Aktualności

Święto Drzewa

          W październiku szkoła została zgłoszona do udziału w programie ekologicznym Klubu Gaja. Elementem tego programu jest Święto Drzewa. Zaproszony z Nadleśnictwa Stary Sącz leśniczy p. Gomółka przywiózł sadzonki drzew iglastych i liściastych oraz filmy tematyczne. Dokładnie omówił i pokazał prawidłowy sposób sadzenia drzew, a następnie wspólnie z uczniami klasy 5 posadził drzewka.

Druga część Święta Drzewa z udziałem uczniów klas od 1 do 6 odbyła się w holu szkoły. W swobodnej rozmowie z panem leśniczym uczniowie wypowiadali się czy i dlaczego należy chronić drzewa przed zniszczeniem. Wypowiedzi uczniów uzupełniał pan leśniczy. Dopełnieniem spotkania była projekcja filmów ,,Znaczenie puszczy" i ,,Rok w lesie". Spotkanie zakończyły pamiątkowe zdjęcia z panem leśniczym.

Święto Niepodległości

„DZISIAJ WIELKA JEST ROCZNICA- JEDENASTY LISTOPADA!

TYM, CO ZMARLI ZA OJCZYZNĘ, HOŁD WDZIĘCZNOŚCI POLSKA SKŁADA”

           W ramach obchodów Święta Niepodległości, w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach przed Mszą Świętą w intencji Ojczyzny miał miejsce montaż słowno-muzyczny „Pamiętajmy o naszej historii”. Przygotowały go dzieci z klas trzeciej i szóstej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach pod kierownictwem p. Beaty Karbowiak, p. Ewy Pajor-Wojsław i p. Celiny Pacholarz.

         Uczniowie recytowali patriotyczne wiersze, śpiewali pieśni legionowe. Odtworzono również film ilustrujący trudną drogę Polski do wolności. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe szkół z naszej Parafii.

          Po Mszy delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na grobach żołnierzy spoczywających na miejscowym Cmentarzu Wojskowym nr 352. Naszą szkołę reprezentowała p. dyrektor Ewa Pierzchała, przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów. W imieniu Prezydenta oraz Rady Miasta Nowego Sącza, wieńce złożyli funkcjonariusze Straży Miejskiej. Wieniec w imieniu męża – posła na Sejm – złożyła również pani Alicja Janczyk.  

           Tego typu uroczystości stanowią najlepszą lekcję historii, budzą patriotyczne uczucia i pozwalają integrować lokalną społeczność.

 

„NO PROMIL – NO PROBLEM”

               Deklaracje odpowiedzialnego świadka/pasażera

W dniach 9 - 10 listopada 2015r. realizowano w naszej szkole kolejne działanie w ramach kampanii społecznej „NO PROMIL – NO PROBLEM”. Uczniowie klasy 5 zbierali podpisy na „Deklaracjach odpowiedzialnego świadka/pasażera”. W kampanijnych koszulkach i czapeczkach prosili rodziców przychodzących do szkoły o podpisanie deklaracji. Akcja wzbudziła zainteresowanie i spotkała się ze społeczną aprobatą. Zebrano 46 deklaracji, które zostaną przekazane do koordynatora akcji w Urzędzie Gminy w Chełmcu.

Tekst deklaracji:

„Jeżeli będę świadkiem sytuacji, w której nietrzeźwy kierowca zechce wsiadać do pojazdu, podejmę działania, aby powstrzymać go przed jazdą. Zwłaszcza wówczas gdy kierowcą będzie ktoś mi bliski”.

 

 

Odwiedzamy miejsca pamięci

                 Uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą odwiedzili Skwerek Katyński. Przypomnieli sobie, czego symbolem jest to miejsce, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych w Katyniu oraz tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej. Miejsce to odwiedziły również uczniowie klasy pierwszej.

Odnowione tabliczki na Skwerku Katyńskim

              Nasza szkoła realizuje zadania w ramach innowacji pedagogicznej „Marcinkowice – moja Mała Ojczyzna”. Jednym z zadań jest opieka nad Skwerkiem Katyńskim mieszczącym się nad budynkiem naszej szkoły. Pani dyrektor i koordynatorzy innowacji wyszli z inicjatywą odnowienia tabliczek na Dębach Pamięci. Ten pomysł udało się zrealizować dzięki społecznej pracy dwóch panów. Jeden z rodziców, pan Piotr Sowa, wyciął nowe tabliczki, natomiast przyjaciel szkoły, pan Leszek Zatorski, wykonał napisy i utrwalił je, by nie uległy szybkiemu zniszczeniu. Społeczność szkolna bardzo dziękuje panu Piotrowi Sowie i panu Leszkowi Zatorskiemu.

Gminne zawody w tenisie stołowym

            W dn. 6.11.2015r w Klęczanach odbyły się Gminne zawody w tenisie stpłowym. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie: Julia Niemas, Jessica Janus, Laura Garbacz, Michał Świderski, Bartłomiej Bobrowski i Dawid Brzęczek. Po mocnej rywalizacji najlesi uczniowie zajęli kolejno miejsca: 2 Julia Niemas 5 Jessica Janus 5 Michał Swiderski. Druzynowo zarówno chłopcy jak i dziewczęta zajęli 2 miejsca. W/w zawodnicy (zajmujący miejsca od 1-6) awansowali do zawodów międzygminnych, które odbędą sie w Kamionce Wielkiej w dn. 13.11.2015r .

Serdecznie gratulujemy awansu!!!

XXIII Bieg Legionisty w Marcinkowicach

                3 listopada 2015r. na terenie  LKS Zamczysko w Marcinkowicach odbył się Bieg Legionisty.  Jest  on biegiem patriotycznym upamiętniającym legionistów walczących u boku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bitwie pod  Marcinkowicami w 1914r.
             
Blisko 700 osób rywalizowało ze sobą w ten słoneczny dzień.  Najlepsza trójka biegaczy  w każdej z kategorii otrzymała puchary, a pierwsza ósemka karnety trój-przejazdowe na lodowisko w Chełmcu oraz dyplomy. 
Po wręczeniu nagród i pucharów tradycyjne jak co roku Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski wraz z delegacją uczniów i zaproszonymi gośćmi udał się na miejsce spoczynku poległych Legionistów. Na cmentarzu wojskowym nr 352, położonym przy lesie  Pasternik,  Wójt wraz z młodzieżą szkolną w hołdzie poległym złożył kwiaty i zapalił znicze.   

czytaj więcej  http://www.chelmiec.pl/aktualnosci/b-xxiii-bieg-legionisty-marcinkowice-2015r-b.html

Konkurs recytatorski w oddziale przedszkolnym

29 października w oddziale przedszkolnym został przeprowadzony konkurs recytatorski
"ULUBIONE WIERSZE BRZECHWY I TUWIMA"
Celem konkursu była:
  • popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima
  • rozwijanie zdolności recytatorskich
  • prezentacja umiejętności dzieci
  • uwrażliwienie dzieci na sztukę
  • wyszukanie i promocja młodych talentów
  • integracja środowiska  nauczycieli i rodziców  poprzez wspólne inspirowanie dzieci do poznawania i prezentacji twórczości poetyckiej
                Niespodzianką dla wszystkich dzieci była wizyta zaproszonych gości; Posła na Sejm RP Wiesława Janczyka, pani dyrektor Ewy Pierzchały i logopedy pani Ireny Szajewskiej. Goście przeczytali swoje ulubione wiersze z dzieciństwa J. Tuwima, a następnie obdarowali wdzięcznych słuchaczy postaciami słonia Trąbalskiego, słodyczami i odblaskami. Dzieci już bez tremy przystąpiły do prezentacji wybranych przez siebie wierszy.Na zakończenie zostały nagrodzone dyplomami i książeczkami, które wręczyła pani dyrektor.                                                             
Gratulacje dla małych artystów ! 

 

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe

        Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w III Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Etap szkolny odbył się 25 września 2015r. Uczestniczyło w nim 25 osób z klas 4 – 6. Uczniowie pisali tradycyjne dyktando pt. „Narodziny sportu w II Rzeczpospolitej”. Tekst zapoznawał dzieci z wydarzeniami historycznymi, ale przede wszystkim sprawdzał ich umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne. Najlepiej dyktando napisały dziewczyny z klasy 6: Jessica Janus i Julia Niemas i to one zakwalifikowały się do etapu rejonowego.

Drugi etap konkursu miał formę testu i sprawdzał również wiadomości z zakresu zasad ortografii i interpunkcji. Dziewczynki pokazały wysoki poziom swoich umiejętności, ale niestety nie udało się im zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.

            Wszystkim uczestnikom dyktanda niepodległościowego gratulujemy!!!