Aktualności

Projekt czytelniczy „MALI ASYSTENCI DETEKTYWA POZYTYWKI”

            Dnia 17 lutego 2016r. uczniowie klasy 1b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu czytelniczego „Mali asystenci detektywa Pozytywki”. Autorami projektu byli uczniowie klasy 5, którzy pod kierunkiem polonistki, pani Ireny Szajewskiej, dokonali wcześniej gruntownej analizy tekstów Grzegorza Kasdepke o sympatycznym detektywie, przygotowali wiele ciekawych kart pracy i zaplanowali różnorodne ćwiczenia i zabawy.                                                                                 

(czytaj więcej)

Ogólnopolski Test Ortograficzny

        Jesienią ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Był to test wielokrotnego wyboru, w którym można było uzyskać maksymalnie 208 punktów.

Julia Niemas i Jessica Janus z klasy szóstej zdobyły tytuł Mistrza Ortografii, uzyskując 192 i 190 punktów i zajmując VI i VII miejsce w kraju. W konkursie udział wzięło aż 2344 uczniów, więc konkurencja była duża. Dziewczynom z klasy VI serdecznie gratulujemy!!!

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczy "Fraszka"

        Rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „FRASZKA”, w którym starowało pięcioro uczniów naszej szkoły z klas IV i VI. Gratulujemy szczególnie Julii Niemas, która zdobyła wyróżnienie w tym konkursie, uzyskując wynik wysoki.

Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

           Nadeszły wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej OLIMPUS, w której startowało czworo uczniów naszej szkoły. Wszyscy oni wykazali się dużą wiedzą, zdobywając tytuł laureatów konkursu!

Najlepiej spisała się Jessica Janus, która zajęła IV miejsce w kraju. Została ona wyróżniona nagrodą książkową. Pozostali uczestnicy konkursu z naszej szkoły też zasługują na uznanie, gdyż uzyskali bardzo wysokie wyniki: Jan Piszczek – VI m., Gabriela Wojtarowicz – VIII m., Patryk Chronowski – IX m.

 

Rekrutacja do naszej szkoły

Ogłoszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach

Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Marcinkowicach ogłasza rekrutację dzieci z rocznika 2010 i młodsze do oddziału przedszkolnego oraz  do klasy pierwszej – urodzone w roku 2009 i 2010.  W dniach od 15 lutego  do 11 marca  2016 r. można złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego, a w dniach od 15 lutego do 31 marca – wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Wnioski przyjmowane będą w sekretariacie szkoły.

Oddziały przedszkolne w ramach programu rządowego zostały bogato doposażone i dostosowane do przyjęcia dzieci młodszych.                                                                                        (czytaj więcej)

 

Spotkanie z policjantką

             Dnia 10.02.2016r. w ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa – „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Policjantką  asp. sztab. P. Barbarą Leśniak.  Termin spotkania został ustalony tuż po „Dniu Bezpiecznego Internetu”. Odbyły się dwa spotkania :

kl. IV – Zagrożenia w sieci,  kl. V i VI – Nastolatki, a prawo.

W ramach pierwszego spotkania p. Barbara Leśniak poinformowała uczniów o zagrożeniach płynących z Internetu. Uczniowie oglądali i komentowali filmiki z serii „Owce w sieci”.

W ramach spotkania z kl. V i VI p. Barbara Leśniak wskazała różnicę między pojęciem osoby małoletniej i nieletniej i wskazała na różnicę  w odpowiedzialności prawnej między nimi. Podała też przykłady czynów karalnych najczęściej popełnianych przez osoby niepełnoletnie. Na końcu uczniowie zadawali pytania związane z tematyką prelekcji.

 

Teatrzyk "Wielkie sprawy małej żaby"

             We wtorek 9 lutego naszą szkołę odwiedził  Teatr „Bajka”.  Spektakl lalkowy „Wielkie sprawy małej żaby” wprowadził dzieci w świat ekologii. Główną bohaterką przedstawienia była Żaba, która wraz z pozostałymi postaciami:  Krokodylem, Smokiem Zygmuntem, Smokiem Antonim , Smokiem Wincentym, Henią, Agatką, Kurą i Lekkoduchem zachęcała dzieci do szanowania przyrody, doceniania uroków środowiska i chronienia ginących gatunków roślin i zwierząt. Po obejrzeniu przedstawienia, dzieci odpowiadały na pytania aktorów i uczestniczyły w quizach ekologicznych. Spektakl sprawił najmłodszym wielką radość.

Biorąc pod uwagę, że zbliża się wiosna i  pogoda będzie sprzyjać częstszemu obcowaniu z przyrodą, kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwego zachowania się dzieci w naturalnym środowisku jest zadaniem jak najbardziej aktualnym i ważnym.

 

"Opowieść wigilijna" w teatrze

              Uczniowie klas 4-6 pod opieka wychowawców udali się 4 lutego 2016r. do Młodzieżowego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, by tam obejrzeć teatralną wersję „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Sztukę w przekładzie p. Danuty Sadkowskiej wyreżyserowała p. Ewa Janus. Przedstawienie podobało się naszym uczniom nie tylko ze względu na głębokie przesłanie moralne i ciekawa formę przekazu, ale również dlatego, że aktorami byli ich rówieśnicy – amatorzy z Grupy Artystycznej MOCNI.

 

W karnawałowym rytmie

          4 lutego 2016 roku w tłusty czwartek odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy. Na Sali gimnastycznej pojawiły się piękne dekoracje: balony, serpentyny i maski.  Przy dźwiękach  muzyki tańczyli: wróżki, czarodzieje, księżniczki, kowboje, Indianie, policjanci, motylki, postacie bajkowe, Batmanie i supermani.  Dzieciom towarzyszyli nauczyciele i rodzice. Rozrywkę uczestnikom zapewniali animatorzy w strojach zwierząt: tygrysków, zebry i zajączka. Zwierzęta prowadziły wspólne zabawy i tańce.  Ogromną frajda było malowanie twarzy i zabawy przy chuście animacyjnej.

Dzieci wydawały się być niezmordowane. Podczas krótkiej przerwy udały się poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na stołach obowiązkowo pojawiły się pączki – jak to w tłusty czwartek zwykle bywa. W zabawie łącznie z klas 0-3 wzięło udział 82 dzieci.

 

Sukces kolędników

             21 stycznia na scenie klęczańskiego Domu Kultury, odbył się XXV Przegląd Grup Kolędniczych gminy Chełmiec, zorganizowany przez GOK.

Młodzi artyści starali się zachować wszystkie szczegóły, jakie dawni przebierańcy wprowadzili w kolędniczą sztukę. Surowo oceniało ich występy jury złożone z profesjonalistów, etnograf Magdalena Kroh, regionalista MCK „Sokół” Zofia Skwarło, muzyk MCK „Sokół” Aleksander Smaga oraz muzyk, dialektolog  MCK „Sokół” Monika Kurzeja.

W kategorii dziecięcej I miejsce zdobyła grupa kolędnicza „Z gwiazdą” ze S.P. w Marcinkowicach. Uczniów klasy IB przygotowała i opracowała scenariusz przedstawienia pani Elżbieta Samek.

 

              W grupie występowali uczniowie klasy IB: Konrad Budnik, Mikołaj Froehlich, Wiktor Janus, Piotr Łobaza., Klaudiusz Myrlak, Marek Olesiak i Paweł Smoleń. Na klarnecie chłopcom przygrywał absolwent naszej szkoły – Damian Czop.  Komisja doceniła wspólną pracę opiekunki grupy  - pani Elżbiety Samek i rodziców.  Uznanie zdobyły: starannie przygotowane stroje, zgodne z tradycją, poprawna gwara,  dobrze dobrane teksty, właściwa prezentacja powinszowań i wykonanie przyśpiewek i pastorałek przez chłopaków a nade wszystko niesamowity wdzięk dzieciaków.

Wszystkie grupy otrzymały dyplomy i nagrody pieniężne.

                                                  SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!