Aktualności

XVII Święto Szkoły

Dnia 4 grudnia 2023r. nasza szkoła obchodziła swoje święto. Już po raz 17. uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście zgromadzili się, aby uczcić pamięć o patronie szkoły - Marszałku Józefie Piłsudskim oraz jego udziale w Bitwie Marcinkowickiej. Te wydarzenia z przeszłości rozegrały się 5-6 grudnia 1914r., dlatego corocznie właśnie na początku grudnia obchodzone jest Święto Szkoły.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Bernard Stawiarski - Wójt Gminy Chełmiec, pani Elżbieta Sowa – dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji, ksiądz Tadeusz Celusta – proboszcz Parafii Marcinkowice, pan Andrzej Tyrkiel - przewodniczący Komisji Oświaty, pani Elżbieta Horowska, pan Józef Konar i pan Tadeusz Lis - Radni Gminy Chełmiec.

Święto Szkoły rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Następnie odbył się turniej wiedzy o Józefie Piłsudskim dla uczniów klas starszych. Trzyosobowe zespoły zaprezentowały swoją znajomość biografii i dokonań Józefa Piłsudskiego. Najlepsi w tym konkursie okazali się uczniowie z klasy 7. Potem odbył się bardzo lubiany przez uczniów konkurs pieśni legionowych i patriotycznych. Wyróżniali się uczniowie młodszych klas nie tylko świetnym wykonaniem pieśni, ale również pięknymi strojami. Ostatecznie zwyciężyły zespoły z klasy 2 oraz klasy 8.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od montażu poetycko-muzycznego „Droga do Niepodległości” w wykonaniu uczniów klas 2 oraz 4-8. Następnie nastąpiło podsumowanie oraz wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom konkursów zorganizowanych z okazji Święta Szkoły, czyli turnieju wiedzy o patronie szkoły, konkursu pieśni legionowych i patriotycznych, konkursu literackiego „Biografia Marszałka w formie notatki graficznej”, konkursu plastycznego „Portret Józefa Piłsudskiego”, konkursu literacko-plastycznego „Kartka urodzinowa dla Marszałka” oraz Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły.

Gratulujemy zwycięzcom konkursów w następujących kategoriach tematycznych:

  • turniej wiedzy o patronie szkoły:

I miejsce – klasa 7 (Adam Czub, Grzegorz Wilk, Mikołaj Górowski)

II miejsce – klasa 6 (Gabriela Sowa, Aleksandra Radom, Maja Froehlich)

III miejsce – klasa 8 (Aleksandra Wójcik, Kinga Pietrakiewicz, Natalia Piszczek)

 

  • konkurs pieśni legionowych i patriotycznych:

kategoria klas 0-3:

I miejsce – klasa 2

II miejsce – klasa 3

III miejsce – klasa 1, 0a, 0b

 

kategoria klas 4-8:

I miejsce – klasa 8

II miejsce – klasa 7

III miejsce – klasa 6, 4

 

  • konkurs literacki „Biografia Marszałka w formie notatki graficznej”:

I miejsce –      Wiktoria Mróz z klasy 4

Wiktoria Mróz z klasy 6

II miejsce –     Damian Górowski

III miejsce –   Magdalena Górowska

wyróżnienie – Jan Malec

                        Aleksander Gibas

                        Maja Froehlich

 

  • konkurs plastyczny „Portret Józefa Piłsudskiego”:

kategoria klas 0-3:

I miejsce –      Szymon Dadaś

                        Kacper Krokowski

II miejsce –     Mateusz Smajdor

                        Ewa Pietrakiewicz

III miejsce –   Iga Sowińska

                        Dariusz Mróz

                        Lena Budnik

wyróżnienie – Nela Cieślak

                        Maksymilian Cieślak

 

kategoria klas 4-8:

I miejsce –      Wiktoria Mróz z klasy 4

II miejsce –     Nina Pociecha

III miejsce -    Julia Budnik

                        Patryk Myrlak

wyróżnienie – Marcelina Morzywołek

                        Maja Froehlich

                        Szymon Piszczek

 

  • konkurs literacko-plastyczny „Kartka urodzinowa dla Marszałka”:

kategoria klas 0-3:

I miejsce –      Lena Budnik

                        Dariusz Mróz

II miejsce –     Aleksandra Bieryło

III miejsce –   Dorota Poręba

                        Anna Pustelnik

wyróżnienie - Filip Turek

                        Karol Poręba

 

kategoria klas 4-8:

I miejsce –      Zuzanna Czub

II miejsce –     Wiktoria Mróz z klasy 4

III miejsce –   Patryk Myrlak

 

  • Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły:

kategoria dziewcząt:

I miejsce – Aleksandra Radom, Marcelina Morzywołek

 

kategoria chłopców:

I miejsce – Damian Górowski, Mikołaj Górowski

 

Dyrektor szkoły, pani Elżbieta Samek pogratulowała laureatom konkursów oraz podziękowała koordynatorom uroczystości: pani Celinie Pacholarz, pani Irenie Szajewskiej i panu Robertowi Cempie.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Chełmiec, panu Bernardowi Stawiarskiemu za przekazanie  karnetów na lodowisko dla wszystkich uczniów szkoły.

Aktywny udział uczniów i nauczycieli w Święcie Szkoły udowodnił, że tradycje patriotyczne są ciągle żywe w naszej szkole i miejscowości, a uczniowie mają okazję do zaprezentowania swoich zdolności artystycznych.  

 

Projekt BAKCYL

Nasza Szkoła przyłączyła się w bieżącym roku szkolnym kolejny raz do projektu BAKCYL. „Celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Projekt jest częścią jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.

W dniu 20.11.2023 r. uczniowie klasy 5 uczestniczyli w lekcji online pt.”Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. Celem lekcji było uświadomienie młodych ludzi o zagrożeniach występujących w cyberprzestrzeni. Dzieci dowiedziały się, jak tworzyć bezpieczne hasła, jakich treści nie umieszczać w sieci, by bezpiecznie korzystać z komputera, czy smartphonie. Koordynatorem projektu jest p. Elżbieta Samek.

 

Gminny Konkurs Kaligraficzny

Dnia 20 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej w Klęczanach odbył się Gminny Konkurs Kaligraficzny. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z kasy 2: Anastazja Janik i Aleksandra Bieryło oraz z klasy 6: Aleksandra Radom i Liliana Sojka. Konkurs polegał na pięknym i bezbłędnym przepisaniu tekstu poetyckiego. Cieszymy się z wyróżnienia Aleksandry Radom. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom!

Konkursy przedmiotowe z języka polskiego

Dnia 14 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach z języka polskiego. Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna sprawdzała wiedzę uczniów z zakresu mitologii greckiej. Pytania zamknięte, wielokrotnego wyboru były bardzo szczegółowe, wymagały więc od uczestników doskonałej znajomości mitów. W konkursie tym brało udział 13 uczniów z klas 5-7: Aleksander Gibas, Dominik Jabłoński, Antoni Bąk, Gabriela Sowa, Aleksandra Radom, Julita Jędraczka, Amelia Michalik, Marcelina Morzywołek, Magdalena Wójs, Kamila Jargut, Bartłomiej Smajdor, Adam Czub i Mikołaj Górowski.

W Małopolskim Konkursie Języka Polskiego uczestniczyły dwie dziewczyny z klasy 5: Zuzanna Czub i Zofia Kuc. Przygotowując się do konkursu, uczennice musiały doskonale poznać 10 lektur przewidzianych w etapie szkolnym. Praca konkursowa obejmowała przede wszystkim zadania otwarte, w tym kilka wypowiedzi dłuższych. Dziewczęta musiały wykazać się nie tylko świetną znajomością lektur, ale również umiejętnościami redagowania dłuższych form wypowiedzi.

Wyniki poznamy wkrótce. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów.

Lekcja informatyki w ramach wydarzeń CODE WEEK - "Konstruowanie z klocków Lego"

 
W dniu 13.11.2023 r. uczniowie klas 7 i 5 w czasie lekcji informatyki i techniki wykonywali z klocków Lego Spike Essential konstrukcje ruchome: "Karuzelę", otwierany "Dom na drzewie", "Maszynę do gry w bilard". Następnie za pomocą aplikacji online SPIKE programowali i sterowali własnymi budowlami. Praca przebiegała w radosnej i twórczej atmosferze. W pracowni komputerowej przygotowano wystawę prac dla pozostałych uczniów szkoły.
E.S.

Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada, ponieważ tego dnia cała społeczność szkoły uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Dokładnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele w strojach galowych, z biało-czerwonymi elementami i chorągiewkami odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Główne uroczystości patriotyczne miały miejsce 11 listopada. W Kościele Parafialnym w Marcinkowicach uczniowie zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny „Droga do Niepodległości”. Zgromadzonych na występie mieszkańców wsi wzruszyły wiersze i pieśni, które przypomniały bolesną historię Polski z czasów zaborów, a potem radość i dumę z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Pełne symboliki były stroje aktorów i dekoracja. Dziękujemy uczniom szkoły oraz opiekunom: pani Celinie Pacholarz, księdzu Krystianowi Janiczkowi oraz pani Irenie Szajewskiej za piękną lekcję historii i patriotyzmu.

Następnie celebrowana była uroczysta Msza św. za Ojczyznę z asystą pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach i Rdziostowie oraz Zespołu Szkół w Marcinkowicach. Po nabożeństwie wszyscy udali się na Cmentarz Wojenny znajdujący się w naszej miejscowości, gdzie ksiądz proboszcz Tadeusz Celusta zmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Następnie dyrektorzy szkół – pani Elżbieta Samek i pani Iwona Sikorska oraz radni Gminy Chełmiec – pani Elżbieta Horowska i pan Tadeusz Lis złożyli na grobach legionistów kwiaty i zapalili znicze.

Udział o odchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był pięknym wyrazem miłości do Ojczyzny i cenną lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia. Cieszymy się, że patriotyczne tradycje są tak chętnie kultywowane przez marcinkowiczan.

Szkoła do Hymnu

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, która odbywa się od 2018 roku pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dnia 10 listopada dokładnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele w strojach galowych, z biało-czerwonymi elementami i chorągiewkami odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Przed uroczystym odśpiewaniem hymnu uczniowie klasy 1 zaprezentowali krótki patriotyczny program artystyczny.

Udział w akcji zapoczątkował obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Szkoła Pamięta

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W naszej szkole szczególnie pielęgnowana jest pamięć o ważnych wydarzenia i ludziach zasłużonych dla naszej społeczności. W ramach akcji przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę ścienną z wypominkami nauczycielskimi. Wspomnieliśmy zmarłych nauczycieli i pracowników, którzy związani byli z naszą placówką.

Uczniowie każdej klasy wraz z wychowawcami udali się do miejsc pamięci narodowej, które znajdują się w naszej miejscowości, o które dbamy i odwiedzamy je: Cmentarz Legionistów, Skwerek Katyński oraz Dęby Pamięci. Uczciliśmy poległych w różnych okresach historii Polski poprzez złożenie wiązanek, zapalenie zniczy, modlitwę oraz wspomnienie o ich dokonaniach.

Pamięć bohaterów uczciliśmy obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W naszej miejscowości mają one zawsze bardzo uroczysty charakter i gromadzą rzesze mieszkańców wsi. W Kościele Parafialnym młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż poetycko-muzyczny „Droga do Niepodległości”. Potem odbyła się Msza św. za Ojczyznę w asyście pocztów sztandarowych szkół podstawowych i szkoły średniej, a następnie uczestniczyliśmy w modlitwie przy grobach legionistów na Cmentarzu Wojennym nr 352. Złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze.

W przeddzień Święta Niepodległości uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski. W strojach galowych, z biało-czerwonymi elementami, z chorągiewkami w dłoniach, w uroczystej postawie uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wyrazem pamięci o zasłużonych dla naszej Ojczyzny jest udział uczniów w konkursach. Liczna grupa młodzieży uczestniczyła w Biegu Legionisty. Zespół wokalny naszej szkoły zaprezentował się w gminnym konkursie pieśni patriotycznej „Radosna Niepodległości”.

Pamięć o ważnych wydarzeniach i bohaterach pokazujemy również poprzez wykonanie gazetek ściennych w klasach, wystrój szkoły elementami biało-czerwonymi, wywieszenie flagi na budynku szkoły. Uczniowie uczestniczą w lekcjach, w czasie których przypominamy o ludziach i ich czynach zapisanych na kartach historii Polski i naszej miejscowości. Wykonujemy różnorodne prace artystyczne, które zdobią gazetki klas lub prezentujemy je społeczności szkolnej.

Dnia 4 grudnia cała społeczność szkolna odchodzić będzie patriotyczną uroczystość pod nazwą Święto Szkoły, podczas której wspominać będziemy Bitwę Marcinkowicką oraz udział w niej Józefa Piłsudskiego – patrona naszej szkoły.

Dumni jesteśmy z tego, że jesteśmy Polakami, dziękujemy przodkom za ofiarę życia w obronie niepodległości naszej Ojczyzny, oddajemy im cześć i obiecujemy pamięć.