Aktualności

Czytanie na Polanie

Ogólnopolska akcja „Czytanie na Polanie” odbyła się w naszej szkole 14 czerwca 2023r. Wcześniej został ustalony termin i wszyscy uczniowie zostali poinformowani o celach i przebiegu akcji w naszej placówce. Na korytarzu powieszono plakat informacyjny. Niestety ze względu na deszczową pogodę nie mogliśmy zorganizować czytania na świeżym powietrzu, dlatego uczniowie klas 1-8 zgromadzili się w sali gimnastycznej.

 

Wycieczka do Nibylandii

Dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy I i II wyruszyły na wycieczkę do Nibylandii w Brzeznej. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.  W sali zabaw wszyscy uczestnicy mogły skorzystać z licznych atrakcji, m.in. z basenu z tysiącem kulek,  ścianki wspinaczkowej, tuneli,  zjeżdżalni, mini boiska i dla każdego dziecka lody niespodzianka. Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do Marcinkowic. 

Wycieczka do Gorlic

Dnia 15 czerwca uczniowie kl 6, 7, 8a i 8b pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do w Beskid Niski do Gorlic szlakiem I Wojny Światowej. Celem wycieczki było poznanie miejsc związanych z I wojną światową oraz rozgrywających się tam wydarzeń historycznych. Na trasie naszej wycieczki pojawiły się Cerkwie w Owczarach, Sękowej i w Kwiatoniu, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedziliśmy również Szymbark, Pałac w Siarach, Regietów. Kolejnym punktem programu było wyjście na Górę Małostowską i Rotundę. Dużą atrakcją było na końcu ognisko z pieczeniem kiełbasek w Gładyszowie. Pogoda bardzo dopisała, było ciepło i słonecznie. Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana a dzieci bardzo zdyscyplinowane.

                                                                                           Elżbieta Kulig

Lekcja informatyki w klasie 4

12.06.2023 r. Lekcja informatyki w Kl. 4 z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości#. Uczniowie sterowali robotem Photonem, uruchamiali konstrukcje zbudowane z klocków Lego za pomocą dedykowanej aplikacji. Świetna zabawa!!!

Gminny Konkurs Ekologiczny w Januszowej

30 maja 2023 roku w SP Januszowej, odbył się 22 Gminny Konkurs Ekologiczny. Tradycyjnie nasza szkoła wzięła w nim udział. Reprezentowali nas w kategorii klas 4 - 6 Adam Kumięga, a w kategorii klas 7 - 8 Mikołaj Froehlich. Piękny sukces osiągnął Mikołaj Froehlich, zdobywając pierwsze miejsce. Adam Kumięga nie zajął miejsca na podium, ale zdobył cenne doświadczenie.

Widomski Tadeusz

 

Wycieczka czterodniowa do Wrocławia i w Góry Stołowe ( Czechy ) – mini Zielona Szkoła

W dniach 30 maja do 2 czerwca uczniowie naszej szkoły wyruszyli na czterodniową wycieczkę na Dolny Śląsk oraz w Góry Stołowe na Czechy.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy Świdnicę – Stare Miasto i Świątynię Pokoju, Strzegom – Bazylikę św. Piotra i Pawła, Jawor, Pola Legnickie oraz obóz koncentracyjny Gross Rosen.

W kolejnym dniu zwiedziliśmy podziemne miasto Osówka ( Projekt Rise ), następnie udaliśmy się w Góry Sowie, gdzie zdobyliśmy szczyt wchodząc na Wielką Sowę. W godzinach popołudniowych odwiedziliśmy Zamek Książ.

W czwartek 1 czerwca udaliśmy się na Czechy w Góry Stołowe, gdzie spędziliśmy cały dzień zwiedzając Skalne Miasto i podziwiając cuda natury.

W ostatnim dniu odwiedziliśmy Wrocław, gdzie zwiedziliśmy: ZOO i Afrykarium, Halę Ludową, wyjechaliśmy na wieżę widokową Sky Tower, Stare Miasto oraz Panoramę Racławicką.

2 czerwca w późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do Marcinkowic pełni wrażeń, wypoczęci i zadowoleni.

                                                                                                      Elżbieta Kulig

„Sztuczna Inteligencja w pigułce, czyli fakty o których musisz wiedzieć w 2023 r.” - lekcja online w ramach Projektu "Bakcyl"

01.06.2023 r. uczniowie klasy 8b i 8a wraz z p. Elżbietą Samek uczestniczyli w lekcji online na temat: „Sztuczna Inteligencja w pigułce, czyli fakty o których musisz wiedzieć w 2023 r.” organizowanej w ramach Projektu „Bakcyl”.

W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się :

  • Czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja i gdzie można ją znaleźć  w codziennym życiu,

  • Od algorytmu do uczenia maszynowego – czyli jak działa AI – trochę teorii,

  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji na przykładach w bankowości, medycynie, kanałach komunikacji,

  • Chat GPT: jak działa i kiedy można go bezpiecznie używać,

  • W jakich przypadkach trzeba zachować ostrożność wykorzystując sztuczną inteligencję,

  • Przykłady praktycznego zastosowania Chat GPT i DALL·E w różnych dziedzinach.

Dzień Matki w oddziale przedszkolnym

26.V.2023r. Dzieci przedszkolne tańcem, piosenką, wierszem uczciły Święto Matki. Mamy z rąk swoich pociech otrzymały własnoręcznie wykonane prezenty. Uczucia swoje wyraziły wierszem:

Kocham Cię, Kocham Mamo !
Wiem, że Ty czujesz to samo !  

Wycieczka klasy 4 do Rytra

Klasa czwarta odbyła wycieczkę do Rytra i do schroniska Cyrla, w dniach 16. – 17. maja. Dzieci doświadczyły trudów podróżowania komunikacją publiczną na całej trasie. W Rytrze obejrzeliśmy rezerwat płazów i gadów. Po spacerze przez Rytro, lodach i zakupach, dotarliśmy na ryterski zamek, o którego ciekawej historii opowiedział pan R. Cempa. Po odpoczynku czekała nas trasa do schroniska na Cyrlę, podczas której mogliśmy poważnie sprawdzić swoje możliwości motoryczne. W schronisku po odpoczynku i wizycie w bardzo dobrze zaopatrzonej kuchni, urządziliśmy sobie na podwórku oczekiwane ognisko. A potem już tylko pełna integracja, rozmowy i śmiechy do późna. Na drugi dzień mieliśmy zejście i powrót do Rytra w dość mocnym deszczu nie narzekał nikt. Zaplanowane cele wycieczki zrealizowaliśmy dzielnie.

Widomski Tadeusz

Gminny Konkurs Escape Room

W dniu 18 maja 2023 r. drużyna uczniów z kl. 5 naszej szkoły w składzie: Aurelia Gawlik, Julita Jędraczka, Aleksandra Radom, Adam Kumięga wzięła udział w Gminnym Konkursie Escape Room - Pracownia Mikołaja Kopernika, który odbył się w Szkole Podstawowej z oddziałami specjalnymi w Chełmcu. Uczniowie musieli wykonać ciekawe zadania: łamigłówki, krzyżówki związane tematycznie z Mikołajem Kopernikiem. Gratulujemy im odwagi i zapału.