Uroki Marcinkowic - poznajemy i chronimy

               Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły przystąpili do konkursu na najlepszy projekt ekologiczny. Tytuł projektu to: Uroki Marcinkowic - poznajemy i chronimy.

Głównym celem projektu było zachwycenie dzieci (a pośrednio ich rodziców) walorami Marcinkowic,    i zachęcenie ich do aktywnego włączenia się w ochronę środowiska miejscowości.

W ramach projektu zrealizowano wiele działań:

1. Uczniowie młodszych klas (łącznie 64 dzieci) uczestniczyli w wycieczkach klasowych do najciekawszych miejsc Marcinkowic. Zwiedzili park dworski przy Pałacu Morawskich. Wykonali zdjęcia pałacu i znajdujących się w otaczającym go parku drzew, zwłaszcza chronionych prawem - pomników przyrody: lipy i sosny wejmutki oraz oryginalnych dla nas gatunków: tulipanowca,  kasztanowca jadalnego.

Brali udział w wycieczkach:

do lasu -  by poznać warstwową budowę lasu, znaczenie lasu dla człowieka, sposoby ochrony lasów, życie zwierząt; nad rzekę - ochrona wód powierzchniowych, działalność bobrów (na rzece Smolnik), na stację PKP - dworzec kolejowy zabytkowej linii kolejowej Nowy Sącz -Chabówka, obok dąb - pomnik przyrody;           na Cmentarz Legionistów - groby legionistów, Pasternik - miejsce bitwy 6 grudnia 1914 r.

2. Uczniowie z pomocą rodziców zbierali informacje o historii i atrakcjach Marcinkowic, legendy o miejscowości, wykonywali fotografie, rysunki i opisy do albumu pt. "Uroki Marcinkowic"  oraz gromadzili materiał przyrodniczy do wykonania "Zielnika".

3. Z pomocą nauczycieli i starszych kolegów przygotowali prezentację multimedialną na stronę szkoły      pt. "Uroki Marcinkowic-poznajemy i chronimy".

4. Dzieci uczestniczyły w pogadance na temat lasu - "Aktywnie w lesie - przyjaciel lasu". Poszerzyły swoją wiedzę na temat warstwowej budowy lasu, zwierząt i roślin żyjących w lesie, zagrożeń czyhających na środowisko lasu, właściwego zachowania w lesie oraz możliwości aktywnego wypoczynku w lesie.

5. Uczestniczyły w zajęciach na temat "Jak dbać o uroki mojej miejscowości" . Oglądały przygotowane wspólnie albumy i prezentację o Marcinkowicach. Zastanawiały się w grupach nad tym, jak dbać o wodę, powietrze, rośliny i zwierzęta w swoim otoczeniu. Oglądały film o segregacji śmieci. Uczestniczyły w zabawach zachęcających do segregowania odpadów.  Uczestniczyły w wycieczce na stację paliw, gdzie miały możliwość sprawdzenia, czy miejscowi przedsiębiorcy segregują odpady. Wykonywały mapy myślowe, plakaty  oraz napisały list otwarty do mieszkańców wsi i gości, w którym zwrócili się do nich o wspólną troskę o uroki Marcinkowic. List ten został powielony i wywieszony na tablicach ogłoszeń w Marcinkowicach.

6. Na internetowej stronie szkoły umieszczono prezentację multimedialną "Uroki Marcinkowic-poznajemy i chronimy" przygotowaną w ramach projektu.

7. W czytelni znalazły swoje miejsce albumy " Uroki Marcinkowic",  oraz "Zielnik".



Prezentacja multimedialna "Uroki Marcinkowic - poznajemy i chronimy"