem otrzymaliśmy urządzenia, abyśmy słyszeli, co mówi przewodnik. W trakcie zwiedzania widzieliśmy: stare urządzenia górnicze, rzeźby solne, sól kalafiorową i zieloną, żyrandole z soli kryształowej, Kaplicę św Kingi, stalaktyty solne i podziemne jeziorka. Pokonaliśmy wiele schodów. Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy pomniku Józefa Piłsudskiego – patrona naszej szkoły. Wysłuchaliśmy legendy o pierścieniu św. Kingi i historię powstania kopalni w Wieliczce. W podziemnej restauracji zjedliśmy pyszny obiad. Na powierzchnię wyjechaliśmy górnicza windą. Kuliśmy pamiątki. Było bardzo ciekawie.

Napisała: Julia Malec

 

Święto Odzyskania Niepodległości

               Obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości miały uroczysty charakter. Przed Mszą św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach 40-osobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej zaprezentowała montaż poetycko-muzyczny „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Występ rozpoczął hymn Polski przy wystawionym poczcie sztandarowym naszej szkoły. Następnie zgromadzeni na nabożeństwie mieszkańcy wsi wysłuchali niezwykle wzruszających tekstów poetyckich obrazujących losy Polski podczas zaborów, tęsknotę Polaków za wolnością i wreszcie radosny moment odzyskania niepodległości. Zebranych zachwyciły pieśni patriotyczne pięknie wykonane przez szkolny chór. Uczniowie, jako młode pokolenie Polaków, pokazali, że kochają swoją Ojczyznę, znają jej historię i pamiętają o tych, którzy zginęli w obronie jej niepodległości.

Po zakończonej Mszy św. delegacja uczniów wraz z dyrektorem szkoły, panią Ewą Pierzchałą, udała się na Cmentarz Legionistów i złożyła wieniec na grobach żołnierzy poległych w czasie Bitwy Marcinkowickiej w 1914r.

Dziękujemy młodzieży szkolnej oraz opiekunom: pani Celinie Pacholarz i pani Irenie Szajewskiej za wspaniałą lekcję historii. Niech w naszej pamięci pozostaną słowa pieśni:

Uwięziony ptak nie śpiewa.

A czy wiesz dlaczego?

Bo nie spotkasz nigdy w klatce

Ptaka szczęśliwego.

 

Warsztaty ekologiczne

           W piątek 27 października 2017 roku uczniowie klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych w ramach projektu pn. „Czyste powietrze – czysta sprawa” realizowanego przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" w Nowym Sączu.

W ramach projektu specjalnie przygotowani wolontariusze przeprowadzili z dziećmi zajęcia na temat ochrony powietrza, ograniczenia emisji spalin i prawidłowego gospodarowania odpadami. W trakcie warsztatów dzieci wykonywały plakaty promujące właściwe postawy ekologiczne, ćwiczyły sortowanie odpadów, szukały sposobów ograniczenia spalin i zanieczyszczania powietrza.  Prowadzący – gimnazjaliści z Królowej Górnej - wykazali się ogromną pomysłowością, talentem pedagogicznym i nieprzeciętnymi zdolnościami w kontaktach z dzieciakami. Młodzi ludzie przeplatali pogadanki i ćwiczenia tańcami i zabawami integracyjnymi, zdobywając sympatię młodszych kolegów oraz ich przekonanie, że ochrona środowiska to ważna sprawa.

 

Poznajemy zwierzęta domowe

           25.10.2017r. w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z panią Karoliną Froehlich, która przyniosła do przedszkola rodzinkę świnek morskich. Dzieci miały możliwość obserwacji tych zwierząt  oraz ich karmienia. Zdobyły wiadomości na temat ich wyglądu , opieki oraz dbania o czystość klatki.

Dziękujemy pani Karolinie i Mai za wspaniałe zajęcia.

Maria Sambak