Aktualności

2018-12-02
Święto Szkoły w Oddziale Przedszkolnym
Święto Szkoły w Oddziale Przedszkolnym

            Dnia 5.12.2018r dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła Pani Dyrektor E. Samek. Dzieci młodsze zaśpiewały pieśń legionową pt. „ Przybyli Ułani pod okienko”, starsze „Pierwsza kadrowa”. Pani Dyrektor bardzo podobał się występ, wręczyła dzieciom dyplomy oraz słodkie nagrody.

Maria Sambak

2018-12-02
"Czyste powietrze - czysta sprawa"
"Czyste powietrze - czysta sprawa"

              Wolontariusze z Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA przeprowadzili w klasie III zajęcia „CZYSTE POWIETRZE – CZYSTA SPRAWA”  w ramach Programu Edukacji Ekologicznej. Podczas zajęć warsztatowych dzieci  dowiedziały się, co to jest smog i skąd pochodzą zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Słuchając pogadanki, oglądając zdjęcia rozwiązując zdania i  krzyżówki dowiedziały się też, jakie skutki dla zdrowia ma zanieczyszczone powietrze. Uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili sposoby prawidłowej segregacji śmieci i że nie wolno śmieci traktować jako paliwa do palenia w piecu.

  Na zakończenie spotkania dzieciaki otrzymały słodkie upominki, a klasa dyplom „Klasa czystego powietrza”.

 

2018-11-30
III Gminny Festiwal Poetów – Piosenkarzy XX wieku „Ocalić od zapomnienia”
III Gminny Festiwal Poetów – Piosenkarzy XX wieku „Ocalić od zapomnienia”

              30 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie odbył III Gminny Festiwal Poetów – Piosenkarzy XX wieku „Ocalić od zapomnienia”. Tegoroczna edycja poświęcona była życiu i twórczości Zbigniewa Wodeckiego – wybitnego muzyka, multiinstrumentalisty, piosenkarza i kompozytora.

Festiwal składał się z trzech etapów – konkursu plastycznego – ilustracji do piosenki Zbigniewa Wodeckiego „Globalna wioska”, testu pisemnego z wiedzy o życiu i twórczości artysty i części artystycznej, w której uczestniczy zaśpiewali wybrane przez siebie utwory Zbigniewa Wodeckiego.

W konkursie wzięli udział uczniowie Szkół Podstawowych z Marcinkowic, Biczyc Dolnych, Świniarska, Krasnego Potockiego, Rdziostowa i Trzetrzewiny.

Naszą szkołę reprezentował Tomasz Sowa i Zuzanna Jurczak.

Zuzia wykonała piosenkę "Lubię wracać..." i zdobyła I miejsce. Gatulujemy!!!

Za przygoowanie uczniów odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

2018-11-30
Święto Szkoły i podsumowanie Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”
Święto Szkoły i podsumowanie Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”

               Dnia 29 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach odbyła się doniosła uroczystość. Placówka po raz XII obchodziła Święto Szkoły na pamiątkę Bitwy Marcinkowickiej, którą stoczyli Legioniści z Rosjanami dnia 6 grudnia 1914r. Żołnierzami polskimi dowodził Józefa Piłsudski, od 1998r. patron marcinkowickiej podstawówki.

W tym roku Święto Szkoły miało szczególny charakter, bowiem obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto nasza szkoła, jako jedyna placówka w Gminie Chełmiec, wygrała konkurs Ministra Edukacji Narodowej „Godność, Wolność, Niepodległość” w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”  i realizowała od września do końca listopada w/w. program, podejmując wiele różnorodnych działań edukacyjno-wychowawczych.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: pan Radosław Potoczek - dyrektor Gminnego Zespołu Edukacji, pan Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, pani Elżbieta Horowska - Radna Gminy Chełmiec, pani Ewa Gizicka – przewodnicząca Rady Rodziców.

Uczniowie, w strojach galowych, nauczyciele i rodzice zgromadzili się w sali gimnastycznej, która zamieniła się w salę widowiskową. Świętowanie rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Potem nastąpiła część konkursowa. Tradycyjnie odbył się turniej wiedzy o patronie szkoły, Józefie Piłsudskim. Największą wiedzą na temat życia i działalności Marszałka wykazali się uczniowie klasy 4b: Julia Malec, Agnieszka Szajewska i Mikołaj Froehlich. Autorem pytań konkursowych i prowadzącym turniej był pan Robert Cempa.

Wiele wrażeń estetycznych dostarczył konkurs pieśni legionowych. Aplauz widowni wywołały występy uczniów młodszych klas, którzy zaprezentowali się w pięknych strojach i profesjonalnie wykonali wylosowane wcześniej pieśni. Dlatego też aż dwa zespoły uzyskały I miejsce: z klasy 2 i klasy 3. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni: „Przybyli ułani” i „Ej, dziewczyno, ej, nieboga”. W kategorii klas starszych zwyciężyli uczniowie klasy 6, którzy zaśpiewali „Legiony”.

Potem wszyscy uczniowie włączyli się w śpiew znanych i lubianych pieśni legionowych, który poprowadziła pani Celina Pacholarz w formie karaoke.

W drugiej części spotkania nastąpiło podsumowanie Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”. W formie prezentacji multimedialnej wszyscy zgromadzeni obejrzeli, w jakich działaniach, mających na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości, uczestniczyli uczniowie. Były wśród nich m.in. wycieczka do Lwowa, wystawa pamiątek, liczne konkursy szkolne, gminne i ogólnopolskie, zwiedzanie muzeów, zajęcia edukacyjne w szkole, w Archiwum Narodowym i Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu, wycieczki do miejsc historycznych w Marcinkowicach i Nowym Sączu, udział w akcjach (ogólnopolski śpiew hymnu, Marsz Trzeźwości dla Niepodległości, akcja charytatywna „100 polskich książek na 100-lecie odzyskania niepodległości” dla dzieci z Ukrainy), akademie z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych, wydanie książki „Polska w oczach dzieci” z tekstami literackimi uczniów naszej szkoły.

Potem wystąpił z koncertem chór szkolny pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz. Usłyszeliśmy piękne pieśni patriotyczne. Szczególnie zachwyciło solowe wykonanie pieśni  „Pytasz mnie”, „Piosenka o nadziei” przez Zuzię Jurczak.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród w konkursach szkolnych zorganizowanych w ramach Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”. Nagrodzono uczniów w konkursie literackim „Polska w oczach dzieci”, konkursie plastycznym, fotograficznym i konkursie na najciekawszy lapbook „100 lat niepodległości w Marcinkowicach” oraz konkursie krzyżówkowym.

Nagrody bardzo licznej grupie uczniów wręczali: pani dyrektor, Elżbieta Samek, pan Radosław Potoczek i pan Wiesław Janczyk. Pani dyrektor podziękowała koordynatorowi uroczystości pani Irenie Szajewskiej. Szczególne podziękowania skierowała na ręce pana Radosława Potoczka i pana Bernarda Stawiarskiego, Wójta Gminy Chełmiec, przedstawicieli gminy, która współfinansowała program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i wspierała wszystkie działania szkoły w ramach realizacji programu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Zaproszeni goście obejrzeli wystawę zgromadzonych przez uczniów pamiątek z okresu ostatnich 100 lat.

 

2018-11-28
Gminny Konkurs Kaligraficzny
Gminny Konkurs Kaligraficzny

            26 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Klęczanach  odbyła się II edycja Gminnego Konkursu Kaligraficznego dla szkół podstawowych. Wzięło w niej 38 uczniów reprezentujących 10 szkół naszej gminy. W tym roku dodatkowo  obok przepisania tekstu w pracy konkursowej należało wykonać inicjał podanej  litery.

Naszą szkołę po zwycięstwie w eliminacjach zorganizowanych przez p. Ewę Pajor-Wojsław reprezentowały: Julia Dyda z kl. V oraz Oliwia Kożuch, Justyna Mróz i Katarzyna Opioła z kl. VII. Dziewczyny wspaniale się spisały: Kasia Opioła zajęła I miejsce i uzyskała tytuł Gminnego Mistrza Kaligrafii w kategorii klas VII-VIII, natomiast Justyna Mróz i Julia Dyda zdobyły wyróżnienia.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli uczniom Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski oraz dyrektor szkoły Jerzy Rogalski.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy!

2018-11-28
Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu
Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu

             Dnia 27 listopada 2018r. uczniowie klasy 4b wraz z panią Marzeną Leśniak i panią Ireną Szajewską uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Nowym Sączu. Zajęcia bardzo nas zainteresowały, bo dotyczyły Józefa Piłsudskiego, patrona naszej szkoły. W formie zabawowej odkrywaliśmy kolejne tajemnice Marszałka. Dowiedzieliśmy się m.in. jaki sport uwielbiał Piłsudski, jak zachęcał swoje córki do jedzenia, co oznacza słowa wypowiedziane przez Piłsudskiego: ”Tylko budujcie mi tu bez kantów”, czy niebieska wstążka zanurzona w Morzu Czarnym będzie czarna, dlaczego Piłsudski nosił wąsy. Zajęcia były dla nas atrakcyjne i pogłębiły naszą wiedzę o Józefie Piłsudskim. Biblioteka realizuje zajęcia w ramach Programu „Niepodległa”, a tytuł zajęć brzmiał: „Tajemnice Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Potem uczniowie udali się do wypożyczalni, gdzie mogli obejrzeć bogaty księgozbiór.

2018-11-25
„100 lat niepodległości” - wystawa pamiątek
„100 lat niepodległości” - wystawa pamiątek

            W naszej szkole można oglądać wystawę pamiątek „100 lat niepodległości”. Na wystawie zgromadzono przedmioty, medale, dokumenty, książki, zdjęcia z ostatnich 100 lat. Są wśród nich m.in. takie cenne pamiątki jak: mapa Marcinkowic z 1903 roku, bagnet z czasów I wojny światowej, liczne dokumenty z okresu II wojny światowej, zdjęcia rodzinne z lat 1930-70. Między zbiorami znajdują się liczne pamiątki gromadzone od lat przez szkołę dotyczące miejscowości,  szkoły i jej patrona – Józefa Piłsudskiego. Obejrzeć więc można zdjęcia, prace plastyczne i literackie uczniów, opisy kronikarskie uroczystości i projektów szkolnych. Ponadto są  tam też książki napisane przez Józefa Piłsudskiego i te poświęcone jego osobie, publikacje dotyczące szkoły i Cmentarza Wojennego w Marcinkowicach.

Na wystawie znajdują się również zdjęcia wypożyczone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Marcinkowic oraz galeria zdjęć z czasów I wojny światowej autorstwa pana Michała Piotrowskiego. Wystawa daje możliwość poznania historii naszej miejscowości ukrytej w przedmiotach, dokumentach i zdjęciach. Wystawę przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Ireny Szajewskiej. Jest to kolejne działanie w ramach Programu MEN „Godność, Wolność, Niepodległość”.  Zapraszamy wszystkich miłośników historii do obejrzenia naszej wystawy.  Zbiory będą dostępne dla oglądających do końca grudnia. /ISz./

2018-11-14
Gminny Konkurs Historyczny „11 listopada 1918”
Gminny Konkurs Historyczny „11 listopada 1918”

             Dnia 14 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Rdziostowie odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Historycznego „11 listopada 1918”. Praca konkursowa musiała mieć formę lapbooka i miała przedstawiać wydarzenia historyczne od III rozbioru do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jury w składzie: pani Iwona Nowak – nauczyciel konsultant MCDN  i pan Marek Michalik – historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego dokonało oceny lapbooków.

Bardzo się cieszymy, bo w gronie laureatów znalazły się trzy uczennice naszej szkoły:

Agnieszka Szajewska – I miejsce,

Katarzyna Brzęczek – II miejsce,

Zuzanna Adamczyk – wyróżnienie.

Nagrody laureatom konkursu wręczyła pani Urszula Łabuda Dyrektor szkoły oraz pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu.

 

2018-11-14
Pomoc charytatywna Ukrainie
Pomoc charytatywna Ukrainie

Zbiórka chatytatywna dla  dzieci z Ukrainy

Akcja trwa do 26 listopada

Zbieramy niezniszczone zabawki, słodycze, przybory szkolne,

długoterminowe produkty spożywcze, środki czystości

oraz chemię gospodarczą

2018-11-13
III Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej
III Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej

            13 listopada b.r. już po raz trzeci, w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI”. W konkursie wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Chełmiec. Każdy zespół muzyczny miał za zadanie zaprezentować dwie pieśni lub piosenki o tematyce patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie utworów patriotycznych, a także dostarczanie pozytywnych przeżyć związanych z występami oraz możliwością wykazania się własnymi umiejętnościami. Całość utrzymana była w duchu patriotycznym, upamiętniając obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

       Naszą szkołę reprezentował zespół 10 osobowy  w składzie:  Zuzanna Jurczak, Oliwia Janus, Julia Dyda, Jadwiga Wójs, Agnieszka Tobiasz, Julia Tobiasz, Karolina Długosz, Ewelina Gizicka, Gabriel Michalik, Justyna Mróz. Uczniowie wykonali pieśń pt. "Ballada o Rotmistrzu Pileckim”, a Zuzanna Jurczak zaśpiewała solo  "Piosenka o nadziei”. Za przygotowanie muzyczne odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

Wykonawcy byli oceniani przez komisję w składzie: Pani mgr Grażyna Enzinger i dr Bożena Raszke (PWSZ w Nowym Sączu) oraz Pan Marian Jurczak (emerytowany nauczyciel).

Wśród zaproszonych gości byli: pan Radosław Potoczek -dyrektor  GZE w Chełmcu,  Przewodniczący Komisji Oświaty – Pan Andrzej Tyrkiel. Nie zabrakło również pana wójta Gminy Chełmiec – Bernarda Stawiarskiego, który pogratulował wszystkim uczestnikom i wręczał narody zwycięzcom. Każdy uczestnik otrzymał  pamiątkowy medal.

Wybierz stronę: « < 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 > »