Aktualności

Projekt czytelniczy w klasie 7

Uczniowie klasy 7 uczestniczyli w projekcie czytelniczym „Polecam Ci tę książkę”, który zrealizowany został w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pierwszym działaniem uczniów była wizyta w szkolnej bibliotece i wypożyczenie książek z działu „Nowości”. Każdy z nich wybrał książkę, która go zaciekawiła.

Następnie w domu musieli książki przeczytać i przygotować ich prezentację. Na forum klasy uczniowie opowiadali o swojej książce, przedstawiając jej tytuł, autora, bohaterów oraz zarys fabuły. Prezentacje zostały nagrane w formie filmików. Dwa z nich znajdują się na szkolnym facebooku.

Udział uczniów w projekcie czytelniczym dał im okazję do poznania nowości książkowych zakupionych do szkolnej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz sprawdzenia swoich sił przed kamerą podczas nagrań prezentacji. Projekt realizowany był pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej.

# NarodowyProgramRozwojuCzytelnictwa

#LaboratoriaPrzyszłości

Konkurs mitologiczny

28.09.2022 r. w naszej szkole odbył się konkurs mitologiczny pt. "Starcie tytanów" w pięknej scenerii nawiązującej do góry Olimp, która według mitologii była siedzibą bogów. Wzięli w nim udział uczniowie z klas 4-6, którzy na potrzeby konkursu zamienili się w wybranego przez siebie boga greckiego. Uczniowie przebrali się m.in. za Posejdona, Afrodytę, Atenę, Herę, Demeter, Hebę, następnie przystąpili do napisania testu z wiedzy o mitach. Wszyscy uczestnicy konkursu wyglądali bosko i wykazali się znajomością mitów greckich. Konkurs przygotowała pani mgr Katarzyna Dulak-Błażowska.

Code Week

W dniu 3.10.2022 r. społeczność naszej szkoły dołączyła do europejskiego wydarzenia Code Week. Uczniowie pod opieką pani Elżbiety Samek tworzyli swoje pierwsze gry w Scratch: "Odbijanie piłeczki",  "Kulkoklikacz", "Akwarium". Kolejne wydarzenia w ramach Tygodnia Kodowania wkrótce.

Rekolekcje klas VIII

W dniach 3-5 X klasy ósme wybrały się na rekolekcje przed sakramentem bierzmowania do Gródka nad Dunajcem. Czas formacji duchowej urozmaiciły nam atrakcje: zwiedzanie sanktuarium w Tropiu, Park linowy i rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim. Serdecznie dziękujemy wiecznie uśmiechniętemu Księdzu Tomaszowi, który przeprowadził nas przez ten niezapomniany czas.

 

Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

Dnia 29 września uczniowie kl 7, 8a i 8b pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do Wadowic, Oświęcimia i Brzezinki. Najpierw zwiedziliśmy Wadowice – miejsce urodzin Ojca św. Jana Pawła II, gdzie zobaczyliśmy muzeum Papieża i pomodliliśmy się w Bazylice w rodzinnym mieście Ojca św. Potem udaliśmy się do Oświęcimia i Brzezinki, gdzie mieściły się niemieckie obozy zagłady w czasie II wojny światowej. Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali pani przewodnik, która opowiadała o życiu w obozach śmierci, strasznych męczarniach, których doświadczali więźniowie, okropnych warunkach w jakich żyli i umierali. Dla wszystkich uczestników wycieczki było to ogromne przeżycie. Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana a dzieci bardzo zdyscyplinowane.

                                                                                           Elżbieta Kulig

Rodzinne występy w Oddziale Przedszkolnym

Realizacja projektu Piękna Nasza Polska Cała oraz Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa  Serca dwa- mama i ja- zorganizowanie teatrzyku kukiełkowego z mamą na podstawie polskiej literatury lub poezji.

Główną atrakcją dzisiejszego dnia, było przedstawienie pt. „Ptasie plotki” w wykonaniu pani Wioletty Budnik wraz z córkami Leną i Kają, na podstawie wiersza Jana Brzechwy. Dzieci obserwowały występ z zaciekawieniem a następnie wzięły udział w Quizie na temat przedstawienia oraz wiadomości przyrodniczych o ptakach. Dzieci gromkimi brawami nagrodziły aktorów oraz przekazały nagrodę książkową pozyskaną z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Robotyka w ramach programu " Laboratoria przyszłości"

W tym miesiącu  w naszej szkole odbyły się zajęcia z robotyki dla najmłodszych poprowadzone przez Panią mgr inż. Marcelinę Kasprzyk. Dzieci na zajęciach świetlicowych poznały co to znaczy zbudować swojego robota z klocków Lego i samemu go zaprogramować w języku Scratch. Forma prowadzonych zajęć to początek nowoczesnej edukacji STEAM i rządowego programu„ Laboratoria Przyszłości”.

STEAM ( ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) czyli podejścia do uczenia się z wykorzystaniem nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Poprzez takie nauczanie kształciliśmy uczniów zdolnych do działania poprzez doświadczenia, wytrwałych i cierpliwych w rozwiązywaniu problemów, wyciągających i prawidłowo interpretujących wnioski. Nasi uczniowie dzięki temu stali się  ambitni, dynamiczni, otwarci na nowe idee i chętni do współpracy czyli uczniami XXI wieku!

Zajęcia te rozwijały wyobraźnie, kreatywność. Dzięki nim dzieci mogły zobaczyć zastosowania matematyki, fizyki i chemii w praktyce. Wykonaliśmy „Pieska Kiki” który rozpoznaje kolory i wydaje różne dźwięki, „Skoczka” który skacze raz do tył, raz do przodu, robi piruety, „ Samochód jaskiniowy” który świeci na różne kolory, „Idealną huśtawkę” która obraca się w prawo i w lewo, a do tego jeszcze grała ulubioną muzykę itp, „Sejf”, „Domek na drzewie”, „Kotka który pił mleko”.  Silniczki i czujniki-np. ruchu, koloru itp., czujniki żyroskopowe, matryca świetlna które występowały w robotach to właśnie fizyka wokół nas. Same klocki LEGO z których składał się robot to nic innego jak terpolimer chemiczny ABS. Dzięki tym zajęciom dzieci dostrzegły, jak wiele chemii i fizyki jest wokół nas, na co dzień.

Zajęcia te otworzyły dzieci na wybór  przyszłych zawodów takich jak inżynier, fizyk,  programista czy automatyk itp. To dopiero początek naszego kursu robotyki, który na pewno będzie kontynuowany jeszcze  w klasach młodszych i starszych w tym roku szkolnym 2022/2023 w ramach  rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.

 

Bajkowy Dzień Przedszkolaka

20.09.2022r. nasze Przedszkolaki hucznie obchodziły swoje święto. Dzień Przedszkolaka który upłynął pod hasłem "W świecie bajek i baśni". Tego dnia zawitały do przedszkola Księżniczki, Królowie, i inne bajkowe postacie - wszyscy ubrani w wyszukane kreacje przygotowane przez rodziców w odpowiedzi na konkurs „Najciekawszy kostium postaci z bajek”.  Na początku uroczystości dzieci zaprezentowały swoje stroje oraz opowiedziały o bajkach z których pochodzą wybrane postacie. W nagrodę wszyscy otrzymali piękne książki pozyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dzieci dzielnie zaliczyły wszystkie zadania związane z umiejętnościami przyszłego przedszkolaka przed panią dyrektor Elżbietą Samek oraz zostały pasowane na przedszkolaka wraz z otrzymaniem medalu oraz odblasku. Pani dyrektor rozdała również dyplomy i nagrody książkowe za otrzymane miejsca i udział w szkolnym konkursie plastycznym „Bohater ulubionej bajki’’ oraz konkursie literackim „Z bajką na wesoło”.

Serdecznie dziękujemy pani Magdalenie Hajdudze, która w ramach urozmaicenia Dnia Przedszkolaka zaplotła naszym księżniczkom piękne kolorowe warkoczyki oraz pani Wioletcie Budnik za pyszne domowe babeczki upieczone dla wszystkich dzieci.

Ten dzień sprawił  przedszkolakom  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać .

Książka Moim Przyjacielem – klub czytelnika w oddziale przedszkolnym.

W związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  w oddziale przedszkolnym  powstał klubu czytelnika pod hasłem Książka Moim Przyjacielem.  Czytamy, oglądamy, dzielimy się wrażeniami po zapoznaniu się z kolejnym  dziełem literackim. Czytanie książek jest tak samo ważne dla każdego wieku, ale dla dzieci najmłodszych jest najważniejsze, ponieważ to w tym wieku kształtują się nawyki czytelnicze. Jeśli dziecko odpowiednio wcześnie nie zetknie się z „czarującym” światem książek, to tych braków nie da się niczym nadrobić.

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato,
Bo książka jest mym przyjacielem
Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato,
Bo w książkach tak wiele się dzieje.