Wycieczka Klasy 8 do Oświęcimia i Pszczyny

                  Dnia 22 marca 2019r. uczniowie klas 8 naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Klęczanach uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Pszczyny. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II Birkenau 171 ha. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa (w Birkenau). W 1979 r. tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.  

            Niezwykle przejmującym miejscem, które zobaczyliśmy był blok 11, a szczególnie cela 18, w której śmiercią głodową zmarł polski franciszkanin, o. Maksymilian Kolbe. W bloku 5 natomiast zgromadzono dowody zbrodni, czyli tysiące przedmiotów codziennego użytku (buty, okulary, walizki, garnki, pędzle do golenia i wiele innych). W Birkenau natomiast porażająca była wielkość tego obozu i baraki, w których mieszkali więźniowie, ruiny komór gazowych i krematoriów, rampa kolejowa.

Nasz przewodnik wielokrotnie zaznaczał, że nie jest to muzeum, tylko cmentarzysko bestialsko pomordowanych ludzi wielu narodowości i my z tym stwierdzeniem się zgadzamy.

Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Od 1847 roku zamek był własnością książąt Hochberg von Pless z Książa. Dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się 80 % oryginalnego wyposażenia i mebli, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Obecnie w Monachium mieszka Bolko, szósty książę von Pless, hrabia von Hochberg, ostatni właściciel zamku pszczyńskiego.

Bardzo dziękujemy naszym opiekunom: pani Annie Wcześny, pani Irenie Szajewskiej i panu Robertowi Cempie za zorganizowanie wycieczki i dostarczenie nam tylu niezapomnianych wrażeń.