2019-11-11
"Żeby Polska była Polską"- Święto Niepodległości

"Żeby Polska była Polską"- Święto Niepodległości

                „Żeby Polska była Polską” to tytuł montażu poetycko – muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. Tradycyjnie przedstawienie zostało zaprezentowane dnia 11 listopada 2019r. przed Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski od rozbiorów, poprzez powstania, I wojnę światową, aż do momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918r. Wspomnieli również nazwiska wielkich patriotów, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Wzruszenie wywołały recytowane przez uczniów wiersze patriotyczne oraz pieśni śpiewane przez chór szkolny. Szczególnie spodobał się występ Marceliny i Kacpra z klasy 3, którzy ubrani w stroje regionalne zaprezentowali wiersz „Kto ty jesteś?”. Całość dopełniła scenografia prezentująca kolejne etapy walki o wolność oraz biało – czerwone elementy dekoracji. Montaż poetycko – muzyczny przygotowali uczniowie klas 3 - 8 pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz oraz pani Ireny Szajewskiej.

Po występie uczniów wszyscy uczestniczyli w Mszy Św. za Ojczyznę sprawowanej przez ks. Prałata Józefa Babicza oraz ks. katechetę Krzysztofa Mirka, który wygłosił kazanie. Zwrócił uwagę na to, że Polska to nasza Matka, której winniśmy szacunek i miłość, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Liturgię wzbogacił śpiew chóru parafialnego, który po Mszy Św. wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych. W kościele obecne były poczty sztandarowe wystawione przez Szkołę Podstawową i Zespół Szkół w Marcinkowicach oraz Szkołę Podstawowa w Rdziostowie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością dyrektorzy szkół pani Elżbieta Samek i Iwona Sikorska, Radni gminy Chełmiec pani Elżbieta Horowska i pan Józef Konar oraz sołtys wsi pani Katarzyna Bobak.

Dalsza część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce na Cmentarzu Wojennym w Marcinkowicach. Przy grobach legionistów wystawiono poczty sztandarowe. Hołd poległym oddali zgromadzeni mieszkańcy wsi i goście. Na grobach złożono wieńce i zapalono znicze. Pamięć legionistów uczcił również Poseł na Sejm, pan Wiesław Janczyk, który wystosował okolicznościowy list, a wieniec złożyła pani Alicja Janczyk.

Ostatnim punktem świętowania było oglądanie przejeżdżającego przez Marcinkowice niepodległościowego pociągu retro zmierzającego do Chabówki.

Odchody Święta Niepodległości były wspaniałą, żywą lekcją historii skierowaną głównie do młodego pokolenia Polaków. Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach kultywuje tradycje patriotyczne, czynnie uczestniczy w narodowych świętach i kształtuje wśród młodych postawy miłości do Ojczyzny.