Aktualności

Gminny Konkurs Literacko-Fotograficzny „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”

Dnia 11 grudnia 2023r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”. W tym roku odbyła się już IV edycja tego konkursu pod hasłem „Tradycje i zwyczaje związane ze zbiorami plonów”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęć oraz napisaniu testu literackiego dotyczących zbiorów plonów z pól, ogrodów, łąk, lasów. Złożono 14 prac z 6 szkół z terenu gminy Chełmiec. Komisja konkursowa dokonała oceny fotografii i tekstów literackich. Podkreśliła wysoki poziom nadesłanych prac oraz oryginalność w przedstawieniu tematu.

Gratulujemy uczennicom z naszej szkoły za uzyskanie wysokich miejsc w konkursie:

I miejsce –      Kamila Jargut

III miejsce –   Julita Jędraczka

wyróżnienie - Kinga Pietrakiewicz  

Dyplomy oraz nagrody (karty podarunkowe do sklepu „Empik” i gry planszowe) wręczyli dyrektor szkoły, pani Elżbieta Samek oraz Wójt Gminy Chełmiec, pan Bernard Stawiarski.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Chełmiec za objęcie patronatem konkursu, wspieranie inicjatyw kulturalnych oraz ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników konkursu. Dziękujemy również gościom za uświetnienie uroczystości swoją obecnością: pani Elżbiecie Horowskiej – Radnej Gminy Chełmiec, opiekunom i rodzicom uczniów.

Już dzisiaj zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w kolejnych edycjach konkursu „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny”.

XVII Święto Szkoły

Dnia 4 grudnia 2023r. nasza szkoła obchodziła swoje święto. Już po raz 17. uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście zgromadzili się, aby uczcić pamięć o patronie szkoły - Marszałku Józefie Piłsudskim oraz jego udziale w Bitwie Marcinkowickiej. Te wydarzenia z przeszłości rozegrały się 5-6 grudnia 1914r., dlatego corocznie właśnie na początku grudnia obchodzone jest Święto Szkoły.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Bernard Stawiarski - Wójt Gminy Chełmiec, pani Elżbieta Sowa – dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji, ksiądz Tadeusz Celusta – proboszcz Parafii Marcinkowice, pan Andrzej Tyrkiel - przewodniczący Komisji Oświaty, pani Elżbieta Horowska, pan Józef Konar i pan Tadeusz Lis - Radni Gminy Chełmiec.

Święto Szkoły rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Następnie odbył się turniej wiedzy o Józefie Piłsudskim dla uczniów klas starszych. Trzyosobowe zespoły zaprezentowały swoją znajomość biografii i dokonań Józefa Piłsudskiego. Najlepsi w tym konkursie okazali się uczniowie z klasy 7. Potem odbył się bardzo lubiany przez uczniów konkurs pieśni legionowych i patriotycznych. Wyróżniali się uczniowie młodszych klas nie tylko świetnym wykonaniem pieśni, ale również pięknymi strojami. Ostatecznie zwyciężyły zespoły z klasy 2 oraz klasy 8.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od montażu poetycko-muzycznego „Droga do Niepodległości” w wykonaniu uczniów klas 2 oraz 4-8. Następnie nastąpiło podsumowanie oraz wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom konkursów zorganizowanych z okazji Święta Szkoły, czyli turnieju wiedzy o patronie szkoły, konkursu pieśni legionowych i patriotycznych, konkursu literackiego „Biografia Marszałka w formie notatki graficznej”, konkursu plastycznego „Portret Józefa Piłsudskiego”, konkursu literacko-plastycznego „Kartka urodzinowa dla Marszałka” oraz Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły.

Gratulujemy zwycięzcom konkursów w następujących kategoriach tematycznych:

  • turniej wiedzy o patronie szkoły:

I miejsce – klasa 7 (Adam Czub, Grzegorz Wilk, Mikołaj Górowski)

II miejsce – klasa 6 (Gabriela Sowa, Aleksandra Radom, Maja Froehlich)

III miejsce – klasa 8 (Aleksandra Wójcik, Kinga Pietrakiewicz, Natalia Piszczek)

 

  • konkurs pieśni legionowych i patriotycznych:

kategoria klas 0-3:

I miejsce – klasa 2

II miejsce – klasa 3

III miejsce – klasa 1, 0a, 0b

 

kategoria klas 4-8:

I miejsce – klasa 8

II miejsce – klasa 7

III miejsce – klasa 6, 4

 

  • konkurs literacki „Biografia Marszałka w formie notatki graficznej”:

I miejsce –      Wiktoria Mróz z klasy 4

Wiktoria Mróz z klasy 6

II miejsce –     Damian Górowski

III miejsce –   Magdalena Górowska

wyróżnienie – Jan Malec

                        Aleksander Gibas

                        Maja Froehlich

 

  • konkurs plastyczny „Portret Józefa Piłsudskiego”:

kategoria klas 0-3:

I miejsce –      Szymon Dadaś

                        Kacper Krokowski

II miejsce –     Mateusz Smajdor

                        Ewa Pietrakiewicz

III miejsce –   Iga Sowińska

                        Dariusz Mróz

                        Lena Budnik

wyróżnienie – Nela Cieślak

                        Maksymilian Cieślak

 

kategoria klas 4-8:

I miejsce –      Wiktoria Mróz z klasy 4

II miejsce –     Nina Pociecha

III miejsce -    Julia Budnik

                        Patryk Myrlak

wyróżnienie – Marcelina Morzywołek

                        Maja Froehlich

                        Szymon Piszczek

 

  • konkurs literacko-plastyczny „Kartka urodzinowa dla Marszałka”:

kategoria klas 0-3:

I miejsce –      Lena Budnik

                        Dariusz Mróz

II miejsce –     Aleksandra Bieryło

III miejsce –   Dorota Poręba

                        Anna Pustelnik

wyróżnienie - Filip Turek

                        Karol Poręba

 

kategoria klas 4-8:

I miejsce –      Zuzanna Czub

II miejsce –     Wiktoria Mróz z klasy 4

III miejsce –   Patryk Myrlak

 

  • Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły:

kategoria dziewcząt:

I miejsce – Aleksandra Radom, Marcelina Morzywołek

 

kategoria chłopców:

I miejsce – Damian Górowski, Mikołaj Górowski

 

Dyrektor szkoły, pani Elżbieta Samek pogratulowała laureatom konkursów oraz podziękowała koordynatorom uroczystości: pani Celinie Pacholarz, pani Irenie Szajewskiej i panu Robertowi Cempie.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Chełmiec, panu Bernardowi Stawiarskiemu za przekazanie  karnetów na lodowisko dla wszystkich uczniów szkoły.

Aktywny udział uczniów i nauczycieli w Święcie Szkoły udowodnił, że tradycje patriotyczne są ciągle żywe w naszej szkole i miejscowości, a uczniowie mają okazję do zaprezentowania swoich zdolności artystycznych.  

 

Projekt BAKCYL

Nasza Szkoła przyłączyła się w bieżącym roku szkolnym kolejny raz do projektu BAKCYL. „Celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Projekt jest częścią jednego z największych programów pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.

W dniu 20.11.2023 r. uczniowie klasy 5 uczestniczyli w lekcji online pt.”Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. Celem lekcji było uświadomienie młodych ludzi o zagrożeniach występujących w cyberprzestrzeni. Dzieci dowiedziały się, jak tworzyć bezpieczne hasła, jakich treści nie umieszczać w sieci, by bezpiecznie korzystać z komputera, czy smartphonie. Koordynatorem projektu jest p. Elżbieta Samek.

 

Gminny Konkurs Kaligraficzny

Dnia 20 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej w Klęczanach odbył się Gminny Konkurs Kaligraficzny. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z kasy 2: Anastazja Janik i Aleksandra Bieryło oraz z klasy 6: Aleksandra Radom i Liliana Sojka. Konkurs polegał na pięknym i bezbłędnym przepisaniu tekstu poetyckiego. Cieszymy się z wyróżnienia Aleksandry Radom. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom!

Konkursy przedmiotowe z języka polskiego

Dnia 14 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach z języka polskiego. Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna sprawdzała wiedzę uczniów z zakresu mitologii greckiej. Pytania zamknięte, wielokrotnego wyboru były bardzo szczegółowe, wymagały więc od uczestników doskonałej znajomości mitów. W konkursie tym brało udział 13 uczniów z klas 5-7: Aleksander Gibas, Dominik Jabłoński, Antoni Bąk, Gabriela Sowa, Aleksandra Radom, Julita Jędraczka, Amelia Michalik, Marcelina Morzywołek, Magdalena Wójs, Kamila Jargut, Bartłomiej Smajdor, Adam Czub i Mikołaj Górowski.

W Małopolskim Konkursie Języka Polskiego uczestniczyły dwie dziewczyny z klasy 5: Zuzanna Czub i Zofia Kuc. Przygotowując się do konkursu, uczennice musiały doskonale poznać 10 lektur przewidzianych w etapie szkolnym. Praca konkursowa obejmowała przede wszystkim zadania otwarte, w tym kilka wypowiedzi dłuższych. Dziewczęta musiały wykazać się nie tylko świetną znajomością lektur, ale również umiejętnościami redagowania dłuższych form wypowiedzi.

Wyniki poznamy wkrótce. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów.

Lekcja informatyki w ramach wydarzeń CODE WEEK - "Konstruowanie z klocków Lego"

 
W dniu 13.11.2023 r. uczniowie klas 7 i 5 w czasie lekcji informatyki i techniki wykonywali z klocków Lego Spike Essential konstrukcje ruchome: "Karuzelę", otwierany "Dom na drzewie", "Maszynę do gry w bilard". Następnie za pomocą aplikacji online SPIKE programowali i sterowali własnymi budowlami. Praca przebiegała w radosnej i twórczej atmosferze. W pracowni komputerowej przygotowano wystawę prac dla pozostałych uczniów szkoły.
E.S.

Narodowe Święto Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada, ponieważ tego dnia cała społeczność szkoły uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Dokładnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele w strojach galowych, z biało-czerwonymi elementami i chorągiewkami odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Główne uroczystości patriotyczne miały miejsce 11 listopada. W Kościele Parafialnym w Marcinkowicach uczniowie zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny „Droga do Niepodległości”. Zgromadzonych na występie mieszkańców wsi wzruszyły wiersze i pieśni, które przypomniały bolesną historię Polski z czasów zaborów, a potem radość i dumę z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Pełne symboliki były stroje aktorów i dekoracja. Dziękujemy uczniom szkoły oraz opiekunom: pani Celinie Pacholarz, księdzu Krystianowi Janiczkowi oraz pani Irenie Szajewskiej za piękną lekcję historii i patriotyzmu.

Następnie celebrowana była uroczysta Msza św. za Ojczyznę z asystą pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach i Rdziostowie oraz Zespołu Szkół w Marcinkowicach. Po nabożeństwie wszyscy udali się na Cmentarz Wojenny znajdujący się w naszej miejscowości, gdzie ksiądz proboszcz Tadeusz Celusta zmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy. Następnie dyrektorzy szkół – pani Elżbieta Samek i pani Iwona Sikorska oraz radni Gminy Chełmiec – pani Elżbieta Horowska i pan Tadeusz Lis złożyli na grobach legionistów kwiaty i zapalili znicze.

Udział o odchodach 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był pięknym wyrazem miłości do Ojczyzny i cenną lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia. Cieszymy się, że patriotyczne tradycje są tak chętnie kultywowane przez marcinkowiczan.

Szkoła do Hymnu

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”, która odbywa się od 2018 roku pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dnia 10 listopada dokładnie o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele w strojach galowych, z biało-czerwonymi elementami i chorągiewkami odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Przed uroczystym odśpiewaniem hymnu uczniowie klasy 1 zaprezentowali krótki patriotyczny program artystyczny.

Udział w akcji zapoczątkował obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.