Aktualności

Dni Zdrowego Odżywiania w Oddziale Przedszkolnym

W październiku i listopadzie dzieci na zajęciach  uczestniczyły  w  Dniach Zdrowego Odżywiania pod hasłem „Jemy zdrowo i kolorowo”.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci utrwaliły zasady zdrowego stylu życia zawarte  w piramidzie żywienia. Zapoznały się z piosenką pt. „Witaminki ” która pomogła dzieciom  odpowiedzieć na pytanie co to są witaminy i jaki wpływ mają na nasz organizm.   Nauczyły się rymowanki  z pokazywaniem Gimnastyka. Ponadto dowiedziały się, że dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony . Samodzielnie wykonywały też piękne, zdrowe i kolorowe kanapki,  oraz sałatkę warzywną,  co  było podsumowaniem wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Takie zajęcia sprawiły dzieciom dużą przyjemność i uczyły jakich produktów używać, by być zdrowym. W ich organizację byli zaangażowani rodzice dzieci. 

Realizacja Projektu „Poznaj Polskę 2022” - kl. 1-3

 

Realizacja Projektu „Poznaj Polskę 2022”

W dniu 3.11.2022 r. odbyła się wycieczka 44 uczniów z klas 1-3 naszej szkoły, dofinansowana z projektu „Poznaj Polskę”. W trakcie wyjazdu zrealizowane zostały punkty edukacyjne wybrane z katalogu wskazanego na stronie internetowej MEiN, tj. Nowy Wiśnicz – zespół architektoniczno-krajobrazowy i Stary Sącz - zespół staromiejski wraz z klasztorem sióstr Klarysek

Uczniowie klas 1-3 rozpoczęli wycieczkę od wizyty w Starym Sączu, gdzie wraz z przewodnikiem odbyli spacer ze zwiedzaniem zespołu staromiejskiego. Dzieci odwiedziły również kościół znajdujący się na terenie klasztoru sióstr Klarysek. Ze Starego Sącza uczniowie udali się do Nowego Wiśnicza, gdzie w towarzystwie przewodnika zwiedzili zamkowe pomieszczenia i komnaty. Następnie w Zamkowej Akademii Historii odbyły się zajęcia edukacyjne, w postaci warsztatów alchemicznych. Dzieci miały możliwość przenieść się do odległych czasów, gdy alchemia była sztuką niezwykłą. Warsztaty składały się m.in. z pokazu alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń, odczytania tajnej wiadomości i zawiłej receptury alchemika oraz części praktycznej gdzie uczniowie m.in. samodzielnie przygotowali dla siebie perfumy. Wyjątkową atrakcją był również „Bastion VR” , gdzie dzieci wybrały się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku w technologii VR – 360.

 

III Międzynarodowa "Przerwa na czytanie"

Organizatorem III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

 

W minionym roku został ustanowiony rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 tysięcy 586 osób. W tym roku chcemy pobić kolejny rekord.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła z dużym zaangażowaniem do tej akcji. Odbyła się ona 28 października. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, czyli około 200 osób. Udział w akcji „Przerwa na czytanie” był kolejnym działaniem w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, bowiem głównym jej celem była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie klas 0-3 czytali bajki i baśnie w specjalnie zaaranżowanym kąciku czytelniczym. Hasło przewodnie tego wydarzenia brzmiało: „Bo z bajek nie wyrasta się nigdy…” Dzieci czytały swoje ulubione bajki i baśnie oraz przebrały się za bohaterów literackich. Starsze dzieci czytały indywidualnie, natomiast młodszym czytali ich koledzy i nauczycielki. Ciekawym punktem spotkania były występy uczniów, którzy zachęcali innych do czytania, opowiadając ulubione baśnie, przedstawiając postać, za którą się przebrali lub czytając najciekawsze fragmenty książek.

Uczniowie klas 4-8 czytali wcześniej wybrane przez siebie książki. Dzień przed akcją przygotowali sale lekcyjne, aranżując je do czytanej książki. Pojawiły się więc charakterystyczne elementy wystroju: zastawiony stół w Soplicowie, samolot Pilota na Saharze, planety, które odwiedził Mały Książę, Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, kantor Scrooge`a, magiczna kraina Narnii, Fabryka Czekolady Willego Wonki. Uczniowie natomiast przebrali się za bohaterów literackich. Książki czytali indywidualnie lub w grupach.

 

Ostatnim punktem akcji było zwiedzanie klas: oglądanie ich wystroju i przebranych za bohaterów literackich uczniów. Oprócz tego każda klasa prezentowała swoją książkę w wybranej formie artystycznej. Obejrzeliśmy więc scenkę teatralną pokazującą pokonanie Białej Czarownicy i uratowanie Narnii w wykonaniu uczniów klasy 4. Przenieśliśmy się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie i za sprawą uczniów klasy 5 poczuliśmy tajemniczą i niezwykłą atmosferę tego miejsca. Klasa 6 przeczytała fragment książki pokazujący scenę w kantorze Scrooge`a oraz zaprezentowała duchy, które nawiedziły Ebenezera w Wigilię Bożego Narodzenia. Klasa 7 zaprosiła nas do Fabryki Czekolady Willego Wonki i przedstawiła głównych bohaterów książki. Dzięki uczniom klasy 8a przenieśliśmy się na Saharę oraz poznaliśmy mieszkańców planet, które odwiedził Mały Książę. Uczniowie klasy 8a przenieśli nas „do tych pól malowanych zbożem rozmaitem” na ucztę w dworze Sopliców. Wysłuchaliśmy „Inwokacji” czytanej przez Pawła, który wcielił się w postać Adama Mickiewicza oraz zobaczyliśmy poloneza zatańczonego przez uczniów.

Udział uczniów w akcji „Przerwa na czytanie” był wspaniałą okazją do wspólnego czytania oraz pokazania, że czytanie książek może być przyjemnością i inspiracją do wielu działań artystycznych. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Przerwy na czytanie”. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu udziałowi w akcji zostanie pobity kolejny rekord w liczbie osób czytających na przerwie.

Koordynator akcji: Irena Szajewska

Konkursy czytelnicze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach realizacji tego programu uczniowie klas 4-8 brali udział w konkursach czytelniczych: konkursie mitologicznym „Starcie tytanów” oraz konkursach plastycznych, literackich i multimedialnym „W magicznym świecie Narnii”.

Konkurs mitologiczny sprawdzał wiedzę z zakresu mitologii greckiej. W pięknej scenerii i ciekawych strojach uczestnicy konkursu sprawdzili swoje umiejętności, rozwiązując test. Najlepsi w tym starciu okazali się:

I miejsce – Kamila Jargut

II miejsce – Amelia Michalik

III miejsce – Wiktoria Mróz i Aleksandra Radom.

Konkurs „W magicznym świecie Narnii” rozegrany został w kilku kategoriach tematycznych:

- konkurs literacki – polegał na napisaniu opowiadania twórczego pod hasłem ”Moja przygoda w Narnii”. I miejsce zdobyły Zuzanna Czub (autorka tekstu) oraz Barbara Michalska (autorka ilustracji).

- konkurs multimedialny o C.S. Lewisie, autorze „Opowieści z Narnii”. I miejsce uzyskała Agnieszka Szajewska.

- konkurs plastyczny – plakat zachęcający do przeczytania książki „Opowieści z Narnii”.

I miejsce zdobyły ex aequo Oliwia Dyda oraz Julia Budnik.

- konkurs plastyczny – najciekawsza przygoda bohaterów książki „Opowieści z Narnii”.

I miejsce wywalczył Patryk Myrlak.

Konkurs „W magicznym świecie Narnii” rozstrzygnął się na szkolnym Facebooku, ponieważ nagrodzono prace, które uzyskały najwięcej polubień. 

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursów oraz organizatorkom: pani Katarzynie Dulak-Błażowskiej oraz pani Irenie Szajewskiej.

Praca samorządu szkolnego

Po raz kolejny uczniowie Naszej Szkoły zaangażowali się w  akcję charytatywną Stowarzyszenia Sursum Corda. Tym razem pomagaliśmy Leosiowi , który cierpi na zespół Downa. Pomagamy i zbieramy nakrętki dalej !!!

XXIX Bieg Legionisty

Dnia 21 października 2022 roku na stadionie LKS "Zamczysko" w Marcinkowicach odbył się XXIX Bieg Legionisty, którego współorganizatorem była nasza szkoła. Bieg Legionisty organizowany jestvdla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz udziału Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów w tym wydarzeniu.vZgromadzeni na stadionie zawodnicy rywalizowali w poszczególnych kategoriach wiekowych. Uczestników stanęło na mecie prawie pięćset. Naszą szkołę reprezentowało ponad 50 osób. Najlepszy wynik miała Zuzanna Czub z klasy 4.. Serdecznie gratulujemy!
Również z tej okazji Wojt Gminy Chełmiec oraz radni gminy w asyście pocztu sztandarowego naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Legionistów na Cmentarzu Wojennym.

Program czytelnictwa

Klasa czwarta odbyła lekcję wychowawczą w bibliotece szkolnej, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Bibliotekarz szkolny,  pan mgr Robert Cempa wyjaśnił uczniom, czym jest biblioteka, jakie wypełnia funkcje. Krótko opowiedział o największych i najsłynniejszych bibliotekach polskich oraz europejskich. Następnie zaprezentował najnowsze pozycje literatury w naszej bibliotece i bardzo ogólnie zaprezentował szkolny księgozbiór. Pod koniec spotkania uczniowie spontanicznie wypożyczali interesujące ich książki. W trakcie spotkania uczniowie wykonywali pamiątkowe zdjęcia szkolnym aparatem fotograficznym, który uzyskała szkoła z Programu Laboratorium Przyszłości.

Widomski Tadeusz

Międzygminne zawody w tenisa stołowego

W dniu 20.10.2022 r. W Kamionce Wielkiej odbyły się międzygminne zawody  w  tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów. Dwoje z nich Mikołaj Górowski i Damian Górowski uzyskali awans do zawodów powiatowych w Gródku nad Dunajcem. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!! 

Praca samorządu szkolnego

W miesiącu październiku w ramach stałej współpracy ze stowarzyszeniem Sursum Corda ( w górę serca )  pomagamy Dawidowi Cebuli, który cierpi na przepuklinę oponowo - rdzeniową.    Dziękujemy wszystkim uczniom Naszej Szkoły , którzy włączają się w akcję zbierania nakrętek.

Zbieramy dalej!!!