Aktualności

Laboratoria Przyszłości w szkole podstawowej w Marcinkowicach

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.


Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 60 000 złotych na zakup wyposażenia  w celu budowania wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Ostatnie z zamówionych pomocy otrzymała w dniu 25.05.2022 r.

Pośród wyposażenia pozyskanego w ramach programu „Laboratoriów Przyszłości” znajdują się: drukarka 3D, robot Photon i klocki Lego do robotyki oraz  zestaw sprzętów do fotografowania i filmowania. Pozyskaliśmy również narzędzia  do obróbki drewna i metalu a do przyrządzania potraw m. in. opiekacz, robot wielofunkcyjny.

Uczniowie wielokrotnie już korzystali z zakupionego sprzętu na lekcjach, zajęciach dodatkowych i  na świetlicy. 

W celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy zakupiliśmy apteczkę przemysłową oraz apteczkę szkolną z tkaniny wodoodpornej. Apteczki wykorzystujemy na zajęciach z techniki, edukacji dla bezpieczeństwa, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego,  zajęć z pierwszej pomocy i profilaktyki prowadzonej przez pielęgniarkę szkolną. Apteczki przydały się również na szkolnych wycieczkach oraz zielonej szkole.

Korzyści z udziału w programie Laboratoria Przyszłości:

Dla szkoły i nauczyciela:

  • pozyskanie nowoczesnego wyposażenia;
  • możliwość wprowadzania nowych technologii, eksperymentów, ułatwiających przekazywanie wiedzy;
  • wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych;
  • rozwój merytoryczny nauczycieli – szkolenia w zakresie wykorzystywania nowoczesnego wyposażenia.

Dla rodzica i ucznia:

  • okazja do rozwijania zainteresowań uczniów dziedzinami technicznymi i ścisłymi;
  • połączenie zdobywania wiedzy z przygodą;
  • odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych.

Otrzymane z programu „Laboratoria przyszłości” urządzenia, narzędzia i materiały urozmaicają pracę z uczniem oraz uczą dzieci i młodzież nowych technologii, co w zmieniającym się w szybkim tempie świecie jest niezwykle ważne. Czekamy na kolejne pomoce.

Elzbieta Samek

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

W dniu 24 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach odbyło się uroczyste  zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

Uroczystość została poprzedzona mszą świętą w kościele parafialnym w Marcinkowicach. 

Po przybyciu do szkoły, uczniowie klasy ósmej przedstawili krótką prezentację.  Następnie uczniowie i uczennice klasy VII A i B pożegnali starszych kolegów i wręczyli im drobne upominki.

Kolejnym punktem programu było wręczenie przez p. Dyrektor Elżbietę nagród dla uczniów z wysokimi wynikami w nauce.

Zakończyliśmy trudny rok szkolny i przed nami zasłużony wypoczynek.

Bezpiecznych Wakacji!!!

Sportowiec szkoły 2021/2022

Jak co roku w naszej szkole prowadzony jest Konkurs na najlepszego Sportowca Szkoły. W roku szkolnym 2021/22 sportowcami szkoły zostali : kategoria  dziewczęta klasa 7-8 Oliwia Janus , klas 4-6 Aleksandra Wójcik wśród chłopców Mateusz Wójcik oraz Mikołaj Górowski. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nagrody Wójta Gminy Chełmiec

Nagrody Wójta Gminy Chełmiec za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczno-plastyczne i sportowe w roku szkolnym 2021/2022 

Dnia 22 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wójta Gminy Chełmiec uzdolnionym uczniom uczęszczającym do chełmieckich szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczno-plastyczne i sportowe w roku szkolnym 2021/2022.

Dyplomy i nagrody finansowe otrzymało 79 uczniów. W tej licznej grupie znalazło się 6 uczniów z naszej szkoły: Zuzanna Adamczyk, Oliwia Janus, Natalia Sikorska, Agnieszka Szajewska, Mikołaj Froehlich i Paweł Smoleń.

Gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali ich do konkursów.

Zuzanna Adamczyk finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

Zuzanna Adamczyk finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

Gratulujemy Zuzannie Adamczyk z klasy 8, która uzyskała tytuł finalistki Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Zuzia może pochwalić się bardzo wysokimi wynikami tego konkursu w etapie szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, ostatecznie uzyskując tytuł finalistki. Gratulujemy również opiekunowi naukowemu, pani Irenie Szajewskiej.

Pożegnanie przedszkola

24. czerwca 2022r. Starsze Przedszkolaki pożegnały Przedszkole – inscenizacją - Uczeń klasy 1 .

Rodzice z wielkim zainteresowaniem oglądały swoje pociechy tańczące, śpiewające i recytujące wiersze. W nagrodę otrzymały owacje oraz dyplomy i nagrody książkowe.

Życzymy wspaniałych wakacji i powodzenia w szkole!

Szkolny konkurs na najładniejszy zeszyt lektur

Uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w szkolnym konkursie na najładniejszy zeszyt lektur. Konkurs zrealizowany był jako jedno z działań w ramach projektu czytelniczego pod hasłem „Moja przygoda z lekturą”. Uczniowie w ciekawy, bardzo estetyczny i pomysłowy sposób wykonali notatki do szkolnych lektur. Ważne jest to, że wszystkie te notatki zapisane zostały ręcznie, przygotowanie więc zeszytów lektur wymagało dużego nakładu pracy. Nagrodzono 15 uczniów, których zeszyty były najładniejsze, a notatki dokładne i bezbłędne: Oto lista laureatów:

I miejsce –      Zuzanna Adamczyk

                        Julia Dyda

                        Magdalena Mróz

                        Wiktoria Sarata

                        Agnieszka Szajewska

Roksana Wilk

                        Patrycja Chronowska

 

II miejsce -      Katarzyna Dadaś

                        Natalia Sikorska

                        Karolina Krzyszkowska

                        Oliwia Janus

 

III miejsce -    Nikola Kołodziej

                        Katarzyna Glaser

                        Jadwiga Wójs

                        Klaudiusz Myrlak

Gratulujemy nagrodzonym uczniom!

Organizatorkami konkursu były panie Ewa Pajor-Wojsław oraz Irena Szajewska

Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego - "Galileo" 2022

W marcu w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Galileo”, organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej. W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas IV - VIII.

Trzech uczniów naszej szkoły otrzymało dyplomy laureata zajmując wysokie lokaty w konkursie:

Paweł Smoleń – kl VII b– dyplom laureata – 7 miejsce

Mikołaj Froehlich – kl VII b– dyplom laureata – 7 miejsce

Karol Budnik – kl IV – dyplom laureata – 9 miejsce.

Pięcioro uczniów otrzymało dyplomy wyróżnienia:

Sylwester Wójs – kl VII a – dyplom wyróżnienia – 12 miejsce

Kacper Kubacki -Kl. VIII - dyplom wyróżnienia- 13 miejsce

Piotr Łobaza – kl VII b – dyplom wyróżnienia – 13 miejsce

Franciszek Mróz - Kl. VII a - dyplom wyróżnienia- 14 miejsce

Zuzanna Adamczyk  – Kl. VIII - dyplom wyróżnienia – 15 miejsce.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie szkoły była odpowiedzialna nauczycielka języka angielskiego Pani Elżbieta Kulig.

Przerwa na czytanie - podziękowanie

Podziękowanie za udział w  II Międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”

Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za udział w II Międzynarodowej edycji  VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie” zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. W akcji uczestniczyło 1867 placówkach z Polski i 14 z innych państw. Czytano w każdym zakątku Polski. Okazało się, że czytanie stanowi element łączący narody. Rekord bili również uczniowie w 4 szkołach w Francji, Irlandii, Litwy, 3 szkołach w USA, Belgii i Ukrainy, 2 szkołach w Grecji i Szkocji. Przerwa odbyła się też w Egipcie, Austrii, Rumunii, Niemczech, Serbii i Turcji.

Został pobity kolejny rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 tysięcy 586 osób! W tej licznej grupie znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Czytanie książek w naszej placówce  połączone było z konkursem na najciekawsze przebranie za postać literacką. W nowym roku szkolnym odbędzie się kolejna edycja, w której na pewno będziemy brać udział.

Ognisko integracyjne klasy 4 i 7A

22 czerwca klasy IV i VII a z wychowawczyniami – p. Elżbieta Kulig i p. Ewą Pajor-Wojsław wybrały się do gospodarstwa państwa Sowów na grillowanie i zabawy na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprzyjała aktywności, a apetyty dopisywały. Spotkanie było okazją do integorwania zespołów klasowych, a także do ruchu i aktywnego spędzania czasu z dala od elektroniki.

Serdecznie dziękujemy Pani Agacie i Panu Piotrowi za zaproszenie i gościnność.