Aktualności

Ogólnopolska Kampania Profilaktyczna „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Jej celem jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

W 2024 roku projektowi towarzyszyło hasło „Bliżej siebie i innych, z dala od używek”. W ramach działań kampanijnych nauczyciele zorganizowali ze swoimi wychowankami lekcje wychowawcze z wykorzystaniem scenariuszy, filmów i materiałów edukacyjnych oraz kart pracy dostarczonych przez organizatora kampanii, czyli Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, co to jest samoakceptacja oraz na czym polegają dobre relacje z rówieśnikami i osobami dorosłymi, od których mogą otrzymać pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach. Utrzymywanie dobrych relacji z bliskimi (opiekunami, rodzicami, przyjaciółmi) wymaga szerokich kompetencji emocjonalnych, komunikacyjnych oraz społecznych. 

Finał kampanii w naszej szkole miał miejsce w Dzień Dziecka. Uczniowie w grupach wykonywali plakaty, na których przedstawili swoje rozumienie haseł akcji. Uczniowie klas 4-5 wykonali plakaty na temat „Nie czas na nudę!”, natomiast uczniowie klas 6-8 opracowali temat „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni. I miejsce zajęły zespoły z klas 4, 6 i 8.

Potem zgodnie z założeniami kampanii uczniowie uczestniczyli w zabawach sportowych, które zacieśniały dobre relacje koleżeńskie, zachęcały do współpracy i zdrowej rywalizacji oraz pokazywały, że sport to postawa promująca zdrowy styl życia. Dzieci korzystały również z wielu atrakcji przygotowanych dla nich przez nauczycieli i rodziców, tj. zabawy na dmuchańcu, grupowe zabawy sportowe na świeżym powietrzu, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, wykonywanie figurek z balonów, fotobudka, ognisko, słodkości i lody.

Na zakończenie Dnia Dziecka nastąpiło podsumowanie konkursów plastycznych i sportowych, wręczenie dyplomów i nagród.

W ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczniowie wzięli udział w konkursach zaproponowanych przez organizatora, tzn. konkursie literacko-plastycznym „Bliżej siebie i innych, z dala od używek!”, konkursie zespołowym na grę planszową oraz konkursie -  wykreślance „Nie czas na nudę!”. Wszystkie prace zostały przesłane do Poznania. Wyniki poznamy jesienią.

Dziękujemy uczniom za aktywny udział w kampanii, nauczycielom za zaangażowanie oraz promowanie wśród uczniów i rodziców założeń projektu. Aktywność twórcza uczniów i nauczycieli była świetną okazją do zacieśniania między nimi dobrych relacji. 

                                                                                  Koordynator kampanii: Irena Szajewska

Świętujemy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka 2024 r.

3 czerwca 2024 r. świętowaliśmy Dzień Dziecka. Było wiele atrakcji: zawody sportowe, malowanie plakatów w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, zabawy na dmuchanej zjeżdżalni, balony, malowanie twarzy, warkoczyki. Rodzice przygotowali nam pyszny poczęstunek: kiełbaski, ciasta i owoce.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się lody podarowane nam przez firmę Koral. Dziękujemy za wsparcie wszystkim sponsorom: Firmie Koral, Piekarni Lorek, Firmom: George, , Szubryt, Mabel, Rolbud w Klęczanach, SklepWędkarski.pl.

Wyrażamy wdzięczność panu Dariuszowi Czerwińskiemu i wolontariuszom z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach  za warsztaty pierwszej pomocy, rozpalania ogniska i obsługi broni.

Z całego serca dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wsparli nas w pozyskaniu lodów, nagród, kiełbasek, przygotowali nam grillowane kiełbaski, upiekli pyszne ciasta, zapewnili dodatkowe atrakcje: warkoczyki, zestawy kosmetyków  - za pomocą których wolontariuszki z klasy 7 wykonywały urocze malowidła na twarzach najmłodszych.

Dziękujemy! To była wspaniała zabawa!

 
 
 

Gminny Konkurs ekologiczny w Januszowej

W Szkole Podstawowej w Januszowej odbył się XXIII Gminny Konkurs Ekologiczny dla szkół podstawowych „Jeden Wspólny Świat”.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w kategorii klas:

  1. 4 - 6 uczeń klasy 6.                   Adam Kumięga
  2. 7 - 8 uczennica klasy 8.           Aleksandra Wójcik

Uczniowie mieli wykazać się wiedzą  biologiczno – ekologiczną w zakresie szkoły podstawowej oraz geograficzną naszego regionu. Piękny sukces osiągnął Adam Kumięga, zdobywając drugie miejsce w gminie. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a chętni zabrali sadzonki drzew iglastych i liściastych.

Widomski Tadeusz

Wycieczka klasy 5 do Piwnicznej

W dniach 22 – 23 maja 2024 uczniowie klasy piątej odbyli wycieczkę integracyjną, w formie głównie turystyki pieszej, z Piwnicznej do schroniska Cyrla i Rytra. Piękna, ciekawa i wymagająca kondycji fizycznej trasa, pozwoliła uczniom poznać swoje słabości, z którymi wszyscy dzielnie walczyli. Myślę, że trudy trasy i pobyt z noclegiem w schronisku, mocno pomogły w procesie integracji zespołu oraz podniosły dyscyplinę. Zmęczenie szybko minęło i widać było zadowolenie na twarzach „turystów”.

Widomski Tadeusz

Spotkanie nauczycieli w ramach sieci szkół, w związku z realizacją projektu „Aktywna Tablica” w dniu 23.05.2024 r.

Spotkanie nauczycieli  w ramach sieci szkół, w związku z realizacją projektu „Aktywna Tablica” w dniu 23.05.24 r.

          W dniu  23.05.2024 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbyło się spotkanie nauczycieli w ramach sieci szkół w związku z realizacją projektu „Aktywna Tablica.

W spotkaniu brali udział:

  1. Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Marcinkowicach
  2. p. Jolanta Dobosz – psycholog szkolny/koordynator projektu „Aktywna Tablica” w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach
  3. Justyna Oleksiewicz – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach
  4. Ewa Pajor Wojsław – pedagog szkolny Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach
  5. Urszula Łabuda – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie
  6. Katarzyna Wesołowska - koordynator szkolny projektu „Aktywna Tablica” Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie
  7. Jarosław Rola - Dyrektor szkoły Podstawowej w Librantowej 
  8. Paulina Roguz - koordynator programu Aktywna Tablica w Szkole Podstawowej  w Librantowej

Podczas spotkania koordynator szkolny Jolanta Dobosz przedstawiła program wspierający kształcenie kompetencji emocjonalno-społecznych "Będzie dobrze" – zakupiony w ramach programu „Aktywna Tablica”, który wykorzystuje na zajęciach rozwijających kompetencje emocjolano-społeczne, jak i podczas zajęć profilaktycznych. Ponadto zaprezentowała pomoce „AUTYZM”,  pokazując możliwość ich wykorzystania podczas w/w zajęć.

Nauczyciele mogli obejrzeć również wykorzystanie „Magicznego Dywanu” podczas prezentacji lekcji przez panią Justynę Oleksiewicz.

      Uczestnicy spotkania zapoznali się również z  innymi programami z serii mTalent m.in.: „Ortografia”, „Czytanie ze zrozumieniem”, „AUTYZM mowa w kontekście społecznym”, „AUTYZM rozumienie i naśladowanie mowy”, „Potrafię – obszar matematyczny”, „Percepcja słuchowa”, „Zajęcia Logopedyczne” z wykorzystaniem monitora multimedialnego.                              Spotkanie było  okazją do podzielenia się  doświadczeniem oraz dobrymi praktykami w obszarze wykorzystania pomocy zakupionych w ramach programu „Aktywna Tablica” oraz stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych we współpracujących szkołach w pracy z dziećmi ze SPE.

 
 

Dzień Europejski i Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

 Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

            7 maja w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczniowie zaprezentowali w nim nie tylko swój talent wokalny, ale także świetną znajomość języka angielskiego. W konkursie mogliśmy usłyszeć 7 piosenek, spośród których jury wyłoniło zwycięzców.

Zwycięzcami tegorocznej edycji została uczennica  klasy VII Marcelina Morzywołek oraz uczeń klasy II Filip Turek, którzy zajęli I miejsce ex aequo.

 II miejsce zajęła uczennica klasy V Julia Budnik.

III miejsce  zajęły uczennice klasy IV: Klaudia i Honorata Smajdor.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy przepięknych występów.

Za przygotowanie konkursu była odpowiedzialna p. Elżbieta Kulig, nauczyciel języka angielskiego.

 Dzień Europejski

            W tym dniu, społeczność szkolna brała również udział w obchodach Dnia Europejskiego. Klasy 4 - 8 miały za zadanie zaprezentować wylosowany wcześniej kraj europejski. Przygotowania trwały kilka tygodni. Nie zabrakło pięknych strojów, prezentacji multimedialnych, flag, plakatów, a także tradycyjnych dań kuchni europejskiej. Nowością w tym roku był przygotowany przez p. Krzysztofa Zielińskiego konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Zwycięzcami konkursu została drużyna z klasy VII. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkości za trud, jaki włożyli w przygotowania do Dnia Europejskiego. 

W obchodach Dnia Europejskiego brały udział również uczniowie klasy I – III oraz przedszkolaki, które  z wielkim zainteresowaniem obejrzały występy starszych kolegów oraz przygotowane prezentacje krajów. Uczniowie młodszych klas mieli również za zadanie wykonanie kolorowanki Syriusza – maskotki Unii Europejskiej.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji, Wychowawcom oraz Rodzicom za pomoc i wsparcie uczniów w przygotowaniach do tego dnia.

                                                                               Elżbieta Kulig,  Dorota Szczepanik, Krzysztof Zieliński.

"Wiwat 3 Maja " - akademia

6 maja w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy 6 pod kierunkiem pani Ewy Pajor - Wojsław, przygotowały prezentację multimedialną, a chórek szkolny prowadzony przez panią Celinę Pacholarz, zaśpiewał Mazurka 3 Maja.

"Dbajmy o zdrowie psychiczne" - akcja profilaktyczna

W dniu 25.04.2024 r w naszej szkole odbyła się akcja profilaktyczna „Dbajmy o zdrowie psychiczne” prowadzona przez pedagoga specjalnego Dorotę Makulak i psychologa szkolnego Jolantę Dobosz. Akcja była podsumowaniem innowacji pedagogicznej w bieżacym roku szkolnym dla klas 4-8 pt. „rozpoznaję, nazywam, akceptuję emocję”. Każda z klas 4-8 zaprezentowała w ciekawy sposób,  jak można dbać o zdrowie psychiczne w codziennym życiu. 

Gminny Konkurs Literacki

Dnia 23 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Literacki. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z klasy 4: Klaudia Smajdor i Patrycja Szkaradek oraz z klasy 5: Zuzanna Czub i Zofia Kuc.

Konkurs składał się z dwóch części. Najpierw miało miejsce spotkanie z Jackiem Taranem – reporterem „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, poznali tajniki pisania oraz mieli okazję porozmawiać z autorem „Białej Jaskółki”. Kontynuacją warsztatów literackich był konkurs, w którym dwuosobowe zespoły musiały zredagować opowiadanie na podstawie otrzymanych ilustracji.

Gratulujemy Zuzi Czub i Zosi Kuc, które jako zespół zdobyły III miejsce.

 

Spotkanie z podróżnikiem

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest już od 54 lat, w bardzo różny sposób. Nasza młodzież tradycyjnie wychodzi w teren, w ramach akcji „Zbieramy dla Sądecczyzny”, aby zebrać śmieci, porzucone przez ludzi o małej wyobraźni ekologicznej i wrażliwości estetycznej. Również od wielu lat z tej okazji zapraszamy do szkoły podróżnika p. Marcina Janika, aby nasza młodzież posłuchała i zobaczyła, jak wygląda świat rzeczywisty tam, gdzie nas nie ma. Dzisiejszym tematem jest ”Namibia i RPA – na krańcach Czarnego Lądu”.

W sposób atrakcyjny i komunikatywny zapoznał nas z historią kolonialną, niemiecką Namibii, skutkami ekonomicznymi dla państwa i ludności. Oprowadził nas po pustyni Namib i Kalahari, pokazał ciekawą faunę i florę, ich przystosowania do trudnych warunków życia. Ciekawostką były ślepe rzeki, których bieg kończył się w piaskach pustyni, ponieważ na ich drodze do oceanu stoją góry. Odwiedził wioskę rdzennych mieszkańców Buszmenów, którzy dawne życie zbieracko – łowieckie musieli zamienić na odpłatne pokazy dla turystów swoich zwyczajów, tańca i śpiewu, jako nowy sposób na przeżycie.

RPA to dawna kolonia holenderska i brytyjska. Plagą jest bezrobocie i przestępczość. Ale przyroda jest piękna. Duże wrażenie robią Góry Smocze o charakterze gór stołowych i krawędziowych, z pięknymi wodospadami, kanionami oraz Przylądek Dobrej Nadziei, który dopełnia całość. Ostatnim etapem był Park Krugera, w którym zobaczyliśmy wielką bioróżnorodność w tym wielką piątkę afrykańską.

Widomski Tadeusz