Aktualności

Dzień Europejski i Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

 Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

            7 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczniowie zaprezentowali w nim nie tylko swój talent wokalny, ale także świetną znajomość języka angielskiego. W konkursie mogliśmy usłyszeć 7 piosenek, spośród których jury wyłoniło zwycięzców.

Zwycięzcami tegorocznej edycji została uczennica  klasy VII Marcelina Morzywołek oraz uczeń klasy II Filip Turek, którzy zajęli I miejsce ex aequo.

 II miejsce zajęła uczennica klasy V Julia Budnik.

III miejsce  zajęły uczennice klasy IV: Klaudia i Honorata Smajdor.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy przepięknych występów.

Za przygotowanie konkursu była odpowiedzialna p. Elżbieta Kulig, nauczyciel języka angielskiego.

 Dzień Europejski

            W tym dniu, społeczność szkolna brała również udział w obchodach Dnia Europejskiego. Klasy 4 - 8 miały za zadanie zaprezentować wylosowany wcześniej kraj europejski. Przygotowania trwały kilka tygodni. Nie zabrakło pięknych strojów, prezentacji multimedialnych, flag, plakatów, a także tradycyjnych dań kuchni europejskiej. Nowością w tym roku był przygotowany przez p. Krzysztofa Zielińskiego konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Zwycięzcami konkursu została drużyna z klasy VII. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkości za trud, jaki włożyli w przygotowania do Dnia Europejskiego. 

W obchodach Dnia Europejskiego brały udział również uczniowie klasy I – III oraz przedszkolaki, które  z wielkim zainteresowaniem obejrzały występy starszych kolegów oraz przygotowane prezentacje krajów. Uczniowie młodszych klas mieli również za zadanie wykonanie kolorowanki Syriusza – maskotki Unii Europejskiej.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji, Wychowawcom oraz Rodzicom za pomoc i wsparcie uczniów w przygotowaniach do tego dnia.

                                                                               Elżbieta Kulig,  Dorota Szczepanik, Krzysztof Zieliński.

"Wiwat 3 Maja " - akademia

6 maja w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 6 pod kierunkiem pani Ewy Pajor - Wojsław, przygotowały prezentację multimedialną, a chórek szkolny prowadzony przez panią Celinę Pacholarz, zaśpiewał Mazurka 3 Maja.

"Dbajmy o zdrowie psychiczne" - akcja profilaktyczna

W dniu 25.04.2024 r w naszej szkole odbyła się akcja profilaktyczna „Dbajmy o zdrowie psychiczne” prowadzona przez pedagoga specjalnego Dorotę Makulak i psychologa szkolnego Jolantę Dobosz. Akcja była podsumowaniem innowacji pedagogicznej w bieżacym roku szkolnym dla klas 4-8 pt. „rozpoznaję, nazywam, akceptuję emocję”. Każda z klas 4-8 zaprezentowała w ciekawy sposób,  jak można dbać o zdrowie psychiczne w codziennym życiu. 

Gminny Konkurs Literacki

Dnia 23 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Literacki. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z klasy 4: Klaudia Smajdor i Patrycja Szkaradek oraz z klasy 5: Zuzanna Czub i Zofia Kuc.

Konkurs składał się z dwóch części. Najpierw miało miejsce spotkanie z Jackiem Taranem – reporterem „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, poznali tajniki pisania oraz mieli okazję porozmawiać z autorem „Białej Jaskółki”. Kontynuacją warsztatów literackich był konkurs, w którym dwuosobowe zespoły musiały zredagować opowiadanie na podstawie otrzymanych ilustracji.

Gratulujemy Zuzi Czub i Zosi Kuc, które jako zespół zdobyły III miejsce.

 

Spotkanie z podróżnikiem

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest już od 54 lat, w bardzo różny sposób. Nasza młodzież tradycyjnie wychodzi w teren, w ramach akcji „Zbieramy dla Sądecczyzny”, aby zebrać śmieci, porzucone przez ludzi o małej wyobraźni ekologicznej i wrażliwości estetycznej. Również od wielu lat z tej okazji zapraszamy do szkoły podróżnika p. Marcina Janika, aby nasza młodzież posłuchała i zobaczyła, jak wygląda świat rzeczywisty tam, gdzie nas nie ma. Dzisiejszym tematem jest ”Namibia i RPA – na krańcach Czarnego Lądu”.

W sposób atrakcyjny i komunikatywny zapoznał nas z historią kolonialną, niemiecką Namibii, skutkami ekonomicznymi dla państwa i ludności. Oprowadził nas po pustyni Namib i Kalahari, pokazał ciekawą faunę i florę, ich przystosowania do trudnych warunków życia. Ciekawostką były ślepe rzeki, których bieg kończył się w piaskach pustyni, ponieważ na ich drodze do oceanu stoją góry. Odwiedził wioskę rdzennych mieszkańców Buszmenów, którzy dawne życie zbieracko – łowieckie musieli zamienić na odpłatne pokazy dla turystów swoich zwyczajów, tańca i śpiewu, jako nowy sposób na przeżycie.

RPA to dawna kolonia holenderska i brytyjska. Plagą jest bezrobocie i przestępczość. Ale przyroda jest piękna. Duże wrażenie robią Góry Smocze o charakterze gór stołowych i krawędziowych, z pięknymi wodospadami, kanionami oraz Przylądek Dobrej Nadziei, który dopełnia całość. Ostatnim etapem był Park Krugera, w którym zobaczyliśmy wielką bioróżnorodność w tym wielką piątkę afrykańską.

Widomski Tadeusz

Klasowy Konkurs Mitologiczny

Dnia 16 kwietnia uczniowie klasy 5 wzięli udział w konkursie sprawdzającym ich wiedzę z zakresu mitologii greckiej. W 3-osobowych zespołach rozwiązywali różnego typu zadania, np. uzupełniali drzewo genealogiczne greckich bogów, łączyli imiona postaci mitologicznych w pary, rozpoznawali bogów po wyglądzie i atrybutach, tworzyli mitologiczne związki frazeologiczne i wyjaśniali ich znaczenie. Zadania przygotowała i nad przebiegiem konkursu czuwała polonistka, pani Irena Szajewska.

Po ośmiu konkurencjach ostatecznie zwyciężył zespół w składzie: Wiktoria Potoczek, Aleksander Gibas i Dominik Jabłoński. Ciekawe przebrania za postaci mitologiczne przygotowali chłopcy: Aleksander Gibas i Antoni Bąk.

Udział w konkursie był atrakcyjną dla uczniów formą powtórzenia wiadomości o mitach greckich. Stworzył okazję do rywalizacji i współpracy w grupach. Był również jednym z działań w ramach projektu czytelniczego „Znam mity greckie”.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!

Przedstawienie teatralne „Warszawski Bazyliszek”

Uczniowie klasy 4 pod opieką pani Ireny Szajewskiej przygotowali przedstawienie znanej legendy o warszawskim Bazyliszku. Wykazali się kreatywnością oraz udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować. Samodzielnie w dwóch dużych zespołach podzielili się rolami, na pamięć opanowali dialogi, przygotowali stroje i rekwizyty oraz zaprojektowali scenografię przedstawiającą bazar i jamę smoka. Dla uczniów klas 1-3 własnoręcznie przygotowali zaproszenia na spektakl.

Przedstawienie odbyło się 15 kwietnia. Młodzi aktorzy świetnie się zaprezentowali i pokazali swoje zdolności aktorskie. Widownia nagrodziła ich gromkimi brawami. Czwartoklasiści dla młodszych kolegów przygotowali niespodziankę w postaci quizu ze znajomości legendy oraz konkursu na najładniejszą ilustrację.

Gratulujemy młodym aktorom!

Gminny konkurs Escape Room!

I miejsce dziewcząt w konkursie gminnym!

11 kwietnia 2024 w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Escape Room: w świecie starożytnych Greków. Wzięła w niej udział drużyna dziewcząt z naszej szkoły: Kamila Jargut z klasy VII oraz Maja Froehlich, Wiktoria Mróz i Gabriela Sowa z klasy VI. To właśnie one zwyciężyły w pierwszym – szkolnym etapie konkursu przygotowanym przez p. Ewę Pajor-Wojsław.

Podczas rozgrywki gminnej nasze uczennice pokonały drużyny z innych szkół i wywalczyły pierwsze miejsce, co stanowi tym większy sukces, że są dopiero w VI i VII kasie. Serdeczne gratulacje dla nich i ich polonistki.

Nasi Uczniowie na Turnieju BRD w Klęczanach

W środę 10 kwietnia br.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Eliminacjach Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 

Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Szkarłat, Bartłomiej Mróz, Zofia Kuc, Wiktoria Potoczek z kl. 5 oraz Górowski Mikołaj, Marcin Musiał i Kamila Jargut z kl. 7

W konkursie musieli wykazać się wiedzą w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy oraz  wykazać się umiejętnościami praktycznymi w zakresie jazdy rowerem po torze przeszkód i udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie przygotowywali się pod opieką pani Elżbiety Samek. W trakcie konkursu nad ich bezpieczeństwem czuwał pan Michał Piotrowski.

Dziękujemy ochotnikom za zaangażowanie i gratulujemy udziału.

ES

Wycieczka uczniów klas 5-8

Dnia 8 kwietnia uczniowie klas 5-8 pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Nowego Sącza. Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie sztuki teatralnej „Ścieżkami bogów” w MOK-u. Przedstawienie przygotowane przez teatr wrocławski „Artenes” oparte było na motywach z mitów greckich.

Potem wszyscy udaliśmy się na spacer ulicami Nowego Sącza. Pan Robert Cempa oprowadził nas po najciekawszych miejscach miasta i opowiedział wiele faktów związanych z danym miejscem czy obiektem.

Była to niedaleka wycieczka, ale atrakcyjna i pouczająca. Warto bowiem znać najbliższe miasto, jego historię i ciekawe obiekty.