Aktualności

2014-11-17
Propagujemy zachowania proekologiczne
Propagujemy zachowania proekologiczne

        Po przeprowadzonych zajęciach o tematyce ekologicznej, dzieci z oddziałów przedszkolnych uświadomiły sobie, jak ważna jest dla każdego człowieka ochrona przyrody. Chcąc podzielić się tą wiedzą z całą miejscowością postanowiły pokazać jak posprzątać las. Następnie wyszły na ulicę Marcinkowic z plakatami pod hasłem ,, W zdrowym środowisku ,zdrowi ludzie!”  głośno skandując: Kochasz dzieci, nie pal śmieci!

2014-11-12
Święto Niepodległości
Święto Niepodległości

              11 listopada – w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach odbyła się o godzinie 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się od akademii okolicznościowej przygotowanej przez uczniów klas IV-VI naszej szkoły pod opieką  p. Ireny Szajewskiej i p. Elżbiety Samek. Montaż słowno-muzyczny poświęcony był trudnej drodze, jaką musiała pokonać Polska, aby odzyskać utraconą WOLNOŚĆ. Wspominano tych, którym tę wartość zawdzięczamy.

(czytaj więcej)

2014-11-07
Śniadanie daje moc
Śniadanie daje moc

                W obecnym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym: ,,Śniadanie Daje Moc”. W Klubach Śniadanie Daje Moc podczas zajęć edukacyjnych przekazywane są cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia. 07.11.2014r. dzieci z klas 0-III zorganizowały w swoich klasach wspólne śniadanie. Przygotowanie posiłku było dla dzieci radosną zabawą, ale wiązało się również z pozyskaniem wiadomości jak ważne jest dla naszego organizmu codzienne zdrowe śniadanie.

Dzień Śniadanie Daje Moc był pełen niezapomnianych wrażeń.

2014-11-07
Finalista przeglądu
Finalista przeglądu

              5 listopada w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie odbył się  etap wojewódzki Przeglądu Pieśni Legionowej. Naszą szkołę reprezentował uczeń Michał Świderski, który został finalistą przeglądu.  Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na drodze artystycznej!!!

2014-11-06
Poznajemy ekosystem
Poznajemy ekosystem

              Na wycieczkach zorganizowanych w październiku 2014r. dzieci z oddziału przedszkolnego zapoznały się z ekosystemem leśnym i wodnym. Podczas wycieczek dzieci zastanawiały się jaką rolę pełni las i rzeka w przyrodzie i gospodarce człowieka . Poznawały rośliny i zwierzęta typowe dla tych środowisk.

(czytaj więcej)

2014-10-31
Korowód Świętych
Korowód Świętych
            30 października w nazej szkole odbyła się Parada Świętych.  W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych ksiądz Krzysztof Mirek wraz z uczniami naszej szkoły przygotował w tym dniu krótkie przedstawienie. Dzieci były przebrane w świętych i opowiadały o żywotach  świętych, których przedstawiały. Śpiewały radosne piosenki. Największe emocje wzbudził przeprowadzony przez księdza Krzysztofa konkurs wiedzy o patronach. Dzieci, które wykazały się wiedzą, otrzymały ciekawe książeczki.

 

2014-10-30
XXII Bieg Legionisty
XXII Bieg Legionisty

         29 października br. w XXII biegu patriotycznym wzięło udział prawie 580 zawodników. Bieg dedykowany jest pamięci    Legionistów,   walczących   pod Marcinkowicami w 1914 r. o wolną Polskę. Bitwa Legionów pod Marcinkowicami, o której sam marszałek Józef Piłsudski powiedział "Lubię wspominać Marcinkowice, jako jedną z najładniejszych bitew, jakie stoczyłem", jest upamiętnieniem tego wydarzenia w jego 100 rocznicę.

Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie biegu odbyło się w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach. Następnie delegacja szkolna wraz z Wójtem Gminy Chełmiec i przybyłymi  gośćmi udała się  na cmentarz wojskowy nr 352, położony przy lesie  Pasterniku, by złożyć wieńce pod pomnikiem bohaterów bitwy.       (czytaj więcej)

W kategorii dziewczęta klasy I-IV, I MIEJSCE zdobyła nasza uczennica  ALEKSANDRA KONAR

GRATULUJEMY!!!

 

2014-10-28
100 lecie bitwy pod Marcinkowicami
100 lecie bitwy pod Marcinkowicami

         26 października uczestniczyliśmy w obchodach 100 Rocznicy Bitwy w Marcinkowicach. Bitwa naprawdę miała miejsce 5-6 grudnia, ale ze względów organizacyjnych rocznica zorganizowana została wcześniej.

Najpierw o godz. 10:00 pani dyrektor Ewa Pierzchała  i reprezentacja naszej szkoły, w tym Poczet Sztandarowy,  wzięli udział w mszy św.  w kościele parafialnym odprawionej przez ks. infułata Władysława Kostrzewę w intencji poległych na polu bitwy w 1914 r.  Potem  przeszli na pobliski cmentarz legionistów na Apel Poległych. Zakończył się on odegraniem „1 Brygady” oraz uczestnictwem w otwarciu Dworku Morawskich, i znajdującej się tam izby  pamięci legionistów. Ostatnim punktem obchodów była rekonstrukcja bitwy, jaka rozegrała się między legionistami dowodzonymi przez  Józefa Piłsudzkiego, a wojskami rosyjskimi na polach marcinkowickich w 1914 r.  

 

2014-10-28
Sukces Michała!!!
Sukces Michała!!!

          22 października, w Szkole Podstawowej im Karola Szymanowskiego w Nowym Sączu, odbył się Przegląd pieśni legionowej w ramach programu „Na drodze do Polski Niepodległej” . W przeglądzie tym brali udział również nasi uczniowie.

Jako jedyny do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się MICHAŁ ŚWIDERSKI, który będzie reprezentował naszą szkołę. Kolejne eliminacje odbędą się 5 listopada w Krakowie. Organizatorami  przeglądu są Kuratorium Oświaty w Krakowie i Szkoła Podstawowa nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. 

                                                                                                                            (czytaj więcej)

Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Więcej informacji zobacz tutaj

 

2014-10-23
Wieści z Misji
Wieści z Misji

             Z okazji Tygodnia Misyjnego odwiedził nas misjonarz ksiądz Jacek Kwiek, który pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej.  Opowiedział nam o życiu plemion afrykańskich  Bororo i Pigmejach:  o ich zwyczajach, codziennych zajęciach, ubraniu, pokarmach, szkole, w której uczniowie jedynie ćwiczą czytanie i pisanie. Zadziwiły nas domy, w których mieszkają Pigmeje. Zobaczyliśmy je na zdjęciach. Były to szałasy, zbudowane z gałęzi. Służyły mieszkańcom jedynie na krótki czas, ponieważ Pigmeje to lud wędrownych myśliwych. Nie znają swojego miejsca urodzenia i swoich przodków.                                                                                                                                         (czytaj więcej)

 

Wybierz stronę: « < 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63 - 64 - 65 - 66 > »