Aktualności

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka i udział w akcji Marzycielska Poczta

            Jak co roku, w oddziale przedszkolnym, dzieci obchodziły swoje święto w radosnych nastrojach. Oczywiście nie było łatwo, gdyż musiały się wykazać wieloma umiejętnościami, by zdobyć odznakę „Super Przedszkolaka”  i przejść  pasowanie na prawdziwego przedszkolaka.

W tym roku szkolnym, w Dniu Przedszkolaka, uczestniczyła z dziećmi honorowo sześcioletnia Lenka, w związku z udziałem czteroletnich i pięcioletnich dzieci w Ogólnopolskiej Akcji Marzycielska Poczta. Akcja ta ma na celu uwrażliwić dzieci na problemy innych i wywołać w nich uczucie empatii, a przede wszystkim ma nieść pomoc tym, którzy potrzebują wsparcia w walce z chorobą, gdyż polega ona na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Gdy dzieciaki poznały Lenkę i problemy z jakimi się zmaga, przyznały jej odznakę „Super Przedszkolaka” za dzielność.  Razem z panią Alicją napisały do niej list i własnoręcznie narysowały niespodzianki  na serduszkach dla wspaniałej dziewczynki , mając nadzieję, że radosne iskierki zapalą się w oczach Lenki,  gdy otworzy przesyłkę.

Zapraszamy dzieci, ich rodziców i nauczycieli z naszej szkoły do przyłączenia się do akcji Marzycielska Poczta, bo warto jest pomagać .

Zachowaj Trzeźwy Umysł -podsumowanie kampanii

         Dnia 21 września 2017r. w Urzędzie Gminy w Chełmcu nastąpiło uroczyste podsumowanie ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł oraz wręczenie nagród za udział w konkursie literacko-plastycznym „Na skrzydłach przyjaźni”. Wśród 11 laureatów konkursu ze szkół gminy Chełmiec znalazła się uczennica naszej szkoły - Agnieszka Szajewska z klasy 3b. Pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody wręczył Wójt Gminy Chełmiec, Bernard Stawiarski.

Spotkanie z Sybiraczką

                 Dnia 18 września 2017r. gościliśmy w naszej szkole Panią Aleksandrę Potoczek, która należy do nielicznej już grupy ludzi, którzy przeżyli pobyt na Syberii w czasie II wojny światowej.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów klasy 7, dla upamiętnienia wydarzeń, które rozegrały się w Polsce 17 września 1939r. Dzień ten obchodzony jest obecnie jako Dzień Sybiraka. Wzruszający dla naszego gościa był „Hymn Sybiraków” odśpiewany przez chór szkolny.

Następnie Pani Aleksandra Potoczek podzieliła się z uczniami klas 4-7 wspomnieniami ze swojego sześcioletniego pobytu na Syberii. Jako kilkuletnie dziecko wraz z matką walczyła o każdy dzień życia w bardzo nieludzkich warunkach. Obecnie pani Potoczek należy do Związku Sybiraków i aktywnie działa w tej organizacji.

Bardzo dziękujemy Pani Aleksandrze Potoczek za niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci, za wzruszający obraz przeżyć, przeniesionych na karty historii naszego kraju, za żywą lekcję historii i przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o „Syberyjskiej Golgocie”.

Organizatorkami uroczystości były: pani Celina Pacholarz i pani Irena Szajewska.

 

Bezpieczni na dzrodze

                            Pod hasłem  „Jesteśmy bezpieczni na drodze” dzieci z oddziału przedszkolnego przez tydzień uczestniczyły w zajęciach, które miały na celu zapoznanie ich z podstawowymi zasadami pieszego i kołowego ruchu drogowego oraz rozwijanie umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni. W twórczości plastycznej i ruchowej utrwalały swoje wiadomości a sprawdzeniem ich była zorganizowana wycieczka na pobliskie skrzyżowanie, gdzie w praktyce zastosowały bezpieczne zasady przechodzenia na drugą stronę ulicy, utrwaliły znajomość znaków drogowych oraz zapoznały się z funkcjonowaniem Stacji Kontroli Pojazdów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim paniom , które opiekowały się dziećmi podczas wycieczki.

Festiwal biegowy w Krynicy-Zdroju

 SP Marcinkowice po raz trzeci w Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju           

                  8.09.2017r. 25 uczniów z klas 3 – 7 naszej szkoły wzięło udział w Festiwalu Biegowym w Krynicy – Zdroju. Przed biegiem uczniowie otrzymali pakiety startowe: numer uczestnika do przypięcia na bluzce, chipa do zamocowania na bucie i smakołyki. Następnie uczestniczyli we wspólnej rozgrzewce przy fontannie. Potem był bieg na 600 m.  Wszyscy dotarli do mety i otrzymali medale. Do finału zakwalifikowały się uczennice klasy 7: Paulina i Emilia Ligas i Aleksandra Konar. 

Dzieci skorzystały ze smacznego posiłku regeneracyjnego: pysznego spagetti, drożdżówki i lodów. W czasie między zawodami odbyły spacer na Górę Parkową oraz korzystały z licznych atrakcji przygotowanych dla nich w „Strefie Dzieci”: zabaw, gier z nagrodami, malowania twarzy, warsztatów plastycznych. Nad uczestnikami opiekę sprawowali nauczyciele: pani Marzena Leśniak, pani Elżbieta Samek i pan Robert Cempa, który również pełnił rolę przewodnika podczas spaceru po Krynicy. Już ćwiczymy i przygotowujemy się do kolejnej edycji Festiwalu Biegowego.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

               W tym roku nieco później niż zwykle rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/2018. Czwartego września nasza szkolna społeczność wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej, a potem w uroczystościach na terenie szkoły. Pani Dyrektor Ewa Pierzchała powitała zebranych i zaprosiła na krótki występ. Akademię okolicznościową przygotowali uczniowie starszych klas pod kierunkiem p. Celiny Pacholarz i p. Ewy Pajor-Wojsław. Wiersze i piosenki w humorystyczny sposób komentowały uczniowską rzeczywistość. Kolejnym punktem programu było ślubowanie klasy pierwszej i pasowanie naszych najmłodszych kolegów i koleżanki na uczniów. Uroczystościom tradycyjnie towarzyszył Sztandar Szkoły oraz dźwięki hymnów: zarówno państwowego, jak i szkolnego.

Półkolonia dla dzieci z Parafii Marcinkowice

                 W dniach 3-14 lipca 2017r. odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci z Parafii Marcinkowice. Z tej formy aktywnego wypoczynku pod hasłem „Wakacje z Bogiem” skorzystało 46 dzieci. Atrakcji było wiele: zabawy sportowe w sali gimnastycznej i basenie, zajęcia plastyczne, zajęcia z języka angielskiego, wycieczki: do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Czarnym Potoku i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, do Klasztoru Cystersów w Szczyrzycu. Wielu wrażeń dostarczyła dzieciom całodniowa wycieczka do Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie oraz Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych. W ośrodku prowadzonym przez Caritas Diecezji Tarnowskiej dzieci bawiły się w basenie, przebywały w jaskiniach solnych, odbyły przejażdżkę bryczką po okolicy, zwiedzały muzeum, a na koniec pobytu grillowały. W czasie półkolonii nie zabrakło też modlitwy: codziennie przed śniadaniem i obiadem. W Kościele Parafialnym w Marcinkowicach uczestniczyliśmy w spowiedzi i Mszy św. w pierwszy piątek, adoracji i Mszy św. w poniedziałek na pamiątkę nawiedzenia naszej diecezji przez Matkę Bożą.

W piątek, 14 lipca, odbyło się nabożeństwo w kościele i agapa, podczas której pożegnaliśmy ks. Andrzeja Kmiecika i złożyliśmy podziękowania wszystkim darczyńcom i opiekunom. Organizatorem półkolonii było Caritas Parafii Marcinkowice przy finansowym wsparciu Urzędu Gminy w Chełmcu. Bardzo im dziękujemy. /ISz/

 

Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca 2017r uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017.

Ostatni dzień roku szkolnego rozpoczęliśmy uczestnictwem w uroczystej Mszy św. Po przejściu do szkoły i odśpiewaniu hymnu szkolnego głos zabrała pani dyrektor Ewa Pierzchała, która powitała wszystkich przybyłych rodziców, uczniów i nauczycieli. Podsumowywała ważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym. Podziękowała uczniom, rodzicom oraz nauczycielom na całoroczną pracę oraz życzyła miłego wypoczynku.             

Następnie uczniowie klasy IIa i III, wspomagani przez uczniów z klas IV-VI zaprezentowali program słowno-muzyczny „Jedziemy na wakacje”.

Po nim nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród uczniom, którzy brali udział w różnych konkursach i uzyskali świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodzeni zostali także uczniowie, którzy najczęściej odwiedzali bibliotekę szkolną. Nie zabrakło też podziękowań dla rodziców za owocną współpracę ze szkołą.

Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody
i niezapomnianych wrażeń, a także ochoczego powrotu do szkoły.

Mistrzowie ortografii i kaligrafii

               W czerwcu odbył się konkurs ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii przeznaczony dla uczniów klas 4-6. Zadanie konkursowe polegało na uzupełnieniu tekstu z lukami w wyrazach z trudnością ortograficzną. Dla każdej klasy przygotowano inny tekst dostosowany stopniem trudności do ich wiedzy i umiejętności.  Polonistki naszej szkoły, pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska, poprawiły teksty i przyznały tytuł Mistrza Ortografii następującym uczniom:

Klasa 4 –         Roksana Matiaszek

                     Paweł Konar

                     Dawid Smajdor

Klasa 5 -         Anna Mróz

                     Justyna Mróz

                     Katarzyna Opioła

Klasa 6 -         Katarzyna Bębenek

                     Arkadiusz Potoczek

                     Filip Leśnik.

            Drugi konkurs o tytuł Mistrza Kaligrafii zorganizowano dla uczniów klas 1-6. Zadaniem uczestników było jak najpiękniejsze przepisanie wiersza Jana Brzechwy. Każda klasa pisała inny wiersz o różnym stopniu trudności i różnej długości. Dzieci przepisywały takie utwory jak: „Wielbłąd”, „Mucha”, „Tydzień”, „Wiosenne porządki”, „Jajko”.

Komisja konkursowa zdecydowała, że na tytuł Mistrza Kaligrafii zasłużyli:

Klasa 1 -         Aleksandra Wójcik

                     Natalia Piszczek

Klasa 2a -        Maja Żak

                      Katarzyna Dadaś

Klasa 2b -       Agnieszka Szajewska

                     Patrycja Chronowska

Klasa 3 -         Jadwiga Wójs

                      Oliwia Janus

Klasa 5 -         Karolina Zapart

                     Justyna Mróz

Klasa 6 -         Aleksandra Konar

                     Bożena Konar

Mistrzowie Ortografii i Mistrzowie Kaligrafii otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i upominki. Gratulujemy!

 

Nagrodzeni w konkursach czytelniczych

              W czerwcu br. nastąpiło rozstrzygnięcie ostatnich konkursów czytelniczych zorganizowanych w naszej szkole. Na konkurs pod hasłem „Historia pisma i książki” złożono 4 prace. Oto wyniki:

I miejsce –      Anna Mróz

                     Patrycja Haberka

                     Wiktoria Matuszny

II miejsce -      Filip Glaser

III miejsce -    Michał Weber.

Przyznane zostały również miejsca i wyróżnienia w konkursie na najładniejszy zeszyt lektur. Złożono 24 zeszyty, z bogatymi opisami przeczytanych książek i pięknymi ilustracjami. Oto laureaci konkursu:

I miejsce -       Maja Żak, Julia Malec, Konrad Budnik, Hubert Janus, Agnieszka Szajewska, Milena Pociecha, Patrycja Haberka

II miejsce -      Marek Olesiak, Sławomir Jargut, Wiktoria Sarata, Katarzyna Dadaś, Magdalena Mróz, Roksana Wilk, Kinga Pietrakiewicz, Jakub Pietrakiewicz

III miejsce -    Natalia Sikorska, Katarzyna Glaser,  Mikołaj Froehlich, Oliwia Janus

Wyróżnienia: Klaudiusz Myrlak, Zuzanna Jurczak, Jakub Hasior, Karolina Krzyszkowska, Tomasz Sowa.

Dyplomy i upominki wręczyła nagrodzonym pani dyrektor podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Organizatorkami konkursów były: pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska.