Aktualności

2019-11-17
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna
Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna

                Dnia 15 listopada 2019r. w naszej szkole odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna. Wzięło w niej udział 24 uczniów z klas 5-8. Konkurs miał formę testu sprawdzającego znajomość mitów greckich. Test z poziomu I przeznaczony był dla uczniów klas 4-6, natomiast test z poziomu II pisali uczniowie klas 7-8. Uczestnikom już dzisiaj gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na wyniki. Do konkursu przygotowywały uczniów panie: Ewa Pajor-Wojsław i Irena Szajewska.

 

2019-11-12
IV Gminny Konkurs "Radosna Niepodległości"
IV Gminny Konkurs "Radosna Niepodległości"

              12 listopada b.r. już po raz czwarty, w Szkole Podstawowej w Chełmcu odbył się Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „RADOSNA NIEPODLEGŁOŚCI”. W konkursie wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Chełmiec, w dwóch kategoriach wiekowych - klasy I-IV i kasy V - VIII. Każdy zespół muzyczny miał za zadanie zaprezentować dwie pieśni lub piosenki o tematyce patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie utworów patriotycznych, a także dostarczanie pozytywnych przeżyć związanych z występami oraz możliwością wykazania się własnymi umiejętnościami.

               Naszą szkołę reprezentował zespół 7 osobowy  w składzie:  Zuzanna Jurczak,  Julia Dyda,  Agnieszka Tobiasz, Julia Tobiasz, Karolina Długosz, Ewelina Gizicka,  Justyna Mróz. Uczennice  wykonały  pt. "Tango na jeden głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, oraz ”Dziś idę walczyć mamo". Dzięki brawurowemu wykonaniu wyśpiewały sobie I miejsce. Za przygotowanie muzyczne odpowiedzialna była pani Celina Pacholarz.

Wśród zaproszonych gości byli: pan Radosław Potoczek -dyrektor  GZE w Chełmcu.  Nie zabrakło również pana wójta Gminy Chełmiec – Bernarda Stawiarskiego, który pogratulował wszystkim uczestnikom i wręczał narody zwycięzcom. Każdy uczestnik otrzymał  pamiątkowy medal.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

2019-11-11
"Żeby Polska była Polską"- Święto Niepodległości
"Żeby Polska była Polską"- Święto Niepodległości

              „Żeby Polska była Polską” to tytuł montażu poetycko – muzycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach. Tradycyjnie przedstawienie zostało zaprezentowane dnia 11 listopada 2019r. przed Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Marcinkowicach. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski od rozbiorów, poprzez powstania, I wojnę światową, aż do momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918r. Wspomnieli również nazwiska wielkich patriotów, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Wzruszenie wywołały recytowane przez uczniów wiersze patriotyczne oraz pieśni śpiewane przez chór szkolny. Szczególnie spodobał się występ Marceliny i Kacpra z klasy 3, którzy ubrani w stroje regionalne zaprezentowali wiersz „Kto ty jesteś?”. Całość dopełniła scenografia prezentująca kolejne etapy walki o wolność oraz biało – czerwone elementy dekoracji. Montaż poetycko – muzyczny przygotowali uczniowie klas 3 - 8 pod kierunkiem pani Celiny Pacholarz oraz pani Ireny Szajewskiej.

Po występie uczniów wszyscy uczestniczyli w Mszy Św. za Ojczyznę sprawowanej przez ks. Prałata Józefa Babicza oraz ks. katechetę Krzysztofa Mirka, który wygłosił kazanie. Zwrócił uwagę na to, że Polska to nasza Matka, której winniśmy szacunek i miłość, za którą wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Liturgię wzbogacił śpiew chóru parafialnego, który po Mszy Św. wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych. W kościele obecne były poczty sztandarowe wystawione przez Szkołę Podstawową i Zespół Szkół w Marcinkowicach oraz Szkołę Podstawowa w Rdziostowie. Uroczystość uświetnili swoją obecnością dyrektorzy szkół pani Elżbieta Samek i Iwona Sikorska, Radni gminy Chełmiec pani Elżbieta Horowska i pan Józef Konar oraz sołtys wsi pani Katarzyna Bobak.

Dalsza część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce na Cmentarzu Wojennym w Marcinkowicach. Przy grobach legionistów wystawiono poczty sztandarowe. Hołd poległym oddali zgromadzeni mieszkańcy wsi i goście. Na grobach złożono wieńce i zapalono znicze. Pamięć legionistów uczcił również Poseł na Sejm, pan Wiesław Janczyk, który wystosował okolicznościowy list, a wieniec złożyła pani Alicja Janczyk.

Ostatnim punktem świętowania było oglądanie przejeżdżającego przez Marcinkowice niepodległościowego pociągu retro zmierzającego do Chabówki.

Odchody Święta Niepodległości były wspaniałą, żywą lekcją historii skierowaną głównie do młodego pokolenia Polaków. Cieszymy się, że Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach kultywuje tradycje patriotyczne, czynnie uczestniczy w narodowych świętach i kształtuje wśród młodych postawy miłości do Ojczyzny.

 

2019-11-07
Pomoc dla Ukrainy
Pomoc dla Ukrainy

Po raz kolejny w naszej szkole przeprowadzana jest

ZBIÓRKA NA POMOC DLA DZIECI Z UKRAINY

Akcja trwa do 29 listopada

Zbieramy:

- Niezniszczone zabawki,

- Słodycze,

- Przybory szkolne,

- Długoterminowe produkty spożywcze

- Srodki czystości, chemię gospodarczą.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie!

2019-11-06
Marsz - "No promil no problem"
Marsz - "No promil no problem"

              Po raz dwunasty odbyła się kampania społeczna Trzeźwa Małopolska „NO PROMIL – NO PROBLEM” organizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z siedzibą w Wieliczce. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób kierujących pojazdami pod wpływem środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.

W ramach tej kampanii w dniu 6 listopada 2019r. na terenie gminy Chełmiec zorganizowano marsz poparcia trzeźwości na drogach. Wzięli w nim udział uczniowie 16 szkół gminy.

Również uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w kampanię i uczestniczyli w marszu. Pod opieką nauczycieli, funkcjonariusza sądeckiej policji oraz straży gminnej z samodzielnie wykonanymi transparentami przedstawiającymi ideę kampanii, balonikami oraz w nopromilowych i odblaskowych koszulkach maszerowali z budynku szkoły na pętlę autobusową. Policjant zatrzymywał pojazdy i badał trzeźwość kierowców. Uczniowie wręczali im ulotki i baloniki.

Akcja ta spotkała się z życzliwością kierowców oraz wzbudziła zainteresowanie przechodniów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom nie będą jeździć po drogach nietrzeźwi kierowcy. Szkolnym koordynatorem kampanii była pani Irena Szajewska.

 

2019-11-06
Czytanie "Dziadów"
Czytanie "Dziadów"

„Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”

5 listopada 2019 uczniowie klas VII i VIII  wzięli udział w listopadowym czytaniu   „II części Dziadów” Adama Mickiewicza. Uroczystość została przygotowana przez grono pedagogiczne Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Klimat dzieła naszego narodowego wieszcza został podkreślony piękną scenografią stworzoną przez organizatorów w Kaplicy Dworskiej oraz nastrojową muzyką, która skłaniała do refleksji nad kruchością i sensem ludzkiego życia.

2019-11-04
Przygotowania do kiermaszu
Przygotowania do kiermaszu

Przygotowania do kiermaszu już ruszyły

Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli już przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego. Powstały pierwsze ozdoby choinkowe. Otrzymaliśmy również kilkanaście ozdób zrobionych w domu przez dzieci i rodziców. Serdecznie za nie dziękujemy i prosimy o dalsze.

Przypominamy, że można wykonywać:

bombki, ozdoby szydełkowe, pierniczki, stroiki świąteczne, choinki i aniołki z bibuły lub krepiny, ozdoby z makaronu, szopki, kartki świąteczne i in.

Ozdoby prosimy przynosić do wychowawców lub pani Ireny Szajewskiej do 15 listopada 2019r.

 

DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH ZOSTANIE PRZEZNACZONY NA ZAKUP SZAFEK DLA UCZNIÓW.

 

 

2019-10-30
I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec
I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec

I Turniej Szachowy o Mistrzostwo Gminy Chełmiec, miał miejsce ZS Chomranice, w dniu 29.10.2019r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych:

a)Drużyna młodsi – klas I-VI w składzie:

- Froehlich Mikołaj        kl. Vb

- Łobaza Piotr                 kl. Vb

- Wójs Katarzyna           kl. Vb

- Sowa Mateusz             kl. Va

b)Drużyna starsi – klas VII-VIII w składzie:

- Gizicka Ewelina           kl. VII

- Kowalczyk Mateusz    kl. VIII

- Mróz Anna                   kl. VIII

- Sowa Tomasz              kl. VIII

Ogółem było 76 zawodników. Każdy zawodnik rozegrał 7 partii w swojej kategorii wiekowej. Na zakończenie turnieju przybył wójt Gminy Chełmiec pan Bernard Stawiarski. Wyraził wielkie zadowolenie z tak licznego uczestnictwa w turnieju młodych ludzi. Pogratulował zwycięzcom sukcesu. Wręczył puchary, medale i dyplomy.

Efekty:

Drużynowo w kategorii klas VII-VIII - SP Marcinkowice Puchar za I miejsce

Indywidualnie:

Sowa Tomasz – II miejsce i medal, kategoria klas VII-VIII,

Mróz Anna – III miejsce i medal, kategoria klas VII-VIII,

Gizicka Ewelina – IV miejsce i dyplom, kategoria klas VII-VIII


Sowa Mateusz – V miejsce i dyplom, kategoria klas I-VI, w konkurencji ponad 60-ro zawodników. Wszyscy walczyli ambitnie i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Widomski Tadeusz

 

2019-10-30
Podsumowanie akcji Odblaskowa Szkoła
Podsumowanie akcji Odblaskowa Szkoła

            Od września bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Marcinkowicach realizowaliśmy zadania w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”.

W dniu 29.10.2019 roku nastąpiło uroczyste podsumowanie akcji. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście m. in.: poseł Wiesław Janczyk, wójt gminy Chełmiec p. Bernard Stawiarski, ks. proboszcz Tadeusz Celusta,  dyrektor GZE p. Radosław Potoczek, radni p. Józef Konar i p. Tadeusz Lis, sołtys p. Katarzyna Bobak, przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu sierżant sztabowy Artur Goliński.

Spotkanie poprzedzone zostało przemarszem całej społeczności szkolnej w kamizelkach odblaskowych na pobliskie skrzyżowanie dróg w szczególnie niebezpiecznym miejscu na drodze. Dzieci niosły hasła promujące noszenie elementów odblaskowych. Nad bezpieczeństwem czuwał sierżant sztabowy Artur Goliński. Zatrzymywanym przez p. Policjanta kierowcom uczniowie klasy VIII wręczali jabłka i karteczki z hasłem: „Kierowco, zwolnij, jedź bezpiecznie”. Akcja spotkała się ze zrozumieniem i sympatią kierujących pojazdami.

Po powrocie wszyscy zebraliśmy się w sali gimnastycznej na podsumowanie działań. Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia montażu słowno-muzycznego w wykonaniu dzieci z klasy II, w którym przypomniały one przepisy ruchu drogowego i zasady kulturalnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

                Po montażu została przedstawiona prezentacja ukazująca działania zrealizowane przez całą społeczność szkolną w czasie trwania akcji. Między innymi były to:

- liczne wycieczki i marsze odblaskowe

- loteria owocowo-odblaskowa

- konkurs plastyczny i wiedzy o bezpieczeństwie

- spotkania z przedstawicielem policji

- „Odblaskowy Dzień Uśmiechu”

- „Dzień Kundelka”

- wykonywanie elementów odblaskowych, pisanie listów, tworzenie rymowanek, piosenek promujących noszenie odblasków

- „Odblaskowe Powitanie Jesieni”

- promowanie noszenia odblasków podczas Biegu Legionisty

Po prezentacji nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego zachęcali wszystkich do noszenia odblasków recytując:

„Kto to taki, kto to taki

odblaskowe przedszkolaki

nową modę propagują

z odblaskami maszerują.”

Swoje rymowanki przedstawili też uczniowie z klasy V, a dziewczynki z klasy VI zaprezentowały napisaną przez siebie piosenkę, wykonaną w raperskim stylu. Ustny akompaniament wykonał Kacper Bobrowski. Piosenka poderwała do tańca najmłodszych widzów i została nagrodzona gromkimi brawami. Po klasie VI młodzież z klasy VII zaprezentowała modę odblaskową, zachęcając wszystkich do noszenia strojów odblaskowych.

Na zakończenie zaproszeni goście otrzymali odblaskowe medale i wręczyli nagrody laureatom konkursów.

 

 

2019-10-30
Akcja- Zwolnij! Jedź bezpiecznie!
Akcja- Zwolnij! Jedź bezpiecznie!

             Rano 29 października na ulicy w Marcinkowicach kierowcy z niepokojem zatrzymywali się widząc tak dobrze znany „lizak ‘’ policyjny. Zaskoczenie było tym większe, gdy wraz z policjantem młodzież z Odblaskowej Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach udzielała dobrych rad: by kierowcy jeździli wolniej i bezpieczniej, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Zachętą do tego działania były smaczne jabłuszka i hasła rozdawane przez uczniów wraz z sierżantem Arturem Golińskim z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Społeczność Szkolna ma nadzieję, że te sympatyczne działania policji i dzieci szkolnych doprowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach dla pieszych i kierowców.

 

Wybierz stronę: « < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 > »