Aktualności

Szkoła do Hymnu

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, która odbywa się od 2018 roku pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dnia 10 listopada dokładnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele w strojach galowych, z biało-czerwonymi elementami i chorągiewkami odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Przed uroczystym odśpiewaniem hymnu uczniowie klasy 1 zaprezentowali krótki patriotyczny program artystyczny.

Udział w akcji zapoczątkował obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Szkoła Pamięta

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W naszej szkole szczególnie pielęgnowana jest pamięć o ważnych wydarzenia i ludziach zasłużonych dla naszej społeczności. W ramach akcji przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę ścienną z wypominkami nauczycielskimi. Wspomnieliśmy zmarłych nauczycieli i pracowników, którzy związani byli z naszą placówką.

Uczniowie każdej klasy wraz z wychowawcami udali się do miejsc pamięci narodowej, które znajdują się w naszej miejscowości, o które dbamy i odwiedzamy je: Cmentarz Legionistów, Skwerek Katyński oraz Dęby Pamięci. Uczciliśmy poległych w różnych okresach historii Polski poprzez złożenie wiązanek, zapalenie zniczy, modlitwę oraz wspomnienie o ich dokonaniach.

Pamięć bohaterów uczciliśmy obchodami Narodowego Święta Niepodległości. W naszej miejscowości mają one zawsze bardzo uroczysty charakter i gromadzą rzesze mieszkańców wsi. W Kościele Parafialnym młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż poetycko-muzyczny „Droga do Niepodległości”. Potem odbyła się Msza św. za Ojczyznę w asyście pocztów sztandarowych szkół podstawowych i szkoły średniej, a następnie uczestniczyliśmy w modlitwie przy grobach legionistów na Cmentarzu Wojennym nr 352. Złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze.

W przeddzień Święta Niepodległości uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski. W strojach galowych, z biało-czerwonymi elementami, z chorągiewkami w dłoniach, w uroczystej postawie uczniowie i nauczyciele odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wyrazem pamięci o zasłużonych dla naszej Ojczyzny jest udział uczniów w konkursach. Liczna grupa młodzieży uczestniczyła w Biegu Legionisty. Zespół wokalny naszej szkoły zaprezentował się w gminnym konkursie pieśni patriotycznej „Radosna Niepodległości”.

Pamięć o ważnych wydarzeniach i bohaterach pokazujemy również poprzez wykonanie gazetek ściennych w klasach, wystrój szkoły elementami biało-czerwonymi, wywieszenie flagi na budynku szkoły. Uczniowie uczestniczą w lekcjach, w czasie których przypominamy o ludziach i ich czynach zapisanych na kartach historii Polski i naszej miejscowości. Wykonujemy różnorodne prace artystyczne, które zdobią gazetki klas lub prezentujemy je społeczności szkolnej.

Dnia 4 grudnia cała społeczność szkolna odchodzić będzie patriotyczną uroczystość pod nazwą Święto Szkoły, podczas której wspominać będziemy Bitwę Marcinkowicką oraz udział w niej Józefa Piłsudskiego – patrona naszej szkoły.

Dumni jesteśmy z tego, że jesteśmy Polakami, dziękujemy przodkom za ofiarę życia w obronie niepodległości naszej Ojczyzny, oddajemy im cześć i obiecujemy pamięć.

 

 

VII Gminny konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych - "Radosna Niepodległości"

10 listopada 2023 roku, w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi w Chełmcu, odbyła się siódma edycja Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI”. Niemal sześćdziesięciu uczestników z siedmiu szkół, z terenu Gminy Chełmiec (Klęczany, Paszyn, Marcinkowice, Rdziostów, Librantowa, Trzetrzewina, Chełmiec) wykonało wiele pięknych i różnorodnych kompozycji. Naszą szkołę w reprezentowały uczennice:

Julita Jędraczka, Wiktoria Mróz, Gabrysia Sowa, Julia Budnik, Zuzanna Dynowska, Magdalena Wójs, Amelia Michalik

Dziewczynki wystąpiły w kategorii zespół wokalny i wykonały dwie piosenki: „Aby ktoś mógł żyć” i „Uwierz Polsko”.

Występy młodych artystów oceniała komisja artystyczna: pani dr Bożena Raszke, pani mgr Grażyna Enzinger. Uczniów do konkursu przygotowała pani Celina Pacholarz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale oraz drobne nagrody rzeczowe. Nagrody wręczyli Wójt Gminy Chełmiec – Bernard  Stawiarski oraz  Dyrektor Szkoły – Krzysztof  Groń.

Serdecznie gratulujemy!!!

IV Międzynarodowa Przerwa na Czytanie

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły po raz czwarty brali udział w IV Międzynarodowej edycji „Przerwy na Czytanie”. Najważniejsze cele akcji to promowanie czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz pobicie kolejnego rekordu w liczbie osób czytających na przerwach. Finał akcji odbył się 31 października, uczestniczyło w niej 190 osób.

Dzień przed akcją każda klasa przygotowała w swojej sali kącik czytelniczy, w którym były książki, wygodne miejsce do siedzenia oraz wyeksponowane było hasło dotyczące czytania książek. Kącik czytelniczy znajdował się również na korytarzu głównym. Starsi uczniowie czytali samodzielnie. Dzieci z klas młodszych słuchały wzorcowego czytania swoich wychowawczyń, przedszkolakom czytały zaproszone mamy.

Czytaniu książek towarzyszyły inne aktywności uczniów, np. rysowanie ulubionych bohaterów literackich, zabawy w teatrzyk inspirowane baśniami, wykonywanie zakładek do książek, prezentacja bohaterów w formie notatek graficznych. Dziewczynki z klasy 4 nagrały filmik pt. „Lubię czytać książki …”

Dużo radości sprawił dzieciom konkurs na przebranie się za ulubioną postać literacką. Prezentacja stylizacji odbyła się na podczas długiej przerwy. W klasach młodszych można było zobaczyć Królewnę Śnieżkę, Kopciuszka, Roszpunkę. Starsi przebrali się m. in. za Anię z Zielonego Wzgórza, Hermionę z „Harrego Pottera”, Kmicica. Pomysłowość i kreatywność dzieci nagrodziła słodkimi batonikami pani dyrektor, Elżbieta Samek. Klasy, które szczególnie zaangażowały się w akcję „Przerwa na Czytanie”, otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Akcja „Przerwa na Czytanie” była doskonałą okazją nie tylko do czytania książek, ale również do działalności twórczej oraz do rozmów o ulubionych książkach i bohaterach literackich. Po raz kolejny uczniowie przekonali się, że czytanie książek to świetna intelektualna zabawa, która poszerza horyzonty myślowe i sprzyja zacieśnianiu relacji koleżeńskich.

 

Turniej szachowy

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju Szachowym „Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Chełmiec”, który odbył się 24. października 2023. w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Chomranicach. Rozgrywano partie w kategoriach klas 1 – 6 oraz klas 7 – 8. Frekwencja okazała się rekordowa w tym roku, ponad 100 zawodniczek i zawodników. Rozgrywano partie bez podziału na płeć. Nasi uczniowie wywalczyli spory sukces. W kategorii klas 1 – 6 uczennica Maja Froehlich w grupie dziewcząt zajęła drugie miejsce i srebrny medal oraz nagrodę rzeczową. W kategorii klas 1 – 6 w grupie chłopców uczeń Adam Kumięga zajął drugie miejsce i srebrny medal oraz nagrodę rzeczową. W siedmiu spotkaniach wygrali po 6 razy.

Na zakończenie Turnieju przybył wójt, p. Bernard Stawiarski, który wręczył najlepszym szachistom medale i nagrody oraz podziękował młodzieży za wyjątkowo liczny udział w zawodach i pracę włożoną w doskonalenie gry w szachy oraz za popularyzację tej dyscypliny sportu.

Widomski Tadeusz

Próbna Ewakuacja szkoły

Ćwiczenie zachowań ewakuacyjnych wszystkich uczniów i pracowników szkoły miało miejsce 18.10.2023. Tydzień wcześniej podczas apelu szkolnego pan Tadeusz Widomski poinformował uczniów i pracowników szkoły, o planowanej w bliskim terminie ewakuacji osób z budynku szkoły. Przypomniał, czym jest ewakuacja personalna i wg jakich reguł należy ją wykonać, aby odbyła się bezpiecznie.

18.10.2023. o godzinie 10:20 potrójny, długi dzwonek dał sygnał do rozpoczęcia ewakuacji. Poszczególne oddziały klasowe wyznaczonymi wyjściami opuściły zagrożony budynek i zgromadziły się w wyznaczonym miejscu, na parkingu szkolnym. Nauczyciele sprawnie sprawdzili stany osobowe swoich klas, które były zgodne z wydrukowaną listą obecności  p. dyrektor i stanem przed ewakuacją, wg wykazu:

Kl. 1.    15

Kl. 2.    20.

Kl. 3.    18.

Kl. 4.    16.       1 nieobecna

Kl. 5.    21.       1 nieobecna

Kl. 6.    14.       1 nieobecna

Kl. 7.    14.

Kl. 8.    7.         1 nieobecna

oraz nauczyciele, sekretariat i obsługa szkoły. Od momentu alarmu, wyjścia i sprawdzenia obecności upłynęło 1min. 48 sek. Po krótkim podsumowaniu ćwiczenia przez p. Widomskiego, wszyscy rozeszli się do przerwanych zajęć.

Widomski Tadeusz

Ślubowanie pierwszej klasy

W dniu 16 października społeczność szkolna obchodziła niezwykłą uroczystość. Tego dnia uczniowie klas pierwszej zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści zaprezentowali przed zgromadzoną licznie widownią krótki program artystyczny, podczas którego pokazali, czego nauczyli się w szkole od początku września. Nie zabrakło zabawnych wierszy, rymowanek, piosenek oraz tańca. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a Pani Dyrektor pasowała każdego z nich na ucznia naszej szkoły. Zapraszamy do galerii zdjęć

Dzień Edukacji Narodowej

16 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Po krótkiej części artystycznej, którą z uczniami przygotowała pani Celina Pacholarz, głos zabrała pani dyrektor Elżbieta Samek. Złożyła życzenia dla naszych Kochanych Nauczycieli i pogratulowała  nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy otrzymali nagrody Wójta Gminy Chełmiec oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach.

Zajęcia w terenie

Zajęcia w terenie - grupa 0 b podczas odwiedzin gospodarstwa państwa Jacaków - obserwacja zwierząt hodowlanych i zmian zachodzących w przyrodzie z nadejściem jesieni. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Krokowskiej za zaproszenie i pomoc podczas wycieczki.