Aktualności

Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa

Informacja o realizacji zadań Zintegrowanego Planu Działań

„Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w roku szkolnym 2020/2021

               

W ramach projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Szkoła Promująca Bezpieczeństwo w I półroczu bieżącego roku szkolnego, zrealizowano następujące działania:

  • Organizowano pomoc psychologiczno-pedagogiczną uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniom przejawiającym trudności w zachowaniu we współpracy z PPP w Nowym Sączu
  • Udział w kampaniach profilaktycznych:
  • No Promil – No Problem
  • Zapoznano uczniów z planem ewakuacji szkoły oraz przeprowadzono próbną ewakuację
  • W ramach zajęć świetlicowych, nauczyciele czytali bajki terapeutyczne na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nazywania emocji, wzajemnej akceptacji, współpracy i współdziałania
  • Uczniowie angażowani byli w działalność charytatywną ( rozpoczęli akcję Szkoło Pomóż i Ty, rozprowadzali kartki świąteczne w ramach akcji Razem na Święta oraz Kartka dla samotnych )
  • Organizowano apele porządkowe oraz pogadanki online na temat bezpieczeństwa
  • Przeprowadzono szkolenie online dla nauczycieli: Funkcjonowanie szkoły w dobie Covid 19

 

W II półroczu zrealizowano następujące działania:

  • Przeprowadzono debaty w klasach na temat agresji i przemocy w szkole
  • Został zorganizowany szkolny konkurs na plakat walki z agresją
  • Dla klas 4-5 oraz klas 7-8 zostały zorganizowane spotkania z przedstawicielami policji:

-  dla klas 4 – 5 „Owce w sieci” - spotkanie dotyczyło zagrożeń w sieci i właściwego korzystania z zasobów sieci, portali społecznościowych i i gier komputerowych,

-  dla klas 7 – 8 „Nastolatki a prawo” – celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat praw i odpowiedzialności prawnej za swoje czyny.

  • Dla klas I-III oraz IV-VIII przeprowadzono warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, które były prowadzone przez Wolontariuszy z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach pod opieką p. Dariusza Czerwińskiego, który w naszej szkole prowadzi zajęcia z Edukacji dla Bezpieczeństwa
  • Dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły zostało zorganizowane szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

Z uwagi na epidemie Covid-19 i związane z tym zdalne nauczanie część zaplanowanych do realizacji działań nie zostało zrealizowanych.

W trakcie zdalnego nauczania organizowano pomoc psychologiczno-pedagogiczną, wspierając uczniów i rodziców. Na lekcjach informatyki i godzinach z wychowawcami prowadzono edukację na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz informowano o niebezpieczeństwach czyhających na użytkowników Internetu.

W ramach inwestycji rozpoczęto budowę chodnika między głównym a starym budynkiem szkoły w miejscu obecnej ścieżki jak również przeprowadzono generalny remont szkoły wewnątrz budynku.

                                                                                                             Koordynator ZPB

                                                                                                              Elżbieta Kulig

Projekty czytelnicze

W minionym roku szkolnym realizowane były w naszej szkole projekty czytelnicze. Ich głównym celem było szerzenie wśród młodzieży czytelnictwa i zachęcenie do sięgania po książkę nie tylko z konieczności, ale również dla przyjemności. Pierwszym działaniem uczniów i nauczycieli był udział w międzynarodowej akcji bicia rekordu czytania książek na przerwach pod hasłem „Przerwa na czytanie”. Starsi uczniowie czytali w domach w czasie nauki zdalnej, młodsi brali udział w akcji na terenie szkoły. Przeprowadzono też w naszej szkole konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie promujące czytanie książek.

Ponadto realizowany był również projekt czytelniczy w klasie 5a pod nazwą „Wędrówki z legendą po Polsce”. Na zajęciach uczniowie poznali legendy polskie oraz wykonali do każdej różnorodne prace literacko-plastyczne. Wzięli też udział w klasowym konkursie na najładniejszą ilustrację do przeczytanej legendy. Uczniowie klas 6a oraz 7 przygotowali zeszyty lektur, w których zgromadzili informacje dotyczące omawianych na lekcjach języka polskiego lektur szkolnych. Uczestniczyli również w Szkolnym Konkursie Czytelniczym „Przygoda z lekturą”.

Mamy nadzieję, że czas wakacji będzie świetną okazją do zwiększenia ilości przeczytanych książek.

Konkurs czytelniczy

Pod koniec czerwca br. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Czytelniczy „Przygoda z lekturą”. Spośród kilkunastu zeszytów lektur komisja konkursowa wybrała najładniejsze i prezentujące w oryginalny i wnikliwy sposób lektury obowiązkowe omawiane na lekcjach języka polskiego. Oto lista nagrodzonych uczniów:

I miejsce –        Wiktoria Sarata

                        Agnieszka Tobiasz

II miejsce –       Krzysztof Sikorski

III miejsce –      Karolina Długosz

Wyróżnienie –    Roksana Matiaszek

                         Maja Chmura

                         Kacper Łukasik

                         Amelia Kalisz.

Gratulujemy nagrodzonym!

Piknik na Łazach

Korzystając z pięknej słonecznej pogody pierwszaki wybrały się na piknik do swojego kolegi z klasy - Huberta. Mama Huberta i on sam przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji: mogliśmy pograć w piłkę, pojeździć na rowerze, przyjrzeć się zwierzętom, którymi opiekuje się nasz kolega oraz podpatrzeć jego mamę podczas prac pielęgnacyjnych przy zwierzętach hodowlanych. Zmęczeni upałem i wysiłkiem, jaki musieliśmy włożyć w pokonanie drogi na szczyt Łazów, polegliśmy – i to dosłownie – na kocach rozłożonych na trawie. Mało brakowało, a nie zauważylibyśmy pięknego widoku na Dunajec, ale nasza pani szybko nam przypomniała, że zawsze należy mieć szeroko otwarte oczy na piękno przyrody. Szybko zapomnieliśmy, że w drodze na Łazy zmoczył nas deszcz, ale to też dokładamy do atracji naszego pikniku.

Pani Jolu i Hubercie, dziękujemy za gościnę!!!

Misjonarz w szkole

21 czerwca wyjątkowym gościem naszej szkoły był O. Gabriel, pochodzący z naszej parafii misjonarz Ameryki Środkowej. Wramach lekcji religii opowiadał dzieciom o pracy misyjnej w biednych rejonach, tamtejszej rzeczywistości, zwyczajach, klimacie i wielu innych ciekawych kwestiach z jakimi spotyka się w odległym od nas zakątku kuli ziemskiej. 

Szkolny konkurs na plakat walki z agresją

W ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w miesiącu czerwcu został zorganizowany Szkolny konkurs na plakat walki z agresją. W konkursie wzięły udział klasy od 4 – 8. Pierwsze równorzędne miejsce zajęła klasa 5 oraz klasa 6a. Dzieci otrzymały nagrody w postaci słodyczy. Za organizację konkursu była odpowiedzialna p. Celina Pacholarz – nauczyciel plastyki oraz koordynator projektu  p. Elżbieta Kulig.

Spotkanie z policjantem

Dnia 15 czerwca w ramach realizacji zadań Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa na terenie naszej szkoły odbyły się spotkania uczniów z przedstawicielami policji:
  • Dla klas 4 – 5 „Owce w sieci” - spotkanie dotyczyło zagrożeń w sieci i właściwego korzystania z zasobów sieci, portali społecznościowych i i gier komputerowych,
  • Dla klas 7 – 8 „Nastolatki a prawo” – celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat praw i odpowiedzialności prawnej za swoje czyny.

Ogólnopolski konkurs Galileo

W marcu w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „Galileo”, organizowany przez Centrum Edukacji Szkolnej. W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas IV - VIII.

Trzech uczniów naszej szkoły otrzymało dyplomy laureata zajmując wysokie lokaty w konkursie:

Paweł Smoleń – kl VI – dyplom laureata – 9 miejsce

Mateusz Kumięga – kl VII – dyplom laureata – 9 miejsce

Kacper Bobrowski – kl VII – dyplom laureata – 10 miejsce.

Trzech uczniów otrzymało dyplomy wyróżnienia:

Franciszek Mróz - Kl. VI - dyplom wyróżnienia- 11 miejsce

Kacper Kubacki -Kl. VII - dyplom wyróżnienia- 13 miejsce

Mikołaj Łazarski – Kl. VII - dyplom wyróżnienia – 14 miejsce.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Za zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu na terenie szkoły była odpowiedzialna nauczycielka języka angielskiego  Pani Elżbieta Kulig.

 

Spotkanie z podróżnikiem

W dniu 11.06.2021. odbyło się kolejne spotkanie podróżnika p. Marcina Janika z uczniami naszej szkoły. Temat prezentacji „Kaukaz, na styku Europy i Azji”. Pan Marcin w sposób bardzo interesujący i barwny poprowadził nas przez niektóre państwa, leżące w strefie Kaukazu: Azerbejdżan, Dagestan, Armenię, Gruzję. Opowiadał o wielkiej gościnności i życzliwości mieszkańców, jakiej doświadczył podczas wędrówki. Prezentował zdjęcia pasm górskich, szczytów, przełęczy, kanionów, błotnych wulkanów i podziemnych wodospadów. Zwieńczeniem podróży było wejście na najwyższy szczyt Europy Elbrus 5642 m n.p.m. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli eksponaty do poruszania się po lodowcach – raki i czekan oraz oryginalną  czapkę baranią, papachę. Spotkanie zakończyła sesja pytań do podróżnika.

                                                                                                                                                                Widomski Tadeusz

Wycieczka do Zakopanego

Dnia 9 czerwca uczniowie kl 4, 6a i 6b pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do Zakopanego.  Pierwszym punktem programu był wyjazd kolejką linowo - terenową na Gubałówkę, gdzie odbyliśmy spacer pasmem gór. Zwiedziliśmy również cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Krupówki i Wielką Krokwie. Dużą atrakcją był wyjazd i zjazd wyciągiem krzesełkowym. Pogoda bardzo dopisała, było ciepło i słonecznie. Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana a dzieci bardzo zdyscyplinowane.

                                                                                                                                                                       Elżbieta Kulig