Aktualności

VIII Gminny konkurs Pieśni i Piosenek Patriotycznych - "Radosna Niepodległości"

8 listopada w Szkole Podstawowej z Oddziałami Specjalnymi  w Chełmcu, odbył się VIII Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej: RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI. W roku obecnym patronat nad konkursem objął dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. Hab. Filip Musiał.

Niemal siedemdziesięciu uczestników z klas 4-6, reprezentujących siedem szkół z terenu Gminy Chełmiec (Klęczany, Librantowa, Marcinkowice, Trzetrzewina, Świniarsko, Wielogłowy, Chełmiec) przygotowało w swoich zespołach wiele pięknych i różnorodnych piosenek. Dzieci prezentowały pieśni marszowe i liryczne, utwory starsze oraz współczesne.

Z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego utwory nawiązywały przede wszystkim do walki z niemiecką okupacją okresu II wojny światowej, jak również powojennej walki z narzuconą Polsce władzą, zależną od Moskwy (Żołnierze Wyklęci).

Poza promowaniem idei patriotyzmu, konkurs miał na celu wdrażanie uczniów do aktywności artystycznej i kulturalnego wykorzystania wolnego czasu oraz dostarczenie pozytywnych przeżyć związanych z występami i możliwością wykazania się własnymi umiejętnościami, dostarczanie radości ze wspólnego śpiewania i muzykowania, a także naukę szlachetnej rywalizacji.

Występy młodych artystów oceniała komisja artystyczna: Pani mgr Urszula Baziak (wicedyrektor i nauczyciel baletu w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu), Pan mgr Andrzej Tyrkiel (radny gminy Chełmiec) oraz Pan mgr Marian Jurczak (emerytowany nauczyciel naszej szkoły).

Nasza szkoła zajęła III miejsce - uczniowie wykonali 2 utwory- "Biały krzyż" i "Rozszumiały się wierzby płaczące". Uczniów przygotowała pani Celina Pacholarz.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe. Nagrody zwycięzcom wręczyli członkowie komisji wraz z dyrektorem szkoły, Panem Krzysztofem Groniem.

Serdecznie gratulujemy !!!

Szkoła do Hymnu

Nasza szkoła po raz kolejny czynnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Dnia 8 listopada 2024r. wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły odświętnie ubrani, z biało-czerwonymi kotylionami i chorągiewkami zebrali się w sali gimnastycznej i odśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Udział w tej ogólnopolskiej akcji był wyrazem naszej dumy z bycia Polakami oraz miłości do Ojczyzny. /ISz/

 

Chwila zadumy na Skwerku Katyńskim

Uczniowie klasy 4 udali się na mieszczący się obok naszej szkoły Skwerek Katyński. Jest to miejsce pamięci o tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu w 1940r. oraz tych, którzy zginęli podczas katastrofy lotniczej w 2010r. Wychowawczyni przypomniała o tych tragicznych wydarzeniach z historii Polski. Następnie uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze i uczcili poległych minutą ciszy. /ISz/

CODEWEEK 2024

W dniach 22-24 października 2024 r. uczniowie naszej szkoły w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania doskonalili swoje umiejętności w zakresie programowania. Na lekcjach informatyki i koła informatycznego budowali konstrukcje z klocków LEGO Education a następnie za pomocą dedykowanej aplikacji SPIKE sterowali konstrukcjami. Była to świetna zabawa ale i okazja do rozwijania w ciekawy i interesujący sposób umiejętności cyfrowych uczestników wydarzenia. Już raz piąty wzięliśmy udział w wydarzeniu.

Realizacja innowacji pedagogicznej w klasach I-III

"Lapbookowa nauka - cztery pory roku" jest odpowiedzią na potrzeby uczniów, a także podniesieniem atrakcyjności zajęć z edukacji przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem kreatywnego myślenia. Na podstawie obserwacji zajęć zauważono, że uczniowie chętniej angażują się w zajęcia skierowane na twórcze działanie. Chęć do samodzielnego zdobywania informacji oraz działalność plastyczna była inspiracją do podjęcia nowych działań, które zapewnią dzieciom warunki wszechstronnego rozwoju. Odpowiednio realizowane treści przyrodnicze w dużej mierze mogą również przyczynić się do podniesienia skuteczności kształcenia.

Turniej Szachowy Gminy Chełmiec

23 października 2024 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Chomranicach odbył się tradycyjny już Turniej Szachowy Gminy Chełmiec. Naszą szkołę reprezentowała grupa 17 osób, a ogółem uczestniczyło ponad 100 osób. Konkurencja była duża. Każdy uczestnik rozegrał 7 partii. Zdarzały się spotkania bratobójcze. Maksymalnie każdy zawodnik mógł zdobyć 7 pkt.. Nasi uczniowie osiągnęli sukcesy w kategoriach wiekowych:

1. dziewczynki klasy od 1 do 6

Zuzanna Czub  - brązowy medal  (4 pkt.)

2. chłopcy klasy od 1 do 6

Aleksander Gibas - brązowy medal  (5,5 pkt.)

3. chłopcy klasy od 7 do 8

Adam Kumięga - brązowy medal  (5,5 pkt.)

Bliski podium był Karol Budnik z klasy siódmej, który zdobył 5 pkt..

Wszyscy uczestnicy wg kolejności zdobytych miejsc, otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Celem tego konkursu jest popularyzacja gry w szachy, wśród dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę systematyczny wzrost liczby uczestników można powiedzieć, że zwycięzcami są uczestnicy i organizatorzy konkursu.

Widomski Tadeusz

"Klasa w terenie" - innowacja pedagogiczna

Klasa 2 wykonała zad.3 i 8 w ramach realizacji  innowacji pedagogicznej "Klasa w terenie", której celem jest promowanie edukacji na świeżym powietrzu i zachęcenie uczniów do "opuszczenia" murów szkoły, a także spędzenia czasu w terenie. 

Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie klasy 1

11 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej. Wszyscy zgromadzeni wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez panią Grażynę Bdej - wychowawczynię, po czym pani dyrektor Elżbieta Samek dokonała aktu pasowania uczniów.
Następnie uczniowie klasy 3 pod czujnym okiem pani Justyny Oleksiewicz w sposób humorystyczny przedstawili krótką scenkę - lekcję. Uczniowie odśpiewali STO LAT dla nauczycieli, emerytowanych pracowników, obsługi i wręczyli upominki wraz z życzeniami. Serdecznie dziękujemy!!! 
Za uśmiech, za trud, za serce  dziękujemy naszym Nauczycielom