Aktualności

Spotkanie z policjantami w klasach I-III

W klasach 1-3 odbyło się spotkanie z policjantem. W trakcie zajęć pani Policjant przypomniała dzieciom zasady ruchu drogowego. Rozmawiała również z dziećmi na temat konieczności zachowania ostrożności w kontaktach z nieznajomymi oraz poruszyła temat bezpieczeństwa w sieci jak również wyboru stosownych do wieku gier komputerowych. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość usiąść w radiowozie.

Spotkanie młodzieży z policjantami

25 kwietnia 2022 r. w ramach działań związanych ze Zintegrowaną Polityką Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie młodzieży z klas VII i VIII z przedstawicielami Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Starszy aspirant Barbara Przychocka-Serafin oraz sierżant sztabowy Tomasz Obrzut poprowadzili zajęcia pod hasłem "Nastolatki a prawo". Uczniowie zostali zapoznani z zasadami odpowiedzialności prawnej oraz rodzajami zachowań, które podlegają karom. Szczególny nacisk położony został na wszelkie przejawy demoralizacji, np. zaniedbywanie nauki, wagarowanie, niestosowne zachowanie w szkole i poza nią, dłuższe przebywanie poza domem bez kontroli, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i środków odurzających, niszczenie mienia. Pani aspirant omówiła również zachowania godzące w czyjeś dobre imię czy naruszające godność jako czyny podlegające karze. Dotyczy to również wszelkich przejawów ceberprzemocy. Podkreśliła, że powtarzające się, zorganizowane działania rówieśnicze tego typu są zachowaniami, za które grozi odpowiedzialność prawna. O wymiarze i jakości nałożonych kar decyduje Sąd Rodzinny. W przypadku stwierdzenia łamania prawa Policja zabezpiecza nośniki i utrwala dowody czynności świadczących o demoralizacji. Do przykładowych kar, jakie grożą nieletnim, należą m.in.: upomnienie Sądu, prace porządkowe, przydzielenie kuratora lub umieszczenie w młodzieżowych placówkach wychowawczych.

Przedstawiciele Policji zwrócili uwagę na fakt, że często młodzież jest nieświadoma tego, iż zachowania, które przejawiają, noszą znamiona czynów świadczących o demoralizacji i podlegają karze. Nad dziećmi do 18r.ż. władzę sprawują rodzice.

Spotkanie z podróżnikiem

Tradycyjnie, z okazji 22.04. czyli Dnia Ziemi, przybył do naszej szkoły na zaproszenie , podróżnik, pan Marcin Janik, aby zaprezentować temat z cyklu swoich podróży po świecie. Dzisiaj tematem jest: „Dookoła Polski, na dwóch kółkach i nie tylko”. Spotkanie zaplanowane na 90 min., trwało 130 min.. W sposób bardzo atrakcyjny, komunikatywny i merytoryczny, oprowadził nas po Polsce, po miejscach znanych lub zupełnie nam nieznanych, ale takich, które warto odwiedzić. Miejsca piękne, wytworzone przez przyrodę, w różnych zjawiskach: krasowych, erozyjnych, wulkanicznych, chronione w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody oraz kulturowe, wykonane ludzką myślą i pracą, na przestrzeni wielu wieków, architektura gotycka, budowle obronne. Rozpoczął od Ojcowskiego PN, przez ścianę zachodnią, pobrzeże, pojezierza, a zakończył ścianą wschodnią i Polesiem.

Widomski Tadeusz

II Gminny Konkurs plastyczny " W krainie wielkanocnej wyobraźni"

Nasza szkoła zorganizowała II Gminny Konkurs Plastyczny "W krainie wielkanocnej wyobraźni". Do udziału w konkursie zaproszono uczniów z klas 0 - VIII z terenu Gminy Chełmiec. Wpłynęło łącznie 113 prac w trzech grupach wiekowych.

Dnia 11.04.2021 r. spośród prac konkursowych komisja w składzie:

  1. Dorota Fedko– pracownik Gminnego Ośrodka Kultury
  2. Adriana Jakubczak – nauczyciel plastyki Zespołu Szkół w Marcinkowicach
  3. Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach

wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze ozdoby świąteczne z materiałów naturalnych.

Wyniki konkursu:

W grupie wiekowej 0-III SP

I miejsce – Justyna Gołąb – SP w Librantowej

II miejsce – Wiktoria Potoczek – SP w Marcinkowicach

III miejsce – Milena Pociecha i Maja Pociecha – SP w Chomranicach

Wyróżnienia:

- oddział 0A – SP w Świniarsku

- Grupa Skrzaty 6-latki – Niepubliczne Przedszkole Integracyjne w Biczycach Dolnych

- Dawid Skałka – SP w Świniarsku

 

W grupie wiekowej IV-IV SP

I miejsce – Kinga Rzepka – SP w Librantowej

II miejsce – Julia Wróbel – SP w Klęczanach

III miejsce – Wiktoria Zaryczny – SP Biczyce Dolne i Jacek Smoleń – SP w Marcinkowicach

Wyróżnienia:

- Michał Krzyżak – SP w Chomranicach

- Zuzanna Magiera – SP w Januszowej

- Artur Szczurek – SP w Świniarsku

       W grupie wiekowej VII-VIII SP

I miejsce – Agnieszka Szajewska – SP w Marcinkowicach

II miejsce – Marcelina Leśniak – SP w Trzetrzewinie

III miejsce – Karolina Krzyszkowska – SP w Marcinkowicach i Kamila Ligarska – SP w Klęczanach

Wyróżnienia:

- Zuzanna Wierny – SP w Librantowej

- Agnieszka Piszczek – SP w Klęczanach

- Dominika Wastag – SP w Librantowej

 

21 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu.

Nagrody wręczyli p. Bernard Stawiarski – Wójt Gminy Chełmiec, radni Gminy Chełmiec: p. Józef Konar i p. Tadeusz Lis, p. Elżbieta Horowska – radna Gminy oraz sołtys Marcinkowic, a także  p. Elżbieta Samek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. W uroczystości wziął również udział Pan Radosław Potoczek – Dyrektor GZE Gminy Chełmiec.

Zebranym czas umilili chłopcy z klas VII, grając utwory na saksofonie altowym, klarnecie i skrzypcach.

Organizatorkami konkursu były nauczycielki Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach:  p. Celina Pacholarz i p. Ewa Pajor-Wojsław.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Przedstawienie teatralne „Kochając różę”

Dnia 13 kwietnia 2022r. uczniowie klas 4-8 w MOK-u w Nowym Sączu obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ”Kochając różę” przygotowane przez teatr „Artenes” z Wrocławia. Sztuka oparta została na motywach lektury „Mały Książę”. Zobaczyliśmy współczesną, teatralną wersję znanej nam książki. Bohaterami byli młodzi ludzie uwikłani w problemy, z którymi nie do końca umieli sobie poradzić. Przedstawienie miało formę lekcji, w czasie których odkrywali siebie, swoje marzenia i możliwości. Spektakl zachwycił nas nie tylko głębią przekazu, ale również efektami multimedialnymi.

„Kochając różę” to przestawienie, które skłoniło do refleksji nad naszymi relacjami z rówieśnikami i dorosłymi. Utwierdziło nas w przekonaniu, że „dobrze widzi się tylko sercem”.

Agnieszka Szajewska

Wielkanocne zwyczaje w Oddziale Przedszkolnym

Przedszkolaki poznają zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą. Koszyczek dobrych życzeń – co powinno się w nim znaleźć, symbolika tych rzeczy. Wykonanie pisanek różnymi technikami.

Pisanki ,pisanki, jajka malowane

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek!

Warsztaty poetyckie

Dnia 7 kwietnia w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbyły się warsztaty poetyckie będące I etapem Gminnego Konkursu Poetyckiego. Spotkanie poprowadziło małżeństwo sądeckich poetów - pani Joanna Babiarz - Szot oraz pan Janusz Szot. Z naszej szkoły w warsztatach uczestniczyły dziewczyny z klasy 7b - Klaudia Plata i Agnieszka Szajewska.

Prowadzący opowiedzieli o swoich inspiracjach przy tworzeniu poezji, zaprezentowali również własne wiersze. Przygotowali dla uczniów ciekawe zabawy słowem - układanie wierszy z wyciętych z gazet wyrazów, budowanie zdań poprzez zapisanie kolejnego wyrazu, układanie wierszy z przygotowanych wcześniej wersów. Te wprawki poetyckie bardzo się uczniom spodobały, rozwijały ich wyobraźnię i inwencję twórczą.

Na II spotkanie uczestnicy warsztatów mają przynieść napisane przez siebie wiersze. Będą je publicznie prezentować, a najciekawsze zostaną nagrodzone. Reprezentantkom naszej szkoły życzymy weny twórczej i sukcesów podczas finału konkursu.

                                                                                                                      ISz.

Projekt edukacyjny "Lekturowe lapbooki"

Uczniowie klasy 6 na zajęciach koła literackiego realizują projekt edukacyjny „Lekturowe lapbooki”. Projekt polega na wykonaniu notatek do lektur obowiązkowych. Zgodnie z założeniami tworzenia lapbooków uczniowie piszą notatki ręcznie z wykorzystaniem różnych form graficznych. Notatki są następnie wklejane do specjalnej teczki. Lapbooki posłużą do powtarzania lektur przed egzaminem ósmoklasisty. Zaletą tworzenia lapbooków jest też to, że uczniowie dzielą się zadaniami i współpracują ze sobą. „Lekturowe lapbooki” to świetna zabawa i nauka. Uczniowie tworzyli je pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej.

Ogólnopolski Konkurs Języka Polskiego "Olimpus?

 Dnia 28 marca uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Języka Polskiego „Olimpus”. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę z gramatyki języka polskiego oraz znajomość lektur. Testy były dostosowane trudnością do wymagań programowych dla danej klasy. Wyniki poznamy w czerwcu. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów wszystkim 18 uczestnikom. Konkurs przygotowały polonistki -  pani Ewa Pajor-Wojsław i pani Irena Szajewska.