Aktualności

2018-11-13
Oddział Przedszkolny w 100 -lecie Odzyskania Niepodległości
Oddział Przedszkolny w 100 -lecie Odzyskania Niepodległości

          Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w ogólnopolskim projekcie „ 100-lecie niepodległości. Pokaż radość, przedszkolaku.”  Projekt ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej dzieci. Podczas zajęć edukacyjnych; „ Co to jest Polska?”, „ Symbole Narodowe” , „ Mała Ojczyzna”  dzieci odpowiedziały sobie na pytania: Co to jest Polska ? , Kim jest patriota? Czym jest niepodległość? , uczyły się śpiewać Hymn  Polski (4 zwrotki), przygotowały kącik patriotyczny, poznały legendę „Lech, Czech i Rus”. Na zajęciach plastycznych dzieci wykazały się inwencją twórczą wykonując plakat „ Polska” , flagę i godło Polski.

Projekt zakończył się zorganizowaniem uroczystości przedszkolnej na którą dzieci zaprosiły swoich rodziców i w atmosferze radości  przedstawiły im inscenizację „ Kocham Cię Polsko”,  a na koniec wspólnie z rodzicami odśpiewały Hymn Polski.   

2018-11-12
"Dla Niepodległej" – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski
"Dla Niepodległej" – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski

               „Dla Niepodległej” – obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach

W tym roku Święto Niepodległości miało szczególny charakter ze względu na setną rocznicę powrotu Polski na mapy świata. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach świętowanie rozpoczęła 9 listopada 2018r. W tym dniu cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” ” i zaśpiewała 4 zwrotki hymnu  narodowego. W strojach galowych z biało-czerwonymi kotylionami wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej. Dokładnie o godzinie 11.11 przy wystawionym sztandarze szkoły rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Potem z biało-czerwonymi chorągiewkami i transparentem „Kocham Polskę” uczniowie, nauczyciele i rodzice wyszli na podwórko przed budynek szkoły i wzięli udział w  happeningu dla uczczenia 100 lat niepodległości naszej  Ojczyzny.

Główne uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości odbyły się 11 listopada w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach.  Jak co roku, uczniowie naszej szkoły  pod opieką p. Celiny Pacholarz i p. Ewy Pajor-Wojsław przygotowali montaż słowno-muzyczny, który poprzedził uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Tym razem nie było tradycyjnych pieśni legionowych, a rozważania poetyckie dotyczyły problemu wolności. Słowa wielkich Polaków (m.in. Świętego Jana Pawła II i patrona marcinkowickiej podstawówki – Józefa Piłsudskiego) zwracały uwagę na zadanie, jakim jest wolność dla każdego z nas. To wartość, o którą należy zabiegać i walczyć o nią każdego dnia. Szacunek dla narodowych bohaterów musi się łączyć ze świadomością Ojczyzny jako wielkiego zbiorowego obowiązku. Pamięć, szacunek i ciągła praca powinny występować obok takich uczuć, jak solidarność czy zdolność do przebaczenia. Słowa autorów piosenek (Kaczmarskiego, Gintrowskiego, Asnyka) stanowiły piękną ilustrację do sentencji na temat wolności i niepodległości.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Zespołu Szkół w Marcinkowicach, Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, Szkoły Podstawowej w Rdziostowie oraz Akcji Katolickiej. Wśród zaproszonych gości, którzy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości na terenie Marcinkowic, byli m. in.: przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Chełmiec – Andrzej Tyrkiel, radni – Zbigniew Kuźma i Tadeusz Lis, radni nowej kadencji – Elżbieta Horowska i Jan Konar, sołtys wsi Marcinkowice – Katarzyna Bobak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach – Elżbieta Samek, Przewodnicząca Rady Rodziców – Ewa Gizicka, nauczyciele, emerytowani nauczyciele, uczniowie i ich rodziny.

Po Mszy św. na Cmentarzu Wojennym w Marcinkowicach zostały złożone wieńce i wiązanki okolicznościowe. Przy grobach Legionistów wartę honorową pełnili uczniowie Zespołu Szkół w Marcinkowicach.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski wpisały się w działania  w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”, który jest realizowany w naszej szkole.

 

2018-11-11
Małopolski Konkurs Języka Polskiego
Małopolski Konkurs Języka Polskiego

            Dnia 6 listopada 2018r. odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego. Tytuł zadań konkursowych brzmiał „W poszukiwaniu szczęścia”. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy 7: Justyna Mróz, Katarzyna Opioła i Tomasz Sowa. Trzymamy kciuki i liczymy na udział w etapie rejonowym.

 

2018-11-09
„Rekord dla Niepodległej”
„Rekord dla Niepodległej”

               Nasza szkoła aktywnie włączyła się w odchody 100-lecia  Odzyskania Niepodległości. Razem z uczniami w całej Polsce wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” i zaśpiewaliśmy 4 zwrotki naszego hymnu  narodowego. W strojach galowych z biało-czerwonymi kotylionami wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej. Dokładnie o godzinie 11.11 przy wystawionym sztandarze szkoły rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Rekord został pobity, bo w akcji wspólnego śpiewania hymnu narodowego wzięło udział w całej Polsce 5 milionów uczniów. Potem z biało-czerwonymi chorągiewkami i transparentem „Kocham Polskę” wyszliśmy na podwórko przed budynek szkoły i wzięliśmy udział w  happeningu dla uczczenia 100 lat niepodległości naszej ukochanej Ojczyzny. Było to kolejne działanie w ramach programu MEN „Godność, wolność, niepodległość”.

 

2018-11-08
Marsz "No Promil - No Problem"
Marsz "No Promil - No Problem"

              Nasza szkoła znalazła się w grupie 16 placówek, które aktywnie wzięły udział w XI edycji kampanii społecznej Trzeźwa Małopolska „NO PROMIL – NO PROBLEM” organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce.

Dnia 8 listopada 2018r. uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w marszu na rzecz poparcia trzeźwości na drogach Małopolski. Z wykonanymi przez siebie transparentami, z balonami i chorągiewkami, w kampanijnych koszulkach i czapeczkach przemaszerowali z budynku szkoły do tzw. pętli autobusowej. Tam wręczali zatrzymanym kierowcom ulotki i baloniki. Tegoroczna kampania nawiązywała do obchodzonego przez Polskę 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego hasło marszu brzmiało: „Marsz Trzeźwości dla Niepodległości”. Przed nami dalsze działania w ramach kampanii, czyli zajęcia profilaktyczne i udział w konkursie. Szkolnym koordynatorem kampanii jest pani Irena Szajewska.

 

2018-11-07
Wycieczka do Straży Pożarnej
Wycieczka do Straży Pożarnej

           5 i 6 listopada 80 uczniów klas najmłodszych pod opieką pań wychowawczyń miało możliwość zobaczyć z bliska, jak wygląda praca strażaków. W ramach projektu edukacyjnego PSP i PZU „Bezpieczny Dom - Ognik” została zorganizowana wycieczka do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

W części teoretycznej rozmawiano o sytuacjach, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania się w tych okolicznościach. W części praktycznej - w specjalnej sali przedstawiającej różne pomieszczenia w mieszkaniu - pan Strażak uczył, jak np. zgasić płonącą patelnię, czy rozpalone żelazko, wytłumaczył, dlaczego ważna jest dbałość o właściwą wentylację pomieszczeń. Odbyła się też próbna ewakuacja z zadymionego pomieszczenia. Utrwalony też został numer alarmowy – 112, który każde dziecko znać powinno.

Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia próbnego alarmu p/pożarowego. Podczas pobytu w Komendzie PSP miało miejsce „prawdziwe” wezwanie Straży Pożarnej. Dzieci zobaczyły, jak błyskawicznie wyjeżdża wóz strażacki do takiego wezwania. Na koniec uczestnicy wycieczki obejrzeli samochody i sprzęt pożarniczy. Dowiedzieli się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną oraz jak prawidłowo zgłosić wezwanie. Na zakończenie uczniowie złożyli strażakom podziękowanie i wręczyli własnoręcznie wykonane rysunki. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał certyfikat „Dzielnego Małego Strażaka”.

 

2018-11-04
„Książka –bawi, uczy, wychowuje” - projekt edukacyjny
„Książka –bawi, uczy, wychowuje” - projekt edukacyjny

            Dnia 31.10.2018 w oddziale przedszkolnym u dzieci młodszych odbyły się pierwsze zajęcia z projektu edukacyjnego „Książka –bawi, uczy, wychowuje”. W związku z nadchodzącym świętem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaproszony gość Pani Dyrektor Elżbieta Samek przeczytała dzieciom „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały czytanej przez Panią Dyrektor legendy. Zdobyły wiadomości na temat historii powstania państwa polskiego, godła oraz barw narodowych. Z powodzeniem zdały egzamin  z wiedzy na temat legendy, przeprowadzony przez Panią Dyrektor, która ich pochwaliła i nagrodziła. Wykonały również karty pracy z godłem Polski, które posłużyły do ozdobienia sali.

Maria Sambak

2018-11-04
Warsztaty „No promil – No problem”
Warsztaty „No promil – No problem”

            W ramach XI edycji kampanii społecznej „No promil - No problem” dnia 30.10.2018 r. w Szkole Podstawowej w Biczycach Dolnych odbyły się warsztaty debatowania dla uczniów i nauczycieli z terenu Gminy Chełmiec prowadzone przez Stowarzyszenie Mówców z Krakowa.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, na czym polega debata oksfordzka, jakie są jej podstawowe założenia i w jakich warunkach jest przeprowadzana. Druga część szkolenia była częścią praktyczną, czyli zarówno uczniowie, jak  i nauczyciele byli uczestnikami takiej debaty. Prowadzący warsztaty zaprezentowali, w jaki sposób można wykorzystać tę metodę pracy dla celów kampanii „No promil – No problem”.

Z naszej szkoły w szkoleniu uczestniczyły uczennice: Angelika Bińkiewicz i Karolina Bednarczyk oraz koordynator kampanii, pani Irena Szajewska. Już wkrótce „Marsz Trzeźwości dla Niepodległości” – kolejne działanie w ramach kampanii „No promil – No problem”.

2018-10-29
Wycieczka do Krakowa śladami św. Jana Pawła II
Wycieczka do Krakowa śladami św. Jana Pawła II

             W sobotę 27 października 2018 roku trzy uczennice naszej szkoły oraz uczniowie SP w Rdziostowie pod opieką pań: Ireny Szajewskiej i Marty Gródek- Piotrowskiej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa śladami św. Jana Pawła II. Po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się do Katedry Wawelskiej, gdzie zobaczyliśmy Dzwon Zygmunta, a także Kryptę św. Leonarda, w której Karol Wojtyła 2 listopada 1946 roku odprawił Mszę Św. Prymicyjną.

Następnie udaliśmy się ulicą Kanoniczą pod okno papieskie na Franciszkańskiej. Po drodze pani przewodnik pokazała uczestnikom wycieczki miejsca związane z Karolem Wojtyłą, który w Krakowie mieszkał od 1938- 1979r. Na ulicy Franciszkańskiej mogliśmy zobaczyć nowe okno papieskie zamontowane z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, pałac biskupi, w którym mieszkał i pracował jako biskup, arcybiskup i kardynał do pamiętnego konklawe. W Bazylice Ojców Franciszkanów zobaczyliśmy ławkę, w której bardzo często się modlił. Podziwialiśmy polichromię i witraże, a w szczególności witraż Boga Ojca zaprojektowane i wykonane  przez Stanisława Wyspiańskiego. Następnie ulicą Bracką udaliśmy się na krakowski Rynek. Tam wysłuchaliśmy hejnał z wieży mariackiej i kupiliśmy pamiątki. Pani przewodnik pokazała nam jeszcze ulicę Floriańską i kościół św. Floriana, w którym Karol Wojtyła pracował jako kapłan. Następnie z rynku udaliśmy się pod Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego i Kolegiatę św. Anny, by dotrzeć na parking nad Wisłą gdzie czekał na nas bus.

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie w dolnym kościele zobaczyliśmy płytę z grobu świętego Jana Pawła II przywiezioną z Rzymu, pomodliliśmy się przy relikwiach. W górnym kościele zobaczyliśmy sutannę papieża, w której był na Placu św. Piotra 13 maja 1981 roku w dniu zamachu na Jego życie. Mogliśmy także podziwiać przepiękne  mozaiki  wykonane przez o. Marko Iwana Rupnika SJ.

           Przy sanktuarium zwiedziliśmy muzeum poświęcone Św. Janowi Pawłowi II, jego życiu i pontyfikatowi oraz stałą wystawę kopii Całunu Turyńskiego. Pełni wrażeń wróciliśmy do Marcinkowic. Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu edukacyjnego realizowanego w naszej szkole w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

2018-10-24
Zwiedzanie Muzeum Historycznego w Marcinkowicach
Zwiedzanie Muzeum Historycznego w Marcinkowicach

         Dnia 24 października 2018r. uczniowie klas 5 i 6 udali się do Muzeum Historycznego w Marcinkowicach. Kustosz muzeum pani Ada Jakubczak pokazała nam eksponaty tam zgromadzone i w barwny sposób opowiedziała o ważnych dla naszej wsi wydarzeniach historycznych i postaciach biorących w nich udział.

W pierwszej sali zobaczyliśmy sprzęty domowe i gospodarskie używane dawnej przez mieszkańców wsi. Opowiedziała nam również o czasach, kiedy do dworu Morawskich przyjeżdżali letnicy, którzy odpoczywali tutaj i dochodzili do zdrowia. Pokazała nam zachowane dokumenty, listy, pocztówki, zdjęcia  i inne pamiątki piśmiennicze.

           Druga sala zawierała pamiątki (dokumenty, listy, książki, wycinki prasowe, zdjęcia) dotyczące rodziny Morawskiego, ostatniego dziedzica wsi oraz bogaty zbiór pamiątek z bitwy marcinkowickiej, pobytu Józefa Piłsudskiego i Legionistów w Marcinkowicach oraz okolicznych miejscowościach.

              Bardzo dziękujemy pani Adzie Jakubczyk za piękną lekcję historii. Zwiedzanie muzeum to kolejne z działań w ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość”. Dziękujemy polonistkom, pani Ewie Pajor-Wojsław i pani Irenie Szajewskiej za zorganizowanie wycieczki.

 

Wybierz stronę: « < 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 > »