Aktualności

Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii

Dnia 17 maja w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu „Co wiesz o Wielkiej Brytanii?” Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią, kulturą i zwyczajami Wielkiej Brytanii. W konkursie wzięło udział 7 trzyosobowych drużyn z klas V, VII a, VII b i VIII. Konkurs składał się z części pisemnej (test wyboru) i części ustnej.

I miejsce zajęła drużyna w składzie: Mateusz Sowa, Franciszek Mróz i Adrian Leśnikz klasy VII a. Uczniowie  otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Organizatorem i pomysłodawcą konkursu była nauczycielka języka angielskiego pani Elżbieta Kulig. 

Projekt edukacyjny „Polscy Laureaci Literackiej Nagrody Nobla”

Uczniowie klasy 6 pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej realizowali projekt edukacyjny „Polscy Laureaci Literackiej Nagrody Nobla”. Na zajęciach koła literackiego zapoznali się z biografią i twórczością Polaków, którzy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Następnie wykonali plakaty, na których przedstawili najważniejsze fakty z życia pisarzy oraz napisane przez nich utwory. Ostatni etap realizacji projektu polegał na prezentacji efektów ich pracy.

XX Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków grających na Keyboardzie

Dnia 10 maja w sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu odbył się XX Powiatowy Konkurs Młodych Muzyków grających na Keyboardzie pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego. Do rywalizacji stanęło 28 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowała Agnieszka Szajewska z klasy 7, uzyskując II miejsce. Gratulujemy!

Wycieczka szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Wycieczka planowa odcinkiem szlaku ”Żołnierzy Wyklętych”, odbyła się 10 maja 2022. Dwie klasy siódme pod opieką p. Roberta Cempy i p. Tadeusza Widomskiego weszły na trasę, zachodnią stroną otuliny rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem”. Pogoda była słoneczna, więc trasę przez las pokonaliśmy sprawnie, w dobrej formie i nastrojach, a na górze mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Po dojściu do celu wycieczki, czyli pomnika Walczących o Niepodległość Polski, uczniowie w skrócie poznali przyczyny powstania ugrupowań zbrojnych, nazwanych żołnierzami wyklętymi oraz zapoznali się z historią żołnierzy walczących o wolną Polskę na Sądecczyźnie. Po odpoczynku i podziwianiu pięknej panoramy, przeszliśmy w stronę rezerwatu przyrody, gdzie w miejscu wyznaczonym rozpaliliśmy małe ognisko i chętni mogli upiec kiełbaski. W drodze powrotnej obejrzeliśmy rezerwat oraz panoramę na Dunajec i Marcinkowice, z platformy widokowej. Wycieczkę zakończyliśmy wschodnim, zalesionym zejściem, które dawało ulgę od słońca.

Akademia 3 maja

5 maja 2022 r. w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego zebrani wysłuchali informacji na temat wagi tego dokumentu i jego znaczenia dla kraju. Obejrzeli  również prezentacje przygotowane przez uczniów klasy VII b, które przybliżyły nam postacie biorące udział w obradach Sejmu Czteroletniego uwiecznione na obrazach Jana Matejki.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”.

Archipelag Skarbów

W dniach 28. i 29. kwietnia  2022. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły, mieli okazję uczestniczyć aktywnie w warsztatach Programu Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów”, w dwóch czterogodzinnych blokach, który odbył się w SP Świniarsko.

W przenośni, skarbami są pozytywne uczucia, które uczniowie definiowali (przyjaźń, empatia, miłość, szacunek do drugiego człowieka, a które prowadzą do szczęścia i pozwalają na realizację w życiu swoich pasji i marzeń. Z drugiej strony, prowadzący program bardzo umiejętnie i dyskretnie proponowali młodzieży zdrowy styl życia. Scharakteryzowali mechanizmy uzależnień od alkoholu, narkotyków, pornografii, przemocy, które prowadzą człowieka do upadku i na margines społeczny.  Przekaz wzmocniony był ich prywatnymi błędami życiowymi, z których potrafili wyciągnąć pozytywne wnioski.

Widomski Tadeusz

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Oddziale Przedszkolnym

W oddziale przedszkolnym dzieci uczą się przez cały rok, jak żyć ekologicznie.  Segregujemy śmieci, zbieramy zakrętki, nie niszczymy drzew i krzewów. 22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi szczególnie intensywnie zastanawiały się, jak chronić Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.

Dzieci wzięły aktywny udział w specjalnie zorganizowanych zajęciach o tematyce „Jak dbać o naszą planetę” . Dzieci  rozpoczęły ten dzień od multimedialnej podróży , gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia z której dowiedziały się wielu ciekawostek na temat naszej planety, podczas różnych aktywności (malowanie, wykonywanie plakatów, uczenie się piosenek ekologicznych) poznawały i utrwalały swoją wiedzę na temat dbania o swoją planetę - Ziemię. Utrwalały kolory pojemników na odpady i rodzaj śmieci, jakie należy do nich wrzucać. Dzieci  wzięły udział w ,,Sprzątaniu świata" - przy tej okazji dowiedziały się czym jest recykling,  sprzątały  plac zabaw i teren wokół  oddziału przedszkolnego.

Dzień Regionalny w ZS w Marcinkowicach

Dnia 26 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Regionalnym w ZS w Marcinkowicach. Obejrzeli wystawy rękodzieła zaprezentowane przez twórczynie ludowe z naszej okolicy oraz koła gospodyń wiejskich. Samodzielnie wykonywali kwiaty na warsztatach bibułkarskich, oglądali przędzenie włókna na 100-letnim krośnie, szycie fartuszków na maszynie, pieczenie kołaczy. Mogli też popróbować ciasteczek i kołaczy upieczonych w sposób tradycyjny. Zwiedzili również Muzeum Historyczne – salę regionalną oraz salę poświęconą rodzinie Morawskich i Józefowi Piłsudskiemu. Pani Ada Jakubczyk opowiedziała nam ciekawe dzieje ostatnich dziedziców wsi oraz przebieg Bitwy Marcinkowickiej.

Nasza szkoła czynnie włączyła się w uroczystości – przygotowaliśmy wystawę prac wykonanych własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy 7 – Agnieszka Szajewska i Konrad Budnik – w strojach regionalnych zaprezentowali piosenkę ludową oraz gadkę wykonaną gwarą lachowską.

Udział w Dniu Regionalnym dostarczył nam wielu wrażeń i uświadomił, że to co ludowe jest piękne, musimy o to dbać i przechować w pamięć

Podsumowanie Gminnego Konkursu Poetyckiego

Dnia 22 kwietnia 2022r. odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Poetyckiego „Radość pisania”. Był to II etap konkursu, w czasie którego uczestnicy prezentowali napisane przez siebie utwory poetyckie. Komisja oceniająca złożona z sądeckich poetów – p. Joanny Babiarz i p. Janusza Szota dokonała oceny wierszy i wyboru najciekawszych. Swoje wiersze zaprezentowały również uczennice naszej szkoły: Klaudia Plata i Agnieszka Szajewska. Ich utwory bardzo spodobały się. Nagrody wszystkim młodym poetom wręczył Wójt Gminy Chełmiec p. Barnard Stawiarski.

Dzień Ziemi - dbamy o naszą planetę

W Dniu Ziemi, dzieci z klasy 3 postanowiły dołożyć swoją cegiełkę i w ramach dbania o naszą planetę posprzątać najbliższą okolicę. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach udało im się zebrać pokaźny worek śmieci, za co z całą pewnością planeta jest im wdzięczna.