Aktualności

2019-10-07
Pamiętajmy o odblaskach! – marsz promujący noszenie elementów odblaskowych
Pamiętajmy o odblaskach! – marsz promujący noszenie elementów odblaskowych

             Uczniowie klas 4, 5a i 5b uczestniczyli w marszu promującym noszenie elementów odblaskowych. Z wykonanymi przez siebie transparentami, w koszulkach i opaskach odblaskowych przemaszerowali z budynku szkoły na stację „Gród”. W ten sposób włączyli się aktywnie w akcję „Odblaskowa Szkoła” oraz zaapelowali do wszystkich dzieci i dorosłych, aby nosili elementy odblaskowe, bo one naprawdę mogą ochronić zdrowie i życie.

 Pamiętajmy o odblaskach!

2019-10-06
Bezpieczni na drodze
Bezpieczni na drodze

              Uczniowie klasy 4 brali udział w zajęciach na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Wraz z wychowawcą przypomnieli sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego pieszych. Wykonali plakat przypominający o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Wymyślone przez nich hasło brzmiało: „ODBLASKI NOSIMY- ŻYCIE CHRONIMY!”. Ponadto każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową, którą przypiął w widocznym miejscu na plecaku. Było to kolejne działanie w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

 

2019-10-06
Listy wysyłamy – o odblaskach pamiętamy!
Listy wysyłamy – o odblaskach pamiętamy!

             Uczniowie klasy 5a pod kierunkiem pani Ireny Szajewskiej napisali do dorosłych – babci, dziadka, sąsiadki, cioci, wychowawczyni – listy, w których przypomnieli o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Zwrócili uwagę na to, że odblaski są sygnałem dla kierowców, że po drodze porusza się pieszy. Szczególnie ważne jest to jesienią, kiedy wcześnie robi się ciemno. Odblaski – takie małe elementy, a mogą uratować zdrowie i życie.

Napisane przez siebie listy piątoklasiści włożyli do „odblaskowych” kopert i przekazali adresatom. List napisany przez Emilkę trafił do wychowawczyni klasy 5a, pani Elżbiety Kulig.

Mamy nadzieję, że dzięki listom dzieci odblaski staną się niezbędnym elementem ubioru dorosłych. Zajęcia realizowane były w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

2019-10-02
Informacja o bezpłatnej infolinii MEN
Informacja o bezpłatnej infolinii MEN

                Uprzejmie informujemy że od 1 października została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Więcej informacji - Infolinia MEN

 

2019-09-30
Informacja na temat realizacji Programu Zdrowotnego
Informacja na temat realizacji Programu Zdrowotnego
Informujemy, że w naszej szkole realizowane będą projekty zdrowotne: badanie wzroku oraz wad słuchu i wymowy.
Szczegółowe informacje w załącznikach


2019-09-30
Lachoskie godonie
Lachoskie godonie

                 Dnia 28 września 2019r. w OSP w Niskowej odbył się Konkurs Gwary Lachów Sądeckich „Lachoskie godonie”. Gawędy i wiersze zaprezentowało 29 uczestników. W tej licznej grupie znalazła się również uczennica naszej szkoły, Agnieszka Szajewska z klasy 5b, która przedstawiła gadkę „Ło tom jak Włojciech set do nieba”. Organizatorami konkursu były Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin", Stowarzyszenie Lachów Sądeckich w Podegrodziu z siedzibą w Niskowej i Fundacja Sądecka.

2019-09-30
Wycieczka uczniów klas 4-8 do Chorzowa
Wycieczka uczniów klas 4-8 do Chorzowa

               Dnia 27 września 2019r. uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Chorzowa. Atrakcji było moc.

Najpierw zwiedziliśmy Śląski Ogród Zoologiczny. Na powierzchni ponad 47 ha zgromadzonych jest 2400 zwierząt reprezentujących 324 gatunki. Oczywiście najbardziej interesujące były duże zwierzęta – słonie, żyrafy, lwy, niedźwiedzie, wielbłądy. Zachwycaliśmy się różnymi wielokolorowymi gatunkami ptaków. Miłośnicy dinozaurów mogli udać się do Kotliny Dinozaurów, w której zobaczyli zrekonstruowane okazy żyjące w mezozoiku na obszarze Azji Centralnej.

Najwięcej emocji wzbudził pobyt w Śląskim Wesołym Miasteczku „Legendia”. Na 26 ha, w pięknym otoczeniu zieleni i w sąsiedztwie klimatycznego jeziora, zlokalizowanych jest ponad 40 atrakcji - dziecięcych, familijnych oraz ekstremalnych, np. diabelski młyn (Legendia Flower), duże samoloty (Dream Flight Airlines) czy filiżanki (Tea Cups), jak również nowości, m.in. Diamond River – ześlizg do wody z wysokości ponad 8 m, czy zapierający dech w piersiach Lech Coaster.

Zabawa w wesołym miasteczku była przednia, aż przykro było opuszczać to magiczne miejsce zabawy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald’s. W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarliśmy do Marcinkowic.

Dziękujemy nauczycielom, którzy zabrali nas na tę wspaniałą wycieczkę – paniom Elżbiecie Kulig, Ewie Pajor-Wojsław, Marzenie Leśniak, Iwonie Bałuszyńskiej, Irenie Szajewskiej oraz panom – Tadeuszowi Widomskiemu i Markowi Wojsławowi, który był naszym przewodnikiem.

2019-09-25
Akcja "Witamy jesień w odblaskowych strojach"
Akcja "Witamy jesień w odblaskowych strojach"

           23 września w oddziale przedszkolnym została przeprowadzona Akcja "WITAMY JESIEŃ W ODBLASKOWYCH STROJACH".  Głównym celem było promowanie bezpiecznych zachowań na drodze poprzez używanie kamizelek i innych elementów odblaskowych.  Gościliśmy posła na sejm RP Wiesława Janczyka, który wsparł naszą akcję sfinansował i przekazał 40 dziecięcych kamizelek odblaskowych zwiększając bezpieczeństwo naszych dzieci podczas wycieczek i spacerów.

Poseł opowiedział o swojej pracy oraz przeczytał wiersz „ W podróży”, mówiący o konieczności noszenia strojów odblaskowych i właściwego zachowania na drodze.  Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe wraz z posłem, wychowawcami i pracownikami szkoły zaprezentowały transparenty z hasłami promującymi noszenie odblaskowych strojów. Następnie przeszły do parku powitać jesień niosąc hasło „ Gdy jesienią spacerujesz weź odblaski a bezpiecznie się poczujesz” przekazując przesłanie noszenia odblasków mieszkańcom Marcinkowic.

2019-09-23
ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC - Zapraszamy na kółko astronomiczne
ASTRO CENTRUM CHEŁMIEC - Zapraszamy na kółko astronomiczne

              Serdecznie zapraszamy na zajęcia tematyczne organizowane w ASTRO CENTRUM w Chełmcu wszystkich fanów astronomii oraz młodzież ciekawą kosmosu.

Propozycja skierowana jest do młodzieży szkolnej z klas 5 – 8 szkoły podstawowej oraz ze szkół średnich do udziału w kole astronomicznym. Udział w kole astronomicznym jest bezpłatny.

Zagadnienia jakie poruszymy na zajęciach to między innymi:

 • podstawowe pojęcia astronomiczne,
 • klasyfikacja ciał niebieskich
 • odległości we wszechświecie i ich pomiar,
 • budowa Układu Słonecznego,
 • misje badawcze w Układzie Słonecznym,
 • Księżyc i związane z nim zjawiska astronomiczne,
 • powstanie i ewolucja wszechświata,
 • historia lotów kosmicznych,
 • tajemnice czarnej dziury,
 • podstawowe zagadnienia związane z astrofotografią.

Ponadto planujemy prowadzenie nocnych obserwacji przy okazji których uczestnicy nauczą się obsługi teleskopu oraz rozpoznawania gwiazdozbiorów.

Zajęcia będą się odbywać w piątki o godzinie 17:30 w pomieszczeniach obserwatorium. Termin pierwszych zajęć to 25 październik 2019r.
2019-09-23
Dzień Przedszkolaka
Dzień Przedszkolaka

             Dzień Przedszkolaka ustanowiony został 13 września 2013 r. uchwałą sejmu w Parlamencie Polskim, aby podkreślić znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.  20 września wszystkie dzieci z oddziału  przedszkolnego przeżywały swoje święto w radosnych nastrojach integrując się podczas wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Gościem specjalnym na uroczystości była pani dyrektor Elżbieta Samek, która w ramach święta pasowała podopiecznych na przedszkolaki. Wcześniej dzieci musiały wykazać się umiejętnościami, które każdy przedszkolak powinien potrafić: bawić się bez konfliktów, zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wierszyk, rozwiązać zadanie oraz uważnie wysłuchać bajkę.

Wszystkie zaprezentowane sprawności zostały przez panią dyrektor zaliczone i ocenione uśmiechniętą buźką. Nasz gość specjalny czytając legendę polską „ Złota kaczka” zapoczątkował cykl zajęć w związku z przystąpieniem oddziału przedszkolnego do Ogólnopolskiego Projektu MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY, który ma na celu rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci i ich środowiska rodzinnego.

Wszystkie dzieci otrzymały odznakę Wzorowego Przedszkolaka oraz słodycze, wspaniałą niespodzianką przygotowaną przez mamę Emilki i Bartusia panią Karolinę Dąbrowską był przepięknie ozdobiony tort, który uświetnił naszą uroczystość. Dzieci bawiły się znakomicie z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego z nich.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do uszczęśliwienia naszych przedszkolaków.

 

Wybierz stronę: « < 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 > »