Aktualności

2019-11-20
Spotkanie przedszkolaków z policją
Spotkanie przedszkolaków z policją

            13.11.2019r. W ramach akcji Bezpieczna Szkoła-  przedszkolaków odwiedzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nwym Sączu: podkom. Justyna Basiaga,  asp. Barbara Leśniak, mł.asp. Jan Faron i sier. szt. Krzysztof. Franczyk. Policjanci  przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, oraz w kontaktach z nieznajomymi, utrwalili numery telefonów alarmowych. Największą atrakcją była możliwość oglądania radiowozu, oraz prezentacja sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Dzieci dowiedziały się również, że każdy człowiek jest inny i bardzo pomocne w śledztwie są linie papilarne.

 

2019-11-19
Spotkanie z policją
Spotkanie z policją

               13 listopada w naszej szkole odbyły się dwa spotkania z przedstawicielkami Wydziału Prewencji.

Klasy VII i VIII wysłuchały prelekcji pani podkomisarz Justyny Basiagi na temat odpowiedzialności małoletnich za czyny karalne i przestępstwa. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kary obowiązują młodzież w ich wieku za łamanie prawa i jakie czyny są tymi karami zagrożone.

 Natomiast klasy IV i V spotkały się z p. aspirantką Barbarą Leśniak, która przedstawiła im problematykę bezpieczeństwa w Internecie i zapoznała z serią filmików edukacyjnych „Owce w sieci”.

 

2019-11-17
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

                Dnia 15 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna. Wzięło w niej udział 24 uczniów z klas 5-8. Konkurs miał formę testu sprawdzającego znajomość mitów greckich. Test z poziomu I przeznaczony był dla uczniów klas 4-6, natomiast test z poziomu II pisali uczniowie klas 7-8. Uczestnikom już dzisiaj gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na wyniki. Do konkursu przygotowywały uczniów panie: Ewa Pajor-Wojsław i Irena Szajewska.

 

2019-11-12
IV Gminny Konkurs "Radosna Niepodległości"
IV Gminny Konkurs "Radosna Niepodległości"

              12 listopada b.r. już po raz czwarty, w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI”. W konkursie wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Chełmiec, w dwóch kategoriach wiekowych - klasy I-IV i kasy V - VIII. Każdy zespół muzyczny miał za zadanie zaprezentować dwie pieśni lub piosenki o tematyce patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie utworów patriotycznych, a także dostarczanie pozytywnych przeżyć związanych z występami oraz możliwością wykazania się własnymi umiejętnościami.

               Naszą szkołę reprezentował zespół 7 osobowy  w składzie:  Zuzanna Jurczak,  Julia Dyda,  Agnieszka Tobiasz, Julia Tobiasz, Karolina Długosz, Ewelina Gizicka,  Justyna Mróz. Uczennice  wykonały  pt. "Tango na jeden głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, oraz ”Dziś idę walczyć mamo". Dzięki brawurowemu wykonaniu wyśpiewały sobie I miejsce. Za przygotowanie muzyczne odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

Wśród zaproszonych gości byli: pan Radosław Potoczek -dyrektor  GZE w Chełmcu.  Nie zabrakło również pana wójta Gminy Chełmiec – Bernarda Stawiarskiego, który pogratulował wszystkim uczestnikom i wręczał narody zwycięzcom. Każdy uczestnik otrzymał  pamiątkowy medal.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

2019-11-11
"Żeby Polska była Polską"- Święto Niepodległości
"Żeby Polska była Polską"- Święto Niepodległości

              „Żeby Polska była Polską” to tytuł montażu poetycko – muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. Tradycyjnie przedstawienie zostało zaprezentowane dnia 11 listopada 2019r. przed Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski od rozbiorów, poprzez powstania, I wojnę światową, aż do momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918r. Wspomnieli również nazwiska wielkich patriotów, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Wzruszenie wywołały recytowane przez uczniów wiersze patriotyczne oraz pieśni śpiewane przez chór szkolny. Szczególnie spodobał się występ Marceliny i Kacpra z klasy 3, którzy ubrani w stroje regionalne zaprezentowali wiersz „Kto ty jesteś?”. Całość dopełniła scenografia prezentująca kolejne etapy walki o wolność oraz biało – czerwone elementy dekoracji. Montaż poetycko – muzyczny przygotowali uczniowie klas 3 - 8 pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz oraz pani Ireny Szajewskiej.

Po występie uczniów wszyscy uczestniczyli w Mszy Św. za Ojczyznę sprawowanej przez ks. Prałata Józefa Babicza oraz ks. katechetę Krzysztofa Mirka, który wygłosił kazanie. Zwrócił uwagę na to, że Polska to nasza Matka, której winniśmy szacunek i miłość, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Liturgię wzbogacił śpiew chóru parafialnego, który po Mszy Św. wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych. W kościele obecne były poczty sztandarowe wystawione przez Szkołę Podstawową i Zespół Szkół w Marcinkowicach oraz Szkołę Podstawowa w Rdziostowie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością dyrektorzy szkół pani Elżbieta Samek i Iwona Sikorska, Radni gminy Chełmiec pani Elżbieta Horowska i pan Józef Konar oraz sołtys wsi pani Katarzyna Bobak.

Dalsza część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce na Cmentarzu Wojennym w Marcinkowicach. Przy grobach legionistów wystawiono poczty sztandarowe. Hołd poległym oddali zgromadzeni mieszkańcy wsi i goście. Na grobach złożono wieńce i zapalono znicze. Pamięć legionistów uczcił również Poseł na Sejm, pan Wiesław Janczyk, który wystosował okolicznościowy list, a wieniec złożyła pani Alicja Janczyk.

Ostatnim punktem świętowania było oglądanie przejeżdżającego przez Marcinkowice niepodległościowego pociągu retro zmierzającego do Chabówki.

Odchody Święta Niepodległości były wspaniałą, żywą lekcją historii skierowaną głównie do młodego pokolenia Polaków. Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach kultywuje tradycje patriotyczne, czynnie uczestniczy w narodowych świętach i kształtuje wśród młodych postawy miłości do Ojczyzny.

 

2019-11-07
Pomoc dla Ukrainy
Pomoc dla Ukrainy

Po raz kolejny w naszej szkole przeprowadzana jest

ZBIÓRKA NA POMOC DLA DZIECI Z UKRAINY

Akcja trwa do 29 listopada

Zbieramy:

- Niezniszczone zabawki,

- Słodycze,

- Przybory szkolne,

- Długoterminowe produkty spożywcze

- Srodki czystości, chemię gospodarczą.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie!

2019-11-06
Marsz - "No promil no problem"
Marsz - "No promil no problem"

              Po raz dwunasty odbyła się kampania społeczna Trzeźwa Małopolska „NO PROMIL – NO PROBLEM” organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.

W ramach tej kampanii w dniu 6 listopada 2019r. na terenie gminy Chełmiec zorganizowano marsz poparcia trzeźwości na drogach. Wzięli w nim udział uczniowie 16 szkół gminy.

Również uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w kampanię i uczestniczyli w marszu. Pod opieką nauczycieli, funkcjonariusza sądeckiej policji oraz straży gminnej z samodzielnie wykonanymi transparentami przedstawiającymi ideę kampanii, balonikami oraz w nopromilowych i odblaskowych koszulkach maszerowali z budynku szkoły na pętlę autobusową. Policjant zatrzymywał pojazdy i badał trzeźwość kierowców. Uczniowie wręczali im ulotki i baloniki.

Akcja ta spotkała się z życzliwością kierowców oraz wzbudziła zainteresowanie przechodniów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom nie będą jeździć po drogach nietrzeźwi kierowcy. Szkolnym koordynatorem kampanii była pani Irena Szajewska.

 

2019-11-06
Czytanie "Dziadów"
Czytanie "Dziadów"

„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”

5 listopada 2019 uczniowie klas VII i VIII  wzięli udział w listopadowym czytaniu   „II części Dziadów” Adama Mickiewicza. Uroczystość została przygotowana przez grono pedagogiczne Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Klimat dzieła naszego narodowego wieszcza został podkreślony piękną scenografią stworzoną przez organizatorów w Kaplicy Dworskiej oraz nastrojową muzyką, która skłaniała do refleksji nad kruchością i sensem ludzkiego życia.

2019-11-04
Przygotowania do kiermaszu
Przygotowania do kiermaszu

Przygotowania do kiermaszu już ruszyły

Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli już przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego. Powstały pierwsze ozdoby choinkowe. Otrzymaliśmy również kilkanaście ozdób zrobionych w domu przez dzieci i rodziców. Serdecznie za nie dziękujemy i prosimy o dalsze.

Przypominamy, że można wykonywać:

bombki, ozdoby szydełkowe, pierniczki, stroiki świąteczne, choinki i aniołki z bibuły lub krepiny, ozdoby z makaronu, szopki, kartki świąteczne i in.

Ozdoby prosimy przynosić do wychowawców lub pani Ireny Szajewskiej do 15 listopada 2019r.

 

DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH ZOSTANIE PRZEZNACZONY NA ZAKUP SZAFEK DLA UCZNIÓW.

 

 

2019-10-30
I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec
I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec

I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec, miał miejsce ZS Chomranice, w dniu 29.10.2019r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:

a)Drużyna młodsi – klas I-VI w składzie:

- Froehlich Mikołaj        kl. Vb

- Łobaza Piotr                 kl. Vb

- Wójs Katarzyna           kl. Vb

- Sowa Mateusz             kl. Va

b)Drużyna starsi – klas VII-VIII w składzie:

- Gizicka Ewelina           kl. VII

- Kowalczyk Mateusz    kl. VIII

- Mróz Anna                   kl. VIII

- Sowa Tomasz              kl. VIII

Ogółem było 76 zawodników. Każdy zawodnik rozegrał 7 partii w swojej kategorii wiekowej. Na zakończenie turnieju przybył wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski. Wyraził wielkie zadowolenie z tak licznego uczestnictwa w turnieju młodych ludzi. Pogratulował zwycięzcom sukcesu. Wręczył puchary, medale i dyplomy.

Efekty:

Drużynowo w kategorii klas VII-VIII - SP Marcinkowice Puchar za I miejsce

Indywidualnie:

Sowa Tomasz – II miejsce i medal, kategoria klas VII-VIII,

Mróz Anna – III miejsce i medal, kategoria klas VII-VIII,

Gizicka Ewelina – IV miejsce i dyplom, kategoria klas VII-VIII


Sowa Mateusz – V miejsce i dyplom, kategoria klas I-VI, w konkurencji ponad 60-ro zawodników. Wszyscy walczyli ambitnie i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Widomski Tadeusz

 

Wybierz stronę: « < 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 > »