Aktualności

2019-10-14
VII Dyktando Niepodległościowe
VII Dyktando Niepodległościowe

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Jest to innowacyjna forma poznawania przez uczniów historii Polski, a jednocześnie sprawdzenie swoich umiejętności ortograficznych. Na stronie internetowej konkursu czytamy: „Pisanie tradycyjnego dyktanda to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę”.

W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć się z wieloma trudnymi wyrazami jak np. nie-Polaka, uhonorowano Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, husarskie skrzydła. W etapie szkolnym wzięło udział 11 uczniów z klas 6-8. Aż sześcioro uczniów uzyskało ponad 75% punktów i ich prace zostały wysłane do organizatora. Wyróżnieni uczniowie to: Zuzanna Adamczyk i Amelia Kalisz z kl.6, Dawid Smajdor z kl.7, Katarzyna Opioła, Justyna Mróz i Anna Mróz z kl.8. Miejmy nadzieję, że komuś z tej grupy uda się zakwalifikować do etapu wojewódzkiego.

Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów!


Teksty dyktanda

2019-10-09
Odblaskowy Dzień Uśmiechu
Odblaskowy Dzień Uśmiechu

              4 października 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego przyłączyły się do świętujących na całym świecie ludzi podczas Światowego Dnia Uśmiechu,  radośnie  bawiąc się w sali podczas zabaw i konkursów. Innowacją było to, że zabawy uczyły bezpiecznych zachowań na drodze. Przejęte przedszkolaki  realizując  misję ODBLASKOWEJ SZKOŁY  wyruszyły do głównego budynku szkoły gdzie pukając do każdej klasy od     I - VIII przekazywały symbol uśmiechniętej buzi wraz z przesłaniem o bezpiecznym poruszaniu się po drogach w strojach odblaskowych. Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe, skandując KAMIZELKA ODBLASKOWA UŚMIECHU CI DODA! dawały przykład starszym i uczyły ich dlaczego warto nosić odblaski.

Odblaskowa podróż po szkole  zakończyła się  w klasie II gdzie dzieci przedszkolne odpoczęły oglądając taniec przy piosence Przepisowy ruch  drogowy w wykonaniu drugoklasistów  oraz film Bezpieczna droga do szkoły.

Na zakończenie w ten wyjątkowy  Odblaskowy Dzień Uśmiechu pani dyrektor Elżbieta Samek nagrodziła dzieci przedszkolne i uczniów klasy II odblaskami w kształcie buzi. Mamy nadzieję, że hasło tego dnia UŚMIECH I ODBLASK TO ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO ! na zawsze pozostanie w pamięci  całej społeczności Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach.

2019-10-07
Zajęcia edukacyjne w Państwowej Straży Pożarnej
Zajęcia edukacyjne w Państwowej Straży Pożarnej

              Uczniowie klas 4, 5a i 5b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Wyjazd odbył się 7 października 2019r.

Najpierw zobaczyliśmy samochody strażackie oraz wyposażenie niezbędne strażakom podczas akcji ratunkowych. Młodzi strażacy zaprezentowali również swe umiejętności, tj. zjeżdżanie po rurze, błyskawiczne założenie ubrania strażackiego. Zaprowadzili nas do szatni, w której zobaczyliśmy ubrania strażaków. Dowiedzieliśmy się, że w PSP pracuje 75 strażaków.

Potem odbyły się zajęcia w specjalnych salach edukacyjnych. Prowadzący zajęcia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej opowiedział o pracy strażaków. Przypomniał numery alarmowe oraz zasady korzystania z nich. Następnie w sali przypominającej mieszkanie pokazał i opowiedział, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami możemy się zetknąć w domu i jak należy wtedy się zachować. Uczniom bardzo podobały się zajęcia, byli aktywni, chętnie włączali się do rozmowy. Wykazali się również dużą wiedzą na temat zagrożeń w związku z korzystaniem z urządzeń elektrycznych w domu oraz znajomością zasad odpowiedzialnego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

Dziękujemy paniom: Elżbiecie Kulig, Irenie Szajewskiej i Celinie Pacholarz  za zorganizowanie wycieczki, która była jednym z działań w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

 

2019-10-07
Pamiętajmy o odblaskach! – marsz promujący noszenie elementów odblaskowych
Pamiętajmy o odblaskach! – marsz promujący noszenie elementów odblaskowych

             Uczniowie klas 4, 5a i 5b uczestniczyli w marszu promującym noszenie elementów odblaskowych. Z wykonanymi przez siebie transparentami, w koszulkach i opaskach odblaskowych przemaszerowali z budynku szkoły na stację „Gród”. W ten sposób włączyli się aktywnie w akcję „Odblaskowa Szkoła” oraz zaapelowali do wszystkich dzieci i dorosłych, aby nosili elementy odblaskowe, bo one naprawdę mogą ochronić zdrowie i życie.

 Pamiętajmy o odblaskach!

2019-10-06
Bezpieczni na drodze
Bezpieczni na drodze

              Uczniowie klasy 4 brali udział w zajęciach na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Wraz z wychowawcą przypomnieli sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego pieszych. Wykonali plakat przypominający o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Wymyślone przez nich hasło brzmiało: „ODBLASKI NOSIMY- ŻYCIE CHRONIMY!”. Ponadto każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową, którą przypiął w widocznym miejscu na plecaku. Było to kolejne działanie w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

 

2019-10-06
Listy wysyłamy –  o odblaskach pamiętamy!
Listy wysyłamy – o odblaskach pamiętamy!

             Uczniowie klasy 5a pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej napisali do dorosłych – babci, dziadka, sąsiadki, cioci, wychowawczyni – listy, w których przypomnieli o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Zwrócili uwagę na to, że odblaski są sygnałem dla kierowców, że po drodze porusza się pieszy. Szczególnie ważne jest to jesienią, kiedy wcześnie robi się ciemno. Odblaski – takie małe elementy, a mogą uratować zdrowie i życie.

Napisane przez siebie listy piątoklasiści włożyli do „odblaskowych” kopert i przekazali adresatom. List napisany przez Emilkę trafił do wychowawczyni klasy 5a, pani Elżbiety Kulig.

Mamy nadzieję, że dzięki listom dzieci odblaski staną się niezbędnym elementem ubioru dorosłych. Zajęcia realizowane były w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

2019-10-02
Informacja o bezpłatnej infolinii MEN
Informacja o bezpłatnej infolinii MEN

                Uprzejmie informujemy że od 1 października została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Więcej informacji - Infolinia MEN

 

2019-09-30
Informacja na temat realizacji Programu Zdrowotnego
Informacja na temat realizacji Programu Zdrowotnego
Informujemy, że w naszej szkole realizowane będą projekty zdrowotne: badanie wzroku oraz wad słuchu i wymowy.
Szczegółowe informacje w załącznikach


2019-09-30
Lachoskie godonie
Lachoskie godonie

                 Dnia 28 września 2019r. w OSP w Niskowej odbył się Konkurs Gwary Lachów Sądeckich „Lachoskie godonie”. Gawędy i wiersze zaprezentowało 29 uczestników. W tej licznej grupie znalazła się również uczennica naszej szkoły, Agnieszka Szajewska z klasy 5b, która przedstawiła gadkę „Ło tom jak Włojciech set do nieba”. Organizatorami konkursu były Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin", Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedzibą w Niskowej i Fundacja Sądecka.

2019-09-30
Wycieczka uczniów klas 4-8 do Chorzowa
Wycieczka uczniów klas 4-8 do Chorzowa

               Dnia 27 września 2019r. uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Chorzowa. Atrakcji było moc.

Najpierw zwiedziliśmy Śląski Ogród Zoologiczny. Na powierzchni ponad 47 ha zgromadzonych jest 2400 zwierząt reprezentujących 324 gatunki. Oczywiście najbardziej interesujące były duże zwierzęta – słonie, żyrafy, lwy, niedźwiedzie, wielbłądy. Zachwycaliśmy się różnymi wielokolorowymi gatunkami ptaków. Miłośnicy dinozaurów mogli udać się do Kotliny Dinozaurów, w której zobaczyli zrekonstruowane okazy żyjące w mezozoiku na obszarze Azji Centralnej.

Najwięcej emocji wzbudził pobyt w Śląskim Wesołym Miasteczku „Legendia”. Na 26 ha, w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora, zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji - dziecięcych, familijnych oraz ekstremalnych, np. diabelski młyn (Legendia Flower), duże samoloty (Dream Flight Airlines) czy filiżanki (Tea Cups), jak również nowości, m.in. Diamond River – ześlizg do wody z wysokości ponad 8 m, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster.

Zabawa w wesołym miasteczku była przednia, aż przykro było opuszczać to magiczne miejsce zabawy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald’s. W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarliśmy do Marcinkowic.

Dziękujemy nauczycielom, którzy zabrali nas na tę wspaniałą wycieczkę – paniom Elżbiecie Kulig, Ewie Pajor-Wojsław, Marzenie Leśniak, Iwonie Bałuszyńskiej, Irenie Szajewskiej oraz panom – Tadeuszowi Widomskiemu i Markowi Wojsławowi, który był naszym przewodnikiem.

Wybierz stronę: « < 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 > »