Aktualności

2019-11-04
Przygotowania do kiermaszu
Przygotowania do kiermaszu

Przygotowania do kiermaszu już ruszyły

Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli już przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego. Powstały pierwsze ozdoby choinkowe. Otrzymaliśmy również kilkanaście ozdób zrobionych w domu przez dzieci i rodziców. Serdecznie za nie dziękujemy i prosimy o dalsze.

Przypominamy, że można wykonywać:

bombki, ozdoby szydełkowe, pierniczki, stroiki świąteczne, choinki i aniołki z bibuły lub krepiny, ozdoby z makaronu, szopki, kartki świąteczne i in.

Ozdoby prosimy przynosić do wychowawców lub pani Ireny Szajewskiej do 15 listopada 2019r.

 

DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH ZOSTANIE PRZEZNACZONY NA ZAKUP SZAFEK DLA UCZNIÓW.

 

 

2019-10-30
I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec
I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec

I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec, miał miejsce ZS Chomranice, w dniu 29.10.2019r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:

a)Drużyna młodsi – klas I-VI w składzie:

- Froehlich Mikołaj        kl. Vb

- Łobaza Piotr                 kl. Vb

- Wójs Katarzyna           kl. Vb

- Sowa Mateusz             kl. Va

b)Drużyna starsi – klas VII-VIII w składzie:

- Gizicka Ewelina           kl. VII

- Kowalczyk Mateusz    kl. VIII

- Mróz Anna                   kl. VIII

- Sowa Tomasz              kl. VIII

Ogółem było 76 zawodników. Każdy zawodnik rozegrał 7 partii w swojej kategorii wiekowej. Na zakończenie turnieju przybył wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski. Wyraził wielkie zadowolenie z tak licznego uczestnictwa w turnieju młodych ludzi. Pogratulował zwycięzcom sukcesu. Wręczył puchary, medale i dyplomy.

Efekty:

Drużynowo w kategorii klas VII-VIII - SP Marcinkowice Puchar za I miejsce

Indywidualnie:

Sowa Tomasz – II miejsce i medal, kategoria klas VII-VIII,

Mróz Anna – III miejsce i medal, kategoria klas VII-VIII,

Gizicka Ewelina – IV miejsce i dyplom, kategoria klas VII-VIII


Sowa Mateusz – V miejsce i dyplom, kategoria klas I-VI, w konkurencji ponad 60-ro zawodników. Wszyscy walczyli ambitnie i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Widomski Tadeusz

 

2019-10-30
Podsumowanie akcji Odblaskowa Szkoła
Podsumowanie akcji Odblaskowa Szkoła

            Od września bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach realizowaliśmy zadania w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

W dniu 29.10.2019 roku nastąpiło uroczyste podsumowanie akcji. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście m. in.: poseł Wiesław Janczyk, wójt gminy Chełmiec p. Bernard Stawiarski, ks. proboszcz Tadeusz Celusta,  dyrektor GZE p. Radosław Potoczek, radni p. Józef Konar i p. Tadeusz Lis, sołtys p. Katarzyna Bobak, przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu sierżant sztabowy Artur Goliński.

Spotkanie poprzedzone zostało przemarszem całej społeczności szkolnej w kamizelkach odblaskowych na pobliskie skrzyżowanie dróg w szczególnie niebezpiecznym miejscu na drodze. Dzieci niosły hasła promujące noszenie elementów odblaskowych. Nad bezpieczeństwem czuwał sierżant sztabowy Artur Goliński. Zatrzymywanym przez p. Policjanta kierowcom uczniowie klasy VIII wręczali jabłka i karteczki z hasłem: „Kierowco, zwolnij, jedź bezpiecznie”. Akcja spotkała się ze zrozumieniem i sympatią kierujących pojazdami.

Po powrocie wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej na podsumowanie działań. Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia montażu słowno-muzycznego w wykonaniu dzieci z klasy II, w którym przypomniały one przepisy ruchu drogowego i zasady kulturalnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

                Po montażu została przedstawiona prezentacja ukazująca działania zrealizowane przez całą społeczność szkolną w czasie trwania akcji. Między innymi były to:

- liczne wycieczki i marsze odblaskowe

- loteria owocowo-odblaskowa

- konkurs plastyczny i wiedzy o bezpieczeństwie

- spotkania z przedstawicielem policji

- „Odblaskowy Dzień Uśmiechu”

- „Dzień Kundelka”

- wykonywanie elementów odblaskowych, pisanie listów, tworzenie rymowanek, piosenek promujących noszenie odblasków

- „Odblaskowe Powitanie Jesieni”

- promowanie noszenia odblasków podczas Biegu Legionisty

Po prezentacji nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego zachęcali wszystkich do noszenia odblasków recytując:

„Kto to taki, kto to taki

odblaskowe przedszkolaki

nową modę propagują

z odblaskami maszerują.”

Swoje rymowanki przedstawili też uczniowie z klasy V, a dziewczynki z klasy VI zaprezentowały napisaną przez siebie piosenkę, wykonaną w raperskim stylu. Ustny akompaniament wykonał Kacper Bobrowski. Piosenka poderwała do tańca najmłodszych widzów i została nagrodzona gromkimi brawami. Po klasie VI młodzież z klasy VII zaprezentowała modę odblaskową, zachęcając wszystkich do noszenia strojów odblaskowych.

Na zakończenie zaproszeni goście otrzymali odblaskowe medale i wręczyli nagrody laureatom konkursów.

 

 

2019-10-30
Akcja- Zwolnij! Jedź bezpiecznie!
Akcja- Zwolnij! Jedź bezpiecznie!

             Rano 29 października na ulicy w Marcinkowicach kierowcy z niepokojem zatrzymywali się widząc tak dobrze znany „lizak ‘’ policyjny. Zaskoczenie było tym większe, gdy wraz z policjantem młodzież z Odblaskowej Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach udzielała dobrych rad: by kierowcy jeździli wolniej i bezpieczniej, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Zachętą do tego działania były smaczne jabłuszka i hasła rozdawane przez uczniów wraz z sierżantem Arturem Golińskim z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Społeczność Szkolna ma nadzieję, że te sympatyczne działania policji i dzieci szkolnych doprowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach dla pieszych i kierowców.

 

2019-10-30
Międzynarodowy Dzień Kundelka
Międzynarodowy Dzień Kundelka

             25 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kundelka. Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie  dzień po dacie wejścia w życie Ustawy (obowiązuje ona od 24 października 1997 r.). Święto powstało, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również po to, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi. 

Uczennice z klasy VII pod opieką p. pedagog – Ewy Pajor-Wojsław zorganizowały zbiórkę karmy, koców i pieniędzy na rzecz Gminnego Schroniska dla Psów w Wielogłowach. Tym samym włączyliśmy się w akcję „NIE KUPUJ! ADOPTUJ! WSPIERAJ!”, łącząc ją przy okazji z ideą ODBLASKOWEJ SZKOŁY.

W finale akcji uczestniczyły zaprzyjaźnione kundelki, czyli nasza kochana psia arystokracja.

Wszystkim darczyńcom, a szczególnie Mateuszowi z kl. VIII, serdecznie dziękujemy!

 

2019-10-29
Jesteśmy bezpieczni, znamy zasady poruszania się po drodze!
Jesteśmy bezpieczni, znamy zasady poruszania się po drodze!

                Dzieci z oddziału przedszkolnego korzystając z ostatnich dni ładnej pogody stworzyły własne miasteczko rowerowe z ulicą, przejściem dla pieszych i znakami drogowymi. Własnoręcznie wykonana ulica posłużyła do praktycznej nauki zasad bezpiecznego przechodzenia po pasach na drugą stronę ulicy. Twórczo i praktycznie oraz z wielkim zaangażowaniem  bo samodzielnie dzieci przyswajały  sobie prawidłowe zachowania na drodze. 

Oczywiście wszystkie informacje i umiejętności mają przekazać rodzicom i dziadkom z którymi przychodzą do przedszkola,  aby ich bliscy byli bezpieczni.

 

2019-10-29
Wizyta w Radio RDN
Wizyta w Radio RDN

                Dnia 28 października dwójka uczniów klasy VIII Anna Mróz oraz Tomasz Sowa pojechali do Nowego Sącza, aby udzielić wywiadu do radia RDN o Akcji „Odblaskowa Szkoła”. Uczniowie opowiedzieli o działaniach w Marcinkowicach promujących odblaski i bezpieczeństwo na drodze. Wywiad będzie wyemitowany w programie Puls Regionu.

2019-10-28
Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach dba o bezpieczeństwo Seniorów.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach dba o bezpieczeństwo Seniorów.

                 Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach bierze udział w 10 edycji Konkursu Odblaskowa Szkoła. Jednym z działań dzieci i młodzieży szkolnej jest promowanie noszenia odblasków i bezpiecznego poruszania się po drogach wśród seniorów.

25 października po mszy św. w intencji Seniorów, młodzież ze Szkoły Podstawowej rozdawała przy kościele w Marcinkowicach listy i odblaski gościom zaproszonym przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich na Dzień Seniora. W listach pisanych podczas zajęć szkolnych wyrażali swój niepokój o zdrowie i bezpieczeństwo Seniorów oraz namawiali Ich do noszenia strojów i elementów odblaskowych, które zapewnią im bezpieczeństwo podczas spacerów czy drogi do Kościoła.

 

2019-10-28
Sportowo – patriotycznie - odblaskowo, czyli Bieg Legionisty w Marcinkowicach
Sportowo – patriotycznie - odblaskowo, czyli Bieg Legionisty w Marcinkowicach

              Dnia 25 października 2019r. już po raz XXVII odbyła się w Marcinkowicach wspaniała impreza sportowo – patriotyczna, której współgospodarzem była Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach. Zgromadziła rzesze biegaczy w różnym wieku – od dzieci po seniorów- ogółem prawie 600 uczestników. Bieg Legionisty jest nie tylko spotkaniem sportowym, ale również ma charakter patriotyczny. Odbywa się corocznie na pamiątkę Bitwy Marcinkowickiej, jaka rozegrała się dnia 6 grudnia 1914r. pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Polegli w czasie potyczki Legioniści spoczywają na Cmentarzu Wojennym nr 352 w Marcinkowicach. Uczestnicy biegu w formie zmagań sportowych upamiętnili to wydarzenie oraz oddali część poległym za Ojczyznę, a goście: pan Bernard Stawiarski, Wójt Gminy Chełmiec, pani Elżbieta Samek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach oraz przedstawiciele Rady Gminy i Radni złożyli wieńce i zapali znicze na Cmentarzu Legionistów.

            W tym roku Bieg Legionisty był również okazją do promowania akcji noszenia elementów odblaskowych przez pieszych uczestników ruchu drogowego. Uczniowie szkoły podstawowej w kamizelkach odblaskowych, z transparentami przemaszerowali z budynku szkoły na stadion LKS „Zamczysko”. Podczas imprezy byli widoczni wśród biegaczy. Zwracały uwagę ich elementy odblaskowe oraz hasła na transparentach: „Odblaski nosimy – życie chronimy”, „Uśmiech i odblask to zdrowie i bezpieczeństwo”, „Witamy jesień w bezpiecznym, odblaskowym stroju”. Odblaskowy happening był jednym z wielu działań, w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”, w której uczestniczyły Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach.

Mamy nadzieję, że dzięki akcji odblaski staną się niezbędnym elementem ubioru dzieci i dorosłych. Pamiętajmy, że odblaski to małe elementy, a mogą uratować zdrowie i życie.

 

2019-10-28
Spotkanie z policjantem
Spotkanie z policjantem

              18 października 2019r  w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”, gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji  w Nowym Sączu  sierżanta Artura Golińskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-VIII. Pan Policjant poprowadziła wykład na temat „Bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły”. Przeprowadził również szkolenie, w jaki sposób przechodzić przez przejście dla pieszych, zachowywać się na przystanku autobusowym, bezpiecznie podróżować w samochodzie. Przypomniał wszystkim o ustawowym obowiązku korzystania z elementów odblaskowych przez dzieci i dorosłych.

Sierżant Artur Goliński  odwiedził również oddział przedszkolny, gdzie przedstawił dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniał numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej. Jednak największym  zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci  dzieliły  się także swoimi doświadczeniami, pokazały,  że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu.

 W prelekcji dla przedszkolaków wzięli udział kochani dziadkowie, zaproszeni przez wnuków i wnuczki zatroskane o swoich najbliższych, by także oni byli bezpieczni na drodze. Pod hasłem DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH DZIADKÓW dzieci wraz z Policjantem wręczyły swoim dziadkom kamizelki odblaskowe i odblaski.

 

Wybierz stronę: « < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 > »