Aktualności

Przedstawienie teatralne „Warszawski Bazyliszek”

Uczniowie klasy 4 pod opieką pani Ireny Szajewskiej przygotowali przedstawienie znanej legendy o warszawskim Bazyliszku. Wykazali się kreatywnością oraz udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować. Samodzielnie w dwóch dużych zespołach podzielili się rolami, na pamięć opanowali dialogi, przygotowali stroje i rekwizyty oraz zaprojektowali scenografię przedstawiającą bazar i jamę smoka. Dla uczniów klas 1-3 własnoręcznie przygotowali zaproszenia na spektakl.

Przedstawienie odbyło się 15 kwietnia. Młodzi aktorzy świetnie się zaprezentowali i pokazali swoje zdolności aktorskie. Widownia nagrodziła ich gromkimi brawami. Czwartoklasiści dla młodszych kolegów przygotowali niespodziankę w postaci quizu ze znajomości legendy oraz konkursu na najładniejszą ilustrację.

Gratulujemy młodym aktorom!

Gminny konkurs Escape Room!

I miejsce dziewcząt w konkursie gminnym!

11 kwietnia 2024 w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Escape Room: w świecie starożytnych Greków. Wzięła w niej udział drużyna dziewcząt z naszej szkoły: Kamila Jargut z klasy VII oraz Maja Froehlich, Wiktoria Mróz i Gabriela Sowa z klasy VI. To właśnie one zwyciężyły w pierwszym – szkolnym etapie konkursu przygotowanym przez p. Ewę Pajor-Wojsław.

Podczas rozgrywki gminnej nasze uczennice pokonały drużyny z innych szkół i wywalczyły pierwsze miejsce, co stanowi tym większy sukces, że są dopiero w VI i VII kasie. Serdeczne gratulacje dla nich i ich polonistki.

Nasi Uczniowie na Turnieju BRD w Klęczanach

W środę 10 kwietnia br.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Eliminacjach Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 

Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Szkarłat, Bartłomiej Mróz, Zofia Kuc, Wiktoria Potoczek z kl. 5 oraz Górowski Mikołaj, Marcin Musiał i Kamila Jargut z kl. 7

W konkursie musieli wykazać się wiedzą w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy oraz  wykazać się umiejętnościami praktycznymi w zakresie jazdy rowerem po torze przeszkód i udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie przygotowywali się pod opieką pani Elżbiety Samek. W trakcie konkursu nad ich bezpieczeństwem czuwał pan Michał Piotrowski.

Dziękujemy ochotnikom za zaangażowanie i gratulujemy udziału.

ES

Wycieczka uczniów klas 5-8

Dnia 8 kwietnia uczniowie klas 5-8 pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Nowego Sącza. Pierwszym punktem wyjazdu było obejrzenie sztuki teatralnej „Ścieżkami bogów” w MOK-u. Przedstawienie przygotowane przez teatr wrocławski „Artenes” oparte było na motywach z mitów greckich.

Potem wszyscy udaliśmy się na spacer ulicami Nowego Sącza. Pan Robert Cempa oprowadził nas po najciekawszych miejscach miasta i opowiedział wiele faktów związanych z danym miejscem czy obiektem.

Była to niedaleka wycieczka, ale atrakcyjna i pouczająca. Warto bowiem znać najbliższe miasto, jego historię i ciekawe obiekty.

Finał V Gminnego Konkursu Plastycznego „W KRAINIE WIELKANOCNEJ WYOBRAŹNI”,

W dniu 27 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbył się finał V Gminnego Konkursu Plastycznego dla szkół podstawowych „W KRAINIE WIELKANOCNEJ WYOBRAŹNI”, zorganizowany przez panie Celinę Pacholarz i Ewę Pajor-Wojsław. Konkurs finansowany był ze środków Gminy Chełmiec. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i folkloru związanego z Wielkanocą, rozwijanie wyobraźni oraz promocja młodych twórców, a tegoroczna tematyka dotyczyła jajka. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością, zarówno w doborze materiałów, jak i w wybranej formie. Na konkurs wpłynęło łącznie 97 prac z dziesięciu szkół.

Spośród prac konkursowych  komisja w składzie: p. Beata Potoniec – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu; p. Jolanta Żuchowicz – twórczyni ludowa oraz p. Adriana Jakubczak – nauczyciel plastyki, wyłoniła zwycięzców konkursu.

Byli to:

W grupie wiekowej 0-III SP

Pisanka współczesna

I miejsce – Andrzej Świderski, SP Marcinkowice

II miejsce – Zofia Kozioł, SP Biczyce

III miejsce – Antoni Bodziony, SP Biczyce

Pisanka tradycyjna

I miejsce – Aleksandra Pogwizd, SP Paszyn

II miejsce – Helena Szatko, SP Trzetrzewina

III miejsce – Alan Filip, SP Klęczany

W grupie wiekowej IV-IV SP

Pisanka współczesna

I miejsce – Lena Hasior, SP Rdziostów

II miejsce – Antoni Bąk, SP Marcinkowice

III miejsce – Lena Jawień, SP Chełmiec

Pisanka tradycyjna

I miejsce – Wiktoria Mróz, SP Marcinkowice

II miejsce – Karol Budnik, SP Marcinkowice

III miejsce – Angelika Sarota, SP Klęczany

Z grupy wiekowej VII-VIII SP nie wyłoniono zwycięzców. Komisja konkursowa przyznała ponadto 20 wyróżnień oraz nagrody specjalne dla Świetlicy SP Świniarsko oraz Bartosza Jasińskiego z SP Biczyce Dolne.

Laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk Wójta Gminy Chełmiec Bernarda Stawiarskiego oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach Elżbiety Samek. Na uroczysty finał przybyli również goście: p. Elżbieta Sowa – Dyrektor GZE w Chełmcu, p. Andrzej Tyrkiel – przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Chełmiec, p. Elżbieta Horowska – radna Gminy Chełmiec i sołtys wsi Marcinkowice oraz p. Andrzej Lis – radny Gminy Chełmiec.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy!!!

"Bezpieczni w sieci" na informatyce

Bezpieczni w sieci”.  

W dniach od 4.03.2024 do 20.03.2024 r. uczniowie klas 7 i 8  w ramach projektu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci" podnosili swoje kompetencje w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Zapoznali się z informacjami na temat bezpieczeństwa w sieci. W trakcie lekcji informatyki po zalogowaniu się na platformę „Bezpieczni w sieci” odbywali indywidualnie kursy na temat „Cyberprzemocy” i „Cyberzagrożeń”. Dowiedzieli się, jak unikać niebezpieczeństw w internecie.

Bezpieczni w sieci” to projekt edukacyjny adresowany do nauczycieli oraz uczniów klas 7–8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest wspieranie pedagogów, a także młodzieży w podnoszeniu kompetencji cyfrowych z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Projekt realizuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

Rekolekcje klasy 8

Uczniowie klasy VIII w dniach od 13 do 15 marca 2023 roku uczestniczyli w rekolekcjach, w ramach duchowej formacji kandydatów przed przystąpieniem do sakramentu bierzmowania,
w Centrum Formacyjno- Rekolekcyjnym Arka w Gródku nad Dunajcem. 

Nasze rekolekcje rozpoczęliśmy w jednej z najstarszych świątyń naszej diecezji, w której można podziwiać elementy sztuki romańskiej, w najstarszym sanktuarium na terenie Polski- Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu.

Po wysłuchaniu informacji hagiograficznych o świętych Świeradzie i Benedykcie, o ich działalności misyjnej u początków państwowości polskiej i chrześcijaństwa oraz obejrzeniu świątyni udaliśmy się do pobliskiej pustelni, wykutej w skalnym nawisie gdzie dziś znajduje się kapliczka i źródełko jemu poświęcone.

Następnie udaliśmy się do ośrodka rekolekcyjnego. Po zakwaterowaniu w ośrodku oraz zapoznaniu się z regulaminem rozpoczęliśmy realizację programu rekolekcji.

Istotnym wydarzeniem dla wszystkich uczestników podczas tej duchowej formacji było przejście nad brzeg Jeziora Rożnowskiego  i wysłuchanie tam z uwagą perykopy Ewangelii opowiadającej
o powołaniu Apostołów, kolejnej nauki rekolekcyjnej o powołaniu i wierze  oraz o podejmowaniu kolejnych ważnych i odpowiedzialnych decyzji w swoim życiu.

Uczestnicy rekolekcji zostali także podzieleni na grupy, gdzie każda z nich otrzymała do wykonania zadanie. Uczestnicy mieli przygotować pantonimę do wybranego fragmentu tekstu Ewangelii.

Uwieńczeniem naszej formacji było nabożeństwo pokutne, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystia.

Lista zakwalifikowanych do OP i kl. 1

Lista  zakwalifikowanych

do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach

oraz do oddziału przedszkolnego  na rok szkolny 2024/2025

Lista przyjętych do oddziału przedszkolnego

Lista przyjętych do I klasy

Warunkiem przyjęcia dziecka do OP lub kl 1 jest złożenie w dniach 15.03.2024r. do 20.03.2024r. deklaracji potwierdzenia woli przyjęcia (Oświadczenie do pobrania). Można tego dokonać w Sekretariacie szkoły w godzinach pracy szkoły.

Spotkanie z policjantem

W dniu 6 marca 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

          Uczniowie klas IV-VI mieli prelekcję z młodszym aspirantem Arturem Golińskim poświęconą cyberprzemocy. W trakcie godzinnego spotkania młodzież dowiedziała się kim są nieletni i jak prawo traktuje osoby małoletnie.

Policja przygotowała dla uczniów kilka filmów dotyczących omawianych zagadnień:

„Owca w sieci”, „Bez kożuszka”, „Białe owce” oraz „Przemoc rówieśnicza”.

Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na korzystających z sieci i czego nie powinni robić, by często nieświadome działanie nie miało  konsekwencji w przyszłości.

         Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały filmy. Z ich strony padło wiele pytań dotyczących treści spotkania. Na wszystkie policjant udzielił wyczerpujących odpowiedzi.  Uczniowie podziękowali za spotkanie i brawami pożegnali prelegenta.