Aktualności

Quiz czytelniczy

             27 marca 2017 r. w ramach propagowania czytelnictwa na języku polskim uczniowie klasy V pod kierunkiem p. Ewy Pajor-Wojsław wzięli udział w QUIZIE CZYTELNICZYM . Reprezentantki grupy dziewcząt i reprezentanci chłopców przygotowali po 30 pytań dotyczących omówionych lektur szkolnych o różnym stopniu trudności. Po zażartym pojedynku zwyciężyły dziewczęta.

W przerwach między poszczególnymi rundami wybrani uczniowie prezentowali klasie ulubione serie wydawnicze literatury dla dzieci i młodzieży, m. in. autorstwa R. Riordana czy B. Mulla.

W przygotowanie tej lekcji zaangażowali się wszyscy uczniowie, tworząc tematyczne dekoracje i stroje przypominające książkowych bohaterów.

 

 

Dzieci z oddziału przedszkolnego witają Wiosnę!

             21 marca podtrzymując tradycję  powitaliśmy Wiosnę, która zjawiła się po długiej i mroźnej zimie. Dzieci z grupy 0B z radością przystąpiły do przygotowania emblematów symbolizujących nadejście wiosny i udekorowały nimi salę i siebie. Zamieniając się w kwiaty, ptaki, żabki oraz postać pani Wiosny przedstawiły inscenizacje wierszy „ Przyjście wiosny” J. Brzechwy, „ Dnie wiosenne”     i „ Tulipan śpi” D. Gellner  gdzie słowami, tańcem i piosenką wyraziły radość z nadejścia Wiosny. Zapoznały się również ze zwyczajem pożegnania zimy słomianą panną „ Marzanną ‘’  którą wspólnie wykonały i ozdobiły . Następnie wyruszyły z „Marzanną” na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny a że znalazły tylko przebiśniegi i krokusy postanowiły wzbogacić otoczenie oddziału przedszkolnego sadząc na naszej rabatce wiosenne kwiaty  stokrotki i bratki. Pierwszy Dzień Wiosny  to dzień pouczający i obfitujący  w nastrój radości, dobrej zabawy i humoru.

Konkurs w Niskowej

                                „Język angielski paszportem do Europy i świata”

             Dnia 9 marca 2017r. uczennice kl.VI Angelika Bińkiewicz i Natalia Słaby wzięły udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego w Szkole Podstawowej w Niskowej. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Uczennice otrzymały dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody rzeczowe. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

 Nauczyciel j. angielskiego - Elżbieta Kulig

Konkurs plastyczny

           Zapraszam uczniów klas 0 – 3  do szkolnego  konkursu plastycznego pt. „ Bohaterowie ulubionych bajek” . Klasa wykonuje album z pracami plastycznymi w formacie A 4, technika dowolna. Albumy należy złożyć do 20. 04. 2017 r.

Maria Sambak – koordynator projektu.

 

Bezpiecznie na wsi

„Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”

               Dzisiaj tj.20 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły spotkali się z pracownikiem KRUS w Nowym Sączu panem Tomaszem Baranem. W pogadance na temat bezpieczeństwa na wsi wzięło łącznie udział ponad 100 uczniów z klas 1-6.

W trakcie prelekcji dzieci dowiedziały, że ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka stanowią środki chemiczne znajdujące się w gospodarstwie domowym lub rolnym, zwłaszcza jeśli są niewłaściwie przechowywane lub użytkowane. Prelegent wyjaśnił znaczenie piktogramów- symboli graficznych znajdujących się na opakowaniach niebezpiecznych substancji. Uczniowie obejrzeli ciekawy film animowany, przedstawiający w humorystyczny sposób sytuacje niewłaściwego użytkowania przykładowych środków chemicznych.

Na zakończenie spotkania pan Tomasz zaprosił uczniów do konkursu plastycznego dla dzieci na temat: „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”.

Było to kolejne działanie w ramach realizowanej przez szkołę Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

              UG w Chełmcu wraz z Zarządem Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmcu oraz Zespół Szkół w Chełmcu zorganizował kolejną edycję Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Etap gminny odbył się tradycyjnie w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnem Potockiem, 16 marca 2017.  Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice klasy szóstej, Bębenek Katarzyna, Haberka Patrycja, Słaby Natalia. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu złożonego ze 120 pytań, obejmujących wiedzę techniczną, trudną, dotyczącą sprzętu bojowego, środków gaśniczych, środków i sposobów ratownictwa, stopni służbowych w straży pożarnej. Nasze uczennice otrzymały dyplomy za udział. Na zakończenie konkursu przyjechał Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, który wręczył nagrody i dyplomy uczestnikom, pogratulował szerokiej wiedzy pożarniczej oraz wyraził nadzieję, że część obecnej młodzieży zasili szeregi ochotniczych straży pożarnych.

Opiekun: Widomski T.

"Kopciuszek" - projekt edukacyjny

          W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „ W krainie baśni” – w grupie A zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne z zaproszonymi paniami Anetą Gawlik i Pauliną Mróz ze Stowarzyszenia Koło Gospodyń w Marcinkowicach. Dzieci wysłuchały czytanej przez p. Paulinę bajki „Kopciuszek”. Zaprojektowały suknię dla Kopciuszka na bal. Zapoznały się z wyglądem i zastosowaniem maszyny do szycia. Uczestniczyły w pokazie szycia przygotowanych poduszeczek ,które wypychały watą. Obejrzały również wyszyty strój regionalny oraz różne rodzaje ściegów maszynowych. Uczyły się szyć poprzez przewlekanie wstążeczek przez dziurki. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie uczestniczyły w zajęciach. Bardzo dziękujemy! 

Koordynator projektu – Maria Sambak

 

Ogłoszenie Dyrektora Szkoły

Ogłoszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach

 

            Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Marcinkowicach ogłasza rekrutację dzieci z rocznika 2011 i młodsze do oddziału przedszkolnego oraz  do klasy pierwszej – urodzone w roku 2010 i 2011.  W dniach od 14 do 31 marca  2017 r. można złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego lub wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Wnioski przyjmowane będą w sekretariacie szkoły. (tel. 18 4433127)

DOKUMENTY DO POBRANIA

"Szatan z siódmej klasy" - jako gra planszowa

            Uczniowie klasy 6 pod kierunkiem polonistki pani Ireny Szajewskiej wykorzystali innowacyjne metody pracy podczas omawiania książki Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”. W domu wykonali lapbooki do lektury, które były bardzo pomocne przy opracowywaniu kolejnych tematów lekcji. Ciekawy dla uczniów był sposób zaprezentowania wątku detektywistycznego powieści w formie gry planszowej. Uczniowie w grupach wykonywali plansze i układali zasady gry. Następnie na forum klasy prezentowali wyniki swojej pracy. Ostatnim etapem zajęć była wspólna zabawa z wykorzystaniem wykonanych przez siebie gier. Taka metoda pracy dała możliwość twórczego działania, współpracy i przede wszystkim omówienia lektury w sposób atrakcyjny i aktywny.

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

           Grupa 0A odwiedziła bibliotekę szkolną. Dzieci od pana Roberta Cempy dowiedziały się jak ona funkcjonuje. Obejrzały znajdujące się tam książki. Wysłuchały wierszy Juliana Tuwima. Były bardzo zainteresowane i już chciały korzystać z biblioteki, ale będą mogły to zrobić dopiero w klasie pierwszej. Mam nadzieję, że w przyszłości biblioteka zyska nowych czytelników.