Aktualności

2019-10-21
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

             16 października w oddziale przedszkolnym był obchodzony Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, dzień ten został ustanowiony w 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Naszym gościem była Pielęgniarka medycyny szkolnej pani Krystyna Wojtarowicz, która przeprowadziła prelekcje na temat zdrowego stylu życia a  następnie pokazała prawidłową resuscytację, przypominamy 30 uścisków i dwa oddechy ratownicze.  Każdy przedszkolak osobiście przekonał się, że jest to wyczerpująca i trudna umiejętność ale bardzo ważna dla ratowania ludzkiego życia.  

2019-10-20
Wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerowa

                W dniu 18.10.2019r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja ,, Odblaskowa szkoła”. Celem akcji jest świadome i bezpieczne korzystanie z dróg publicznych przez rowerzystów (uczniów). Uczestnikami byli uczniowie klasy ósmej, którzy zostali wyposażenie w kamizelki odblaskowe. Uczniowie zostali poinstruowani o bezpieczeństwie podczas przejazdu rowerami po drodze publicznej, formie przejazdu i miejscach zatrzymania. Przebyliśmy trasę od Szkoły Podstawowej Marcinkowice – odcinkiem drogi publicznej Limanowa – Nowy Sącz do skrzyżowania pod kościołem, drogą do stacji PKP Marcinkowice powrót na stację Gród i do szkoły. Przejazd odbył się w czasie ok. 30 min bez żadnego problemu. Drugim opiekunem była pani mgr Marzena Leśniak.

Tadeusz Widomski

2019-10-20
Code Week 2019 - Europejski Tydzień Kodowania
Code Week 2019 - Europejski Tydzień Kodowania

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania

15 października uczniowie klasy 3 Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach włączyli się  w obchody CODE WEEK 2019. Pod opieką nauczycielki informatyki Pani Elżbiety Samek stawiali swoje pierwsze kroki w obsłudze programu Scratch. Układali proste skrypty. Wprawiali postacie w ruch i projektowali proste animacje. Zgodnie z założeniami akcji  Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w ramach której świętuje się kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

2019-10-20
Witaminki - samo zdrowie
Witaminki - samo zdrowie

             16. 10. 2019r. Dzieci przedszkolne uczestniczyły w spotkaniu kończącym cykl zajęć  u starszaków promujących zdrowe odżywianie pt. „ Witaminki -  samo zdrowie”Zaproszony gość Pani K. Wojtarowicz , pielęgniarka szkolna -  przypomniała zasady zdrowego trybu życia,  oraz odżywiania. Przedszkolaki pod czujnym okiem pani Krystyny uczyły się jak wykonywać masaż serca. Na koniec spotkania , wszyscy uczestnicy degustowali przygotowany przez mamy, witaminowy, jabłkowo- marchewkowy sok odblaskowy.

Na zdrowie!

 

2019-10-20
Ogłoszenie
Ogłoszenie

 

2019-10-19
Ślubowanie klasy pierwszej
Ślubowanie klasy pierwszej
                17 października 2019 roku odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej.
Na ceremonię przybyli zarówno rodzice jak i cała społeczność szkolna.

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem uczennicy klasy ósmej,
która powitała wszystkich zebranych gości oraz dodała otuchy swoim młodszym kolegom, w tym szczególnym dla nich dniu.

Uczniowie klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni pani mgr Justyny Oleksiewicz, przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie.
Następnie przystąpili do egzaminu, w którym odpowiadali na pytania dotyczące m.in właściwego zachowania się w klasie i szkole.  Udowodnili również, że wiedzą jak prawidłowo zachować się na drodze.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani dyrektor Elżbieta Samek. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Dodatkową niespodzianką były zawieszki odblaskowe wręczone przez wychowawcę w ramach akcji "bezpieczna szkoła".

Również, w tym dniu, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, niespodziankę dla całego grona pedagogicznego przygotowała klasa trzecia pod czujnym okiem pani Marii Zatorskiej.
Uczniowie klasy trzeciej zorganizowali wspaniałą "Galę oscarowo - odblaskową", uświetnioną licznymi występami, piosenkami przygotowanymi z panią Celiną Pacholarz.
Jak na prawdziwą Galę przystało, nie zabrakło uroczystego wręczania medali oraz opasek odblaskowych, by również nauczyciele byli bezpieczni w drodze do szkoły.
2019-10-19
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

              W tym roku szkolnym pamięć o Żołnierzach Wyklętych uszanowaliśmy w formie wycieczki pieszej. Termin marcowy uroczystości przenieśliśmy na październik wykorzystując pogodę i piękną polską jesień. Celami wycieczki były pamięć o Żołnierzach Wyklętych – dojście do pomnika na Zawadce, integracja zespołu klasowego, poznanie topografii terenu i własnych możliwości. Rozpoczęliśmy wycieczkę od szkoły, na kierunku południowo - zachodnim otuliny rezerwatu weszliśmy w teren leśny, stromy i długi, który pokonaliśmy z kilkoma postojami. Dotarliśmy do nowej kaplicy, przy której są dwa pomniki: Papieża Jana Pawła II oraz cel naszej wyprawy – Pomnik Pamięci Walczących o Niepodległość.

Ksiądz Krzysztof krótko przypomniał sytuację Polski po II wojnie światowej oraz cel działania Żołnierzy Wyklętych. Przeszliśmy do starej kaplicy na chwilkę odpoczynku. Przy wejściu na teren Rezerwatu Przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem mogliśmy podziwiać harmonię kolorów pięknej polskiej jesieni. W punkcie widokowym rezerwatu, podczas krótkiego odpoczynku oglądaliśmy widoki panoramiczne na Dunajec, Marcinkowice i Nowy Sącz. Ostatnim etapem wycieczki był punkt widokowy na jezioro oraz palenie ogniska i grillowanie. Zejście do Marcinkowic było ostatnim etapem wycieczki, która trwała 5 godzin.

Tadeusz Widomski

 

2019-10-16
Wizyta w Sądzie
Wizyta w Sądzie

              Dnia 11.10.2019 r. klasa VIII wybrała się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się rozprawie dotyczącej przywłaszczenia mienia. Całość trwała około dwóch godzin. Zrobiliśmy parę zdjęć, a na koniec ruszyliśmy z akcją ,,Odblaskowa szkoła". W widocznych z daleka kamizelkach  rozdawaliśmy napotkanym przechodniom odblaski.

 

2019-10-14
Nagrody Wójta Gminy Chełmiec dla nauczycieli
Nagrody Wójta Gminy Chełmiec dla nauczycieli

              Dnia 11 października 2019r. w Szkole Podstawowej w Świniarsku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli i dyrektorów z terenu gminy Chełmiec. Przybyłych gości przywitał Wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski oraz pan Radosław Potoczek dyrektor GZE. Uczniowie szkoły zaprezentowali wzruszający program artystyczny. Następnie pan Wójt pogratulował wszystkim nauczycielom, życząc sukcesów oraz wytrwałości w wychowaniu i edukowaniu dzieci i młodzieży.

W drugiej części uroczystości zostały wręczone nauczycielom nagrody Wójta Gminy Chełmiec. Nagrody finansowe za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymało 4 dyrektorów oraz 34 nauczycieli ze szkół gminy Chełmiec. W tej grupie znalazły się dwie nauczycielki naszej szkoły: pani Ewa Pajor-Wojsław oraz pani Irena Szajewska.

Serdecznie gratulujemy naszym polonistkom!

 

2019-10-14
VI Konkurs Wokalno-Instrumentalny GRAMmy na TAK!
VI Konkurs Wokalno-Instrumentalny GRAMmy na TAK!

                W dniu 12 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Świniarsku odbył się już po raz VI Konkurs Wokalno-Instrumentalny GRAMmy na TAK! . Na liście osób (ponad setka muzyków),  z terenu nie tylko Gminy Chełmiec, ale także powiatu nowosądeckiego były również nasze uczennice:

ZUZANNA JURCZAK -  kategoria wokaliści, przedział wiekowy I-VI SP,  która wykonała utwór Zbigniewa Wodeckiego "Lubię wracać"

JULIA DYDA- kategoria wokaliści, przedział wiekowy I-VI SP, zaprezentowała piosenkę w języku angielskim pt. "Shallow"

Uczennice zaprezentowały wysoki poziom wokalny. Gratulujemy !!!

Przesłuchania konkursowe trwały ponad 10 godzin i odbyły się przed Komisją Konkursową w składzie: przewodnicząca pani Monika Dybel – wokalistka, trene wokalny, nauczycielka,  z dziećmi i młodzieżą, prowadząca Agencję Artystyczną MD Pro Art.,  pani Ewa Novel wokalistka i pedagog, koncertuje po całej Polsce i Europie z zespołem LEVI, prowadzi Firmę NoVel Art., uczestniczka VII edycji The Voice of Poland, pani Danuta Głąb nauczycielka, wokalistka, miłośniczka muzyki, pan Bartłomiej Fedko nauczyciel muzyki, muzyk, konferansjer, dj. Poziom wokalny, instrumentalny jaki zaprezentowali uczestnicy był na bardzo wysokim poziomie.

 

Wybierz stronę: « < 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 > »