Aktualności

2019-04-25
Wielkanocna twórczość artystyczna
Wielkanocna twórczość artystyczna

            Tuż przed Wielkanocą dzieci sześcioletnie utrwalają i poszerzają  swoją wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.  Zajęcia plastyczne obfitują w przeróżne  prace, które rozwijają dziecięcą wyobraźnię i mobilizują je do wzmożonej aktywności twórczej.

W tym roku dzieci odwiedził artysta ludowy pan Robert Fikiel, który chcąc zaszczepić w przedszkolakach swoją pasję tworzenia podarował im drewniane wielkanocne zajączki do ozdabiania. Dzieci z zapałem malowały swoje zajączki, inspirując się swoją wyobraźnią i obserwując panią Barbarę Budnik, która zechciała towarzyszyć dzieciom podczas ich pracy.  Każdy zajączek był wyjątkowy, a zadowolone  i dumne z siebie dzieci zabrały swoje wielkanocne prace do domu, by  udekorować nimi stoły, a przy okazji pochwalić się nowymi umiejętnościami,  opowiedzieć o swojej twórczości i sprawić radość rodzicom  i dziadkom.

2019-04-25
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty

             W dniach 15-17 kwietnia 2019r. odbyły się egzaminy na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Ósmoklasiści w nowej formie pisali egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego – angielskiego lub niemieckiego. Była to pierwsza edycja egzaminów w szkole podstawowej po reformie edukacji. Wyniki będą znane w czerwcu. Życzymy powodzenia!

2019-04-18
Życzenia Świąteczne!
Życzenia Świąteczne!

Wielkanoc to czas nadziei i otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa oraz w innego człowieka. 

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy moc serdecznych życzeń , pogody w sercu oraz  spotkań   w gronie rodziny i przyjaciół. 

Życzymy, aby ten czas świąteczny przyniósł radość oraz wzajemną życzliwość.

Niech Zmartwychwstanie napełni Nas wszystkich pokojem i wiarą.

Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły!

2019-04-15
Komunikat
Komunikat

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, przerwa świąteczna będzie od

18 - 23 kwietnia 2019 r. Dzieci przychodzą do szkoły 24.04.2019 r. (Środa)

2019-04-07
Wielkanoc- zwyczaje i tradycje w oddziale przedszkolnym.
Wielkanoc- zwyczaje i tradycje w oddziale przedszkolnym.

              Dnia 01.04.2019 roku dzieci młodsze uczestniczyły w spotkaniu z panią Zofią Wysowską członkiem Koła Gospodyń w Marcinkowicach. Najpierw dzieci wysłuchały czytanych przez nauczyciela ciekawostek na temat różnych zwyczajów i obrzędów związanych z Wielkanocą. Pani Zofia pokazała dzieciom jak wykonuje się kwiaty, które wykorzystywane są do palmy oraz ozdabiały styropianowe jajka elementami wykonanymi z kolorowego papieru.  Dzieci z radością wykonywały powierzone zadania. Zdobyły dużo wiadomości dotyczących zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Wielkanocnymi.    

 

M. Sambak

 

2019-04-05
Konkurs matematyczny
Konkurs matematyczny

              Dnia 4 kwietnia nasza szkoła miała szanse uczestniczyć w VII Gminnym Konkursie Matematycznym w Świniarsku w składzie:

Tomasz Sowa

Dawid Smajdor

Kacper Kubacki

Pierwszy etap to był test składający się z 30 pytań na którego rozwiązanie uczniowie mieli 30 minut. Opiekunowie sprawdzili ten test po czym nastąpił etap II, czyli tak zwane ,,Licytacje”. Polegały one na wylicytowaniu pytania za pieniądze otrzymane wcześniej, oraz trzeba było poprawnie odpowiedzieć na to pytanie by zdobyć punkty. Ostatecznie nasza szkoła zajęła 4 miejsce z 78 punktami.

2019-04-02
Rewia w Krynicy
Rewia w Krynicy

              29 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w widowisku teatralnym na lodzie STORY ON ICE LODOWA BAŚŃ w Krynicy-Zdroju.

Spektakl pt. „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” odbył się z udziałem ponad 40 zawodowych łyżwiarzy. Na uwagę zasłużyły: znakomita oprawa muzyczna, choreografia pełna popisów indywidualnych, bogata ruchoma sceneria, rozbudowana dekoracja, wspaniałe kostiumy i efekty pirotechniczne.

Po pięknym przedstawieniu uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer głównym deptakiem uzdrowiska, podziwiając charakterystyczne cechy architektury Krynicy.

Wyjazd został zorganizowany przez p. Elżbietę Kulig, której serdecznie dziękujemy.

2019-03-26
Rekolekcje Wielkopostne
Rekolekcje Wielkopostne

       Od 8 -10 kwietnia 2019r. odbędą się Rekolekcje Wielkopostne

w kościele parafialnym w Marcinkowicach.

Szczegóły na plakacie.

Plakat

2019-03-26
Wycieczka Klasy 8 do Oświęcimia i Pszczyny
Wycieczka Klasy 8 do Oświęcimia i Pszczyny

            Dnia 22 marca 2019r. uczniowie klas 8 naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Klęczanach uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Pszczyny. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II Birkenau 171 ha. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa (w Birkenau). W 1979 r. tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.  

            Niezwykle przejmującym miejscem, które zobaczyliśmy był blok 11, a szczególnie cela 18, w której śmiercią głodową zmarł polski franciszkanin, o. Maksymilian Kolbe. W bloku 5 natomiast zgromadzono dowody zbrodni, czyli tysiące przedmiotów codziennego użytku (buty, okulary, walizki, garnki, pędzle do golenia i wiele innych). W Birkenau natomiast porażająca była wielkość tego obozu i baraki, w których mieszkali więźniowie, ruiny komór gazowych i krematoriów, rampa kolejowa.

Nasz przewodnik wielokrotnie zaznaczał, że nie jest to muzeum, tylko cmentarzysko bestialsko pomordowanych ludzi wielu narodowości i my z tym stwierdzeniem się zgadzamy.

Kolejnym miejscem zwiedzania było Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Od 1847 roku zamek był własnością książąt Hochberg von Pless z Książa. Dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo-parkowy. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w Zamku w Pszczynie zachowało się 80 % oryginalnego wyposażenia i mebli, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Obecnie w Monachium mieszka Bolko, szósty książę von Pless, hrabia von Hochberg, ostatni właściciel zamku pszczyńskiego.

Bardzo dziękujemy naszym opiekunom: pani Annie Wcześny, pani Irenie Szajewskiej i panu Robertowi Cempie za zorganizowanie wycieczki i dostarczenie nam tylu niezapomnianych wrażeń.

2019-03-24
Powitanie Wiosny w oddziale przedszkolnym
Powitanie Wiosny w oddziale przedszkolnym

                  21 marca dzieci sześcioletnie z oddziału przedszkolnego witały Wiosnę. Udekorowały salę pracami plastycznymi o tematyce wiosennej wykonanymi na zajęciach. Przygotowały przedstawienie pod tytułem „Witamy Cię Wiosno”, które zaprezentowały młodszym przedszkolakom, był czas na integrację, wspólne tańce i zabawy. Następnie wykonały kwiaty do zabawy z wiatrem, wymagały one dużo cierpliwości i precyzji dzieci, ale sprawiły im wiele radości podczas zabawy na podwórku, gdyż z kwiatami dzieci wyszły do ogrodu przedszkolnego powitać Wiosnę. Tam czekała niespodzianka krokusy posadzone przez przedszkolaki jesienią pięknie zakwitły i dzieci zobaczyły rezultat swojej pracy. 

OGŁASZAMY WIOSNA JUŻ JEST!

Wybierz stronę: « < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 > »