Aktualności

2018-12-24
Pielęgnowanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych
Pielęgnowanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych

           20.12.2018r. w grupie dzieci młodszych odbyły się zajęcia na których dzieci miały możliwość własnoręcznego wykonania stroika.  Pani K. Górowska przygotowała dla nich  bombki, wstążeczki, jedlinę oraz upieczone przez Babcię i Madzię pierniczki. Stroiki zostały również ozdobione wyklejonymi przez dzieci gwiazdkami. W tych pracach pomagała także p. D. Smajdor. Na koniec wszyscy połamali się opłatkiem,  złożyli sobie nawzajem życzenia. Zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewaniem kolęd i degustacją pierniczków a stroiki ozdobią wigilijny stół w domach dzieci.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Maria Sambak

2018-12-24
Wizyta w teatrze
Wizyta w teatrze

           18 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wybrały się na wycieczkę do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. Titelitury na motywach baśni braci Grimm. Dzieci z przejęciem śledziły losy bohaterów spektaklu, którzy przeżywali wiele perypetii w poszukiwaniu bogactwa i złota, jednak  dowiedziały się że nie ono daje szczęście człowiekowi, a zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy może mieć złe konsekwencje. Radosne twarzyczki dzieci, pełne żywiołowych emocji były wyrazem zadowolenia i aprobaty dla oglądanej sztuki.

2018-12-18
VI Gminne Dyktando o "Złote Pióro Wójta Gminy Chełmiec"
VI Gminne Dyktando o "Złote Pióro Wójta Gminy Chełmiec"

              W dniu 14 grudnia w Szkole Podstawowej w Świniarsku 76 uczniów stanęło w szranki z trudną polską ortografią.

Naszą Szkołę reprezentowali:

- w kategorii klas IV- VI SP: Anna Rusnarczyk z klasy V i Dawid Smajdor z klasy VI

- w kategorii klas VII- VII SP i III Gimnazjum: Oliwia Kożuch, Justyna Mróz i Katarzyna Opioła z klasy VII

Co prawda nie udało się zająć żadnego z trzech punktowanych miejsc, ale za to Kasia Opioła otrzymała nagrodę w kategorii KALIGRAFIA za najładniej napisane dyktando.

To już drugi sukces Kasi, która przecież niedawno wygrała Gminny Konkurs Kaligraficzny. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za podjęcie się napisania dyktanda, a Kasi serdecznie gratulujemy.

Organizatorami VI Gminnego Dyktanda była Szkoła Podstawowa w Świniarsku oraz Szkoła Podstawowa w Rdziostowie. Nagrody, jak co roku, ufundował Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski.

2018-12-17
"Ksiażka bawi, uczy, wychowuje" -
"Ksiażka bawi, uczy, wychowuje" -

          14 grudnia w grupie młodszej odbyły się zajęcia w ramach projektu „ Książka bawi, uczy, wychowuje ”. Pani I. Szajewska – logopeda szkolny przeczytała bajkę pt. „ Gwiazdy na choinkach ”. Dzieci dowiedziały się skąd biorą się gwiazdy na czubkach choinek. Miały możliwość wypowiedzi na temat przeczytanego utworu, potrafiły odpowiedzieć na zadawane pytania.

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!!! 

2018-12-13
II Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy
II Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

        13 grudnia w Szkole Podstawowej w Krasnem Potockiem odbył się II Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.

Zadaniem dwuosobowych zespołów reprezentujących 10 szkół z terenu Gminy Chełmiec było samodzielne wykonanie kompozycji świątecznej: stroiku oraz do wyboru: choinki, anioła, kartki świątecznej lub innej dekoracji według własnego pomysłu. Technika wykonania prac była dowolna, a na wykonanie powyższych zadań przeznaczono 3 godziny zegarowe.

Naszą szkołę reprezentowały KASIA BRZĘCZEK i KAROLINA ZAPART

Pracę uczestników nadzorowała i oceniała Komisja Konkursowa w składzie Przedstawicieli Gminnego Ośrodka Kultury oraz Stowarzyszenia „Razem dla Kultury”. Kompozycję świąteczną przygotowaną przez zespół oceniano pod względem estetycznym, pomysłowości wykonania oraz walorów plastycznych. Jury wielokrotnie podkreślało, że wszystkie prace wykonano z niezwykłą starannością i pomysłowością. 

Opiekunem była pani Celina Pacholarz
2018-12-06
Obchody 104 rocznicy Bitwy pod Marcinkowicami
Obchody 104 rocznicy Bitwy pod Marcinkowicami

              6 grudnia 2018 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach wzięli udział w obchodach 104. rocznicy bitwy pod Marcinkowicami na Cmentarzu Wojennym  Nr 352.  Uroczystości uświetnili żołnierze 6 Batalionu Dowodzenia im. gen. broni Józefa Kuropeski w Krakowie. Z ich udziałem odbył się apel poległych, a potem żołnierze oddali salwę honorową. Ksiądz Proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Marcinkowicach – Tadeusz Celusta  przypomniał zebranym wagę ofiary życia, jaką ponieśli wszyscy walczący o wolność Ojczyzny. Apelował o docenianie wartości, jakimi są wolność i niepodległość. Obchody zakończyło składanie wieńców na grobach poległych legionistów.

W  uroczystościach wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk, starszy brygadier Waldemar Kuźma – komendant Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, komisarz Waldemar Górowski – naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ks. prałat Józef Babicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach – Alicja Wąsowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach – Elżbieta Samek, radni gminy Chełmiec: Tadeusz Lis i Józef Konar,.

2018-12-06
Wycieczka kl. V do biblioteki
Wycieczka kl. V do biblioteki

           Rok 2018 jest rokiem Ireny Sendlerowej. Z tej okazji w czwartek 6. grudnia klasa 5 odbyła wycieczkę tematyczną do Sądeckiej Biblioteki Publicznej - Oddział dla dzieci, gdzie uczniowie uczestniczyli aktywnie w warsztatach. Obejrzeliśmy krótki film ”Mirabelka” Cezarego Harasimowicza, w którym autor krótko omawia aspekty swojej książki o Irenie Sendlerowej. Następnie uczniowie w zespołach pracowali nad problemami zawartymi w książce. Kolejnym wyzwaniem dla uczniów było opracowanie strojów karnawałowych. Po prezentacji strojów zespoły otrzymały do rozwiązania prawdziwy intelektualny tor przeszkód, oparty na planie miasta przedwojennej Warszawy i treści cytowanej książki. Ostatnim zadaniem było tworzenie haseł reklamowych, promujących towary na Kercelaku (placu targowym w przedwojennej Warszawie). Praca była wytężona i przyniosła uczniom satysfakcję. Również kulturalne zachowanie uczniów zasługuje na pochwałę. Irena Sendlerowa „Mirabelka” zmarła w maju 2018 roku. W czasie wojny uratowała 2000 żydowskich dzieci z getta warszawskiego.

Widomski Tadeusz

2018-12-06
Mikołajki przedszkolne w kinie
Mikołajki przedszkolne w kinie

             6 grudnia 2018r.- Przedszkolaki pojechały do kina Sokół tam spotkały Mikołaja i Śnieżynkę, z którymi świetnie się bawiły. Następnie obejrzały film pod tytułem „Grinch”. Te wyjazdowe Mikołajki zakończyła wizyta w McDonald's, tam też czekały na dzieci różne atrakcje. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do domu.

Maria Sambak

 

2018-12-06
Zajęcia historyczno- fotograficzne -„Twórcy niepodległej Polski”
Zajęcia historyczno- fotograficzne -„Twórcy niepodległej Polski”

               Dnia 5 grudnia uczniowie klasy 4a i 5 naszej szkoły oraz gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej z Chełmca uczestniczyli w zajęciach historyczno-fotograficznych „Twórcy niepodległej Polski”. Zajęcia prowadził nauczyciel historii, pan Robert Cempa oraz fotografik, pan Michał Piotrowski. Uczniowie naszej szkoły wraz z panem Robertem zapoznali gości z postacią Józefa Piłsudskiego i jego zasługami dla Polski oraz przebiegiem Bitwy Marcinkowickiej. Następnie wszyscy uczniowie poznali jeszcze dwóch twórców niepodległej Polski - Romana Dmowskiego i  Ignacego Jana Paderewskiego. Dopełnieniem wiadomości przekazanych ustnie było obejrzenie wystawy pamiątek. Uczniowie z Chełmca zainteresowali się pamiątkami związanymi z postacią Józefa Piłsudskiego. Byli ciekawi, dlaczego właśnie on został patronem naszej szkoły.

Niespodzianką dla uczestników spotkania było pojawienie się pana Michała Piotrowskiego w stroju oficjalnym - typowym stroju męskim z  początku XX wieku.

W drugiej części spotkania uczniowie uczestniczyli w zajęciach fotograficznych. Samodzielnie wykonali zdjęcia poznanych trzech twórców niepodległej Polski, wykorzystując XIX-wieczną  technikę chromianowo – proszkową. Pod czujnym okiem pana Piotrowskiego pracowali nad portretami i przekonali się, że taka technika wykonania zdjęć do łatwych nie należy. Przygotowane zdjęcia zabrali do domu. Bardzo dziękujemy panu Michałowi Piotrowskiemu za zorganizowanie zajęć. Były one atrakcyjną dla uczniów formą poznawania historii naszego kraju.

2018-12-06
Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej w Librantowej
Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej w Librantowej

            Dnia 5 grudnia 2018r. w Zespole Szkół w Librantowej, odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Uczennica naszej szkoły Justyna Mróz, zdobyła II miejsce śpiewając piosenkę „ Someone like you”. Gratulujemy sukcesu!!! Do konkursu przygotowywała uczennicę, nauczycielka języka angielskiego Pani Elżbieta Kulig.

Wybierz stronę: « < 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 > »