Zielona szkoła - dzień czwarty

            Dzisiaj po wczesnym śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Buczyniec, gdzie znajduje się przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Nasz rejs rozpoczęliśmy zgodnie z planem, choć trasa, jaką mieliśmy płynąć, musiała zostać skrócona z uwagi na prace remontowe.

Trasa liczy sobie 9,6 km i obejmuje pięć pochylni z różnicą wysokości ok. 100 m. Przeprawa została zbudowana 150 lat temu, aby ułatwić transport drewna sosnowego. Po wprowadzeniu transportu kolejowego, żegluga elbląska stała się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Pięćdziesięciotonowy statek liczący sobie już 50 lat porusza się raz po wodzie, a raz po lądzie. Po zakończonym rejsie obejrzeliśmy zbiory Muzeum Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i krótki film na temat historii tego przedsięwzięcia.

Z Buczyńca udaliśmy się do Elbląga, gdzie zwiedziliśmy miasto, słuchając opowieści p. Roberta Cempy o historii i czasach współczesnych Elbląga. Obejrzeliśmy nieliczne zachowane zabytkowe kamienice oraz „nowoczesną wersję” starówki. Można powiedzieć, że Elbląg to miasto, w którym z roku na rok przybywa zabytków;) Nowoczesne budynki zostają wyposażone w fasady przypominające te zabytkowe, zburzone w czasie II wojny światowej. Spacer po mieście zakończyliśmy zwiedzaniem Katedry Świętego Mikołaja i wejściem na taras widokowy wieży kościelnej.

Po powrocie do Stegny reszta dnia upłynęła nam pod znakiem gier i zabaw na placu w ośrodku KORAL.