Podsumowanie pracy dydaktyczno-wychowawczej w naszej szkole

Kolejny rok szkolny za nami. Był bardzo pracowity, ale za to bogaty w wydarzenia kulturalno-wychowawcze, działania edukacyjne i sukcesy naszych uczniów. W wielkim skrócie zaprezentujemy najważniejsze z nich.

Owocem wytężonej pracy uczniów i nauczycieli są wyniki w nauce. Możemy pochwalić się aż 50 uczniami z klas 4-8, którzy zakończyli rok szkolny z wyróżnieniem i otrzymali świadectwo z biało – czerwonym paskiem. Najwyższą średnią ocen uzyskali: Gabriela Sowa z klasy 5 i Bartłomiej Smajdor z klasy 6. Nagrodę Wójta za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymało 8 uczniów, a 24 kwalifikuje się do Stypendium Wójta Gminy Chełmiec za  wysokie wyniki w nauce.

Nasi uczniowie chętnie i z sukcesami brali udział w wielu konkursach na różnych szczeblach – od międzynarodowych po szkolne. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć na tym polu, dlatego przedstawiamy tylko najważniejsze:

- wyróżnienie dla Adama Czub oraz Mai Froehlich w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur Matematyczny 2023”,

- tytuł laureata dla Konrada Budnika oraz finalistki dla Patrycji Chronowskiej i Karoliny Radom w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Mój Region -Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma”, 

- udział uczniów w etapie rejonowym Małopolskich Konkursów Przedmiotowych: z języka polskiego - Roksana Wilk i Agnieszka Szajewska, z języka angielskiego - Paweł Smoleń, z matematyki - Patrycja Chronowska, Mikołaj Froehlich, Adrian Leśnik i Klaudiusz Myrlak,

- tytuł laureata dla Karola Budnika, Mikołaja Froehlicha, Pawła Smolenia, Franciszka Mroza, Sylwestra Wójsa, Piotra Łobazy oraz wyróżnienia dla Adama Kumięgi i Igora Kulaka w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego „Galileo”,

- wyróżnienie dla Mateusza Sowy i Sławomira Jarguta w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Geo-Planeta”,

- I miejsce Mikołaja Froehlicha w Gminnym Konkursie Ekologicznym,

- I miejsce Zofii Sikorskiej i Wiktorii Potoczek w Gminnym Konkursie Bożonarodzeniowym,

- I miejsce Wiktorii Potoczek w Gminnym Konkursie „W krainie wielkanocnej wyobraźni”,

- II miejsce Wiktorii Saraty w Gminnym Konkursie Kaligraficznym,

- II miejsce Agnieszki Szajewskiej, III miejsce Kamili Jargut i wyróżnienie dla Mai Żak w Gminnym Konkursie Literacko-Plastycznym „Piękno i tradycja naszej Małej Ojczyzny”,

- II miejsce uczniów klasy 5 w Gminnym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Chełmieckie Teatralia 2023”,

- III miejsce Julii Budnik w Gminnym Festiwalu Twórczości Piosenkarzy i Poetów XX wieku „Ocalić od zapomnienia”,

- III miejsce Wiktorii Mróz z klasy 3 oraz wyróżnienie Aleksandry Bieryło w Gminnym Konkursie Plastycznym „Ptaki, ptaszki, ptaszyska”.

Możemy pochwalić się również wieloma sukcesami sportowymi. Najbardziej znaczące to:

- I miejsce Damiana Górowskiego, II miejsce Mikołaja Górowskiego, III miejsce Aleksandry Radom i Patrycji Chronowskiej w Tenisie Stołowym Indywidualnym,

- I miejsce drużyny dziewcząt z klasy 4 w Mistrzostwach Gminy Chełmiec,

- I miejsce chłopców, II miejsce dziewcząt w Tenisie Stołowym Drużynowym.

Nasza szkoła była organizatorem dwóch konkursów dla szkół z terenu gminy Chełmiec: Gminnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Piękno i historia mojej Małej Ojczyzny” oraz Gminnego Konkursu „W krainie wielkanocnej wyobraźni”. Obydwa konkursy realizują założenia edukacji  regionalnej.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu edukacyjnych programach, projektach i akcjach. Uczestniczyliśmy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, który stworzył okazję do wielu działań edukacyjnych i kulturalnych. Od stycznia do czerwca realizowaliśmy projekt czytelniczy „Literacki kolaż” poświęcony Wisławie Szymborskiej – Patronce Roku 2023. Na jego podsumowanie uczniowie klasy 5 zaprezentowali sztukę teatralną „Wisława inaczej”. Ogólnoszkolnymi projektami czytelniczymi były: „W magicznym świecie Narnii”, „Zapraszamy do świata lektur”. Zaowocowały one bardzo oryginalnymi i twórczymi pracami uczniów – literackimi, plastycznymi, multimedialnymi, teatralnymi, a nawet filmowymi. 

Braliśmy również udział w Międzynarodowej Akcji „Przerwa na Czytanie” oraz ogólnopolskich akcjach: Narodowe Czytanie, „Dumni z Powstańców” (wirtualne miejsce pamięci o Powstaniu Warszawskim, wysyłanie kartek żyjącym powstańcom), Czytanie na Polanie, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Dzień Postaci z Bajek.

Ponadto uczniowie świetnie bawili się podczas innych akcji integrujących społeczność szkolną, m.in. Międzynarodowego Dnia Kropki, Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, Dnia bez plecaka.

W szkole realizowaliśmy program MEiN „Laboratoria Przyszłości”, którego  celem było budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W czasie lekcji, zajęć dodatkowych i zajęć świetlicowych uczniowie korzystali z atrakcyjnych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach tego programu. Wykorzystywali drukarkę 3D do drukowania swoich projektów. Budowali konstrukcje i pojazdy z klocków Lego i sterowali nimi za pomocą dedykowanej aplikacji. Obsługiwali robota „Photona”. Wykorzystywali zestaw sprzętów do fotografowania i filmowania w celu utrwalania ważnych wydarzeń szkolnych.

Klasy 8 uczestniczyły w projekcie „Bezpieczni w sieci” realizowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy,  w ramach którego uczniowie odbyli szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa.

W ramach Projektu „Bakcyl” uczestniczyli w lekcji online na temat: „Sztuczna Inteligencja w pigułce, czyli fakty, o których musisz wiedzieć w 2023r.” Społeczność naszej szkoły dołączyła do europejskiego wydarzenia Code Week. Uczniowie na lekcjach informatyki tworzyli swoje pierwsze gry w Scratch. W ramach projektu EKOEKSPERYMENTARIUM, któremu patronuje m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na technice i zajęciach edukacji wczesnoszkolnej  poznawali dobre praktyki ekologiczne.

W ramach projektu „Przygody przedsiębiorczego Jacka”, którego  organizatorem jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, a partnerem generalnym Bank Pekao S.A., uczniowie poznawali podstawy przedsiębiorczości i zasady działania rynku.

Na zajęciach obowiązkowych i dodatkowych realizowaliśmy wiele przedmiotowych innowacji pedagogicznych, które w atrakcyjnych dla uczniów formach omawiały treści edukacyjne. Innowacje z języka polskiego to m. in. „Akademia pana Kleksa w formie lapbooka”, „Przygody Bazyliszka na teatralnej scenie”, przygotowanie szkolnego czasopisma „Kurier Soplicowa” dotyczącego lektury „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza.

Uczniowie klasy 5 realizowali na lekcjach wychowawczych innowację „Zmień swoją klasę w społeczność” – ClassDojo,  wirtualny program pomagający uczniom, nauczycielowi i rodzinom współpracować, aby wspierać nauczanie społeczno-emocjonalne za pomocą Punktów, Big Ideas i Portfolio.

Innowacją pedagogiczną były również jasełka zrealizowane we współczesnej formie z udziałem aktorów - uczniów i nauczycieli.

Jako szkoła znajdująca się w miejscowości o bogatych tradycjach historycznych dbamy o wychowanie patriotyczne naszych uczniów, organizując uroczystości i akademie z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, Odzyskania Niepodległości, Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla mieszkańców wsi przedstawiliśmy przed Mszą św. za Ojczyznę  montaż poetycko-muzyczny z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Braliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. W grudniu w rocznicę Bitwy Marcinkowickiej już po raz szesnasty zorganizowaliśmy w naszej placówce uroczystość pod nazwą Święto Szkoły, która jest okazją do przypomnienia postaci Józefa Piłsudskiego oraz przebiegu działań wojennych w naszej miejscowości.

Naszym wyrazem przywiązania do Małej Ojczyzny są też pamięć i troska o miejsca pamięci narodowej: Cmentarz Wojenny, Skwerek Katyński. Odwiedziliśmy również Muzeum Parafialne – skarbnicę wiedzy i pamiątek związanych z historią i kulturą naszej miejscowości.

Ogólnoszkolną uroczystością angażującą uczniów, rodziców i nauczycieli był Dzień Europy, podczas którego każda klasa prezentowała inny kraj należący do UE. Były więc stroje, tańce, prezentacje multimedialne, wystawy ciekawych miejsc oraz bogato zastawione stoły z daniami regionalnymi.

Wypełniony wieloma atrakcjami dla naszych milusińskich, tych małych i większych, był Dzień Dziecka. Dzieci bawiły się na dmuchańcach, brały udział w zabawach sportowych i integracyjnych, wykonywały plakaty dotyczące zdrowego stylu życia, częstowały się lodami, ciastami i kiełbaskami z grilla.

Dbamy też o zacieśnianie relacji międzypokoleniowych poprzez organizację Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki i Ojca oraz realizację akcji „Razem na Święta”.

Atrakcyjną dla uczniów formą edukacji są spotkania z ciekawymi ludźmi, których zapraszamy do naszej szkoły. Odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarkami – panią Jadwigą Marzec oraz panią Urszulą Gawron-Leśniara. Ciekawostki przyrodnicze przekazał nam podróżnik pan Marcin Janik. O swoich pasjach, nie tylko muzycznych, opowiedział nam Arkadio.

Z zajęciami edukacyjnymi chętnie wychodzimy poza budynek szkoły, organizując wycieczki krajoznawcze oraz wyjazdy do teatru i kina. W ramach projektu „Poznaj Polskę 2022” dofinansowanego przez MEiN dzieci klas 1-3 pojechały na wycieczkę do Starego Sącza i Nowego Wiśnicza, natomiast uczniowie klas 4-8 zwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Uczniowie klas starszych uczestniczyły w czterodniowej Zielonej Szkole. Tym razem zwiedziły Dolny Śląsk z jego stolicą Wrocławiem.

Inne wyjazdy zorganizowane dla naszych uczniów to m. in. wycieczki do Wadowic i Oświęcimia, Krakowa, Rytra, w Beskid Niski śladami I wojny światowej. Wiele radości i przeżyć dostarczyły uczniom wyjazdy do teatru i kina, m.in. na sztukę „Balladyna”, „Baśnie Pana Andersena”, „O rybaku i złotej rybce”, „Książę z Egiptu”, spektakl „Opowieść wigilijna” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Szkoła realizuje również działania wychowawcze i profilaktyczne. Od wielu lat aktywnie uczestniczymy w ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł. Uczniowie klas 8 brali udział w zajęciach profilaktycznych „Archipelag Skarbów”, uczniowie klasy 7 - w gminnej debacie profilaktycznej dotyczącej edukacji antyalkoholowej i zdrowego stylu życia. Dla starszych uczniów zorganizowane było spotkanie z Arkadio – sądeckim raperem i twórcą muzyki hip-hopowej w ramach projektu „Rób to, co kochasz” dotyczącego profilaktyki uzależnień i promowania dobrych przykładów zachowań młodych ludzi. Ponadto uczniowie mieli zajęcia nt. zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia z panią pielęgniarką. Od września wszyscy uczniowie i rodzice na terenie szkoły mogą liczyć na wsparcie i pomoc ze strony psychologa, pedagoga i pedagoga specjalnego.

W naszej szkole prężnie działa wolontariat. Wzorem lat ubiegłych kontynuowaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem SURSUM CORDA, włączając się do akcji „Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych Kartek Świątecznych”.  Uczniowie brali udział w “Zakręconej Akcji”, polegającej  na zbiórce plastikowych nakrętek oraz zużytych baterii oraz „Szkoła Pomaga”, czyli jesiennej zbiórce dla potrzebujących sądeckiego hospicjum.

Uczniowie chętnie włączyli się do akcji: zbiórki darów dla Ukrainy, Góra Grosza, „Szkoło Pomóż i Ty”, organizowanej przez Fundację na rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja miała na celu pomóc 9-letniej Patrycji Ryś w zakupie specjalistycznego sprzętu ortopedycznego. Wolontariusze włączyli się również do akcji robienia siatek maskujących dla ukraińskich żołnierzy.

Ponadto wolontariusze  zorganizowali zabawę andrzejkową dla uczniów klas I-III naszej szkoły oraz akcję „Wychowanie przez czytanie” dla dzieci ze szkolnej świetlicy.

W tym roku wykonano w szkole prace remontowe zapewniające bezpieczeństwo uczniów i pracowników. Powiększono i przygotowano teren do parkowania poniżej budynku szkoły. Rozbudowano monitoring wizyjny przy oddziale przedszkolnym. Udrożniono studzienki kanalizacyjne przy szkole i dołożono jedną przy wejściu do stołówki. Doposażono gabinet terapii pedagogicznej w związku z zatrudnieniem w szkole pedagoga specjalnego i psychologa.   W czerwcu rozpoczęto wymianę kanalizacji i pionów wodnych oraz remont łazienek.

Wśród wielu sukcesów musimy wymienić też układającą się wzorowo współpracę naszej szkoły z Parafią Marcinkowice, Gminą Chełmiec oraz sąsiednimi szkołami: Zespołem Szkół w Marcinkowicach, Szkołą Podstawową w Rdziostowie i Szkołą Podstawową w Klęczanach.

Cała społeczność szkolna, nauczyciele i rodzice cieszą się z sukcesu pani Elżbiety Samek, która decyzją komisji konkursowej została wybrana na drugą kadencję na stanowisko dyrektora szkoły.

Czas na podziękowania. Serdecznie dziękujemy rodzicom, sponsorom oraz Gminie Chełmiec, którzy swoim wsparciem pomogli w organizacji wielu działań edukacyjno-wychowawczych i uroczystości szkolnych.

Serdecznie zapraszamy uczniów, rodziców i wszystkich sympatyków naszej szkoły do częstego odwiedzania strony internetowej oraz facebooka, gdzie znaleźć można szczegółowe opisy i zdjęcia z projektów i uroczystości.

Życzymy słonecznych wakacji, pełnych wrażeń i cudownych przygód oraz odpoczynku od szkolnej nauki. Do zobaczenia 4 września. /ISz/

Powyższy artykuł ukazał się w wakacyjnym numerze czasopisma parafialnego "Nasza Wiara".